LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 30 DECEMBER. De Coura?it wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLAKDSCIIE BEHIGTEÏJ. LEYDEN, 28 December. De feestelijke zangstondop den avond van den tweeden Kersdag in de 'J Hooglandsche kerk gebonden, werd door eene grooie schaar bijgewoond. Zoowel het driestemmig gezang der kinderen van de volkszangschool als dat der weezen werd met genoegen gehoord, en het geheel, als sluiting van het Kersfeest, maakte eenen goeden indruk, waartoe ook de allezins gepaste toespraken van den redenaar, waardoor de zang der kinderen en der gemeente werd afgewisseld, veel bijdroegen. Men meldt ons uit Ocgsigeest van 26 dezer: De avond van heden was voor de schooljeugd dezer gemeente een genoegelijk Kersfeest. Niet minder dan 140 kinderen vereenigden zich des avonds tegen 5 ure in het ruime 1 schoollokaal, alwaar door zamen werking van eenige jeugdige heerenen dames j in deze gemeente een sierlijk verlichte kersboom was opgerigt. De heer bur gemeester hield vooraf eene toepasselijke rede aan de lieve jeugd waarin zijn-ed. in korte trekken betoogde het doel, nut en strekking van dit te vieren feest. Dij afwisseling werden door de gezamenlijke kinderen toepasselijke gezangen gezongen, onder de leiding van hunnen verdienstelijken onderwijzer. Na den afloop hiervan werden aan al de kinderen kleine geschenken uitgedeeld, uit vrijwillige bijdragen van sommige ingezetenen bijeengebragt. Ook de tegen woordigheid van den hoog wel-geb. heere en vrouwe Gevers van Endegeest droeg niet weinig tot verhooging der feestvreugde bij, daar HEd. de kinde ren niet alleen op St. Nikolaas-gebak onthaalden, maar nog bovendien aan de best oppassende leerlingen geschenken uitdeelden. Het feest werd beslo ten met het gebruik van chocolade en krentenbrood door de kinderen, die blijken gaven van dankbare vreugde voor dit kersfeest, hun zoo welwillend toebereid. Onder de godsdienstige tijdschriften neemt het Evangelisch Penning magazijn uitgave van den boekhandelaar M. J. Visser, te 's Gravenhage eene waardige plaats in. De lste aflevering van den 5dc" jaargang, hier achter aangekondigd, toont aan dat de redactie van dit maandschriften hare medewerkers getrouw blijven aan het doel der uitgave, namelijk be vordering van Evangelischen zin door liet verbreiden van Evangelisch licht. Mogen zij op dien weg steeds voortgaan en hunne woorden in veler wonin gen gelezen worden. De prijs van dit geschrift is, gelijk de titel het reeds te kennen geeft, zoo matig gesteld, dat het onder ieders bereik valt. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 482 tol 557 personen. De miliciens der ligting van dit jaar, welke den lste" October II. in werkelijke dienst bij de reg. veld- en rijdende artillerie zijn opgetreden, zullen den Kaatsten dezer maand weder met groot verlof huiswaarts keeren. De eerste zitting der militieraden in de respective provinciën zullen geopend worden den 12den Maart des volgenden jaars. Naar men verneemt wordt er aan den grindweg van den lagen Rijn dijk enz., onder Woubrugge, den 5den November II. aanbesteed, met ijver gearbeid en zal die, zoo de winter niet ongunstig is, waarschijnlijk tegen April e. k. tot het algemeen gebruik kunnen geopend worden. In die stre ken bestond voor dezen geen geschikte weg, zoodat ongeveer een 30-tal ingelanden, dal ongemak moede, hadden besloten om onderling de kosten van het aanleggen eens grindwegs te dragen, welke met inbegrip van het land tot dien aanleg benoodigdhel schieten van slootenenz. thans wel op minstens 38000 geschat wordt. Volgens een schrijven aan de U. C. moet hier te lande eene groote boeveelheid krijgsvoorraad ten dienste der zuidelijke stalen van N.-Amerika zijn opgeslagen, die men niet durfde vervoeren. Thans moet er besloten zijn, deze met Engelsche schepen in het begin van het volgende jaar te ver zenden. Ook zouden er volgens dat schrijven bij een paar onzer eerste ban kiers door de Turksche regering pogingen aangewend zijn om geld te beko men, die echter mislukt zijn. Te Dordrecht is zekere vrouw S.met een minderjarig meisje uit Al- blasserdam gevangen genomen, beschuldigd van: vervalsching van authentieke stukken, door den gemeenteraad te Alblasserdam ten behoeve van genoemd meisje afgegeven, door verandering van den ouderdom, en van bevordering van onzedelijkheid bij eene minderjarige. Te St. Anna-Parochie is eene vrouw bevallen van twee zonen, waar van de eerste is geboren den 13',cn dezer, des voormiddags ten 8.J ure, en de laatste den 18dcn daaraanvolgende, des avonds ten 7 ure. De kinderen zijn beide in leven. De hypotheekbewaarder, wiens gedragingen onlangs in de tweede ka mer door onderscheiden leden werden besproken, is, naar men verneemt, thans gevankelijk te 's llertogenbosch binnengebragt. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 13 November, (eerst den 27st™ Dcc. bij het dep. van koloniën ontvangen) luidt: De verrigtingen van Demang Lehman beloven eene goede uitkomst. Verschillende hoofden van den opstand komen in onderwerping. Geen nieuws tot nog toe van llidayat. De Koetei-expeditie is op weg. Van Java en andere bezittingen niets bijzonders." 's GRAVENHAGE, 28 December. Bij kon. besluit van 21 dezer zijn benoemd tot directeur van de na volgende postkantoren, als: te Leeuwarden, de heer W. baron Mulert, thans directeur van het postkantoor te Hoorn; te Hoorn, de heer P. Tet rode, thans directeur te Zaandam; te Zaandam, de heer J. J. Pan, thans 'I commies der posterijen van de lstc UI.te Amersfoort, de heer D. Carba- sius, thans directeur te Meppel; te Meppel, de heer W. B. de Brtiyn, thans directeur te Amersfoort; te Zierikzee, de heer Steinbuch, thans commies van de 2dc kl.; tot commies der posterijen lste kl.de heer H. N. G. Neu- jeanthans van de 2de kl.en tot commiesen 2de kl. de hh. W. Vinckers, M. J. Habraken, W. P. Nagel en tl. N. Boddaert. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik worden in het begin der vol gende week uit Luxemburg terug verwacht. Donderdag zal er ten hove een groot bal en gala plaats hebben. In de voormiddag-godsdienstoefening op den tweeden Kersdag, in de Waalsche kerk, heeft de wel-eerw. heer J. P. Trottet afscheid genomen vau de gemeente, bij welke hij gedurende 3 jaren als evangelie-dienaar was werkzaam geweest. Hij hield bij die gelegenheid eene rede naar aanleiding van Malth. Xlll vs. 23. Die rede is in druk uitgegeven, en daarin wor den de redenen opgegevendie den leeraar bewogen hebben omzonder elders beroepen te zijn, zijne tegenwoordige standplaats te verlaten. De commissie voor den opbouw van een nieuw diaconie-weeshuis der Ned. Iierv. gemeente heeft met dankbaarheid melding gemaakt, dal op Woensdag avond, van N. N., bij ds. J. Moll is ontvangen een bankbillet van 1000. Te Scheveningen zijn al de haringschepen behouden uit zee aangeko men. Zij hebben aangebragt ongeveer 14j millioen stuks steurharing en 100 ton pekelharing. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de commissie van rapporteurs voor de wets-onlwerpen der begrooting van de gestichten te Ommerschans en Veenhnizen, voor de regeling der ontvangsten en uitgaven voor het burgerlijk pensioenfonds, alsmede voor het ontwerp van wet tot dekking der middelen voor de uitgaven, begrepen in destaatsbegrooting voor 1862 daaromtrent hare verslagen uitgebragt. Die wets-ontwerpen zullen behandeld worden op aanst. Maandag. Over de andere ontwerpen betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1862 is alzoo nog geen verslag Wiilgebragt. Al mogt dit Maandag aanstaande ge schieden, dan zal het nojkzee'r moeijelijk zijn, Diugsdag de meeste of al tne">0irtwefpei) voor-het nieuwe jaar te behandelen. Men vervracht n+zbo - dat de beraadslaging over de staatsbegrooting voor 1862, voor zooveel de uitgaven betreft, eerst in de eerste dagen van Januarij bij de eerste kamer zullen worden gehouden, een geval, dat zich sedert 1848 zeer zeker nimmer heeft voorgedaan. Het algemeen gerucht is, dat het ministerie den afloop van die discussiën afwacht, maar dat de ministers wel degelijk het voorne men hebbenom daarna hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. den koning te stellen. Naar men verzekert zullen vele leden van de eerste kamer, na de zitting ven Maandag aanst., de residentie voor eenige dagen verlaten. BÜÏTENLANDSGHE KER5GTEN. as BL«Ï S3. BRUSSEL, 26 December. De koning is naar Engeland vertrokken. Zijne afwezigheid zal 3 weken duren. liet getal der lijken onder den omgeslorlen muur van het entrepot te Antwerpen gevonden, bedraagt reeds 11. ENGELASI®. LONDEN 26 December. De koningin is voornemens de wereldtentoonstelling op het bepaajde tijd stip (1 Mei ek.) in persoon te openen, en zij stelt zich teil doel al wat door wijlen haren gemaal in het algemeen belang aangevangen was, te be vorderen en tol stand te brengen. Dingsdag naclu is in Poplar, eene wijk dezer hoofdstad, onverhoeds een huis ingestort, waarbij de bewoner, zijne vrouw en een hunner kinderen werden verpletterd. De regering heeft besloten op de Bermndas-eilanden (in den Atlanti- schcn oceaan op de hoogte van Noord-Carolina gelegen) eene reserve van troepen voor operaliën in Noord-Amerika te vormen. Het officiële verslag van kapitein Wilkes, omtrent de gevangenneming van de hh. Mason en Slideil, wordt thans door de dagbladen medegedeeld. Het blijkt daaruit dal genoemde kapitein geheel op zijne eigen verantwoor delijkheid heeft gehandeld. De berigten uil Amerika worden tegen den 29st™ of 30sten met spanning te gemoet gezien. De boodschap, door den heer Lincoln in het congres Ie Washington uitgebragt, uit 7578 woorden bestaande, werd in 1 uur 32 min. naar Ncw- York overgeseind. F RAX K3& 1.9 H. PARIJS, 26 December. Het Journ. des Débats heeft thans ook eene waarschuwing ontvangen, omdat het, volgens het gevoelen van den minister van biunenl. zaken, in eene beoordeeling van de rede van den beer Troplong in den senaat, in eenen partijznehtigen geest getracht heeft het vertrouwen op de kracht en duurzaamheid van 's lands instellingen aan het wankelen te brengen. Be doelde beoordeeling was van de band van den heer Saint-Marc-Girardin. liet initiatief tot deze waarschuwing moet van den keizer uitgegaan zijn. De bouwmeesters, belast met het herstel der Tuileriën berekenen dat dit paleis niet voor 1864 gereed zal zijn en daartoe 40 mill. fr. vereischt worden. Uit Lissabon meldt men dal (ie huldiging des konings aldaar op den 23ste" had plaats gehad.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1