LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 27 DECEMBER. Per Telegraaf. De Courant -wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven liiNNENLANDSCHK BKRIGTBN. LEYDEN, 26 December. Gelijk in het vorige jaar zullen ook nu de gealimenteerden van het gereformeerde minnehuis zich op morgen aan de huizen der ingezetenen ver voegen met de bede om eene nieuwjaarsgift, onder aanbieding van eenige dichtregelen door dr. E. Laurillard ten hunnen behoeve vervaardigd. Ook aan die ouden van dagen bij de verwisseling des jaars iets meer dan gewoon te schenken valt hh. regenten moeijelijk. Moge daarin op deze buitengewone j wijze voorzien worden. Het zal dezen ouden lieden tol groote vreugd zijn en den dichter van het stukje eene streelende zelfvoldoening geven. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Aan het ministerie van marine zal op den 31slen dezer o. a. de aanbeste ding plaats hebben van 8300 Ned. el blaauw baai en 1000 stuks wollen dekens. Men verneemt dat den chefs der infaulerie-corpsen door het departe ment van oorlog aangeschreven is, om tot nader order, geene korporaals van die corpsen meer hij hel leger in Oost-Indië over te plaatsen. Te Utrecht zijn bij het omhalen van een zwaren boom aan de Krans- kadc, twee kinderen daaronder geraakt; het eene was terstond dood, en het andere ernstig gekwetst. - Te Zwolle is dezer dagen in de rivier den IJssel ongeveer 6000 18 visch door twee personen gevangendaarbij was ongeveer 800 18 snoek waarvan de zwaarslen 20 ffi wogen. Onder Zevenaar, Groessen enz. heerscht eene pokziekte onder de scha pen welke de schoonste en beste beesten wegsleept. De heer J. Suys, bankier te 's Hcrtogenboschis door Z. H. den Paus benoemd tot ridder der orde van den 11. Silvester. 's GRAVENHAGE. 26 December. Z. SI. heeft aan den kapitein jti". G. A. C. 11. von Goedeckevan den grooten staf, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van de ridderorde der Kroon van de 3dc kl.hem door den koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft benoemd bij het 2de reg. dragonders, tot lst6n luit. den24™ luit. J. M. C. Sanger, van het corps. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. BU1TËNLANDSCHE BERIGTEN. BEUGIK. Maandag is voor het hof van assises in Henegouwen de behandeling aan gevangen van een regtsgedingwaarop reeds vroeger de aandacht werd ge vestigd. 14 personen zijn daarin betrokkenals beschuldigd van een groot aantal diefstallengedeeltelijk gepaard met moorddoor eene gewapende bende, hoofdzakelijk in het voormalig departement Enlre Sambre et Mense gepleegd. De gereglzaal leverde een ontzettend schouwspel op, door de veel soortige ten loon gespreide ovcrtuigiugsstnkken, waaronder zich allerlei wape nen bevinden; zij kon alle nieuwsgierigen, die van heinde en ver waren toegestroomd, onmogelijk bevatten. De eerste zitting was geheel gewijd aan het lezen van de acte van beschuldiging. Slechts twee der beschuldigden schonken daaraan oplettendheid. Het hoofd der bende scheen met genoegen het verhaal zijner misdaden te hoorenwant telkens kwam hem een glim lach op het gelaat. Te Oethingen, nabij Hal, is in den nacht van 19 op 20 December eene vrouw vermoord. Men heeft haar gevonden met verscheidene wonden aan het hoofd. De mond was opengereten tot aan de ooren en verder had men den mond volgestopt met modderig gras, zoodat zij hoogstwaarschijn lijk gestikt is. Zij laat eenen blinden man en een kind in behoeftige om standigheden achter. ElGELAAi 19. LONDEN. 24 December. Bij gelegenheid van de begrafenis van liet stoffelijk overschot van den prins-gemaal werd hier in bijna al de kerken godsdienstoefening gehouden, om voor het welzijn van 11. M. de koningin gebeden ten hemel op te zenden. De personen, die daaraan deelnamen, waren meestal in rouwgewaad gehuld. Volgens heriglen uit New-York liep aldaar het gerucht dat het bonds- leger zich in drie groote afdeelingen gesplitst heeft, van welke een, ter sterkte van 125,000 man, naar de Mississippi was opgerukt, om New-Or leans te bezetten. De bondsregering zou ook den uitvoer van katoen uit Port-Royal zooveel mogelijk bevorderen. FRANKRIJK. PARIJS, 24 December. Men verzekert dat de troonrede eene veel beteekende zinsnede zal be vatten over het voortdurend verblijf onzer troepen te Rome, zoodat er nog weinig kans bestaat dat de Italianen hunne zoo vurig verlangde hoofdstad znllen verkrijgen. Het Joum. des Débats deelt mede dat hel ultimatum, door Engeland aan het kabinet van Washington gezonden, in eenen zeer bedaarden loon is opgesteld. Er wordt daarin alleen gezegd dat de Engelsche vlag ernstig is beleedigddat de regering niet kan gelooven dat deze gewelddadigheid het gevolg is van instrucliën aan kapitein Wilkes gegeven, dat zij gevolgelijk overtuigd is, dat de regering der Vereenigde Stalen geen bezwaar hoegenaamd zal hebbenom de aan boord der Trent gevangen genomen heéren uit te leveren en dat lord Lyons belast is met de opeisching. In geval van weige ring door het kabinet aan Washington, moet lord Lyons zjjn paspoort aanvragen. De Pays deelt mede, waarschijnlijk wel wal voorbarig, dat Engeland, in geval van een oorlog met de noordelijke staten van Amerika, de volgende maatregelen zal nemener zullen drie eskaders vertrekkenliet eerste zal bestemd zijn legen Monroe, de Potomac en Washington; het tweede zal Boston, New-York en Portland bombarderen; het derde troepen in de zui delijke havens ontschepen. Men verzekert dat de Spaansche expeditie tegen Mexico, die den 3dcn Dec., onder bevel van den maarschalk Serrano, van Havanna is vertrokken, reeds te Vcra-Cruz is geland. De maarschalk zou zich van die plaats wil len meester maken om vervolgens naar Mexico op te rukken. De aanleiding lol dezen togt zou daarin gelegen zijn, dat de maarschalk Serrano depêches ontvangen heeft, waarin hem hel beslaan van eene uitgebreide zamenzwering gemeld wordt, welke ten doel heeft al de Spanjaarden, in Mexico aanwe zig, te vermoorden, en dat hij vertrokken is zonder zijne laatste instrucliën uit Europa af te wachten, met het doel om zjjne landgenooten in Mexico te beschermen. OOSTRNRIJ K. WEENEN 24 December. De keizer is, vergezeld van den generaal de Crenneville en den minister van oorlog, op nieuw naar Venetië vertrokken. Te Munchen is dezer dagen overleden de hoogleeraar in de zoölogie dr. A. Wagner. Men meldt uit Athene, dat een onder-ofHcier, die pogingen in het werk heeft gesteld om Dousioshekend door zijn aanslag op het leven der koningin van Griekenland, uit de gevangenis te doen ontsnappen, tot vijf jarige vestingstraf is veroordeeld. Te Chur, de hoofdplaats van het kanton Graauwbunderlandheeft men den I7deo jl. een hevigen aardschok waargenomen. TURYN, 24 December. De Italia berigt dat de onderhandelingen met den heer San Marinoom hem tot het aannemen eener portefeuille over te halentot niets hebben geleid. LISSABON, 23 December. De derde broeder des konings is gevaarlijk ziek. LONDEN, 25 December. De Times toont de moeijelijkhedcn aan eener schikking tusschen Engeland en Amerika, en ontleent daaruit het, bewijs dat Frankrijk, Oostenrijk of Rusland onmogeljjk als bemiddelaars kunnen optreden. NEW-YORK, 14 December. De dagbladen leggen de tijdingen uit Europa in dien zin uit, dat de vrede met Engeland niet zal gestoord worden. De Herald zegt dat een oorlog noodlottig zou zijn voor Engeland. De heer Lincoln heeft geweigerd aan het congres mededeeling te doen van de ge voerde correspondentie over de Europesche tusschenkomsl in Mexico. Volgens gerucht heeft er te Charleston een zware brand plaats gehad die aan moed wil wordt toegeschreven. In Kentucky wordt een veldslag verwacht. In Canada worden groote toebereidselen gemaakt, vooral wat betreft de organi satie der krijgsmagt. MARSEILLE, 25 December. Uit Konstantinopel zijn berigten ontvangen van den 18den. De rust is ernstig bedreigd geworden; het verbitterde volk begon de bakkerijendie alle gesloten warente belegerenuitgezonderd twee, aan Franschen toebehoorende. De ministerraad, die voortdurend ver gaderd washeeft troepen naar de bedreigde punten gezonden. Men heeft de bakkers de verpligling opgelegd om het brood tot matige prijzen te ver- koopen. Het Turksche pond was tot 430 piasters gestegen en zelfs was het onmogelijk het lot dien prijs in te wisselen. Men spreekt van het vervreem den der mijnen en bosschen van den staat, maar elk besluit is uitgesteld, in afwachting der komst van Fuad-pacha. AMSTERDAM, 26 December. (Effectcnsocieteit.) Integralen 63r's. Handelmaatschappij 134. Russische spoorwegen 187.50. Metalliek 5 pCt. 43tV, dito pCt. 22J, dito Nationale 53{. Mexico 25|. Consols 90f. Fransche rente 67.15. De markt was flaauw op Consols.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1