COURANT. LEYDSCHE MAANDAG 2 DECEMBER. I Leiden, 29 November 1861. JU. C. A. BOONACKER. N". 144. f De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNKNLANDSCHE BKKIGTEN. j LEYDEN, 30 November. Door liet dep. van oorlog is bepaald dat met uit1» December a. s. de miliciens der ligting van dit jaar, die 1» October II. bij het reg. veld-en het reg. rijdende artillerie voor een jaar in activiteit zijn opgetreden met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worden gezonden. Uet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 303 tot 357 personen. Onlangs werd door de commissie lot bet houden eener algemeene ver- loling, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, eenc som van ruim 146,000 aan den minister van binnenl. zaken overgedragen. Daar het bedrag der door haar bijeengebragte gelden nog wel bijna ƒ67000 meer beloopt, zoo heeft het bij de commissie een onderwerp van ernstige overwe ging uitgemaakt, welke bestemming aan dit overschot zou worden gegeven. Naar men thans verneemt, heeft zij na rijp beraad besloten, zich met eer biedig adres tot Z. 31. den koning te wenden, met verzoek, om uil de nog onder haar berustende gelden een blijvend fonds te slichtenter tege moetkoming bij volgenden watersnood, onder beheer eener daartoe door Z. BI. te benoemen commissie. Op de prijsvraag, uitgeschreven door het kon. instituut van ingenieurs, betrekkelijk een ontwerp van een stelsel van vlugtheuvels met bijbehoorende iurigtingen, zijn ingekomen 13 antwoorden binnen den bij het programma bepaalden termijn, en e'én, dat, als te laat ingekomen, builen aanmerking is moeten blijven. De gouden medaille met diploma is toegekend aan den schrijver van het antwoordingezonden met de spreukQui vcut la fin vent les moyens" en de zilveren medaille met diploma aan dien van het antwoord gekenmerkt met de woorden: Ein gebrauchter Pflug blinkt, Aher stchendes Wasser stinkt;" en is bij opening van de naambriefjes ge- Weken, dat de schrijver van het eerstgemelde antwoord is de beer dr. W. C. H. Staring, te Haarlem, en die van het tweede de heer J. van der Toorn, ingenieur van den waterstaat te Nijmegen. Men schrijft ons uit Delft, zegt de N. R. C.dat de minister van binnenl. zaken last heeft gegeven aan den burgemeester aldaar, om de ver- eenigingen van studenten des noods met de politie uiteen te drijven. In de jongste vergadering van hoofd ingelanden van den Haarlemmer- meerpolder is, in de plaats van den heer mr. BI. S. F. de Moraaz Imans, tot heemraad benoemd de heer H. van Wickevoort Crommeli». Uit het Nieuwe Diep meldt men dat door de aanhoudende stormen en den Z. W. wind de schepen niet kunnen uitzeilen. Er liggen op dit oogen- blik 134 schepen in de haven. Te Hoorn is Woensdag 11. een persoon, die zich sedert geruimen tijd aan het misbruik van sterken drank had overgegevenna het drinken van 23 borreltjes, waarop een vriend hem had onthaald, ineengezonken en ovcrlede n. Bij kon. besluit van 21 dezer is bepaald dat Veere niet meer onder de vestingen van het rijk zal behooren; de vestingwerken zullen worden ge slecht en over eenige gronden en gebouwen aldaar ten meesten voordeele voor het rijk beschikt werden. Te Oldekerk (Friesland) zijn thans algemeen onder de kinderen plot seling de mazelen uitgebroken. In twee dagen tijds was liet getal school gaande kinderen van 142 tot 38 gedaald. De burgemeester heeft de school voorloopig laten sluiten. De diaconie der herv. gemeente van Rysoord heeft een legaat ontvan gen van wijlen mej. M. Nugteren, wed. J. van der Ven, groot ƒ1000, en die van Benschop een legaat van ƒ500, van wijlen P. Beyncn en echtgenoot. Te Koudum (Friesland) is door nu wijlen T. Baukes Putter, in leven tim mermansbaas aan de diaconie gelegateerd twee huizeneen stuk weiland «n ƒ600, en aan de kerkvoogdij een huis en erf, benevens ƒ400. II11. kerk voogden en regenten van het prot. weeshuis te Bergen-op-Zoom ontvingen dezer dagen ieder een gift van ƒ1000, voor de kerk en het weeshuis, en de diaconie der herv. gemeente nog een gift van ƒ1700, alles van cene achtenswaardige familie aldaar. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, de baron Sloet van de Beele, is, blijkens de Singapore Free Press, den 13dcn Oct. te Singapore aangekomen, en heeft den volgenden dag de reis naar Batavia voortgezet. 's GRAVEN H AGE30 November. Z. M. heeft den majoor von Rauch, vleugel-adjudant van Z. M. den ko- °ing van Pruissenbenoemd lot grootkruis der orde van de Eikenkroon en den lieer L. Balta, pianist, lol ridder van die orde. Z. M. heeft goedgevonden te verleenende zilveren barret, ingeslelp bij besluit van 24 Maart jl.aan J. van Haaftenhoogheemraad van den Alblasserwaard; de zilveren medaille, ingesteld bij hetzelfde besluit, aan F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat in de 2dc inspectie, J. A. Beyerinck, hoofdingenieur van den waterstaat in het 10dc district, A. H. van Tienhoven, dijkgraaf van den Alblasserwaard, J. F. Augier, ingenieur van den waterstaat, gestationneerd geweest te Asperen, en J. Dirks, inge nieur van den waterstaat, speciaal belast geweest met de verdediging der Balemsche overlaten. Tot regter in de arrond.-reglbank te Haarlem is benoemd mr. J. II. Gilquin, thans regter in de arrond.-regtbank te Hoorn, en tot procureur bij de arrond.-regtbank te Deventer mr. R. C. Nieuwenhuysadvocaat aldaar. Z. M. heeft aan jhr. mr. Jl. W. baron du Tour van Bellinchave, op zijn verzoek eervol ontslag verleend ais attaché bij het Ned. corps diplomatique. Z. Jl. heeft aan A. Polderman, door het prov. geregtshof in Zeeland schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag zijner wettige vrouw, met voorbedachten rade begaan, en veroordeeld tot de straffe des doods, kwijt schelding van de doodstraf verleenden die straf verwisseld in ecne tucht huisstraf voor den lijd van 20 jaren. Z. K. n. de prins van Oranje neemt steeds in beterschap toe, zoodat hij weder deel neemt aan zijne gewone werkzaamheden als inspecteur-gene raal voor het wapen der cavallerie. De minister van oorlog zal Dingsdag en die van justitie op Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. f' Aan de leden van de tweede kamer is o. a. rondgedeeld een adres van mr. P. J. Schillemans, advocaat te Amsterdam, die de kamer verzoekt den minister van justitie te interpelleren over de uitzetting of uillevering van een Franschman, zekeren graaf d'Uombrcs. Naar men verneemt bestaat bet voornemen om het station alhier met eene ijzeren kap te overdekken, terwijl de uitbreiding van het stations terrein reeds wordt uitgevoerd, in verband met de doortrekking van het smalle spoor van Leyden naar Woerden. Eergisteren had aan het ministerie van binnenl. zaken de aanbesteding plaats van het leveren van 241,7000 stuks houten dwarsleggers, in 32 per celen, alsmede het leveren van 10 percelen ijzeren spoorstaven. Voor het eerste kwamen 51 inschrijvings-billelten in, en voor het tweede 31. De uitslag zal eerst later worden medegedeeld. Vervolg der berigten in het Bijvoegsel.) Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 25slen November 1861. 1 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het bepaalde gewigt. 2 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het rijden op de kleine straalsleencn. 1 wegens het verkoopen van sterken drank, na den gezettcn tijd. 3 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 5 wegens het baggeren in den Rijn en in de Vliet, zonder de vereischle toestemming. 1 wegens het verontreinigen der straat. 13 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 1 wegens overtreding van art. 471, 11°, Wetboek van Strafregt. KEKKNIE1IWS. J1IDDELBURG28 November. Uit een vroeger gevormd 12-tal predi kanten is, ter voorziening in de beslaande vacature, het volgende 6-tal ge vormd: dd. Creutzberg, te Zeist; Fijnvandraadte Zwartsluis; Gildemeesler, I te Scheveningende Graaf, te Apeldoorn; Nonhebei, te Vaassen, en Ri chard, te Zeist. Drietal: Creutzberg, Gildemeesler en Nonhebel. ADVERTKNTIEN Bevallen van een' Zoon Jl. van LEEUWEN, geliefde Echtgenoot van Levden, 27 November 1861. J. C. RIJK. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eene öocliter C. C. FANGJIAN, geliefde Echtgenoote van Heden overleed de jongste mijner Lievelingen AL1DA GERARDA REIN- DERINA, in den ouderdom van 3 maanden. MARTIN. Letden, 29 November 1861. de Algemeene en bijzondere kennisgeving. JAGER.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1