BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag d6 December ó86óJ'°. d50. F f,r i Z. M. heeft aan de hh. W. van Andringa de Kempenaer en mr. J. B. van Ar.dringa de Kempenaer adeldom verleendmet het praedicaat van jonkheer. Z. M. heeft aan den kapitein jhr. C. H. F. du Monceau, van den grooten staf, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Fran- schen geschonken. Naar men verneemt zijn door hel depart, van koloniën aan den heer F. R. van Lansherge, gouverneur der kolonie Suriname, toegezonden de ver sierselen van ridder 2jc kl. met de ster der Stanislas-orde, waartoe de kei zer aller Russen dien heer heeft benoemd. Tot referendaris bij het dep. van finantiën is benoemd de heer H. J. W. Visser, thans hoofdcommies. Tot notaris te Rosmalenarrond. 's Hertogenboschis benoemd de heer TV. A. Hamelberg, cand.-notaris te Cuyk. Z. M. heeft bevorderd tot kapitein-luit. ter zee den luit. ter zee lste kl. P. van der Velden Erdbrink; tot luitenants ter zee lste kl. die van de 2de kl. H. L. Jolly en W. F. de Bruyn Kops, en benoemd tot scheepskler ken bij de zeemagt: P. D. G. Piecardt, E. C. F. van Ingen, N. TV. Lason- der, F. W. Sprenger, F. D. Clarkson F. H. A Pool, A. M. Montijnen N. Bresser. Naar men verneemt is door den minister van binnenl. zaken eene com missie benoemd tot onderzoek omtrent de Delflsche akademie. Deze com missie beslaat uit de heeren Schimmelpenninck van der Oye, lid van de eerste kamer, Delprat en Gevers Deynoot, leden der tweede kamer, en Junius van Hemert. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren avond is er in de rigling van Leyden of Wassenaar een brand uitgebarsten, die zeer hevig moet geweest zijn, want men merkte dien hier op verschillende plaatsen der stad op. De burgemeester beijverde zich in die rigting zich te begeven. De spuit van hel reg. grenadiers en jagers was spoedig in beweging, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Bijzonderheden ontbreken nog. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 13 December. In deze zitting zijn aangenomen de wets-ontwerpen strekkende tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlander aan onderscheidene personen het wets-ontwerp tol wijziging van hoofdsl. II der staatsbegrooling voor 1860, na verwerping evenwel van een artikel, uitgaven behelzende, zonder voorkennis des ministers door den kanselier der ridderorden boven de be grooting gedaan; en het wets-ontwerp lot wijziging en verhooging van hoofdst. IX B der staalsbegrooting voor 1860. Daarna zijn voortgezet de beraadslagingen over hoofdst. V der begrooting voor 1862. Arlt. 91 (kosten van het toezigt op de spoorwegdiensten) en 92 (kosten voor den aanleg van spoorwegen) werden aangenomen. Men heeft zich beklaagd dat er nog geene begrooting voor het gebruik der voor gedragen 10 millioenen was ingediend. De minister heeft echter eene spoe dige voordragt toegezegd. Vervolgens werden de beraadslagingen geopend over de VIIde afdeeling (onderwijs), waarbij terstond ter sprake kwam de zaak der Deltfsche aka demie. Onderscheidene leden gaven hunne afkeuring te kennen over de handelingen der regering gedurende den laatsten tijd betreffende die inrigting. De minister van binnenl. zaken herinnerde dat reeds vroeger in deze kamer aangedrongen was op eene verbetering der inrigting van de Delflsche akade mie. Daartoe was nu door de regering een middel beproefd, dat van ver scheidene zijden werd afgekeurd om den vorm en den inhoud. Met de be denkingen tegen den vorm kon hij zich niet vereenigen. Over den inhoud kon men van gevoelen verschillen: maar hij had nog geene afdoende gron den vernomen ten bewijze dat de regeling niet voldoende zou wezen. Achtereenvolgens ging hij na, wat ten deze was aangevoerd; hij zag niet in, dat aan de vrijheid van hen, die op die rijksinstelling zich zochten te bekwamen, werd te kort gedaan, of dat aan het directeurschap ander ge zag was verleend dan lot nu toe daardoor was uitgeoefend; ook ontkende hij, dat het reglement vernederende bepalingen voor de hoogleeraren zou inhouden, en dat met de uitnoodiging lot onderleekening iets anders was gevraagd dan tot heden de gewoonte was geweest. Het verzet daartegen mogt niet worden gedoogd, en het gezag mogt niet bukken voor den onwil van een lal van kweekelingendie hij geloofde op een dwaalspoor gebragl te zijn door verkeerde raadgevingen. Niels onbillijks geëischt hebbende, moest de regering op gehoorzaamheid aandringen; en zoo was, niet uit radeloosheid, maar uit pligtgevoel, tot de sluiting der akademie besloten. Thans was hij gemagtigd geworden aan eenige achtenswaardige en onpartij dige mannen den last op te dragen om een onderzoek in te stellen in eene zaak, die hij even zeer als elk ander ten diepste betreurde. Door den heer van Iloëvell werd betreffende deze zaak de volgende motie van orde voorge steld: De kamer van oordeel, dat zoowel het reglement voor de kon. akademie van Delft, als de wijze waarop het gouvernement getracht heeft dat ten uitvoer te leggen, afkeuring verdienen, en dat dit onderwerp bij de wet behoort te worden geregeldgaat over tot de orde van den dagen de heer Winlgens deed het volgend voorstel: »De kamer verklaart de han delingen der regering ten opzigte van de kon. akademie te Delft niet goed te keuren, en gaat over tot de orde van den dag." De eerste motie werd met 43 tegen 25 stemmen verworpen en de tweede met 42 tegen 26 stemmen aangenomen. BMTENLANDSCHE BER1GTEN. EST Cf JE LA ND. LONDEN, 12 December. Het bestuur van het Engelsche vredes-genootschap heeft zich schrifte lijk tot lord Palmerston gewend om hem het inroepen cener scheidsregter- lijke beslissing ir. het geschil met de Vereenigde Stalen aan te jaeveten. verzocht lord Palmerston de beide natiën te behoeden voor eenen oor log, welke een blaam op hare beschaving zou zijn en eene biltere spot ternij op den naam van Christelijke natiëndien zij meenen te mogen voeren. De Times beweert dat koning Leopold van België voornemens is zijne bemiddeling in het geschil aan te bieden. Volgens den correspondent van den Times te Washington, heeft de generaal Mac Clellan, de opperbevelhebber van de krijgsmagt der Unie, niet alleen het gedrag van den heer Wilkes afgekeurdmaar verklaard dat zijns oordeels het aanhouden van den Trent en het vatten der commis sarissen niet geregtvaardigd kon worden. Sir J. Arnott, maire van Cork en lid van het lagerhuis, Iaat een molen en eene bakkerij bouwendie hem ongeveer 40000 kosten zullen en wel met het doel omgedurende den winterbrood lot goedkooper prijs aan de armen te kunnen leveren. Er bevindt zich op dit oogenblik hier ter stede een opperhoofd der Indische Sikhs, waarschijnlijk wel de eerste van zjjn stam, die Engeland bezoekt. Men heeft alhier het berigt ontvangen, dat het van Montreal herwaarts bestemde schip Ancient Mariner in het laatst van October bij een gewel digen storm is gezonkenwaarbij de kapitein en 14 matrozen omkwamen terwijl het aan slechts 3 anderen gelukte in eene der booten te springen en door een schip gered te worden. Te Wolverhampton wordt een draaijend letterslot vervaardigd, het welk 244,140,625 combinatiën zal hebben. Een zoodanig slot zal aan eenige voor de tentoonstelling van 1862 bestemde ijzeren kasten gehangen worden, en in eene dier kasten zal men de som van 500 plaatsenbestemd voor hem, die het geluk mogt hebben de kast te openen. In Britsch Columbia wordt thans meer goud opgedolven dan ooit in Califoruië thet geval is geweest. De gravers verdienen er gemiddeld 30 sommigen zelfs tot 30 per week. Volgens berigten uit Alexandrië had men daar vernomen dat er in Afghanistan een opstand was uitgebarsten, en dal de opstandelingen, onder aanwerving van Enropesche officiereneenige stellingen op den weg naar Kaboul ingenomen hadden. FRANKBIJIi. PARIJS, 12 December. Reeds is gemeld dat de keizer door zijnen gezant bij het Spaansche hof verschooning heeft doen vragen wegens een voorval, dat te Valencia heeft plaats gehad tusschen den maarschalk Pclissier en den kapitein-gene raal aldaar. Dat voorval bestond daarin dat de maarschalkop zijr.e reis van Algerië naar Frankrijk te Valencia aan wal gestapt, zeer vertoornd was dat het saluutdoor het Fransche vaartuig aan de Spaansche vlag ge bragl, niet was beantwoord, en uit dien hooide de autoriteiten op eene hoogst beleedigende wijze behandelde. Er waren echter in de haven van Valencia, die ver van de stad ligt, geene kanonnen voorhanden. Zekere heer d'll., die door de Nederlandsche poticie aan de Fransche was overgeleverd, heeft zich alhier van het leven beroofd. Hij was beschul digd van bedrog, gepleegd ten aanzien eener achtenswaardige dame, die hij voor 200,000 fr. had opgeligt. Hij wist aan zijne bewakers te ontsnap pen en sprong uit een der vensters van het gebouw, waarin hij zieh tijde lijk bevond. Uit Besangon meldt men, dat in de nabijheid dier stad eene werkplaats van valsche munters is ontdekt. INCEZOSTDEST. WIMTERCOUCERTEMi l\ LEI O EU 1 Wat zal op deze vraag geantwoord worden? De verecniging van Musici uit het Leidsch orkest heeft beproefd of eene poging lot het geven van een klein aantal concerten bij onze stadgenootrn eene genoegzame deelneming kon vinden, maar de uilslag was ver van bemoedigend. In eene vergade ring van het nu en dan slechts voor korte poos herlevende Musis Sacrum werd sedert, op voorstel van een der leden, besloten tot ecr.e proefneming of hel mogelijk zou zijn, voor eene reeks van (twaalf doch al spoedig be greep men beter van) zes concerten gedurende den winter, een bescheiden aantal inteekenaars te verwerven, op voorwaarden die althans, uit een gel delijk oogpunt, het genot van goede uitvoeringen binnen het bgreik bragt van het geheele beschaafde publiek. De commissie heeft lot het beoogde doelvoor de uitvoering der orkeststukken eene voorloopige overeenkomst gesloten met de hierboven bedoelde vereenigingdie zich verbindt om de verschillende instrumenten behoorlijk te bezeiten, en door hulp van buiten aan te vullenwat binnen Leiden niet beschikbaar is. De onafgebroken oefeningen hebben te weeg gebragt, dat het vaste orkest der Vereeniging van Musiciofschoon slechts weinig leden tellende, toch eene zeer goede kern vormt, waarom heen bij concerten zich een grooter aantal scharen kan; en waarvan men, zoo men slechts zijne eischen niet al te hoog stelt, op eene goede, degelijke uilvoering van classieke compositiën rekenen mag. Commissarissen van Musis Sacrum zullen in de behoefte aan obligaten zooveel trachten te voorzien, als de welwillendheid van verdienstelijke dilet tanten en de eischen van binnen- en builenlandscbe meesters in verhouding tot de beschikbare gelden, hun dit mogelijk maken. Gedurende de afgeloopen week zijn de lijsten tot inteekening in omwan deling geweest. Mogten die onverhoopt bij dezen of genen niet aangebo den, of, wat ook dikwerf gebeurt, buiten welen van de rcglhebbenden af gewezen zijn, zoo zal toch voor ieder de gelegenheid openstaan, om zoo lang de proefneming niet als geëindigd wordt beschouwd, zich tot inteeke ning bij een der commissarissen van Musis Sacrum aan te melden. Maar dit geschiede dan ook ten spoedigste, want, indien wij wel onderrigt zijn, dan lelt de lijst op verre na nog niet de helft van het aantal deelnemers, dat, om de onkosten te dekken, volstrekt vereischt wordt. Mogt ook deze proefneming mislukkendan is het te wenschendat eene reeks van quartet- en quiniet-uitvoeringeneven als in den vorigen winter, den minnaars van zuiver muziekaal genot wederom eenige vergoe ding moge aanbrengeneene vergoeding die zeker niet gering zal geacht wordendoor ieder die de gelegenheid haddie uitvoeringen bij te wonen en naar waarheid te beoordeelen. Leidek, 14 December 1861. T. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DUABBE.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5