LEVuseHE COURANT. 1802. N°. 5. MAANDAG 6 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. RWNENLANDSCBE BERIGTEfl. - LEYDEN4 Januarij. Wij achten het der vermelding niet onwaardigdat in den tuin van mej. van den Berg, op het Schelpenpad b.nilen de Koepoort, thans een appelboom in blad er. in bloei staat niet alleen, maar dat aan dien boom ook enkele vruchten gezet zijn. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 498 tol 578 personen. Het Bijbelse,h dagschriftof de invloed des Christendoms op huis- selijk en maatschappelijk geluk, waarvan de jaargang 1862 hieronder door den boekhandelaar M. J. Visser te 'sGravcnhage wordt aangekondigd, heeft zich lot hiertoe van eene gunstige zijde doen kennen. In overdenkingen op iederen dag des jaars, was het steeds getrouw aan zijn hoofdbeginsel, om door den invloed des Christendoms huisselijk en maatschappelijk geluk onder alle omstandigheden des levens te bevorderen. De thans verschenen eerste aflevering van den nieuwen jaargang getuigt op nieuw dat de schrij- j vers zich dat doel levendig voor oogen stellen. Dit dat oogpunt zij hel dan allen die prijs stellen op godsdienstige stichting aanbevolen. De uitge ver besteedt aan deze uitgave mede veel zorg. De titel van dezen jaargang is voorzien van eene symbolische voorstelling der vier evangelisten waarbij gevoegd is eene Verklaring, door dr. J. C. Zaalberg Pz.geen stichtelijk beloog, maar eene niet minder lezenswaardige bijdrage. Als premieplaat ontvangen de inteekenaren eene fraaije lithographiedoor den heer C. C. A. Last .geteekendvoorstellende de viering van den Zondag." In de zitting der rijkscommissie voor statistiek van 27 en 28 Dec. 18G1 is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken tot weder legging van de bedenkingendoor de rijks-commissie geopperd tegen de onlangs in de Staals-Courant geplaatste opgaaf der betrekkelijke sterfte in de onderscheidene gemeenten. Aan den minister zullen de gronden worden medegedeeld, welke de vergadering verbieden haar ongunstig oordeel, hoe zeer zij dit ook gevvenscht had, terug te nemen. Na de behandeling der aan de orde zijnde punten werd deze laatste zitting der rijks-commissie met eene korte toespraak door den tijdelijken voorzitter, mr. S. Vissering, ge sloten. Aan deu minister van binnenl. zaken zal de wensch worden te kennen gegeven, dat het archief en de betrekkelijk reeds rijke boekverza meling in hun geheel mogen worden gelaten. De Volksvriend deelt het volgende mede: De jeneverrampen in Ne derland, gedurende het jaar 1861 maandelijks door ons medegedeeld, een klein staaltje slechts van de werkelijkheid, geven 61 gevallen van gevangen neming en veroordeeling8 van moord en manslag64 van verwonding en mishandeling54 zelfmoorden. Volgens den Delftschen Studenten-Almanak voor 1862 bedraagt het aantal ingeschreven studenten aldaar thans 281, verdeeld als volgt: voor 0. I. ambtenaar der ls,e klasse 35; idem 2de klasse 99; algemeene studie 89 civiel ingenieur 49; ijk en accijnsen 3, en scheepsbouw 6. Aan de diaconie der herv. gemeente te Lekkerkerk is door wijlen den beer Fop Gouwens eene som van ƒ1000 vermaakt. Te Amsterdam heeft in den avond van 30 Dec. een vader zijn 12-jarig zoontje in de Vest bij de Weteringbarrière geworpen en is onmiddellijk daarna op de vlugt gegaan. De knaap is uit het water gered en bewuste loos naar het gasthuis gebragtalwaar hij onverwachts overleden is. De dader is aangehouden en aan de justitie overgeleverd. Uit Tiel meldt men het volgende: Bleu ziet alhier met vrij wat meer gerustheid den winter te gemoet, dan in het begin van het vorige jaar; dewijl door het stedelijk bestuur belangrijke werken tot bescherming der stad aan de rivierzijde zijn aangelegd, liet aangenomen plan tot verbetering der waterkeering is met spoed uitgevoerd en tot stand gebragt. Eene nieuwe haven (grooter dan de oude haven, die gedeeltelijk is blijven bestaan) met omringende bedijking, de aanleg van een dijk voor de Waterpoort, enz., behooren tot de uitgevoerde werken, die thans dit, zoo dikwijls bedreigde, gedeelte der stad voldoende tegen ijsgang en hoog water beschermen. Het stedelijk bestuur heeft met kracht den aanleg biervan doorgezet, en zoo ergens de gebeurtenissen van Januarij 1861 verbeteringen ten gevolge gehad hebbendan is het gewis in deze stad. Naar men verneemt hebben de commissarissen der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord thans werkelijk uitvoering aan hun voorne men gegeven en heeft de adjunct-directeur aan de gezamenlijke onderwij zers op nieuw officieel kennis gegeven, dal met den aanvang van dit jaar al de scholen, voor het geven van onderwijs, worden gesloten. Onder S'. Jan-Steen, nabij Hulst, is Woensdag morgen een persoon, J. Boogacrt gcheelen, door den rijksvcldwachler-jagtopziencr Allaart dood geschoten. De oorzaak was, dat gemelde Boogaert, die zich aldaar met geweer jagende bevond en door Allaart bekeurd werdzich daartegen ver zette waardoor eene worsteling ontstond en de ambtenaar zich genoodzaakt zag van zijn karabijn gebruik te maken. Te 's Hertogenbosch is Dingsdag 11. bij trommelslag en aanplakking door een deurwaarder ingedaagd de l5lB luit. der artillerie A. J. C. de R., oud 25 jaren, om binnen 6 weken daarna te verschijnen voor den krijgs raad in Noordbrabant, beschuldigd van desertic in lijd van vrede. Naar men uit Curasao meldt neemt het vlnglen der slaven, in weêr- wil van de maatregelen daartegen genomen, hand over hand toe. 's GRAVEN 11 AGE 4 Januarij. Z. BI. de koning heeft den heer A. E. Maas, te Scheveningenbenoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon. Deze onderscheiding zal voorzeker eene belooning zijn voor de diensten door gemclden heer bewezen als lid van de commissie voor de tentoonstelling van voorwerpen, de visscherij be treffende, onlangs te Amsterdam gehouden. Z. M. heeft aan den heer J. B. Suys, handelaar in effecten te 's Her togenbosch, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsleeke- nen van de orde van den H. Sylvester of van de Gouden Spoor, hem door den Paus geschonken. Door Z. M. is de hoofdcommies-regtsgeleerde bij het ministerie van oorlogjhp. mr. H. P. van Karnebeekbenoemd lot referendaris. Z. K. II. de prins van Oranje heeft lieden aan onderscheidene auto riteiten audiëntie verleend. De eerste kamer der statcn-generaal heeft gisteren hare beraadslagin gen aangevangen over hoofdstuk XI (dep. van koloniën) der staalsbegrooting voor 1862. Het spreekt van zelf, dal bij die gelegenheid de koloniale be langen in het algemeenen het cultuur- en consignatie-stelsel in het bij zonder ter sprake zijn gebragt, en dat al de punten, reeds in de tweede kamer behandeldook in deze vergadering nader werden ontwikkeld en uit een gezet. De sprekers waren de hh. Schimmelpenninck van derOye, van Rhemen van RhemenshnizenCremers, Hartsen, Blankenheymvan Beeck Vollenhoven, van Andringa de Kempenaer en Fransen van de Putte. Zij kunnen in drie categoriën worden gerangschikt: 1°. de heer Schimmelpen ninck van der Oye verklaarde zich bepaald tegen hel hoofdstuk, omdat h(j het koloniale stelsel van den minister niet meende te moeten ondersteunen. Daarbij sloot zich aan de heer llartsen, die onderscheidene vragen tot den minister rigtle, waarop hij het antwoord bleef te gemoet zien. 2°. De hh. van Andringa de Kempenaer, die inlichtingen van den minister verlangde, om daarna zijne stem te bepalenen 3°. de lib. van Rhemen van Rhemens hnizenCremers, Blankenheym, van Beeck Vollenhoven en Fransen van de Putte, die zich voor het ontwerp verklaarden. De meeste dezer leden gaven evenwel te kennen, dat zij door het uitbrengen van de goedkeurende stem niet wenschlen geacht te worden in alle opzigten de gevoelens van den minister te deelen of zijn stelsel volkomen te ondersteunen. Zij bevalen hem de meest mogelijke voorzigtigheid aan, maar meenden tevens dat de minister niet die overdrevene beginselen koesterde, die men hem toedacht. De discussie wordt heden voortgezet. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. DBiGELAV O. LONDEN2 Januarij. De berigten uit Noord-Amerika ontvangen geven eene flaauwe hoop op eene vreedzame oplossing der quaeslie, want daaruit blijkt dat de heer Lyons op 21 December het ultimatum nog niet had ingediend, en dat deze gezant dus nog het vertrouwen koesterde dal hij door oiïlcieuse mededeeling zijner instructiën zijn doel zou bereiken. De gezant had reeds onderschei dene conferentiën met den heer Seward gehad, en de indiening van het ulti matum zal waarschijnlijk eerst dan plaats hebben, wanneer het blijkt dat die conferentiën tot niets leiden. Indien het ultimatum terstond was over handigd, zou ei weinig kans op eene schikking zijn geweest, want het had den trots der Amerikanen gevoelig gekwetst. Z. M. de koning van België ligt te Osborne ziek. Z. M. is door eene keel ziekte aangetast, ten gevolge van eene gedurende den overlogt gevatte koude. De hertog van Devonshire is, in de plaats van wijlen den prins-gemaal, lol kanselier van de hoogeschool te Cambridge benoemd. De firma Glass en Elliot en C°. heeft aan de regering een voorstel gedaan, strekkende om in de maand Julij aanst. een onderzeeschen tcle- graaf-kabel van Milford-haven aan de westkust van Zuid-Wallis, naar Halifax te leggen. De firma verlangt daarvoor eene som van 700,000 waartegen zij voor den tijd van een jaar garantie zal leveren tot eene ge regelde werking van den kabel.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1