LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 20 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 November. Tot inlevering der stembriefjesvoor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, zijn heden opgekomen, uit dc eerste afd.wijken 1—4, 234 kiezers, en uil de tweede afd., wijken 5—9, 215 kiezers; te zamen 449 kiezers. Juist hetzelfde getal was bij de verkiezing op 17 Julij j: opgekomen. Wij vernemen dat de voornaamste leden van het Italiaansche opera- j gezelschap te Amsterdamte weten de dames Madalena Pirola en Fanny Polachi, en de hh. Genaro Mea en Pielro Bonora, voornemens zijn op Vrijdag aanst. een vocaal concert te geven in de Stads-Gehoorzaal. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van de levering der benoodigde licht- en brandstoffen ten behoeve der gemeente, gedurende het jaar 1862, zijn daarvan aannemers geworden: 1°. E. Noordijk, patentolie, 51£ ets. de Ned. kan. 2". J. A. Zuur, kaarsen, 82 els. het Ned. 3°. Gebr. Wer- ninkkorte turf, 89 ets. de ton; beuken blokken, 11.10 de wisse; keu kenhout, ƒ12.10 de wisse. 4°. Wed. van llaansbergen Dutilh, lange turf, 77i els. de 100 stuks. 5°. A. Koper Zoon, grove steenkolen, ƒ2.20 de 100 Ned. ffi; sleenkolengruis, 70 ets. de halve mud; houtskolen, 65 cis. de halve mud. liet onderhouden en repareren der huizingen bruggen enz. langs het Delft- sche jaagpad, waarvan de aanbesteding gelijktijdig plaats had, is aangeno men door P. Kapleyn den Bouwmeester, timmerman en molenmaker onder Leyderdorp, voor den tijd van 5 jaren, tegen 1050 'sjaars. De Kalwijksche pink, die in den nacht van den ld»1"1 en 15d<,D is ver gaan (zie ons vorig nommer), was genaamd dc Vereenigingtoebehoorende aan de recderij van dien naam boekhouder G. Verdoes. De geheele beman ning vond haren dood in dc golven, nalatende 5 weduwen en 13 kinderen, 'ïwee der weduwen verkeeren in staat van zwangerschap. De nog zoo jeugdige vcrecniging tot voortdurende ondersteuning der nage laten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en te Noordwijk aan Zee ziet zich ten gevolge van deze ramp eene zware taak opgelegd. Wij wenschen dat haar ook voortdurend milde hij- dragen mogen toevloeijenen zij op die wijze in staat zij aan het hoogst weldadige doe! barer oprigling te beantwoorden. Op 30 Nov. e. k. zullen de miliciens kanonniers der ligting 1860, die nende hij het reg. veld-artilleriemet groot verlof naar hunne haardsteden worden gezonden, en in den loop der maand December insgelijks de miliciens- slukrijders van gemelde ligting en gemeld regiment met groot verlof ver trekken, waaronder mede de plaatsvervangers zijn begrepen. De Staats-Cour. beval een overzigt van dc opbrengst van 's lands mid delen over de tien eerste maanden van 1861, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ49,746,830.03;, zijnde 723,587.80tueer dan over denzelfden lijd in 1860. De Delftsche Cour. meldt dat de spanning, die er ten aanzien der akademie te Delft bestaatmeer en meer toeneemt. I)e weigering om het nieuwe reglement te leekenen is op eene niet noemenswaardige uitzondering naalgemeenwaarbij nog komen de ernstige klagten en bezwaren door vier hoogleeraren legen het reglement bij de regering ingebragt, terwijl nog een ander hoogleeraar zijn ontslag reeds heeft aangevraagd. Men vreest, dat de akademische lessen weldra zullen worden geschorst. Als eene niet onbelangrijke bijzonderheid der tegenwoordige verwikkelingen deelt ge noemd blad mede, dal bij den senaat van het Delftsche studenten-corps zeer hartelijke brieven met betuiging van sympathie zijn ontvangen van de Leyd- sche, Groningsche en Leventersche studenten-corpsen. Te Vlaardingen heeft men het berigt ontvangen dat te Nieuwe Diep een gedeelte van eenen vischhoeker was aangespoeld. Het daarop gevonden nommer Iaat geen twijfel over aangaande dengene wien het ongeluk heeft getroffen, en dat de stuurman J. Bos, benevens zijne 14 mannen en jonge lingen, den dood in de golven hebben gevonden. Bedoeld vaartuig had ook eene vangst van 22 lasten haring aan boord. Uit Texel schrijft men van den 15dcn, omtrent de gevolgen van den op den vorigen dag gewoed hebbenden storm, het volgende: Het getal schipbreuken is thans met inbegrip van twee op den Vliehors tot acht ge klommen, waarvan zes op de Texelsche kust. Achter de Wester is het onderste boven komen aandrijven de Noordsche bark Jason. De loods van dat schip, te Vlissingen te huis behoorendc, is na een paar uren in zee rondgedreven te hebben, op den scheepstrap aan land gespoeld, doch heeft eene kneuzing in de borst bekomen. De geheele equipage is omgekomen en lag heden morgenr.cgen man sterkbij elkadr op strand. Verder is gestrand het Deensche brikschip Auguste. De equipage heeft zich in de sloep kunnen redden de kapitein heeft echter eene kneuzing in de borst bekomen en den stuurman is eene rib gebroken. Ook zijn gestrand de Deensche schoener Statsrath IVith de Pruissische schoenerbrik Amar Elisede Zweedsehe bark Pieter Herman. Dc equipagiën dezer drie schepen zijn geredde twee eerstgenoemde met hunne eigene bootende laatste door de Cocksdorper reddingboot. Mede is in de Eijerlandsche gronden gestrand en totaal verbrijzeld eene vermoedelijk Fransche brik in ballastwaarvan de geheele bemanning is omgekomen. Van den 17den schrijft men nog van daar het volgende: Naar men ver neemt zijn ook aan het dorp op Vlieland twee Pruissische schoeners ge strand, waarvan de namen nog niet bekend zijn. Het is moeijelijk om juist op te geven hoeveel schepen in het geheel gestrand zijn, dewijl rondom wrakhout drijft en elke dag de bewijzen van nog onbekende zeerampen op levert. Dertien schipbreuken op deze kusten zijn niettemin met zekerheid bekend, namelijk twee op de Noorder Haaks, een achter de Westen, een achter de Koog, vier bij en in de Eijerlandsche Gronden, een bij den pol der Ecndragt, twee op de Vliehors en twee bij het dorp op Vlieland. Bij Cocksdorp moet tijdens den storm eene Friesche tjalk voor anker hebben gelegen, die, toen het ankertouw brak, met man, vrouw, drie kinderen en de knecht is vergaan. De kapitein van een der verongelukte schepen, die eerst krankzinnig was gewordenis in den nacht van 15 op 16 dezer te Cocksdorp overleden. Van het Nieuwe Diep meldt men het stranden van eene Engelsche vis- scherssmak en van eene Belgische vischsloep. De bemanning van de En gelsche smak had haar schip verlaten en zich in eene boot trachten te red den; nabij het strand gekomen, stootte de sloep, en de zes mannen spron gen in zee, meenende al zwemmende het strand te kunnen hereiken. Waren toen enkele onversaagde lluisduiners niet ter hulp gesneld, dan zou het aan weinigen dezer reeds zoo afgematte lieden zijn gelukt het leven te behou den. Minder gelukkig was de bemanning van het Belgische vaartuig; spoe dig spoelden vier lijken van hetzelve op strand. Kort daarna werden twee lijken van een Vlaardinger hoeker in zee opgevisclu. Men onder stelt dat de geheele bemanning van dat vaartuig den dood in dc golven vond. Benoorden de Haaks heeft men een schoener in nood gezienmen zag de bemanning in het wand zittenmaar alle pogingen om de ongelukkigen te helpen waren vruchteloos. Uit Kampeu meldt men van den 16denDe beurtschipper van Amster dam op Kampen, 11. W'eslerhuis, in den vroegen morgen van Donderdag voor het Keteldiep gekomen, zag zich genoodzaakt de ankers te laten val len ten einde niet op de kribwerken geworpen te worden. Ongelukkig rukte het schip van zijne ankers los, met dal noodlottig gevolg, dat het tegen de kribwerken stiet en met eene rijke lading zonk. liet scheepsvolk is na een bangen dag en nacht in doodsangst te hebben doorgebragtge heel verkleumddoor een visscher van het gezonken vaartuig gehaald en hier aan wal gebragt. Te Workum is Donderdag 11., bij het woeden van den storm, door het nederstorten van eenen schoorsteen, een knaap het hoofd verbrijzeld. Men schrijft uit Enschedé: Eenige fabrikanten hebben het thans noodig geoordeeld de werkuren te verminderen. Men vreest echter, dat liet bij deze vermindering niet blijven zal en hoogst treurig zou dan de toestand van het zoo nijvere Twenthe zijn, waar 40- of 50000 menschen alleen in de weverijen hun bestaan vinden. De kadet aan de kon. militaire akademie te Breda, die, in den avond van den 27ste" Oct. jl. in staat van dronkenschap verkeerende, aan één zij ner makkers met een dolkmes eene vrij ernstige wonde heeft loegebragt, is, nadat deze zaak door het hoofd der inrigling aan den minister van oorlog was onderworpenop last van gemelden minister naar den militairen krijgs raad te 's Hertogenbosch verwezen. Dit Breda meldt men het volgende: Dezer dagen heeft in het burger- gasthuis alhier een geval van schijndood plaats gehad. Nadat het vermeende lijk reeds bijna twee dagen ter daartoe bestemde plaatse gelegd was ge weest, ten einde het kisten af te wachten, wenschte de vrouw van den schijn baar gestorvene dezen nog eens zien. Men verbeelde zieh echter hare ontroe ring bij het binnentreden van hel locaal, den gewaanden doode regtop te zien zitten. Twee dagen later echter is de zieke werkelijk overleden. In den avond van den 15dcn dezer is op den spoorweg van Maastricht op Luik weder een persoon, die door de duisternis misleid, op het spoor was gekomen, overreden. Drie personen hebben nu reeds, nog voorde openingop dezen weg den dood gevonden. Bij de behandeling van hoofdst. XI (koloniën) der staalsbegrootingin de afdeelingen van de 2e kamer der staten generaalzijn enkele leden terugge komen op hel verschil lusschen de woorden van het ministerie en de daden

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1