LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 4 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven* Die van Maa?idag komt uit Zalurdag Avond De Prijs der Courant is f VI in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEMLANDSCI1E BERIGTEN.jj LEYDEN, 3 December. Bij de heden gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn opgekomen: uit de le afdecling (wijken I—IV) 237 kie- 'j ziers, en uit de 2' afd. (wijken VIX) 244 kiezers, te zamen 481 kiezers. J In de maand November zijn binnen deze gemeente geboren 110 kinderen, als: 56 zoons en 54 dochters. Overleden 81 personen, als: 10 mannen, 16 j vrouwen, 29 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 30 huwelijken. Tegen hel laatst dezer maand zal er, naar men verneemt, nog naar Java een detachement suppletietroepen vertrekken. Onze beriglgever uit Delft, zegt de M. R. C., meldt ons, dat hij, toen hij ons mededeelde, dat de burgemeester van den minister van binnenl. zaken last had gekregen de verecnigingeu der studenten des noods met de politie uit een te drijven, verkeerd onderrigt was. Zijne mededeeling rustte op eene vergissing. Naar men uit Haarlem meldt is dezer dagen hij het bestuur van die gemeente een schrijven ingekomen, houdende verzoek, om de voorgestelde suppletoire I bcgrootiiig, tot dekking der meerdere uitgaven, veroorzaakt door het geven van feesten gedurende de jongste nijverheids tentoonstelling, in te trekken, dewijl de benoodigde gelden door een aantal ingezetenen der stad waren bijecngebragl. Men verneemt dat de novelle van den heer B. ter Haar, Bz.Roode Teun, uitgegeven ten voordeele der noodlijdenden door den watervloed, bij den boekhandelaar II. C. A. Thieme te Nijmegen, de aanzienlijke som van ƒ2853.64 heeft opgebragt. Dezer dagen is te Venlo eene nieuwe manier van smokkelen ontdekt. De vrouw vail eenen in de omstreken wonenden landman kwam gewoonlijk eens of meermalen daags met hare groole tot aan den hals gevulde melkkan naar de stad, tot dat zij op eenen morgen door dc ambtenaren werd aan gehouden, die eens wilden zien, welk vocht zich wel op den bodem dier kan zoude bevinden. En wat ontwaarde men nil? Van boven in den eugen hals was een blikken maatje aangebragtdal met melk gevuld was. Ver der bevatte de kan cenige liters gedistilleerd, welke natuurlijk aangehaald werden. Uit Paramaribo meldt men dat ds. van Schaiclt, pred. aldaar, die we gens eene oogziekte naar het vaderland terugkeert, op29 Oct. zijne afscheids rede heeft gehouden. De ontwerpen van wet lot alschafïing der slavernij in YVest-Indië zjjn thans openbaar gemaakt. liet verschil lusschcn het laatste en hel thans aangeboden wets-ontwerp laat zich in de volgende hoofdpunten zamentrekken. In de eerste plaats, liet laatste ontwerp had tot grondslag, dat de sla- ven-magten maglsgewijze op de plautageswaar zij zich bevinden bij overeen komst zouden blijven, of maglsgewijze op eene andere particuliere overgaan, dan wel op eene gouvernementsplantage. Deze grondslag is bij dit voorstel verlaten en vervangen door vrijwillige, lusschen den vrijgemaakte individueel met eenen huurder naar zijne keuze te sluiten; overeenkomsten waarvoor een minimum van tijd is bepaald, en die worden aangegaan onder de lei ding eu voorlichting van daartoe gestelde gouverncmeuls-ambtenaren. In de tweede plaats het tijdstip van opheffing der slavernij. Het vorige ontwerp bepaalde dit binnen zes maanden na de afkondiging der wet in de kolonie Suriname, en wel bij gouvernements-publicalie. Bij de thans aan gebodene wordt, in navolging van hetgeen in Nederl. Indië is geschied daarvoor een vast tijdstip, en wel 1 Julij 1863, gesteld. In de derde plaats de aan eigenaren toe te kennen vergoeding. Bij het vorig ontwerp werd het bedrag der vergoeding bepaald in verband met den aard der cultures, welke gedreven worden op dc plantages, waartoe de sla ven behooren. Thans is een middencijfcr voorgesteld voor eiken slaaf, zon der onderscheid van ouderdom of geslacht en zonder te letten op de mindere of meerdere winstgevende cultures, waarbij hij te werk gesteld is geweest. In de vierde plaats het staalsloezigt over de vrijgemaakten. Het laatste ontwerp bepaalde daarvoor geen vasten lijd. Het aangebodene stelt een fixum van tien jaren, met verlating van de vervroegde ontheffing in art. 15, tweede alineader laatste voordragt en de voorbehouden herziening in art. 17 daarvan bedoeld. In de wet zelve zijn de grenzen aangewezen, bin nen welke dat toezigt zich beweegt en de aard bepaald der straffen. In de vijfde plaats de regtstoesland der vrijgemaakten. Het laatste wets voorstel bepaalde, dat het gewoon burgerlijk regt op dc vrijgemaakten zou toepasselijk zijnbehoudens zoodanige bijzondere bepalingen te hunnen aan zien, als gedurende het staatsloezigt door den koning zouden worden vast gesteld. In het aangeboden wets-ontwerp is dal voorbehoud juister bepaald; het is beperkt binnen de grens der bemoeijingen van het staatsloezigt, ter wijl de vrijgemaakten ten aanzien der staatsburgerlijke regten met de vroe ger gemanumitteerden worden gelijk gesteld. In de zesde plaats de immigratie van vrije arbeiders. Bij het thans ver vallen ontwerp van wet werd bescherming en aanmoediging toegezegd aan den aanvoer van voor den veldarbeid in de kolonie Suriname geschikte landverhuizers en arbeiders, door uitloving van premiën op den voet van nader te maken verordeningen. Volgens het tegenwoordig voorstel regelt, leidt en ondersteunt de regering de immigratie van vrije arbeiders gedurende den tijd van 10 jaren, gerekend van den 1S,CQ Julij 1863, zijnde het tijd stip van de afschaffing der slavernij, en wordt de wijze, waarop zij daar aan gevolg wil geven, in hoofdtrekken omschreven in het deswege in de wetsvoordragt voorkomende hoofdstuk. 's GRAVENllAGE 3 December. Tol burgemeester zijn benoemd: te Sleen, de lieer W. J. Boelken; te Bruinisse, de heer J. B. Nederveen; le Westwoud, de heer J. Blom, en te St. Pancras, de heer K. Duif. Z. ill. heeft goedgevonden bij het personeel der militaire administratie van het leger in Oosi-lndië te benoemen tot 2d™ luit.-kwartiermeesterden sergeant F. E. Muller, van het reg. grenadiers en jagers; de sergeanten J. N. More'e en W. L. H. W. Roeby, benevens'den sergeant-titulair M. J. J. Römer, allen van het 2de reg. infanterie; den sergeant \V. van Doorn, van liet 4de en den fourrier L. T. H. Smith, van hel 6de reg. infanterie. Z. M. heeft aan den O. I. hoofdambtenaar E. F. graaf van Benlheim Tecklenburg Rheda, laatstelijk resident der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo, thans met verlof in Europa, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van Ehrenrilter der Johanniter-ordehem door den koning van Pruissen geschonken. Met genoegen kan men mededeelen dat Z. K. 11. de prins van Oranje thans zoo verre van zijne ziekte is hersteld, dat hij gisteren voor de eerste maal eene wandeling heeft gemaakt. De minister van fmantiën zal op Donderdag en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 21:12:10 nadere giften bij den heer Truler, Ned. consul-generaal aan de Kaap de Goede Hoop, ingekomen. Men schrijft van hier aan de U. C., dat met 1 Jan. waarschijnlijk de betrekking van hoofdinspecteur en inspecteur der rijkspolicie zal worden opgeheven, cn de rijksveldwachters dan alleen onder het toezigt der pro cureurs-generaal en officieren van justitie zullen komen. Zondag morgen had bij de Evang. Lulli. gemeente alhier de bevesti ging plaats van den uit Middelburg beroepen leeraar d8. J. P. G. WcslhoH'. Ds. K. N. Meppen hield bij die gelegenheid eene rede over 1 Cor. XVI. 10b. Des avonds hield de bevestigde zijne intrede met eene rede over 2 Cor. XII. 14h. De gemeenteraad moet heden het voorstel iu overweging nemen tot het aanbieden van een adres van de tweede kamer, betreffende de onteigenings wet, ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van Leyden naar Woer den. Van de zijde van den raad van administratie van de Hollandsche spoorweg-maatschappij is bij den raad een adres ingediendin 'twelk wordt aangemerkt, dat, met eene goedkeuring van de bedoelde wet, het zeker is, dat de spoorwegverbinding voor 's Gravenhage tot stand zal komen; en dat, bij eene verwerping der wel, hel voor het minst twijfelachtig is, of derge lijke verbinding wel immer zal kunnen plaats hebben, cn wordt den raad in bedenking gegeven, of met het tegenwerken van den bedoelden aanleg de werkelijke belangen van 's Gravenhage wel kunnen worden gebaat. Tevens is aan den raad een brief ingediend van de directie der Ned. Rijn spoorweg-maatschappijde verklaring inhoudende, dat deze steeds bereid blijft om, bij eene afkeuring van de bovengenoemde onteigeningswet, den aanleg van een spoorweg van Scheveningenlangs 's Gravenhage, naar Gouda, en eene aansluiting aan het groote spoorwegnet, op billijke voor waarden le bevorderen. Tweede Itamcr der Staten-Gcneraal. In de zitting van Zalurdag werd in repliek getreden door de hh. Olivier, dc Poorter, Betz, van Lyndenvan Bosse, van der Linden en van Zuylen die hunne beschouwingen volhielden hetzij met betrekking tot de zwakheid van het kabinet, hetzij ten aanzien van het stelsel van den minister van koloniën. Twee nieuwe sprekers namen deel aan de beraadslagingen, de hh. Thorbecke en Eloul. De heer Thorbecke bewoog zich hoofdzakelijk op koloniaal gebied en wilde, in geval hij het budget van koloniën afstemde, dit niet als een blijk van wantrouwen tegen den minister van koloniën hebben opgevat. De lieer Elout verklaarde te zijn voorstander van een geleidelijken

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1