LEYDSCHE COURANT. N". 141. Vli MAANDAG 25 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond. - De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Hij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN.J LEYDEN, 23 November. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft den 12dcn dezer maand tot Z. E. den minister van koloniën een adres gerigt, ter zake van j de aanbestedingen van militaire goederen in Ned. Oost-lndie. Het is ons aangenaam in staal gesteld te zijn dit stuk in zijn geheel aan onze lezers mede te deelen. De kamer van koophandel en fabrieken te Leyden neemt de vrijheid zich j tot Uwe Excellentie te wenden in eene aangelegenheid, waarin, naar zij meent, niet enkel het belang der nationale nijverheid maar ook dat van den Staal ernstig betrokken is. In het begin der maand Augustus II. werd in het officieel blad der In dische regering (de Javasche Courant) eene kennisgeving geplaatst door den waarnemenden hoofd-inlcndanl der militaire administratie te Batavia, «(Hu, in de maand Januarij aanslaande, op een nader te bepalen dag, door de onder intendanten te Batavia, Samarang, Soerabaya en l'adang ten hun nen burecie publieke aanbesteding zou worden gehouden voor de levering, ten behoeve van het militair departement gedurende het jaar 1803, wat Batavia betreft, van officiers- en gewone goederen en, wat de drie andere plaatsen betreft, alleen van gewone goederen." Deze kennisgeving wekte, toen zij hier te lande bekend werd. eene groote verwondering hij de indnstriëlendie hunne fabrieken bepaaldelijk óók voor het fabriceren van militaire goederen ingerigt hebben, en bij de commission welke het confectionneren dier goederen door de behoeftige volks klassen administreren. Zij meenden dat, indien het gouvernement raadza mer oordeelde deze goederen voorlaan in Indie, en niet in Nederland, aan te hesleden, zij daarvan in tijds hadden moeten onderrigl zijn, ten einde liunue maatregelen te kunnen nemen en op gelijken voet met andere gading hebbenden te kunnen mededingen. En hunne verwondering over het plot seling bekend maken van dezen maatregel steeg nog, toen zij, naar de voorwaarden, waarop de aanbesteding zon plaats hebben, informerende, gcene verdere inlichtingen konden verkrijgen, daar, zoo het schijnt, die voorwaarden en modellen hier te lande niet ter inzage liggen, althans daar van niet officiëel is kennis gegeven. De Nederlandsche industriëlen hebben dus tijd noch gelegenheid gehadzich op eene zoodanige aanvraag te kun nen voorbereiden. Indien het doel niet was, lien van de mededinging uit te sluiten, dan moest toch de wijze waarop te werk werd gegaan, het niet-publiceren in Nederland, en het late tijdstip waarop de kennisgeving in het Indisch blad hier ter oore van de belanghebbenden kon komen, ten gevolge hebben, dat zij feitelijk aan de concurrentie geen deel konden ne men. Eer men naar Indie geschreven had om naar de voorwaarden en modellen te informereneer het antwoord ontvangen was en de goederen konden vervaardigd en te Batavia aangekomen zijn, zou de termijn van inzending reeds verstreken wezen. Om het groote nadeel waarmede dit onverwacht besluit de nationale nij verheid bedreigtte doen uitkomenhebben wij gewezen op de fabrieken die militaire goederen produceren, en op de behoeftige volksklasse, die in het confectionneren dier goederen eene bezigheid en een gedeeltelijk beslaan vindt. Om aan te toonen dat dit laatste, ook in hel bijzonder met het oog op het voorkomen van de armoedevoor het publiek en voor den Staat eene gansch niet onverschillige zaak is, willen wij enkel dit mededceien dat in Leyden door de Leydsche maatschappij van weldadigheid tot voorko ming van verval tot armoede tusschen de jaren 1857 tot en met 1360 is werk verschaft aan gemiddeld 300 personen 'sjaars en aan arbeidsloonen (met inbegrip van keur-, vracht- en pak-loonen) is uitbetaald, in ronde som, gemiddeld ƒ24000 'sjaars. Dit arbeidsloon voor het confectionneren van militaire goederen is meer een onderstand lot voorkoming van verval tot armoede aan hehoeftigen voor arbeid verstrekt, dan een wezenlijk werk loon dat de verdiensten van den arbeid vergeldt. Gestelddal de arbeids loonen in Indie even laag warendan zou toch het confectionneren der goederen daarvoor den Nederlandschen Slaat onvoordeeliger wezen, dan het confectionneren hier. Want het hoofdbestuur der maatschappij van welda digheid administreert hare werkverschaffing gratis, terwijl die administratie in Indië zal moeten betaald worden. Wat zulk eene Indische administratie kosten zon, kunnen wij niet begrooten. Uwe Excellentie, die met Indië en Indische administratie beter bekend is dan wij zijnzal het best kun nen bcoordeelenof dit voor weinig geld zon gedaan worden. Wij meenen dat eene inrigting lot voorkoming van armoede, gelijk de Leydsche maatschappij van weldadigheid is, in hel publiek belang door het gouvernement moet gesteund worden, zoo lang niet andere zeer overwe gende redenen van publiek belang de schaal naar den auderen kant doen overslaan. Wij hebben ons afgevraagd: bestaan er zulke redenen? Stellen wij, wanneer wij tegen deze aanbestedingen in Indië reclamerenons ook op hel uitsluitend standpunt van het particulier belang, een standpunt waarop wijhoe regtmatig het ijveren voor particuliere belangen op zich zelf zijn moge, niet eisehen mogen, dat het gouvernement zich stelle? Wij meenen deze vragen gerust ontkennend te mogen beantwoorden. Wij zijn overtuigd, dal het houden dezer aanbestedingen van militaire goederen in Indië, even nadeelig voor het land is, als voor de nationale nijverheid. Nu de militaire goederen hier gekeurd en geleverd worden, is de onkosten- rekening klein en de risico gering, De transportkosten zijn onbeduidend; er is geen inkomend regt te betalen; wordt hel goed afgekeurd, hel kan evenwel geiitiliseerd, er- kan, binnen een korten tijd, ander goed in de plaats geleverd worden. Maar nu zal de fabriekant zijne goederen ter keu ring naar Indië moeten zenden; hij zal een hoog inkomend regt op de onkoslen-rekening van zijn goed moeten berekenen; hij zal moeten rekenen op rente-verlies, op commissie-Ioonenop assurantiën enz. Hij zal bovenal de groote risico moeten berekenendie hij looptwanneer het goed afge keurd wordt. Wanneer het hier gold voorwerpen van dagelijkse!) verbruik, men kon dan de afgekeurde producten aan de markt brengenen men zou zemisschien zonder schadekunnen afzetten. Maar een groot gedeelte dezer goederen, goederen uitsluitend voor het leger vervaardigd en alleen daarvoor te gebruiken, zullen, eenmaal in Indië afgekeurd zijnde, voor den eigenaar verloren zijn. Zij zijn, maanden vóórdat zij ter keuring komen, buiten zijn loezigt en kunnen, geheel buiten zijne schuld, gedelerioreercl zijn. Eu al geschiedt de afkeuring om de onbeduidendste fout of afwij king, zal de producent toch geene gelegenheid hebben onberispelijk goed in de plaats ie leveren, omdat het tijdverlies veel te groot en de onkosten veel te hoog zijn, om het afgekeurde goed weder naar Nederland en nieu wen voorraad naar Indië te zenden, daargelaten nog, dat de tussehenruimte tusschen de aanbesteding en de her-aanbesteding waarschijnlijk wel niet zoo lang zou zijnom nog bij tijds ander goed in te zenden. Want de levering moet plaats hebben. Hoe zal het afgekeurde goed geremplaceerd worden Van waar zal men in Indië toevoer van nieuwe stukken verkrijgen? Men zal óf al wat te krijgen is tegen buitensporige prijzen moeten opkoopen óf de fabriekant zou, voor de risico der afkeuring, dubbele voorraden van het verlangde moeten aanvoeren, doch dan ook, ten gevolge daarvan, zijne prijzen weder verhoogen. Doet de fabriekant dit niet, gelijk te onderstellen is, dan zal, daar de voorraad van met Nederlandsche certificaten van oorsprong voor ziene goederen te kort schiet, de llegering zich bij vreemde producenten moeten vervoegen, en de nationale nijverheid zal dus ook hierdoor weder achteruitgezet en benadeeld worden, terwijl hel gouvernement zelf exceptio neel hooge prijzen zal te betalen hebben. Wij geven Uwe Excellentie zelve in bedenking, of het mogelijk is, dat solide fabriekanten, oniher zulke omstandigheden, a's aannemers kunnen concurreren, tenzij zij, om de groote risico, den prijs van hun fabriekaat aanzienlijk verhoogen? Wij vragen, of dit in het voordeel van het land is? Wij vragen, of het in het voordeel van hel land is, dat men, óf, door deze bezwarende om standigheden, juist de meest solide concurrenten afschrikt en de minder soli- den tot mededingen uitlokt, óf dat het gouvernement zich in de noodzake lijkheid brengt, voor voldoende waar plus minus liet dubbel te betalen in Indië van den prijs, dien men daarvoor hier te lande zou behoeven te be talen liet lijdt bij ons niet den minsten twijfel, dal deze regeling even schade lijk voor hel land en bezwarend voor de schatkist zou zijn, als zij verder felijk is voor de nationale nijverheid. Hier worden niet enkel bijzondere belangen maar er wordt ook een algemeen belang bedreigd. En om deze redenen, rekenen wij ons vcrpligt, de lusschenkomst van Uwe Excellentie in te roepen en aan te dringen op de intrekking van het besluit der Rege ring, om voorlaan deze aanbestedingen in Indië te doen plaats hebben. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag 3 December. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 2C3 lot 310 personen. Het Staatsblad n°. 94 bevat de kon. besluiten van 3 November jl. omtrent het vernieuwen en bijhonden der bevolkingregisters, en dal rege lende de verpligting lot het doen van aangifte voor die registers. Vervolg der berigten in het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1