COURANT. 1862. VRIJDAG- 10 JANUARIJ. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNEKLANDSCHE BEftlGTEN. LEVDEN, 9 Januarij. De burgemeester opende de op heden gehouden zitting van den gemeente raad met de navolgende toespraak 11 ij den aanvang onzer eerste vergadering in het pas begonnen jaar is I het mij ten genoegen een woord van gejukwensching lot nl. mijne geachte 1 medeleden te mogen rigten. Weemoedig herdenkende aan hem, die ons in den loop des vorigen jaars door den dood ontviel, zult ge met mij, naar i ik vertrouw, het voorregt hoog waarderen, dal het ons gegund werd den nieuwen jaarkring in te treden. Zij dat tijdperk voor n allen rijk in zegen. Moge het nl. gebeuren, daarin, onder het genot van het onschatbaar voor regt der gezondheid, aan het welzijn dezer gemeente bevorderlijk te blijven, in uwen huisclijken kring den meesten voorspoed te ondervinden, uwen rr.aatschappelijken arbeid met gcwenschten uitslag bekroond te zien. Ook deze gemeente zij dit jaar weder in Gods vaderlijke hoede en be scherming ootmoedig aanbevolen. Voor haar, ik meen dit naar waarheid te mogen verklaren, was het jaar dat achter ons ligt in menig opzigtgunstig. Dinnen hare wallen heersehte eene gewenschte orde, de bronnen van hare welvaart ondergingen geene merkbare stoornis zij werd niet door buiten gewone kranklen bezocht, aan de verbetering van voor de gezondheid scha delijke gedeelten en de voorbereiding eener deugdelijke regeling van het - lager onderwijs in haar midden konden zonder eenig bezwaar de vereisehte gelden worden besteed. Hoe vurig wenschte voorzeker ieder uwer met mij dat het haar gegund ware het jaar kalm en zonder schokken ten einde te zien snellen. Helaas, die wensch werd niet bevredigd. Allen staat het u met mij levendig voor den geest, hoe weinige weken geleden eene geduchte ramp haar trof, toen het geweld der vlammen in een oogwenk des tijds eene inrigting vernietigde, door grondige kennis, onvermoeiden ijver en loffelijke inspanning allengs uitgebreid, welke haar ten sieraad verstrekte en ieders bewondering wegdroeg, waar een aanzienlijk deel barer ingeze tenen zich een eerlijk middel van bestaan gewaarborgd zag. Gevvissclijkde slag daardoor aan de eigenaars dier inrigting toegebragt, wicn ge met mij volgaarne de noodige kracht en moed toewenscht om dien in hun en het algemeen belang tevens te herstellendrukt ook gevoelig op de gemeente. Vergeten wij daarbij echter niet, hoe bij zooveel onheils toch ook dankensstof niet mag worden voorbij gezien. Niet alleen werd het aan de welgeordende brandweer gegund den vuurgloed in zooverre te bedwin gendal het gevaar, 'tgeen aangrenzende panden zoo zeer bedreigde, afgewend koude worden, maar er stonden tevens wakkere menschenvrien- den op, wier beroep op de milddadigheid van stad- en landgenoot zoo ge lukkig werd verhoord en die daardoor de voldoening moglen smaken den nood van zoo velen gelenigd te zien. Zoo bleek het weder wat Christelijke liefde vermag en werd hij den aanvang dezes jaars onze bezorgdheid in menig opzigt verminderd. Met de opregle bede dat het gedurende dezen jaarkring der gemeente wel moge gaandat zij voor dergelijke zware beproevingen door Gods goedheid bewaard blijve, stel ik ul. voor ons werk voort te zetten, daarbij op ul. welwillende ondersteuning en voorlichting mijn vertrouwen vestigende." In die zitting is hel onlangs gekozen lid, mr. J. E. Goudsmit; na het afleggen der gevorderde eedenals zoodanig geïnstalleerd. Tot regenten van het gereformeerd minnehuis werden benoemd de bh. G. J. Rollandet en A. K. W. E. C. Fischer. De raad besloot, in weerwil der bedenkingen van den minister van binnenl. zakenhel raadsbesluit tot afschaffing der belasting op de honden te handhaven. De beraadslaging over het verzoek om een verpligtenden ijk op de botervaten werd uitgesteld. Door den voor zitter werd o. a. medegedeeld dat de invordering der weegloonen aan de waag aan den hoogsten bieder bij de onlangs gehouden verpachting niet was gegund: inmiddels bad de invordering, tot dat men tot eene nieuwe verpachting zal overgaan, van wege de gemeente plaats; alsmede dat der gemeente eene dagvaarding was beteekend van wege de commissie tot liqui datie van de zaken der voormalige wees- en momboirkamers tegen 11 Fe bruary aanst. Men verneemtdat de langverwachte lezing van den heer J. J. Cremer den 31stcn dezer maand zal plaats hebben. Nogmaals zou de geldelijke op brengst strekken tol stijving van de kas der Kweekschool voor Zeevaart alhier, die zulk eene krachtige ondersteuning wel noodig beeft, indien zij met de gratis-verpleging van jongelingen, die zich uit deze stad voor de zeedienst moglen aanmeldenin dezen winter zal kunnen voortgaan. Doch ook afgezien van dit weldadige doel, twijfelen wij niet of ons beschaafd publiek zal, even als bij vorige gelegenheden, van zijne hooge belangstel ling in bet talent van den gevierden novellist genoegzaam doen blijken. De onlangs door Z. M. benoemde 2de luitenants bij het wapen der infanterie en artillerie zijn bij de hun aangewezen corpsen geïnstalleerd en in functie getreden. In verband met eene circulaire van den minister voor de zaken der herv. eerediensL enz. van 30 Sept. II., zijn, naar men verneemt, als een eerste maatregel lol verbetering van den exceptionelen en onwettigen toe stand waarin bet beheer der Israëlitische kerkelijke zaken tot dusverre ver keerdebij beschikking van den genoemden minister van den 4den dezer, een twintigtal verordeningen en al de disposition, deze verordening betref fende, ingetrokken. In de maand December zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 85545 reizigers, gevende eene opbrengst van 67543.32. De opbrengst van bet goederen-vervoer was 16597.60.1. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg/78947, het vervoer van goederen 46366en het vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Duitschland, ƒ36696 op- gebragt. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft een uitge breid adres aan de tweede kamer gerigthoudende hare bezwaren legen de overeenkomst, op den 21stcn September jl. met Rclgië gesloten, lot regeling der waleraftappingen op de Maas. Te Giessen-Nieuwkerk heeft op den 5d™ dezer de persoon van Jacob van 'tllof zijn honderdsten verjaardag gevierd. Deze man bezit eene vrij goede gezondheid en kan nog met een heider hoofd spreken over zaken, die drie vierde gedeelten eener eeuw geleden hebben plaats gehad. Hij bevindt zich echter in behoeftige omstandigheden. In eene buitengewone vergadering van de staten der prov. Noordhol land is tot lid van gedep. staten gekozen de heer mr. F. T. Weslerwoudt. Men wil welen, meldt men uil Amsterdam, dat door lib. curatoren van het Israëlitisch seminarium alhier zou zijn besloten tot eene gehecle wijziging dezer inrigting, en dat als rector aan baar hoofd zou worden geplaatst de beer Diinne, lilt. el tbeol. doctor, te Bonn. Te Zutphen had Zaturdag II. eene vrouw voor eenen korten lijd bare woning verlaten de zorg over haar 3-jarig zoontje aan zijne 7-jarige zus ter opdragende. Het knaapje ging met de pook in de kagchel roeren, waarbij zijne kleederen in brand geraakten en bij de terugkomst ziiner moeder was het zoodanig gebrand dat liet den volgenden dag overleed. De moeder van bet knaapje, door een lievig zenuwtoeval aangetast, is Maan dag 11. mede overleden. Op bet eiland Wieringen is dezer dagen het lijk van een marinier aan gespoeld. Men heeft den man eenvoudig op bet strand uitgekleedin een naburig boschje een gat in den grond gegraven, daarin wat stroo gelegd en op dal stroo het lijk, dat men vervolgens met aarde bedekt beeft. 's GRAVENHAGE 9 Januarij. Z. M. de koning heeft den beer 11. de Kat van Oost- en West-Baren- drecht en Carnisse benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon, en de hli. J. H. Arnoldt, burgemeester van Sitlard, M. S. Korsten, burge meester van Herten, en Borgrave, advokaat te Genttot ridders van die orde. Z. M. heeft aan den heer F. M. J. Bellini, vice-consul van den Kerke- lijken Slaat te Rotterdam, vergunning verleend tot het dragen der versier selen van ridder der orde van Gregorius den Groote, en aan den heer A. J. van Oscli, te Maastricht, tot bet aannemen der onderscheidingsteekencn van de orde van den H. Sylvester of van de Gouden Spoor, bun door den Paus geschonken. Aan den luit. ter zee lsle kl. jhr. II. K. F. A. van Raders is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Naar men verneemt zal er binnen kort ten hove weder een groot bal en gala plaats hebben. I)c commissie tot het houden eener algemeene verloting, ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen watersnood, heeft op eene daartoe door 'L. Exc. den minister van binnenl. zaken gedane aanvrage, op nieuw eene som van 44881 551 aan dien minister ter band gesteld, ten einde uit die gelden de schade te vergoedenwelke door de commissiemet het bepalen der tegemoetkoming belast, alsnog is bevonden aanwezig te zijn. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren de beraadslagingen ten einde gebragt over de zaak der zeehaven te Scheveningen. Het voorstel omtrent deze zaak door de bh. Vrolik c. s. gedaan werd met 17 tegen 16 stemmen aangenomenwaardoor bet voorstel van burg. en vvcth. verviel. Genoemd voorstel bevat de volgende punten: 1". om door den raad, na ge. houden onderzoek, te doen vaststellen bet plan van de haven te Scheve ningen, welke door den raad wordt verlangd, 2°. om aan de particuliere industrie vervolgens gelegenheid te gevenom de voorwaarden te doen ken-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1