COURANT. LEYDSCHE N\ 145. P 1861. VRIJDAG 29 NOVEMBER. De Prijs der Courant is ƒ12 «Va het jaar de afzonderlijke Hommers worden te geit 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN28 November, lieden namiddag ten 2 ure heeft de hoogleeraar W. H. de Vricse zijne akademische lessen hervat en in de gehoorzaal van het scheikundig laboratorium den door hem aangckondigden cursus over de voortbrengselen van den Indischen plantengroei en den landbouw in die gewesten, met eene openbare voordragt, geopend. Zijne rede strekte ten betooge dat «Wetenschap en beschaving de grondslagen moeten zijn van de welvaart der landen en volken van den Indischen Archipel." Dit beloog werd voor afgegaan van een beknopt overzigt zijner reize door den Oost-Indischen Ar chipel, ondernomen met het doel om een wetenschappelijk en plaatselijk onderzoek te doen aangaande den staat der kuiturenwelk overzigt hem gereedelijk aanleiding gaf tot de toepassing der door hem op den voorgrond gestelde beschouwing. Men verneemt, dat de directeuren van de Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van nijverheid zich mede met een adres lot Z. M. den koning hebben gewend, waarin zij de bezwaren en nadeelen uiteen hebben gezel, die voor de regering, de natie, de schatkist en de Nederlandsche nijverheid zouden ontstaan uit den maatregel, om in de maand Januarij aanstaande, voor den tijd van vijf jaren, te Batavia aan te besteden de benoodigde arti kelen voor de kleeding van het leger in Oost-Indië. Door diakenen der ned. herv. gemeente is besloten om de diakonie- school met 1° Januarij e. k. te sluiten, op grond dat er thans van wege de gemeente genoegzaam gezorgd wordt voor hel onderwijs van| al de volks klassen. Ten einde den verdienstelijken hoofdonderwijzer bij de school, P. 11. Spijker, in de gelegenheid te stellen eene andere betrekking te zoe ken, is hem zijn tractement voorloopig tot 1 Julij verzekerd. Gisteren hebben de leden der alhier gevestigde typographische vereeni- ging zich wederom van eenen treurigen pligl gekweten, door het stoffelijk overschot van een der hunnen grafwaarts te brengen, namelijk van F. A.J. Kok, in 18 jarigen ouderdom aan zijne moeder, eene weduwe, ontrukt. Bij het graf heeft de voorzitter der vereeniging in enkele woorden op het treffende van dit sterfgeval gewezen. Wij vestigen de aandacht op den Almanak van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank voor 1862onlangs bij den boekhandelaar H. W. Mooy, te Amsterdam, in het licht verschenen, en hierachter aangekondigd. Deze almanak beleeft reeds zijnen 5dcn jaargang, en blijft met eere zijne plaats in de rij der jaarboekjes behouden. In het mengelwerk, waarvan de zamenslelling aan bekwame handen is toevertrouwd, wordt het doel der vereeniging op verschillende wijzen in het licht gesteld en lot medewerking aangespoord. Om dc verspreiding te bevorderen is de prijs bij getallen, de omvang van het boekje in aanmerking genomen, zeer laag gesteld. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. In de Slaats-Courant leest men het volgende: De minister van kolo niën brengt ter kennis van alle belanghebbendendie zich schriftelijk heb ben gewend lot hel dep. van koloniën, betreffende eene kennisgeving in de Javasche Courant van den waarnemenden hoofd-intendant der militaire ad ministratie van het Indisch leger, in dato 2 Aug. jl.wegens eene voorge nomen uilbesteding in Indië, in de maand Januarij eerstk., van officiers-en militaire behoeften dat aanschrijvingen van vroegere hoofden van het depart, van koloniën in 1859 en in den aanvang des loopenden jaars wel strekten om het Indisch bestuur te magtigen om bij wijze van proef een gedeelte der provisiën en eenige andere in den handel voorkomende artikelenmet name verwwaren oliën, spijkers, huidkoper, muntzmetaal, Engelsch en Zweedsch ijzer, staal, lood, blik, lood- en zinkwit en glazen ruiten, plaatselijk aan te schaffen, wanneer die artikelen in ludië lot aannemelijke prijzen zijn te verkrijgen, maar niet om eene uitbesteding als de hiervoren aangeduide te doen plaats hebben dat, vermits sedert geen aanschrijvingen zijn afgegaan om aan de vroe gere uitbreiding te geven, hier van een misverstand sprake moet wezen; en dat om de zaak niet uit haar geheel te brengen, nadat, de aandacht op de voormelde aankondiging was gevallen, het Indisch bestuur onverwijld, en wel met de overlandpost van het begin dezer maand, is aangeschreven om de aanbesteding niet te doen plaats hebbenen in afwachting van den uitslag der door 's ministers ambtsvoorgangers bij het Indisch bestuur aanhangig ge maakte overwegingen, omtrent de mogelijkheid en de raadzaamheid om aan het stelsel van plaatselijke aanschaffing meerdere uitbreiding te gevende uitzending der behoeftenwaarvan dc plaatselijke aanschaffing niet bij name is vrijgelaten, op de gebruikelijke wijze uit Nederland aan te vragen. Gisteren werd te Delft eene vergadering gehouden van vaders en voog den der aldaar studerende jongelieden. Zij werd gepresideerd door den heer dr. Wap en was ongeveer 50 personen sterk. Men heeft besloten een verzoekschrift tot den koning te rigten in bet belang der akademie. Onder de gemeente Alblasserdam heeft Maandag II. een zware brand gewoed, waardoor in twee uren lijds vier woonhuizen, door vijf gezinnen bewoond, in de asch werden gelegd. Het verbrande was grootendeels tegen brandschade verzekerd. Te Rijsscn (Overijssel) is dezer dagen een bejaard man op eene ver schrikkelijke wijze omgekomen. Deze man, die met zijne behuwd-dochter een huis bewoonde, was in den laalsten tijd zeer in geestvermogens afgeno men en daarenboven waren zijne ledematen derwijze verstijfd, dat hij steeds hulp noodig had. Toen nu zijne dochter voor eenige oogenblikker. het huis verlaten had, vond zij bij hare terugkomst den ongelukkige, aan alle deelen van zijn ligchaam gebrand, nog op zijn stoel bij het vuur zittendoch reeds levenloos. Een der vingers was geheel afgebrandterwijl het aangezigt bijna niet was te herkennen. Waarschijnlijk was de man te digi bij het vuur gekomen en hadden zijne klcederen vuur gevat. Te Emmerik is .Maandag II.bij het vertrekken van een der spoortrei nen, de machinist door eene noodlottige omstandigheid onder de locomotief geraakt, waardoor een zijner beenen van het ligchaam gescheiden en het andere been zwaar gewond werd. De ongelukkige heeft slechts weinige oogenblikken na het voorval geleefd. 's GRAVENHAGE, 28 November. Z. M. heeft goedgevondenden kapitein P. A. de Moraaz Mecima van het 6dc reg. infanterie, ingevolge zijn verzoek, op pensioen te stellen; te benoemen bij het 2de reg. inf. tol kapitein 3de kl. den lslen luit.-adjudant H. E. J. lleymans, van het reg. grenadiers en jagers; en den 2dcn luit. J. H. A. IJssel de Schepper, van het 4dc reg. dragonders, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in O.-I. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Zwijndrecht, de heer J. J. van den Bosch, thans te Monster; te Monnikendam, dc heer II. J. Dauzon, thans te de Wijk, en te Gent, de heer J. J. van Raab van Canslein, thans te Millingen. Voor eenige dagen heeft het II. M. de koningin behaagd, den heer J. II. Noorlveen, fabriekant te Leyden, te ontbieden, om hem in persoon haren dank toe te brengen voor de door dien lieer vervaardigde prachtige fruitschalen, welke II. M. wel van hem heeft willen aannemen en die de te Haarlem gehouden tentoonstelling van nationale nijverheid hebben versierd. De minister van marine zal morgen en die van binnen!, zaken over morgen geen gehoor verleenen. Het verwarmings-toesteldat in het dep. van koloniën is aangelegd, is thans builen werking gesteld. In al de vertrekken zijn alsnu kagchels geplaatst. Bij de tweede kamer is een adres ingekomen van een groot aantal fabriekanten, kooplieden, schippers enz. in Limburg, bezwaren inhoudende legen de overeenkomst met België, wegens de aflapping van het Maaswater. Tweede Kamer der Staten-Generaal, Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting in de zitting van Dingsdag heeft de heer Olivier gezegd dat hij niet tegen dezen of genen minister, maar tegen het kabinet het woord zou voeren. Dit ministerie trad op, aldus liet hij zich uit, het zou volgens zijn programma, in libera len zin vollooijen ons staatsgebouw, en zijn punt van uitgang was eendrag- tige zamenwerking met de vertegenwoordiging. En nu vraag ik, wat is door dit kabinet gedaan lot voltooijing van ons conslitutionneel staatsge bouw. Heeft het gehandeld overeenkomstig zijne beloften? Waar bleek de eenstemmigheid bij nilnemendheid, welke dit kabinet bezielde? Blijkt er van liberale gezindheid, of van eendraglig zamenwerkenvan het omhelzen van een leidend beginsel! Waar is bij dit kabinet beleid en zamenwer- kende kracht? Dit kabinet zon in liberalen grondwettigen zin werkzaam zijn; maar van waar dan het verschijnsel dal het door hen, die op liberaal terrein gewoon zijn, bestreden wordt? Vindt men er de toepassing van in andere beginselen, in sommige wellen neergelegd, of in de organisatie der Delfisebe akademie bij enkel koninklijk besluit, terwijl dat deel van het onderwijs wetielijke regeling eischt? Getuigt var. dien liberalen zin hel antwoord van den minister van finanliën betreffende hel belastingstelsel hierop neerkomende dal hij er niet aan denkt het te hervormen, maar dat hij alleen eenige verandering wil brengen in de wijze van heffing? Dat er ook geen homogeniteit bestond op een der voornaamste punten (koloniën), bleek reeds in Mei jl. Uil een en ander was af te leiden dat het kabinet huilen staat is met kracht te regeren, dal er noch beleid, noch zedelijke kracht bij dit kabinet heersclit. Of pleit het, zeide spr.voor beleid en kracht dat, terwijl er een deficit van 5 a 6 millioen bestaal, terwijl een aantal groote werken moeten worden uitgevoerd, de minister van finanliën op dat oogenblik de gewone begrooting lj millioen liooger stelt dan het vorige jaar Bewijst voor dat beleid het gebeurde met de academie te Delit bewijst het voor zedelijke kracht, dat het kabinet, reeds bij zijn optreden,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1