BI OEGSEL, behoorende lot de Leydsche Courant van ,Maan dag 2.5 November ó86ó/V°. éió. ,r Per Telegraaf. Zoo als gemeld is heeft Z. M. hepaald dat dit jaar, hoven hel contin gent van 1500, nog 400 man naar Ned. Iudië zullen worden uitgezonden, ten gevolge waarvan dagelijks bij het Kol. Werfdepot aankomen manschap pen van de wapens der inf. eu kavallerie, welke op hun verzoek en onder toekenning der gratificatie van 120 voor de inf. en 150 voor de kavale- risten zijn overgeplaatst hij hel leger in O. I. Hij kon. besluit van 21 November is bepaald dat de kon. akademie te Delft, van den dag van heden af, aanvankelijk voor den tijd van twee maanden wordt gesloten. De directeur heeft daarvan hij circulaire aan de kweekelingen kennis gegeven. Het adres van de studenten aan de tweede kamer is bij den boekhandelaar II. C. Susan Cllz. te 's llage in het licht verschenen. De zuivere opbrengst der verloting, te Delft tot stand gebragt, ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming op Midden-Java, en waar toe het plan is uitgegaan van de studenten der akademie aldaar, bedraagt ƒ11830, welk bedrag is gesteld in handen van de commissie ter inzame ling van liefdegiften *oor Java te 's Gravenhage. Uit Hoorn meldt men dat onlangs een man, die aldaar oud papier opkoopt, onlangs van een van daar vertrekkenden inwoner een partijtje oud papier kocht, hetwelk de verkoopcr hem hielp inpakken. Vier weken na dien koop nam een zoontje van den kooper een papier van het ge kochte, om dit als omslag om zijn schrijfboek te doen. Zijn onderwijzer op de armenschool, dit papier ziende, bemerkte weldra, dal het een Spaanseh 3 pCt. effect was, en liet den vader van hel kind bij zich roepen. Deze verhaalde hem, nog zulk een papier onder den ouden rommel te heb ben gevonden, doch dat hij, dit als van geen waarde beschouwende, het zijn kind gegeven bad, om er mede te spelen. Op aanraden van den on derwijzer zijn die beide stukken gesteld in handen van den commissaris van politie, om nader onderzoek te doen. Door de directie van den Rijnspoorweg zijn herpacht de buffetten en reslauraliën op de stations Utrecht en Arnhem, tegen 1° Mei 1862, voor den lijd van driejaren; voor het eerstgenoemde buffet was de hoogste in schrijver de heer J. L. Burgers, te Rotterdam, voor 3312 'sjaars, voor het laatstgenoemde de heer C. L. Gran, te Arnhem, voor ƒ1325 'sjaars. Bij der. aanleg van een puinweg door het dorp Winsum (Friesland), op de plaats waar vroeger een der hoogste terpen van dit gewest lag, von den dezer dagen de arbeiders in een pot eene menigte zilveren voorwerpen bestaande uit massive ringen. Ook eenige fragmenten van schotels en kan nen werden opgedolven. Alles te zamen woog 7 Ned. ponden. Een paar beeldjes zijn van goud. Oudheidkenners zijn van oordeel dat deze voorwer pen uit den tijd der Noormannen afkomstig zijn, en mogelijk bij een inval van dat woeste volk aldaar zijn geborgen. De 19 arbeiders hebben den schat aan een zilversmid verkocht voor ruim ƒ300. Niet verre van Wissekcrke, eiland Noordbevelandis dezer dagen de Yransche brik St. Louis gestrand, en bij die gelegenheid had men om de romp vlot te krijgen, het tuig afgenomen en op den dijk nedergelegd. Later is gebleken dat eenige, zelfs gegoede, landbouwers uit den omtrek zich een gedeelte dier voorwerpen hadden toegeëigend. 'sGRAVENHAGE, 23 November. Z. M. heeft benoemd tot groot-officier van de orde van de Eikenkroon, den Pruissischen generaal-majoor von Boigt-Rhotz, kommandaiit der bonds- vesting Luxemburg; tot officier van die orde den heer W. Götteburge meester van Goor; en tot ridder dier orde baron von Reibnitz, lsten luit. in Pruissische dienst. Z. M. heeft den marinier 2dc kl. J. P. A. Sloots, ter zake van zijn gedrag bij de in Jnlij 1854 plaats gehad hebbende krijgsvcrriglingen in de wester-afdeeling van Borneo, terwijl hij als flankeur bij het leger in Ncd. Indië diende, benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willems-orde. Het hof heeft den rouw aangenomen voor 20 dagenwegens het over lijden van Z. M. Don Pedro V, koning van Portugal, en zijnen broeder den infant Don Fernando. De 2de luit. A. Hoek, van het 8slc reg. infanterie, is overgeplaatst bij dat wapen van het leger in O. I. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Woensdag avond werden in de Groote Kerk alhier in hunne nieuwe bediening bevestigd de heeren II. Ruleman Vogel, laatst pred. teOudwoude, en A. F. Gcrlaehlaatst pred. te Wijdenes, door Z. M. den koning be noemd lot veldpredikers bij het O.-l. leger. De bevestiging had plaats, namens de commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en W.-Indië, door haren secretaris ds. J. C. Zaalberg, die daarbij predikte over Ephes. VI10—20. De algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk heeft op den 14den ,]e werkzaamheden van hare najaars-vergadering ten einde gebragt. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werd het wets-onl- werp tot verhooging der begrooting voor het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen der domeinen voor 1861met algemeene (45) stemmen aangeno men. De minister van finantiën heeft verklaard dat bij zijn dep. met den meeslen ijver de afkoop der novale tienden wordt bevorderd. Bij de kamer is o. a. ingekomen een adres van de maatschappij der Ned. letterkunde te Lcydenhoudende aandrang op goedkeuring van de begroo- tingspost wegens hel algemeen woordenboek der Ned. taal. Betreffende hoofdst. III (buitenl. zaken) is hel, vermits de minister, die liet wets-onlwerp heeft opgemaakt, is afgetreden, en de zienswijze en meenin gen van den te benoemen opvolger ten aanzien der behoeften van het dep. kunnen verschillen met die van zijnen voorganger, der regering noodig voor gekomen dat wets ontwerp in dier voege te wijzigendat het slechts voorloopig voorziet in de behoeften voor dat departement voor d®eerste zes maanden van het volgende jaar. Zoodanig gewijzigd ontwerp "pan yvet, is aan de kamer overgelegd. Het is, eeuigc artikelen uitgezonderd, ingerigt op den voet der begrooting voor bet hoofdstuk over 1861. De kommissie van rapporteurs heeft eene nieuwe overweging in de afdeelingcn noodig g-cgcht. Omtrent onderscheidene hoofdstukken der begrooting zijn de eindverslagen uitgebragt. In dat over hoofdst. V (binnenl. zaken) zegt de commissie van rapporteurs dat zij na eene gezette overweging van de in den aanhef der memorie voorkomende zinsnede, dat het verslag geen antwoord verdient, als zijnde het een stuk, waarvan de gansehe toon getuigt, dat het alleen is opgesteld met het doel om te kwetsen en te beleedigen, handhaaft geheel den inhoud van dat verslag als de getemperde uitdrukking van het gevoe len, in de afdeelingen der kamer bij de overweging van hel genoemde hoofdstuk der begrooting geopenbaard. 1UJ1TENLANDSGHE 11ER1GTEN. KKGJELiAAi B5. LONDEN. 21 November. De half-officiële bladen verzekeren dat het besluit van keizer Napoleon om in de inrigling van 'slands fiuantiewezcn verandering te brengen, gccnen invloed zal hebben op Eugelands militaire toerustingen te land of ter zee. De Observer zegt dat Engeland tot tegenweer moet bereid blijven tot dat feiten grond geven om geloof te hechten aan eene verandering van staat kunde, waarvan men tot nog toe enkel beloften heeft. Bij de laatste stormen zijn twee stoomboolcn verongelukt, namelijk de Lion van Hull op Petersburg en de Enchantress van Hull op Rotterdam varende. Van eerstgenoemd vaartuig heeft zich de bemanning weten te red den, doch van het andere is tot dusver niemand teregt gekomen. Uit het thans verschenen 7dc jaarlijksche verslag van den directeur- generaal der posterijen blijkt, dat gedurende 1860, door de postkantoren in Engeland, verzonden zijn: 462 millioen brieven, d. i. 22 per hoofd, in Ierland 48 millioen, dus 8 per hoofd, in Schotland 54 millioen, dus 17 per hoofd. Voor het Vereenigde Koningrijk vormt dit 564 millioen, of 19 millioen meer dan in het vorige jaar. De heer R. Peel, die, gelijk vroeger gemeld is, eene reize door Ier land heeft gedaan, teil einde over de quaestie der volksvoeding aldaar te kunnen oordeelen, heeft verklaard dat hij overal wel schaarschtemaar nergens dal gebrek heeft ontdekt, waarvan de dagbladen hebben gesproken. Te Rummerville in Virginië is, in den ouderdom van 128 jaren, over leden William Craft, gewezen knecht van den beroemden Washington ge durende den oorlog van 1756. Hij laat twee zonen na, van welke de jongste 97 jaren oud is. F Si A A K Bk S.I K PARIJS, 21 November. De keizerin heeft op haren naamdag van den keizer twee groote vazen ten geschenke gekregen van massief goud en rijk met edele steenen ver sierd. Zij zijn afkomstig van de Chinesche expeditie en op 's kiezers last van de Engelschen gekocht. Alleen aan goud is er voor eene waarde van 100,000 fr. aan. De finanliële plannen van den heer Fould blijven steeds de aandacht bezig houden, maar tot hiertoe is daaromtrent nog niets uitgelekt. Een punt schijnt vastgesteld te zijn namelijk het afschaffen der entre'e-gelden aan de beurs. De overige ontwerpen tot vermindering der uitgaven en ver meerdering der inkomsten worden nog overwogen. De Constitutionnel meldt, dat twee gelastigden der zuidelijke staten van Noord-Amerikade heeren Slidill en Masonin Engeland aangekomen zijn, en dat de eerste in Parijs wordt verwacht, terwijl de tweede in En geland zal blijven. Uit Egypte heeft men de treurige lijding ontvangen dat dr. Alfred Peney, chef van de geneeskundige dienst van den onder-koning, die ceue reis had ondernomen tot ontdekking der bronnen van den Nijl, is overle den ten gevolge van de aan dien togt verbonden vermoeijenissen. Hij had reeds belangrijke ontdekkingen gedaan, zooals die van de rivier Loukope'di die in het gebergte Rego ontspringt en zich in den Nijl ontlast, en alles scheen aan te duiden dat hij zijn plan gelukkig zou volbrengen. P1SUISSEN. BERLIJN, 21 November. Voor eenige dagen heeft de geestelijkheid te Posen eene lijkdienst in de hoofdkerk gehouden voor den aartsbisschop Fyalkowskivoor eenigen tijd te Warschau overleden. Bij die gelegenheid werd eene rede gehouden door den proost Prusinowski uit Griitz, waarin hij de Poolsche beweging vergeleek met de Italiaansche revolutie. Beide hebben volgens den spreker hetzelfde staatkundige doelmaar niettemin bestaat lusschen beide een groot onderscheid. De Poolsche beweging is door en door katholiek en wettig, de Italiaansche revolutie daarentegen door en door atheïstisch en revolution- nair. Dat de eerstgemelde eene glansrijke zegepraal zal behalen staat vast; dat de andere zal eindigen in een smadelijken ondergang mag niet worden betwijfeld. De Augsb. Zeit. meldt, dat de beroemde sterrekundige Striivc van den keizer van Rusland 125,000 fr. heeft ontvangen, om op den berg Ara rat een observatorium op te rigten. PARIJS, 22 November. De bladen van heden avond bevatten het berigt uit Rome, dat de ongunstige beriglen over den gezondheids-toestand van den Pans ongegrond zijn, daar Z. II. eene uitmuntende gezondheid geniet. De Patrie bevat een artikel, getiteld: De onmogelijkheid eener ontwa pening." Daarin worden de nadeelen opgegeven die voor Frankrijk in eene

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5