Per Telegraaf. Tot betaalmeesters zijn benoemd: te Leeuwarden, de heer jhr. W. L. D. van Panhuys, thans betaalmeester te Almelo, en te Almelo, de heer mr. J. H. F. Umbgrove, thans surnumerair bij de dienst van 'srijks schatkist. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij besluit van bh. gedep. staten van Zuidholland zijn ter prov. griffie benoemd, tot commies, chef der Iste afd. (algemeene administratie) de heer A. van der Velde Az.thans adjunct-commies der ls,e kl.ter vervanging van den heer mr. A. Yoorduyn, die aan het hoofd der 4de afd. (statistiek enz.) is geplaatst; en tot adjunct-commiesen der lsle kl.de bh. mr. D. I. Zubli en inr. F. S. tl. J. graaf van Randwijk. Door het prov. geregtshof van Zuidholland is G. Ottengewezen kas telein te 's Molenaarsbruglaatst woonachtig te 's üertogenbosch schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk en veroordeeld tot eene tuchthuis straf van 5 jaren. Bij den kerkelijken ontvanger der Ned. herv. gemeente alhier is eene gift ingekomen van ƒ1000. De Scheveningsche pink die te LowestofF was binnengesleeptwaarvan vroeger melding is gemaakt, is voor 30 aan den eigenaar teruggegeven. F.crst had men 1000 geëischt. Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. Avondzitting van Dingsdag 17 December. De beraadslagingen over de begrooting werden voortgezet, en wel over Hoofdsl. IX/? (finanliën). In de vorige zitting waren daarover reeds de algemeene beraadslagingen gehoudenbij welke gelegenheid de heer Betz verklaarde dat hij tegen dit hoofdstuk zou stemmenuit gemis aan genoeg zaam vertrouwen in het finantieel beleid van den minister. Dat gemis vloeide onder anderen voort uit de gerustheid, die de minister in den legeu- woordigen toestand onzer geldmiddelen had aan den dag gelegd; uit de lijdelijke houding bij het opmaken der begrooting door den minister tegen over zjjne ambtgenooten genomen, waaraan grootendeels het hooge cijfer te wijlen was geweest; uit de miskenning door den minister van de behoefte aan verandering van hel belastingstelsel en zijn voornemen om veranderin gen ten deze te verschuiven. Deze beweringen werden door den minister wederlegd. Voorts werden door den heer de Poorter de handelingen bespro ken van den hypotheekbewaarder te 's Hertogenbosch (thans te Amsterdam) die builen de winsten, veroorloofd bij het tarief, nog belangrijke voordeelen zou hebben genoten. De minister gaf te kennen dat dit voorval reeds voor zijn optreden had plaats gehad. Nadat verder in deze avondzitting de onderdeden van het hoofdstuk achtereenvolgens waren goedgekeurd, is het gehecle hoofdstuk met 35 legen 31 stemmen aangenomen. Vervolgens werden de beraadslagingen gehouden over hoofdst. X (oorlog), waarbij de hh. dé Bieherstein en Dommer van Poldersveldt hunne tevreden heid betuigden over de handelingen van den minister van oorlog. De laatste had echter eenige opmerkingen te maken, omtrent aangelegenheden, waarin hij verandering wenschte aangebragt te zien, zooals het defensiewezen in het algemeenhet kamperen van troepende kazernering enz. Zitting van Woensdag 18 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over hoofdst. X voortgezet. Een amendement van den heer Dommer van Poldersveldt, om het cijfer voor het kampement van ƒ80000 met ƒ62000 te verminderen, is met 36 tegen 29 stemmen verworpen. Daarop heeft de heer Dommer ingetrokken een door hem voorgesteld amendement om de kosten voor de kazernering met ƒ62000 te verhoogen. Dat lid heeft echter volgehouden een amendement, om de uilgaven voor de kazerne te Doesburg te doen vervallen, en is dat amendement, waardoor 50000 van de begrooting wegvallen, aangenomen met 61 tegen 5 stemmen. Ten slotte is hoofdstuk X in zijn geheel aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over hoofdstuk XI (dep. van koloniën). De hh. Nolthenins, Hoffmann en Heemskerk Az. hebben reeds aan de algemeene beraadslagingen deel genomen. De beide laalsten legden hunne ongerustheid aan den dag over de koloniale politiek, door den tegen- woordigen minister van koloniën aangenomen of over het stelsel, door hem gevolgd, maar eerstgemelde was eenigzins meer gerust gesteld dan vroeger en zou de nadere ophelderingen en inlichtingen van den minister afwachten, om daarna zijne stem over het hoofdstuk te regelen. Avondzitting van Woensdag 18 December. Aan de orde waren de beraadslagingen over de wets-onlwerpen tot be krachtiging van provinciale belastingen. Al deze ontwerpen werden met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd overgegaan lot de benoe ming van leden voor de commissie tot het houden eener enquête omtrent de Nederlandsche zeemagt. De uilslag der stemming was, dat tot leden dezer commissie werden benoemd de hh. Delprat. Poortman, Blussé van Oud-Alblas, Bullert, ter Bruggen Hugenholtz, van Franck en Meeussen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËNGELAND. LONDEN, 17 December. Maandag aanst. zal de begrafenisplegtigheid van prins Albert plaats hebben. De kist zal van lood zijnmet een vier dubbelen wand van ma honiehout omkleed, en met een rood karmozijn fluweelen kleed overdekt worden. Zilveren platen zullen den naam en de op 's prinsen geboorte en dood betrekkelijke jaarlallen vermelden. FKANHKMH. PARIJS, 17 December. Men verneemt dat de regering van den heer Mercier, onzen vertegen woordiger te Washington, het berigt heeft ontvangen dat de openbare meening aldaar in zeer opgewonden bewoordingen op een oorlog met Groot- Brittannië aandringt, alsmede dat de broeder van den president der Zuid- Amerikaausche staten onderhandelingen met het kabinet van S'. James heeft geopend, ten einde de erkenning van die stalen te verkrijgen. Als prijs daarvan zon Zuid-Amerika eene overeenkomst met Engeland aangaan, waarin de regering van het zuiden zich verbindt geene slaven te zullen op- eischen, die naar een der punten zijn gevlugt, waar de slavernij is afge schaft, maatregelen te nemen ten einde den invoer van vrije arbeiders in Znid-Amerika te bevorderenenz.welke voorstellen zeer veel kans hadden door Groot-Brittannië te worden aangenomen. Onze dagbladen zien in het stilzwijgen van den heer Lincoln over de zaak der Trent het bewijs, dal hij de beslissing van het geschil niet heeft willen vooruitloopenen dat er dus nog altijd kans bestaat op eene vreed zame oplossing. Het blijkt meer en meer dat onze regering zich in de zaak onzijdig zal houden, met eene gunstige overhelling naar Engeland. Maar wanneer de oorlog eenmaal is begonnen en de blokkade opgeheven, zal zij moeijelijk in die houding kunnen volharden. Zij zal den handel niet kunnen dwin gen eene hersenschimmige blokkade te eerbiedigen en zij is dan niet ver van eene erkenning der zuidelijke staten verwijderd. Volgens de Patrie is de bevelhebber van de San Jacinto tot commo dore benoemd, wegens zijn gedrag in de zaak der Trent. De Moniteur de VArmée berigt dat de vertegenwoordigers der verbon den mogendheden in China bepaald hebbendat de Europesche troepen te Shanghai, te Tien-tsin, te Taku, te Tschefoo en op de andere door de op standelingen bedreigde punten nog een jaar gelegerd zullen blijven. STALiIE. In berigteu uit Napels leest mendat de heer Spinasyndicus te Mola di Gaëtadoor een 12-tal roovers is overvallendie hem eene bood schap hadden gezonden, dat zij hem builen die plaats op den weg naar Istri stonden te wachten om een vrijgeleide te verkrijgendaar zij zich aan hem wilden overgeven. Op de aangeduide plaats gekomen, werd hij aangegrepen en naar het woud van Fondi weggevoerd. Volgens de geruch ten moet hij vermoord en ook zijn lijk reeds gevonden zijn, terwijl de da ders inmiddels naar Sonnino, op het Romeinsch grondgebied, zijn geweken. Een paar dagen te voren hadden zij een luitenant der artillerie aangevallen die in een rijtuig naar Nola op weg was en eene groote som gelds bij zich had. De luitenant is bij die gelegenheid zwaar gekwetst en van alles be roofdterwijl een onderofficier, die bij hem was, werd doodgeschoten. Wegens de uitbarsting van den Vesuvius is de stad Torre del Greco, die eene bevolking heeft van 18000 zielen, geheel verlaten. Hoewel niet geheel verwoest, heeft zij veel geleden. De sieenen zijn uit de stralen ge- sprongen en de muren der huizen overal gescheurd; ook zijn de wegen in den omtrek bijna onbruikbaar. De lava heeft de stad niet bereikt, maar heeft ter zijde een uitweg gezocht, zoodat slechts eenige landhuizen, eene kleine kerk en vele bebouwde gronden zijn verwoest. Er zijn slechts twee menschen omgekomen, beide gidsen, waarvan de een door een steen, uit den krater geworpen, werd gedood, en de ander op de gloeijcnde lava viel. De plaats van het onheil wordt door eene groote menigte nieuwsgierigen bezocht. OUSTENRMK. WEENEN, li December. De heer von Schmerling heeft in de tweede kamer van den rijksraad de mededeeling gedaan dat de keizer het ministerie gemagtigd had om de begrooting van 1862 en de daarmede in verband staande finantiële voorstel len bij wijze van uitzondering aan den tegenwoordigen rijksraad voor te leggen, en aan de beslissing van dezen, voor dit buitengewone geval, de zelfde kracht wilde toekennen als aan de besluiten van den volledigen rijks- raad wettig toekwam en dat het ministerie de verantwoordelijkheid voor deze handelwijze tegenover den volledigen rijksraad uitdrukkelijk op zich nam. Bij de daarop gevolgde indiening van de begrooting heeft de minister van finanliën o. a. het volgende medegedeeld. In 1860 bedroegen de in komsten 300 millioen fl.de uitgaven 344 millioen. Het tekort is gedekt door crediet-operatiën. Voor het jaar 1861 waren de rekeningen der be grooting nog niet afgesloten. Het tekort zou dit jaar misschien 40 millioen bedragen. De inkomsten zijn door den ongeregelden toestand in Hongarye verminderd met ll£ millioen. De gezamenlijke tekorten zullen dit jaar be dragen 109i millioen, die gedekt worden door crediet-operatiën. De be grooting voor het budget van 1862 beloopt 354J millioen. De inkomsten zijn geraamd op 296J millioen en het deficit op 58 millioen, behalve het verhoogde cijfer van het militaire budget, ten bedrage van 52 millioen, dat deels gedekt zal worden door verhoogde belastingen en deels door crediet- operatiën. Hiertoe zal de nationale bank worden gebruikt, welker privilegie verlengd zal worden tegen een renteloos voorschot van 80 millioen. De staatsdomeinen zullen op bepaalde tijden verkocht worden; er blijven nog 23 millioen van de loten van 1860 ter beschikking.der regering. De rege ring heeft van de Engelsche leening 3 millioen ontvangen. De bank wordt verpligt hare effecten te verkoopen. Op die wijze wordt de staatsschuld geregeld en de valuta hersteld terwijl voorts de bank onafhankelijk ge maakt wordt van den slaat. De rijksraad heeft onmiddelijk eene commissie van 9 leden benoemd tot onderzoek der begrooting. 'sGRAVENHAGE, 19 December. De beraadslaging over het hoofdstuk van koloniën is in de zitting der tweede kamer voortgezet. De hh. Schim- melpenninck, van Reinestein Wintgens, van Asch van Wyck, Dirks, de Brauw bestreden op verschillende gronden de koloniale politiek, terwijl de hh. van Bosse, EIoul, van Hoëvell -en Zijlker de ultra-behoudende partij bestreden en hetregerings-reglementin bescherming namen. Morgen voortzetting. Bij de eerste kamer zijn de beraadslagingen aangevangen over het ont werp betreffende den raad van state. Er waren vele voor- en tegenstanders. De minister van justitie heeft het ontwerp verdedigd. Morgen voortzetting. TURYN, 18 December. Volgens berigten uit Napels was de Vesuvius op nieuw begonnen asch uit te werpen. MARSEILLE, 18 December. Brieven uil Konstantinopel van den 4dcn komen overeen met de berigten in de dagbladen. De crisis is ten toppunt gestegen, daar het Turksche pond tot 350 piasters geslegen is. Alle winkels zijn geslotenzelfs die der bakkers, liet volk begint te muiten. De sultan en de ministers laten zich niet zien. .Men ziet geene verandering te gemoet voor de komst van Fuad-pacha, en vreest dat strenge maatregelen tegen de aanstokers dezer beweging op de Christenen zullen terugwerken. Men acht een oproer onvermijdelijk, indien Fuad-pacha niet spoedig verschijnt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2