Aan den heer J. J. Nederveen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Ond-Beijerlanden tot ontvanger te Hilversum is benoemd de heer W. L. A. Collardthans in die betrekking te Cuyk. Z. M. heeft aan dr. C. W. Vinkhuyzen, geneesheer van 'skonings huis, vergunning verleend lol het dragen van de versierselen van komman- deur der Frederiks-orde, hem door den koning van Wuriemburg geschonken. De geruchten, alhier in omloop nopens de wijze van oplossing der te genwoordige staatkundige verwikkelingenzijn uiteenloopende en tegen strijdig. Aan de eene zijde wordt verzekerd, dat de minister van binnenl. zaken, baron van Heemstra, besloten heeft eerstdaags zijn ontslag aan den koning te vragen, (zoo Z. Exc. dit niet reeds mogt gedaan hebben). Men voegt er bijdat zoodra de heer van Heemstra dit ontslag zal hebben ge vraagd, de overige ministers hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. zullen stellen en het kabinet alzoo ontbonden zou worden. Aan den ande ren kant wordt verzekerddat er ernstig sprake is van eene aanstaande ontbinding van de tweede katner, in welk geval het tegenwoordig ministerie geheel of ten deele zou aanblijven. Anderen brengen die ontbinding weder in verband met de optreding van een geheel nieuw kabinet. Maar er zijn ook sommigen die beweren, dal er, in afwachting van den loop der be raadslagingen bij de eerste kamer, vooreerst geene beslissing over een en ander zal worden genomen. De regering zou die beraadslagingenbepaal delijk over het hoofdstuk koloniën willen afwachten, alvorens te beslissen, wat z(j in 's lands belang oorbaar mogt achten. in de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn aangenomen de wets-onlwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen en die tot na turalisatie van A. H. C. F. Hödlich en 15 anderen. De heer Cremers heeft gewezen op den moeijeltjken toestand waarin de eerste kamer door de late ontvangst der begrootingswetten gebragt was, waardoor zij, of aan liet onderzoek niet den noodigen tijd zou kunnen wijden of het einde van het jaar zonder afdoening zou moeten overschrijden. Hij achtte het hoogst noodig de regering op deze moeijelijkhcid te wijzen en de regering er op lettend op te maken om in het vervolg, in dergelijke omstandigheden, door het voordragen van credietwetlen te voorzien. 3TZ H Li IT K N LA MS UI IK H K It I GTE Y. B E l„ O I Te Antwerpen heeft op nieuw een treurig voorval plaats gehad. Een der muren van het entrepot S'. Felix is ingestort, op hel oogeblik dat zich aldaar een aantal personen bevondendie behulpzaam waren aan de weg ruiming van het puin en de blussching van het vuur in de kelders, waaruit nog nu en dan op onderscheidene plaatsen een dikke rook opstijgt. Een 20-tal der bedoelde personen werden onder het puin bedolven, waaruit er slechts 3 behouden te voorschijn zijn gekomen, terwijl er 8 op de plaats zijn dood gebleven. Op een der spoorwegen in Henegouwen is een ongeluk voorgevallen, waarbij een machinist en een stooker het leven hebben verloren. ENGEL Aft». LONDEN22 December. Uit officiële herigten blijkt, dat ongeveer 10000 manschappen zich hebben aangeboden voor de dienst bjj de reserve der marine. Door de stoomboot Delta, van de Peninsular and Oriental Company, werd dezer dagen te Southampton een kist aangebragt, die, volgens de daarbjj gevoegde bescheiden, 200 dozijn Chinesche krippen shawls moest inhoudenter waarde van 1280 Bij de opening vond men de kist slechts met matten en sleenen gevuld. Men berekent dat Engeland en Frankrijk dit jaar 144 millioen bushels graan te kort komen; Engeland 64, Frankrijk 80 millioen. Het ontbre kende wordt hoofdzakelijk aangevuld uit Amerika, en tol op het laatst van November is dan ook in dit jaar voor 118 millioen dollars graan, meel enz. uit New-York aangevoerd. Hel fraaije kasteel Wynyard Hall, van de markiezin van Londonderry, is gedeeltelijk afgebrand. De schade wordt op 10000 geschat. Jenny Lind heeft te Edinburg drie concerten gegeven, die haar 2000 hebben opgebragt. Ten gevolge van den oorlog tusschen de zuidelijke en noordelijke sta ten van Amerika, hebben alle Amerikaansche oorlogschepen, op een na, de kust van Afrika verlaten. Geheele ladingen slaven worden düs naar Cuba vervoerd, zonder dat de Engelsche kruissers dit kunnen verhinderen, daar zij, zoo lang de Amerikaansche vlag geheschen is, geen schip nemen mogen, al is het ook blijkbaar vol negers. De slavenhandel met Amerikaansche schepen is dus weer in vollen bloei. Volgens berigten uit Bombay blijft de cholera in het presidentschap van dien naam steeds voortwoeden. In Kabul waren reeds 7000 menschen aan die ziekte bezweken. FRANKRIJK. PARIJS, 22 December. De Monileur berigt, dat het bestuur der beurs alhier aan II. M. de keizerin eene som van 24000 fr. heeft aangeboden ten behoeve van het huis Euge'uie Napoléon, in de voorstad S'. Antoine, door II. M. gevestigd. De senaat heeft de bekende voordragl der regering tot wijziging van eenige bepalingen betreffende de inrigting van het finanliewezen met 132 stemmen legen 1 stemdie van den aartsbisschop van Besanconaangeno men. Eene poging van een lid van de katholieke partij, om het Romeinsche vraagstuk bij deze gelegenheid in behandeling te brengen, mislukte; hij werd door den voorzitter streng aan de orde van den dag gehouden, ter wijl van de zijde der regering verklaard werd dat de beraadslaging over het op de troonrede te geven antwoord weldra eene betere gelegenheid tot hel behandelen der zaak van Rome zou opleveren. Daarop is de buitenge wone zitting van den senaat gesloten: hij zal zijne werkzaamheden eerst hervatten bij den aanvang van de gewone zitting der wetgevende magl voor 1862. Deze zitting, zegt de Moniteur, zal hoogst waarschijnlijk in de tweede helft der maand Jannarij worden geopend. De minister van openbaar onderwijs heeft aan alle hoogleeraars en rectoren eene circulaire uitgevaardigd, waarin de afzetting van prof. Laprade te Lyon als een waarschuwend voorbeeld wordt voorgesteld en zij levens op het nadrukkelijkst worden aangemaand wel in het oog te houden, dat een hoogleeraar of rector, van welke facnlteit ook, zich behoort te ont houden van het schrijven van staatkundige artikelen. De inzameling, welke iu de kerken van Parijs heeft plaats gehad ten behoeve van den Pieterspenning, heeft 100,000 fr. opgebragt. Men gelooft dat de bijdragen van Frankrijk in de volgende maand 1 millioen zullen beloopen. Een dagblad van Rouaan deelt mede dat de postillon, die met de over brenging van de maal tusschen Gournay en Beauvais belast was, in de post- kar vermoord is geworden. Nadat de moordenaars het lijk in den mantel gewikkeld en het in de kar gestopt haddenhebben zij zich meester ge maakt van de brieven en vervolgens het paard weer den weg naar Beauvais van waar het gekomen was, opgejaagd, om het aldus met de kar aan eigen lot over te laten. Hel paard kwam te Beauvais en hield uit eigen beweging stil voor het postkantoor. Aldaar vond men den postillon in zijn mantel gewikkelddoor twee kogels getroffen een aan het hoofd en een in den rug. Volgens de jongste berigten nit Cochinehina had de keizer van Annam eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de bevolking lot den strijd tegen de Fransche en Spaansche troepen wordt aangezet. De Marokkaansche regering heeft aan die van Spanje het voorstel ge daan om eene onderzeesche telegraaflnie tusschen Spanje en Marokko aan te leggen. Dit voorstel is aangenomen. ITALIË. Naar men uit Rome meldt zal op nieuw een Spanjaard, Tristany ge naamd, zich, als opvolger van Borges, aan het hoofd der reactie in het Napelschc plaatsen. Hij zou daartoe van koning Frans het noodige geld en den titel van generaal hebben ontvangeu. Te Turyn worden giften ingezameld ten behoeve van hen die door de uitbarsting van den Vesuvius in nood verkeeren. De koning heeft voor 10000 fr. geteekend. 9» T E ft U IJ K. De commissie in den rjjksraad, tot onderzoek of de finantiële voor stellen der regering verbindend konden zijn voor de geheele monarchie, nu de rijksraad niet alle gewesten vertegenwoordigt, heeft een rapport nitge- bragtwaarin die vraag is beantwoord in den zin der regering, dat is be vestigend. De rijksraad heeft zich met deze zienswijze der commissie vereenigd. Te Triëst zijn schokken van aardbeving waargenomen. Per Telegraaf. WINDSOR, 23 December. De plegtige begrafenis van het stoffelijk over schot van den prins-gemaal heeft een diepen indruk gemaakt. Lord Pal- merslon en de hertog van Cambridge waren er niet bij tegenwoordig. De prins van Wallis heeft eene groote geestkracht aan den dag gelegd. Prins Arthur kon zijne aandoeningen niet bedwingen en gaf zijnen tranen den vrijen loop. Ook de kroonprins van Pruissen was zeer aangedaan. De ge heele hoofdstad verkeerde in eene sombere stemming. PARIJS, 23 December. Men verzekert dat de Spaansche expeditie te Vera-Cruz is geland, om aldaar de Spaansche onderdanen le beschermen. De Presse zegt dat de tijdingen uit Amerika, omtrent den oorlog tus schen het noorden en het zuiden, gunstiger zijn. De president Davis zou, uit aanmerking der moeijelijkheden met hel buitenland, aan den president Lincoln voorstellen hebben gedaan, van zoo verzoenenden aard, dat aan de aanneming niet kon getwijfeld worden TURYN, 24 December. In eene buitengewone zitting van den senaat, ter beraadslaging over een wets ontwerp betreffende de begrooling, heeft de minister van finantiën, naar aanleiding van interpeljatiën van eenige leden, een gelijk verslag omtrent het linanliewezen gedaan als in de kamer van afgevaardigden. De heer Arnulfo betwistte de conclusion van den minister. Hij geloofde dat het te kort over 1862 grooler zon zijn en dat de opbrengst der nieuwe belastingen onzeker was. Ook was er geen finantiëel plan voor de toekomst voorgedragen. De heer Barlogi antwoordde dal hel te kort over 1862 minder zou zijn dan in 1861. Wij verkeeren in buitengewone omstandighedenzeide hijwanneer de opbrengst der belastingen niet vol doende is, moeten wij lijdelijk de toevlugt nemen tot de uitgifte van schat- kistbillettengelijk ik in de kamer van afgevaardigden heb aangekondigd. Eenige leden verklaarden dal de te houden stemming geen votum van ver trouwen of wantrouwen zou zijn. Daarop is het aanhangigeonlwerpaangenomen. ROME, 23 December. In een heden morgen gehouden consistorie heeft de Paus den wensch uitgedrukt om over te gaan tot de kanouisatie van 23 Japansche martelaars. Z. II. kondigde ook een ander consistorie aan, ter benoeming van 3 aartsbisschoppen en 10 bisschoppen, meestal Spanjaarden. TURYN, 24 December. Volgens een ingekomen rapport, omtrent den toestand van den Vesuvius, hebben er gisteren acht schokken van aardbe ving plaats gehad. Heden werpt de berg eene digte kolom asch uit, die door den wind tot Napels toe wordt voortgedreven. Er hebben geen on heilen plaats gehad. WEENEN, 24 December. Op Malta heeft de regthank den kapitein van het Piemontesche fregat Mozambornowegens een aanslag op den redacteur van een dagblad, tot drie maanden, en den scheepsluilenanl tol twee maan den zware gevangenisstraf veroordeeld. LONDEN, 24 December. Al de dagbladen achten de depêche van den heer Thouvenelill de zaak der Trent, van groot belang. De Daily News zegt dat deze depêche aan de vorderingen der Engclschen de autoriteit geeft die daaraan ontbrak. Zij die gunstig gestemd zijn voor eene schcidsrcgter- lijke uitspraakzullen met voldoening het getuigenis ontvangen van eenen naijverigen buur, die zegt dat Engeland gelijk heeft. Deze depêche zal in Engeland als een vriendschapsbewijs aangemerkt worden. De Times zegt dat de bedoelde depêche voor de regering te Washington een eervollen weg aanwijst om uit groole moeijelijkheden te geraken.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2