LEYDSCHE COURANT. 1 SGI - MAANDAG 16 DECEMBER. N\ ISO. /s* De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 i» liet jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BlNNENLANDSCHE BERMTEN. LEYDEN, 14 December. Onze stad werd gisteren avond door een zware ramp getroffen. De zoo uitgestrekte fabriek van de lib. P. L. C. Driessen en J. I. van Wensen firma de lieyder en O.aan de Ileerengraelit, die in den jongslen tijd zoo zeer in bloei was toegenomen en aan meer dan 700 werklieden brood ver schafte, is in weinige uren in de ascli gelegd. Even na half acht ure ver spreidde zich de mare door de stad dat aldaar brand was uitgebarsten, en boewei de brandweêr terstond op de plaats tegenwoordig was, moest men spoedig alle hoop op redding van het gebouw opgeven, en zich bepalen lot pogingen om de uitbreiding van hel vuur tegen te gaan. liet kolossale ge bouw der fabriek was in zeer korten lijd in een vuurzee herschapen en er waren oogenblikken dal men voor het ergste moest vreezen, vooral daar de wind vrij hevig zijnen invloed deed gelden. Het was reeds laateer men er in mogt slagen den voortgang van hel vuur, dat ook reeds het aan de fa briek grenzende woonhuis en nog een paar andere percelen had vernield te bedwingen, terwijl het voorts binnen de muren der fabriek nog den ge- heelen nacht bleef voortwoeden. De ruïne van het gebouw maakte heden op den bezoeker een treurigen indruk, en nog elk oogenblik was de hulp der brandspuiten noodig, om het nog smeulende vuur meester te worden. Naar wij vernemen is de brand onstaan door het barsten van een ketel of pot, met terpentijn en andere stoffen gevuld, waarbij een der werklie den aanmerkelijke brandwonden kreeg. De inspanning en de volharding, die bij deze gelegenheid van de brandweer de schutterij en de bezetting werden gevorderd, waren in der daad groot. Met loffelijken ijver hebben allen in hunnen kring gewedijverd in het vol brengen van hunnen pligt en, met de civile en militaire autoriteiten, aan spraak op de dankbaarheid der ingezetenen. Dat het vooruitzigt voor de werklieden der fabriek met den naderenden winter hoogst treurig is, zal iedereen beseffen, en wij wenschen van harte dat de pogingen, die men wil aanwenden om hun lot te lenigen, met eenen goeden uitslag mogen bekroond worden. Wij vernemen dat men o. a. te 's Hage en te Rotterdam duidelijk aan de lucht kon zien dat er in de rigting van Leyden een zware brand plaats had. Men verneemt dat diakenen der Nedcrduitsche hervormde gemeente alhier in hunne buitengewone vergadering van heden besloten hebben om bij de ramp die de arbeidende klasse heeft getroffen door den noodloltigen brand der kaloenfabriekzooveel mogelijk buitengewone maatregelen lot leniging te nemen. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden November 18C0 en 18G1alsmede van die opbrengst over de elf eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. (jes,\agl(bijopcenten en invoer llinnenl. Gedistilleerd (idem) Rnilenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit-enKunstwijnffd Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand November. 18G0 1959.77 709G.01 480.47 6876.90 1560.30 21C6.29,t 1307.10 308.65 ƒ21755.50 1861 1779. 5803. 363. 6629 1622. 1240. 1595 398 78 57i 76 96 02 j 51 .90 .50 19434.02 Zuivere opbrengst over de 11 eerste maanden. 1860 ƒ20150 66665. 2711. 63803. 20140. 13738. 5677 3719 1861 07 69 k 38' 09 95 13J 30 40 19674.42 66082.69 2692,23 65332.22 16503.30 13014.13 8544.071 3806.60 ƒ196606.021 ƒ195649.07 De Leydsche afdeeliug der holl. maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen zal Dingsdag a. s. eene openbare vergadering houden, in welke de heer S. F. Groen, van Batavia, als spreker zal optreden. Wij achten het niet ongepast de aandacht te vestigen op de openbare vergadering, die door de Leydsche afdeeling der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid op Donderdag avond in de stads-gehoorzaal zal worden gehouden. Die bijeenkomst zal uitsluitend plaats hebben ter cere van diegenen onzer stadgenootcndie door de inzending van voortbrengselen hunner nijverheid hebben bijgedragen tot het welslagen der te Haarlem ge houden nationale tentoonstelling. Wij vertrouwen dat velen door hunne te genwoordigheid een blijk van belangstelling in de plaatselijke nijverheid en van deelneming in de eer, den bekroonden ten deel gevallen, zullen aar. De eerste openbare les en prijstiildeeling voor de leerlingen der alhier onlangs opgerigte burgerzangschool zal gehouden worden op Woensdag den 18dc" dezer in het gebouw lot Nut van 't Algemeen. De leden van het alhier ge vestigde departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de ouders I of voogden der leerlingen zijn lot bijwoning daarvan uilgenoodigdterwijl aan ieder genoodigde dameskaarten worden uitgereikt. Het programma ge tuigt van goeden smaak en wij twijfelen niet of deze eerste gelegenheid, om van de vorderingen der leerlingen kennis te nemen, zal velen een aangena- men avond doen doorbrengen en tot cere verstrekken dezer hoognuttige in- rigling, die reeds bij hare oprigting zoo algeraeenen bijval vondt. Commissarissen der burgerzangschooldie tevens commissarissen zijn der volkszangscbolenwaarvan de protestantsche leerlingen de kern uitmaken van het zangpersoneel voor den op den tweeden Kersdag in de Hooglandsche kerk te houden zangstond, zijn door het genoemde departement gemag- tigd tot hel oprigten van een of meer mannenkoorenvoor jongelingen en mannen uit den handwerkstandmet het doel om deze, onder leiding van een directeur, zich te doen oefenen in het meerstemmig gezang en hel op de school genoten zangonderwijs voort te zettentegen betaling eener kleine contributie, met dien verstande dat zoodanig mannenkoor zijn eigen be stuur kiest en alleen in sommige opzigten aan commissarissen verantwoor delijk zal zijn. Met regt mogen deze een goeden uitslag verwachten van hunne poging om hierdoor veel en velerlei nuts te stichten onder eene klasse, die zooveel tot de algemeene welvaart bijdraagt en wier intellectuele ontwikkeling nog te veel wordt verwaarloosd. De thans te 's Gravcnhage in bezetting liggende 4de eomp. van het reg. veld-artillerie zal zich met 1 Mei herwaarts begeven. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 344 tol 382 personen. Terwijl voor weinige jaren het vervoer van eiken en berken brand houtvoornamelijk uit de provinciën Overijssel en Drenthe afkomstig, grooler was dan dat der turf, heeft thans bijna het omgekeerde plaats. De schepen uit de noordelijke provinciën, die tegenwoordig te Leyden aanko men of langs den Vliet naar 'sGravenhage enz. vertrekken, zijn meest alle met turf bevracht. Als reden van deze verandering wordt opgegeven, dat de bosschen in eerstgenoemde provinciën schier overal worden uitgerooid om die in bouw- of weilanden te herschep|>en en elders nog wel lurf voorhan den is, die, sedert er eene vaart naar Hoogcveen bestaat, gemakkelijker kan vervoerd wordenwaardoor het hout niet alleen zeer in prijs gestegen is, maar na weinige jaren uit die streken niet meer zal te bekomen zijn. Volgens het getuigenis van eenen Overijsselscheu schipper verkocht hij voor omstreeks 30 jaren brandhout voor ƒ2 de vim, hetwelk thans op 18 de vim te staan komt. Dezer dagen had zekere v. d. V.te Overschieeen paard gevilddat aan eene besmettelijke ziekte was gestorven. Het schijnt, dat de man de ziektestof, waarschijnlijk door een open wondje, dat hij aan een zijner handen had, in het ligchaam heeft ojigenomenten gevolge waarvan hij na een hevig lijden is bezweken. Van den Helder meldt men het volgende: Ten gevolge eener van wege het genecsk. departement der marine verordende wekelijksche algemeene in spectie op de oorlogsschepen, waarvan de eerste op 11 dezer plaats had, zijn niet minder dan 83 matrozen met dezelfde oogziekte besmet bevonden als die van het fregat Evertsen, waarvan er nog ruim 100 in hel hospi taal liggen. Door den heer J. Daalbergen onlangs te Haarlem overledenis gelega teerd 1000 aan het geref. weeshuis en 1000 aan hel gercf. diaconiehuis aldaar, benevens aan het zendelinggenootschap en het bijbelgenootschap ieder 100. In de provincie Noordbrabant hebben in de laatste vier maanden 17 branden plaats gehad. In den nacht van den 12dc" heeft er te Aimkerk weder brand plaats gehad, die, naar men vermoedt, aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Te Ochtrup, op Pruissisch grondgebied, leeft een man, die den ouder dom van 104 jaren heeft bereikt en niet alleen in het volkomen bezit van al zijne geestvermogens is, maar zelfs nog zoo vlug ter been, dat hij voor eenige dagen nog een bloedverwant bezocht heeft, die een paar uur van daar woonde. 's GRAVEN HAGE 14 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder-grootkruis van den Ned. Leeuw baron von Bonin, generaal der infanterie in Pruissische dienst. Z. M. heeft den heer 11. E. Verschoor, onlangs eervol ontslagen als schoolopziener in het 3dc district van Noordbrabant, benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon. (Vervolg der lerigten in het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1