jPer Telegraaf. soon brak liel dijbeen, een ander een been, dc oud-burgemeester ontving vrij ernstige hoofdwondenterwijl vele anderen min of meer belangrijke kneuzingen bekwamen. De nolaris en zijne beambten, benevens de eigenaar en ecnige anderen, zijn zonder letsel !e bekomen naar beneden gegleden en ontkwamen door de vensiers; een jong koopman is aan het bovenraam blij ven hangen en klemde zich zoolang vast, tol hij door spoedig aangebragle hulp werd verlost, ilet garnizoen en de maréchause'e waren dadelijk ter plaats en namen met deskundigen de noodige voorzorgen tegen verder on geluk en schade. De protestanlsche gemeente te Bergen op-Zoom heeft van een edelmoe dig gever, die verlangt onbekend le blijven, omvangen: ƒ1700 voor het diaconie-gesticht, ƒ1000 voor het weeshuis en ƒ1000 voor de kerk. Onder de bezetting van 's llertogenbosch hebben zich eenige gevallen van de kwaadaardige keelziekte, bekend onder den naam van angina diph- therina voorgedaan. Dientengevolge is bij dagorder bekend gemaakt, dat zij, die over keelpijn, zelfs in ligten graad klagen, onmiddellijk naar het hospitaal moeten worden overgebragt. Men schrijft uit Ceylon, van den 4dcD Oct.: De gouverneur-generaal van Ned.-lndië, dc heer Sloet van de Beele, is heden met de stoomboot Nemesis te Point-de Galle aangekomen. Namens den Engelschen gouverneur- ÏS E 1, fi B K. Eerstdaags zal door hel geregtshof te Mons de zaak behandeld worden eener bende, die gedurende langen tijd, door moord en diefstal, eenen groo- len schrik in Henegouwen heeft verspreid. Vier leden dezer bende werden dezer dagen van Charleroi naar Mons gevoerden gaven bij dezen togt de grootste blijken van verharding en onbeschaamdheid. Aan het slation te Charleroi, waar eene groole menigte menschen was bijeengekomen, riep een hunner uit: Wanneer er twaalf warer. geweest zoo als ik, zouden wij de bank van Spa hebben bestolen," en werkelijk is uit de instructie gebleken dat zij dit plan hadden gevormd. Een ander zeide tot den kassier eener groote industriële inrigting, dien hij in het oog kreeg: »Gij zijt er goed afge komen want wij wisten dat gij dikwijls veel geld liadt." Een derde be roemde zich opentlijk dat hij eens vier hammen had geroofd, en die in den volgenden nacht op nieuw had gestolen bij den persoon, aan wien hij die verkocht had. Deze zwetserij, hoe ergerlijk ook, van [personen die waar schijnlijk weinig tijds meer te leven hebben, wekte in hooge male de lach lust der omstanders op. ENGEDAN O. LONDEN 14 November. De stormen der laatste dagendie weder zoovele slagtoffers maakten hebben de aandacht op nieuw doen vestigen op het gemis eener veilige vlugt- haven in de nabijheid van de Tyne, op de noordoostkust van Engeland, en de klagt doen ontslaan dat de te dier zake benoemde commissarissen nog niets lol toepassing der door het parlement goedgekeurde bepalingen schijnen verrigt te hebben, die, ofschoon op verre na niet genoegzaam, toch eeniger- mate in de behoefte zouden voorzien. Millioenen schats, zoo spreekt tnen worden lot bescherming tegen een buitenlandschen vijand aangewendwiens komst uiterst onzeker is, terwijl èn de regering èn de wetgeving het eene jaar na het andere laten voorbijgaanzonder voor voldoende bescherming van leven en bezittingen op de zoo gevaarvolle noordoostkust van Engeland zorg te dragen. De dagbladen van New-York berigten dat de Bussen na een kort gevecht, zich meester hebben gemaakt van het eiland Sinta, in het midden der zeeengte, tusschen Corea en Japan, dat als de sleutel der Japansche zee wordt beschouwd. Het vertrek van de expeditie naar Mexico is acht dagen uitgesteld, omdat door de weerkundigen een zware storm voorspeld werd. FKANfiREJR. PARIJS, 14 November. De Moniteur bevat het keiz. besluitwaarbij de heer Fould lot minister van flnantiën wordt benoemd, ter vervanging van den heer Eorcade Ia Ro- quette, die tot de waardigheid van senator is verheven. Dit besluit gaat vergezeld van een schrijven des keizers aan den minister van staat, waarin Z. M. het finanliële plan van den heer Eonld goedkeurt, en onder anderen herinnert dat het sedert lang zijn voornemen was, de staatsuitgaven binnen onveranderlijke, voorafgestelde grenzen te beperken. In genoemd blad wordt ook het plan van den heer Fould en de beschou wingen, waarmede het den keizer was aanbevolen, medegedeeld. Daarin wordt aangewezen, dat de slaat der flnantiën niet is zoo als behoorde; dat het bedrag van de vlottende schuld en in het algemeen van de gedane doch niet gedekte uilgaven tot duizend mill. fr. is geklommen; dat in Frankrijk van het staatscrediet onder velerlei verschillende vormen is gebruik gemaakt; dat de gewoonte, om uitgaven door het openen van buitengewone crediten goed te maken, gevaarlijk is en ligielijk tot verkeerde gevolgen leidt; dat de aanhoudende aangroeijiug der staatsuitgaven dient te worden gestuit, en dat daartoe vermindering der effective getalsterkte van het staande leger wenschelijk is; dat hierdoor geheel Europa gerustgesteld en van den druk- kenden en uitpuilenden staat van gewapenden vrede onthevenen alzoo te vens menige aanleiding tot eene vredebreuk afgesneden zou worden. De bisschop van Orleans, mgr. Dupanloup, heeft thans mede eene brochure uitgegeven over de maatregelen, door de regering omtrent de ver- eeniging van S'. Vincenlius a Paulo genomen. De loon moet zeer gematigd zijn. De bekende abt Lacordairesedert 2 Februarij 1860 lid der Fransche altademie, is overleden. Het stoffelijk overschot van den koning van Portugal zal Woensdag aanst. met de gebruikelijke plegtigheden worden bijgezet. Omtrent de oor zaak van zijnen dood zegt de Pays, dal Z. M. met zijne broeders in het laatst van den zomer eene jagtpartij heeft gehouden in de provincie Yilla- Viciosa, alwaar men in dat jaargetijde gewoonlijk aan de koorts is bloot gesteld. Sedert dien tijd heeft Z. M. dan ook geleden aan eene derden- daagsche koorts, die ten gevolge van bijkomende omstandigheden in een typhus is overgaan, waaraar. hij is bezweken. De vroeger aangehaalde zinsnede in de troonrede van de koningin van Spanje, waarvan de beteekenis moeijelijk te vatten was, is thans opgehel derd. Men had de koningin doen zeggen, dat zij voor de veiligheid van den Paus waarborgen had verkregen. Uit den ofliciëlen tekst van de rede blijkt dat H. M. in plaats van verkregen gezegd heeft verzocht. TURYN, 15 November. Volgens geruchten, door de dagbladen medege deeld, zou de generaal Cialdiui zijn ontslag ingediend hebben als opperbevel hebber van het 4dc legercorps. De heer Ratazzi zou ook het voorzitterschap van de kamer van afgevaardigden nederleggen. De Nazione bevat berig ten uit Rome van den 13den, die melding maken van eene ontmoeting tus schen de Fransche troepen en de roovers in de zuidelijke provinciën. Twee officiële depêches zouden daarbij in handen der Franschen zijn gevallen, die voorzien waren van het zegel der pauselijke regering en de dagteekening van 3 September droegen. Zij waren door den brigadier der pauselijke gen darmerie aan den hoofdman Chiavone gerigt, zijnde hem daarin den naam van generaal gegeven. De secretaris van den kardinaal Andrea was op last van den Paus verbannen. NAPELS, 14 November. Chiavone, door de Fransche troepen vervolgd, is op Italiaansch grondgebied verschenen en het riviertje Leri overgetrokken. Na eenigen tegenstand heeft hij Isoletta bezet. Nationale gardes hebben zich derwaarts begeven om hem te bestrijden. ZARA, 15 November. De opstandelingen zijn naar Zubli teruggetrokken, en hebben hunne vrouwen en kinderen op Ooslenrijksch grondgebied gezon den. De Turken versterken hunne stellingen. NEW-YORK., 5 November. De generaals Price en Mac Culloch hebben hunne strijdkrachten vereenigd, en willen met 30000 man Fremont aan tasten. Volgens gerucht is de expeditie ter zee te Bulls-Bay, op een afstand van 25 mijlen van Charleston, aangekomen. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt le Leyden, op den llden November 1861. 3 wegens het rijdenzittende op eene hondenkar. 1 wegens het rijden door de Donkersteeg in verboden rigting. 1 wegens het niet opvolgen der aanwijzing van een policie-beambte, bij het afhalen van personen met een rijtuig, ter gelegenheid eener partij. 3 wegens het innemen van gemeentegrond, zonder de vereischle toestemming. 2 wegens het zonder consent baggeren in den Vliet. 1 wegens het baggeren in de Singelgracht, zonder consent. 12 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 3 wegens overtreding van art. 288 der Algemeene Policieverordening van 9 October 1856. 2 wegens overtreding van art. 294 der Algemeene Policieverordening van 9 October 1856. Ü.B li U I fii t; IV - -a HAARLEM. 14 November. Door den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Klippink, het volgende 12-tal predikanten gevormd: von Baumhauer, te Zutphen; Feith, in de Beemster; ter llaar, te Nijmegen; Jungius, te Drempt; Koclite Delft; Koolhoven, te Bergambacht; Merens, te Vlissin- gen; Posthumus Meijes. te Groningen; Paniekoek, te Charlois; Stemberg, te Arnhem; Worst, te Epe; Zeeman, te Wilsnm. AS*.AI»«Si»8»li-NitKU WS. PROMOTIE AAN Oli UTitliCilTSCHË LtOOUESClIOOL. Den 13dcn November de heer P. Templeman van der Hoeven, van Utrecht, in de geneeskunde, na verdediging van een akademisch proefschrift: waar neming eener spondylarthrocace en ontwrichting van den eersten en ticee den halswervel. AO VER TE INTIEM Heden overleed te 's Hage onze geliefde Vader en Behnwd-Vader de Heer LAMBERTUS THEODORUS van KLEEF, in den ouderdom van 88 jaren. A. J. SCHRETLEN. Leyden, 12 November 1861. M. C. SCHRETLEN, van Kleef. i' De Lessen in het INDITSTRIE-COELEGIE zullen geopend worden op Dingsdagden 19d™ dezer, des avonds te zeven ure. Leiden, 14 November 1861. A. H. van der BOON MESCH. generaal werd de heer Sloet begroet door een officier en door den Belgi schen consul, zijnde de broeder van den Neder!, consul, die zich thans in Europa bevindt. Bij het aan land stappen stond er eene eerewacht ge schaard en deed het kanon een saluut hooreu. De provinciale gouverneur ontving den heer Sloet en bood hem een opzettelijk daarvoor afgehuurd hotel aan. vermits het gonvernements-hótel eene verbouwing ondergaat. In den loop van den dag onlving de gouverneur-generaal bezoek van den militairen commandant en verscheidene andere autoriteiten en ook van verscheidene afstammelingen van Nederlanders, die te Point-de-Galle of in de omstreken gevestigd zijn. Voor het vertrek van de Nemesis heeft de heer Sloet zich nog eenmaal aan boord begeven, oin kapitein Weston dank te zeggen voor de goede zorgen die hij en zijne officierengedurende de reis van Suez her waarts, aan het reisgezelschap hebben bewezen. Den 6den wordt de reis naar Singapore voortgezet met de Emica. NR. C.) Aan het Rijn-tolambt te Koblenz is gebleken dat in dezen herfst niet minder dan li millioen centenaars aardappelen ter scheep van den Boven- Rijn naar Nederland zijn vervoerd. 's GRAArEN II AGE 16 November. Z. M. heeft den heer C. W. Vinkluiyzen, genees- en heelmeester van 's konings huis, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon, en tot ridder dier orde den heer A. G. F. A. van Oorschot, commissaris van politie te 's Hertogehbosch. Voorts zijn door Z. M. nog benoemd tot kom mandeur van de orde der Eikenkroon de heer de Rossius-Orban consul der Nederlanden le Luik, en tot ridder dier orde de heer Ofinet, inspect.-gene raal van den Noord-Belgischen spoorweg. Z. M. heeft aan den kapitein-luit. ter zee jhr. J. H. van Capellen ver gunning verleend tot het dragen der versierselen van kommandeur der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken, en aan den kapitein jhr. C. tl. F. Du Monceau, van den grooten staf, tot het dragen van de versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Eergisteren heeft een schippersknecht op de Delftsche veerschuit hel ongeluk gehad door den storm, op de hoogte der Lepelbrug, van de schuit, varende naar 'sllage, af te slaan. Een der passagiers schoof onmid dellijk een der raampjes openen had het geluk hem te vatten en hem met krachtsinspanning zoo lang boven water te houden, tot dat men de schuil aan den wal kon brengen en de knecht boven water kon worden gehaald. Dc tweede kamer der staten-generaal is tegen Donderdag, den 21slel1 dezer, en de eerste kamer tegen Donderdag, den 5den December aanst., bijeen geroepen. Men verzekert dat de antwoorden der regering ten aanzien der begrootingswetten voor 1862 ten deele in gereedheid zijn en verder spoedig bij de tweede kamer zullen inkomen. Men ziet de beraadslagingen over de begrooting bij de tweede kamer le gemoet tegen Maandag den 25sten dezer. De eerste kamer zal hoogst waarschijnlijk voor de begrooting nog eenige wels-onlwerpeno. a. dat nopens den raad van state, behandelen. Binnen weinige dagen verwacht men de openbaarmaking van het voorloopig verslag der tweede kamer over het wets ontwerp tot bekrachtiging van de overeen komst, met België gesloten, betrekkelijk de water-aftappingen van de Maas. BIJITKNLANDSGHE BKR SÜTKN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2