COURANT. LEYDSCHE 1861. VRIJDAG 20 DECEMBER. /SN> N°. 182. V De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHK BERIGTEN. LEYDEN, 19 December. In de zittting van den gemeenteraad van heden werd de heer mr. J. van Outerenna het afleggen der gevorderde eedenals lid van den raad gein- stalleerd. Ook werd, 11a het onderzoek zijner geloofsbrieven, besloten tot de toelating van mr. J. E. Goudsmit. De hh. mr. R. P. J. Tollens, J. van Ileukelom, prof. P. L. Rijke en mr. J. W. Schuurman werden als leden der plaatselijke schoolcommissie herkozen. Voorts werden benoemd: tot adsistent commiesen-portiers F. A. Bourgeois en P. Schouten; tot hulpon derwijzers bij de openbare lagere scholen J. P. D. Lancel (hebbende den rang van hoofdonderwijzer), N. A. van der Blom, C. J. van Hoeken, J. J. Fontein en J. F. Marijten lot 3eD opziener bij de fabricage-werken A. Spijker. Dc voordragt tot verhooging van de artt. der begrooting betreffende de brandweer met ƒ2500, tot hel bestrijden der door den jongsten brand ver oorzaakte kosten en tot herstelling van hel matcriëelwerd goedgekeurd. Het lid van der Hoeven bragl hulde aan de leden der commissie, die het j plan to.t het houden eener collecte voor dc werklieden der afgebrande fabriek j zoo gelukkig opgevat en zoo spoedig uitgevoerd hadden. Gisteren avond had in het deparlements-gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste openbare les en prijsuildeeling plaats voor de leerlingen der Burgerzangschool, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De leerlingen, ongeveer 90 in getal, gaven door de uit voering van een 15-tal nommers blijken hunner vorderingenwelke uitvoe ring door het publiek met genoegen werd aangehoord. Door de 4de zangklasse werd uitgevoerd: Oefeningen in Solfèges, toon ladders enz. Troost, lied van J. A. P. Schultz. Heb waarheid lief, lied van VV. A. Mozart. Oefeningen in Solfèges. Tevredenheidlied van Ch. G. Neefe. Door de 3de zangklasse Oefeningen in Solfèges. Dc drie groole Christenfeesten, Siciliaansche volks-melodie. Lofzang, van J. W. Reichardt. Wiegeliedje, van C. M. von Welter. Oefeningen in den mineur-toonladder. Looft den Heer, hymne van B. Klein. Het liefste vaderland, volkslied van J. W. Reichardt. 's Hëeren inlogt, van G. F. Handel. Vrede van 't harte, van Joh. J. H. Verhulst. Danklied na een examen, van J. Ilaydn. Voor de uitvoering van het laatste nommer had de prijsuildeeling plaats, waarbij de voorzitter van het bestuur, dr. C. ter Laag, 11a een woord ge- rigt te hebben tot allen die deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheid vereerden de leerlingen en in het bijzonder de bekroonden en de eervol vermelden, op cene allezins gepaste wijze toesprak. Hij bragt ook hulde aan den heer A. J. Wetrens, voor al hetgeen hij voor de school deed en ook weder voor deze les gedaan had en betuigde levens zijnen dank aan den heer B. II. Taylor, voor de belanglooze bereidwilligheid door hem ten opzigte der school aan den dag gelegd. Prijzen werden uitgereikt in de 3dc klasse aan H. Bertrand, II. W. de la Bye, A. M. FranchimpnA. M. C. Montagne, M. A. Visser en A. A. Wit- hoff. In de 4dc klasse aan T. Drayer, K. FichetM. van Leeuwen en A. J. Visser, terwijl werd medegedeeld dat, wanneer commissarissen hadden kun nen besluiten meer dan een tiental prijzen uit te reikende leerlingen M. S. Withoff en M. E. A. van Leeuwen voorzeker in aanmerking zouden ge komen zijn. Loffelijke vermelding werd toegekend in de 3dc klasse aan II. M. AlcnsonJ. II. van Baak, T. Bertrand, P. II. Cockuyt, C. H. Coc- kuyt Dd.C. H. Cockuyt Jd.F. Drayer. E. A. DuysterP. van Geenen, J. W. van Geenen, J. van der Horn, M. van der Horn, P. van Iperen, L. .longmans, L. A. A. van Kervel, W. A. van Lith. M. P. Mon tagne, J. Moulijn en A. Schlcttc. In de 4dc kl. aan G. DuysterP. Hooge- boomD. A. van Kaathoven, C. Konigsfeldt, A. van Leeuwen en M. Rijk. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de elf eerste maanden van 1861, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ55,501,536.96, zijnde 862,664.77 meer dan over denzelfden tijd in 1860. De Staatscourant bevat cene oproepingwaarbij jeugdige en liefst on gehuwde onderwijzers, die wenschen in aanmerking te komen voor cene benoeming tot onderwijzer van de 3de kl. voor de dienst in Ned. Oost-Indië, worden uitgenoodigd zich spoedig, bij request op zegel, tot het depart, van binnenl. zaken te wenden. In de eerste plaats zullen in aanmerking komen zijdie in hel bezit zijn eener acte van den tweeden rang of als hoofdonder wijzer; bij ontstentenis van de zoodanigenzij die eenc acte als hulponder wijzer bezitten. Bij aankomst in Iudië genieten zij een vast tractement aanvankelijk van ƒ100 'smaands, met cene 5- en 10-jarige verhoogiug van ƒ75 'smaands, benevens vrije woning of cene schadeloosstelling deswege. Voorts is aan die betrekking verbonden eene gratificatie van ƒ600 voor uit rusting en vrij transport naar Batavia, onder genot van een tractement van 50 'smaands. De zitting der rijkscommissie voor statistiek van 10 December werd door den tijdelijken voorzitter, den hoogleeraar Vissering, met de volgende woorden geopend. Het kan u niet bevreemdenmijne heerendat ik bij de opening dezer vergadering een woord spreke over het besluit, ten aanzien der rijkscom missie dezer dagen gevallen in de tweede kamer der staten-generaaleen besluit, waarvan ik niet schroom te zeggen, dat het mij voorkomt eer de vrucht te zijn van cenen indruk van het oogenblik, dan van een oordeel, op kennis der zaak gegrond. Persoonlijk zullen wij 011s dat besluit niet aantrekken. Misschien vinden wij daarin, voor ons zeivenweinig reden tot leedgevoel. Wij hebben veel tjjd en veel moeite overgehad voor de zaak, die ons ter harte gaat; en wij hadden weinig voldoening van onzen arbeid. Maar voor het belang der zaakdie wij voorstaanis het besluit der kamer zeer te betreuren. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat eene instelling, met zorgvuldig overleg voorbereid en tot stand gebragt, doch waarvan de heilzame werking uit den aard der zaak zich eerst langzamer hand kon doen gevoelen, door eene enkele stemming over eene geldsom, in een artikel der begrooting voorgedragen, eensklaps wordt vernietigd. Te meer mogen wij dit besluit betreurenswaardig noemen, omdat het nu te vreezen is, dat eene dergelijke instelling vooreerst niet in het leven zal treden. I11 die zitting heeft de heer Vissering, ook namens den heer Buys, ver slag gedaan van hun onderzoek der Opgaaf van het gemiddelde der jaar- lijksche betrekkelijke sterfte in de verschillende gemeenten van het rijk gedurende 1856—1860," medegedeeld in de Staats-conrant van 15 October jl. Dat verslag bragt de vergadering tot de overtuigingdat aan dc opgaaf zeer weinig wetenschappelijke waarde gehecht kan worden. Gedep. Stalen van Noordliolland hebben, bij een breed gemotiveerde uitspraak, het besluit van den raad van Haarlem van 4 Dec. II. vernietigd, en de toelating van jhr. mr. Salvador als lid der vergadering bevolen. Omtrent de poging tot vergifting, die te Garderen heeft plaats gehad en 111 ons vorig nommer werd vermeldwordt nog het volgende medege deeld Het slagtoffereen 75-jarig grijsaard en bezitter van een vermogen van enkele honderde guldens, woonde in hetzelfde huis met zijne twee ge huwde dochters, en hare echlgenootenzekere van de P. en K. Al deze. personen nu hebben verdrietig dat zij door het langdurige leven van dezen man, die bovendien door zijnen ziekelijken toestand, naar hunne zienswijze, te vee! geld aan geneesmiddelen kostte, te lang van diens erfenis verstoken bleven, liet sedert geruimen tijd herhaaldelijk op zijn leven toegelegd, door op verschillende wijzen in zijn drank en voedsel vergif te mengen, welk vergif echter gelukkig geene doodelijke uilwerking had, daar het zich tel kens door brakingen ontlast heeft. De daders bevinden zich thans in hech tenis en hebben meerendeels hunne misdaad beleden. Het bevreemdde hun dat de justitie zich met deze zaak inliet. Men verdenkt dit gezin bovendien nog van den moord van een, in der lijd buiten huwcljjk verwekt.kind, van eene der beide dochters. Uit Assen meldt men dat sedert den storm van 12 Nov. schipper Jan sen, uil hel Nieuwe-Diep met eene lading steenkolen vertrokken, vermist wordt. De lading was bestemd voor de Smilde. Men denkt dat die schipper met vaartuig enz. eene prooi der golven is geworden. Dc 82-jarige majoor-kommandant der Uarlinger schutterij ontving dezer dagen het teckcn van 45-jarige effectieve schutterlijke dienst. Particuliere beriglen uit Noord-Amerika melden dat Maury, de be roemde meteoroloogwiens zeekaarten hem eene wereldberoemdheid gege ven hebben, door een krijgsraad in Noord-Atncrika vermoedelijk op grond van verstandhouding met dc Zuidelijke Staten tot den dood met den strop veroordeeld en zijn vonnis reeds ten uitvoer gelegd zou zijn. Mogt dit berigt waar zijn, dan zon het een nieuw bewjjs wezen van de ruwheid en onbeschaafdheid van het »jong" Amerika. {Ned. Speet.) De vrouw van een herbergier te Antwerpen is dezer dagen van drie gezonde kinderen bevallen, een jongen en twee meisjes. De ouders waren reeds in 't bezit van 13 kinderen. 's GRAVEN HAGE, 19 December. IZ. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. A. van de Kasteele, directeur van het kon. kabinet van zeldzaamheden tol hel aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der ls,e kl. van de Orde van Verdiensten van Sl. Michaël, hem door den koning van Beijeren geschonken, en aan J. de Vries, gezagvoerder van het Ned. barkschip Alida Maria, tot het dra gen der gouden medaille van eer, hem door den keizer der Franschen ge schonken voor de redding der equipage van een Fransch koopvaardijschip.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1