LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 18 NOVEMBER. N°. '158. n De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij (leze Courant behoort Bijblad IV». 23. BIIVNENLANDSCHE BËRIGTEN. LELDEN, 16 November. Bij de op handen zijnde verkiezing van Uvee leden van den Gemeente raad, achten wij het niet ondienstig den kiesgeregtigden te herinneren dat, wanneer eene verkiezing tusschen 1°. October en uil» April plaats vindt, de inlevering der stembriefjes des morgens ten 9 ure aanvangt en duurt tol j 's namiddags ten 4 ure. Wij vernemen dat op den uitstekend fraaijen penning, die te Utrecht vervaardigd wordt tot herinnering der instelling van het Metalen Kruis, I (uitvoerig beschreven in ons nomrner van den 13deo dezer) bij de secretaris sen van alle afdeelingcn der Fereeniging van gemeld kruis, door geheel Nederland verspreid, kan ingeteekend worden. Omtrent den storm, die eergisteren gewoed heeft meldt men van den Helder, dat de winddruk des morgens ten iOj lire 122 N. ffi op de vierk. el bedroeg, terwijl op 28 Mei (Pinksterstorm) de grootste winddruk was 117.5 N. ffi op de vierk. el. Te Utrecht was op het kon. observatorium de sterkste windstoot 100 N. ffi op de vierk. el. Die storm isnaar wij vernemenzeer noodlottig geweest voor de ge meente Katwijk; want eene der pinken van die plaats moet omgeslagen en de bemanning, uit 8 koppen bestaande, verongelukt zijn. Van de opvaren den was er slechts e'e'n ongehuwd. Overigens ontvangt men uit onderscheidene plaatsen berigten omtrent on gelukken die ten gevolge van den storm hebben plaats. Onder Loosduinen is eene Engelsche schooner gestrand, bemand met 4 koppen en de vrouw van den kapitein. De kapitein en zijne vrouw hebben den wal kunnen be reiken terwijl een matroos door de reddingboot is gered. De stuurmans maat en een jong matroos zijn in de branding omgekomen. In hetNoord- lloll. kanaal moeten twee ligters met steenkolen zijn gezonken, en van de Texelsche reede is een schooner weggedreven, die zeker hier of daar gestrand zijn. Op de Maas zijn mede schepen gezonken of vast geraakt. Van Seheveuingen schrijft men het volgende. Gedurende den storm waren er 128 haringschuiten op zeedaarvan zijn er tot op dezen oogenblik (1 urenamid- ihg)76 alhier aangezet; zoodat men omtrent het lot van 52 vaartuigen steeds in de grootste bezorgdheid verkeert. Alle hebben aan hunne vleelen be langrijke schade bekomen, sommige zijn in het geheel van hunne netten beroofd; ook zijn er die hunne ankers en kabels verloren hebben. Men schat de schade, die nu reeds bekend is, op ruim ƒ40,000. Te Zandvoort is eene pink van den reeder K. Pronk en C°. gestrand, wier stuurman A. vanZaancn, een braaf oppassend huisvader, noodlottig over boord geslagen en verdronken is. Hij laat eene vrouw en kinderen achter. Een zoon was aan boord en moest zijn vader in de golven zien omkomen. De visschers en zelfs de oudste van dagen betuigen, dat zij nooit zulk noodweer op zee beleefd hebben als op den 14 en 15 dezer. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 265 tot 298 personen. De Ilaarl. Cour. geeft het volgende verslag van de plegtige uitreiking der door de jury van deskundigen aan de inzenders ter algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid toegekende eereblijken, die op eergisteren te Haar lem heeft plaats gehad. De Grooie Kerk voor die plegtigheid welwillend afge staan was voor deze gelegenheid bijzonder ingcrigl geworden. Voor het predik- gestoelte was eene sierlijke tribune opgerigt voor de commissie der tentoon stelling en de directeuren der maatschappij ter bevordering van nijverheid. Vóór die tribune waren zitplaatsen aangewezen voor de bekroonde inzen ders, die op de door de commissie aan hen gerigte uitnoodiging hadden ge antwoord dat zij in persoon de hun verleende eereblijken zouden komen ontvangen. Verder waren bepaalde zitplaatsen bestemd voor de leden der jury, voor de door de commissie uitgenoodigde autoriteiten en voor de dames, terwijl het ruime kerkgebouw aan de verdere inzenders en de leden der maatschappij van nijverheid allezins de gelegenheid gaf om getuige te zijn van de plegtigheid. Onder het orgel was een orchest geplaatst voor hel mannenkoor, 'twelk zich bereid had verklaard om mede te werken tot opluistering van het feest. Nadat de deuren van het kerkgebouw te half twaalf waren geopend ge worden, is al spoedig een talrijke schare belangstellenden irt hetzelve hijeen gekomen, die, ontvangen en naar hunne zitplaatsen zijn geleid door de heeren leden der sub commissionwelke de commissie voor de tentoonstel ling steeds zoo krachtdadig hebben ondersteund en ditmaal, de betrekking van cercmoniemestcr vervullende, zich weder zoo zeer aan haar en aan de maatschappij van nijverheid hebben verpligt. Nadat allen waren gezetenhebben de leden der commissie en der direc tie van de maatschappij plaats genomen op de tribune, terwijl door den heer Bastiaans, organist van het beroemde Haarlemsche orgel, een kort en krachtig muziekstuk werd voorgedragen, 'twelk allezins berekend was om de feestelijke stemming der aanwezigen te verhoogen. De feestviering heeft daarop een aanvang genomen met de uitvoering van het eerste gedeelte der cantate, van den heer ten Kate, in muziek gebrast door den heer Ilcinze, door een mannenkoor, beslaande uit omstreeks 160 zangers, ondersteund door een twaalftal blaasinstrumenten, 'twelk zich, onder de leiding van den hoogst verdienstelijken componist zeiven bij uit- stek goed van zijne taak heeft gekweten. Daarna heeft de heer dr. G. Simons, de voorzitter van de commissie der tentoonstelling, eene krachtige rede uitgesproken, waarin hij het doel heeft ontwikkeld, 'twelk de maatschappij van nijverheid zich heeft voorgesteld met het verordenen eener onderneming, welke de commissie heeft kunnen nitvoeren en tot een gelukkig einde brengen, omdat haar door die maat schappij op de meest ombekrompene wijze de noodige middelen waren ver schaft. De spreker heeft met grooten nadruk doen uitkomen het hooge standpunt, 't welk de maatschappij bekleedt, onder het eervolle bescherm heerschap van Z. M. den koning, waardoor zij zich heeft aangespoord gevoeld, den prins van Oranje uittenoodigenom zich als eerevoorzitler der commissie aan het hoofd te stellen van Nederlands nijveren; aan welke uitnoodiging Z. K. H. zoo bereidwillig gevolg heeft gegeven. De voorzitter heeft het zeer betreurd, dat de prins, na zelf de tentoonstelling in Junij te hebben geopenden den dag van 14 November te hebben aangewezen voor de bekrooning, door ziekte verhinderd is geweest, in persoon de eereblijken uittedeelen. Op treffende wijze heeft de spreker zijne hoorders tot dank baarheid vermaand, dat de prins in beterschap toeneemt, nadat men gedu rende cenige dagen vrees voor zijn leven koesterde. Na te hebben aange merkt, dat aan de bekrooningen, toegewezen door de onpartijdige en zaak kundige mannen, welke, onder de hooge goedkeuring van Z. M. den koning, de jury van beoordeeling hebben uitgemaakt, door de inzenders groote waarde mag worden toegekendis de voorzitter overgegaan tot de hande ling der plegtige bekrooning zelve. Nadat op zijn verzoek door den vice-president der commissie de namen waren afgelezen van de bekroonden, zijn deze uitgeuoodigd om de medailles en de diploma's te komen ontvangenen wel in de orde der zes hoofd- afdeelingen, in welke de ingezondene voorwerpen gerangschikt zijn geweest. Voor elke afdceling zijn uitgereikt eerst de tweede gouden medaille en daarna de zilveren medailles, de bronzen medailles en de diploma's der eer volle vermeldingen. Deze uitreiking heeft plaats gehad, terwijl hel orgel werd bespeeld. Daarna heeft de voorzitter het woord weder opgeval en den dank der maatschappij en der commissie betuigd aan de leden der jury en verder aan allen die de onderneming der tentoonstelling hebben ondersteund en in de hand gewerkt. Hij heeft ook de inzenders, aan welke geene hekroouingen zijn ten deel gevallenniet vergeten en hun woorden van bemoediging toe gesproken. Met eene hartelijke bede voor den voorspoed van koning en •aderland en dat steeds daartoe door de maatschappij ter bevordering van nijverheid moge worden bijgedragen, heeft de veorzittcr zijne krachtige rede besloten. Daarna is het tweede gedeelte der cantate uitgevoerd geworden. Het Ne- derlandsche volkslied, het slot van dat muziekstuk uitmakende, is door het geheele publiek staande aangehoord geworden. Allen hebben het kerkge bouw verlaten, getroflen door het indrukwekkende eener plegtigheid, die voorzeker in levendige herinnering zal blijven bij hen welke daarvan ge tuigen zijn geweest. Het hoogst ongunstige weder heeft de vrees doen onlslacndat de pleg tigheid niet zoo talrijk zon worden bijgewoond, als men aanvankelijk had mogen verwachten. Deze vrees is geheel ijdel geweest, en de belangstelling in het feest is gebleken nog grooter te zijn dan men zich in dc verte heeft durven voorspellen. Ter bestemder tijd waren de leden van het mannenkoor in het kerkge bouw vergaderd; waar zij, vóór de plegtigheid, zijn toegesproken en ver welkomd door een lid der commissie, die niet heeft verzuimd met hoogeu lof te gewagen van de zangers uit de hoofdstad, die, niettegenstaande het stormweder, zich naar Haarlem hebben begeven, ten einde het hunne bij te dragen tot opluistering van het feest der nijverheid. Ook de bekroonden zijn uit alle oorden des lands opgekomen, en het is der commissie eene streclende voldoening geweest te zien, dat de voor naamste industriëlen des lands, door hunne tegenwoordigheid, als het ware hel zegel der nijverheid hebben gedrukt op de door de maatschappij ge volgde rigting. Na den afloop der plegtigheid hebben de leden der commissie, der directie van de maatschappij, en der jury zich vereenigd aan een vriendschappelijk diner in de concertzaal, 'twelk ook door den burgemeester van Haarlem en andere belangstellenden bijgewoond is geworden, en waarbij het niet aan welgemeende feestdronken op den koning, den prins van Oranje, de maatschappij van nijverheid, de stad Haarlem, enz. heeft ontbroken. In den avond is een concert en vauxhal gegeven in de zaal van de Ver- eeniging door het Haarlemsche departement der maatschappij van nijverheid, welke zeer druk bezocht is geworden en niet weinig heeft gestrekt tot verhooging der genoegens van vreemdelingen en stadgenooten. Een matroos der marine, Ie Nieuwediep, die onlangs een Noordscher. zeeman over hoop stak en op het wachtschip zijn vonnis afwachtte, is uit zijne gevangenis onlvlugt, zonder dat hel nog gelukt is hem te achterhalen. Te Leeuwen zijn weder twee lijken eevonden van bij de jongste over strooming omgekomen personen. Een dezer lijken is dat van den vader van dc bekende Johanna van Beek. Naar men uit Zutplien meldt was men voornemens aldaar heden het 550-jarig beslaan van het oude mannen- en vrouwenhuis, bekend onder der. naam van Bornhof, te vieren. Op 16 Nov. 1311 werden voor het eerst ver pleegden in dat gesticht opgenomen. Uit Sluis (Zeeland) meldt men het volgende: Op 12 Nov. was men hier bezig met eene verkooping van kagchels, haarden enz., in een huis op de Beestenmarkt, en waren de ambtenaren benevens een 50 tal gegadig den daartoe op eene bovenkamer gegaan, waar een aantal van deze voor werpen te koop stonden, toen plotseling op een klein gedeelte na, door het breken van een moer- of sluilbalkde geheele zolder inviel. Een per-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1