Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Ten Boer de heer J. F. Obbes, thans te Haren, en te Hallum de heer F. SI. J. van Ghert, thans te Wamel. Z. 51. heeft aan den lieer mr. J. Wertheim, advocaat te Amsterdam, vergunning verleend tot hel dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica, hem door de koningin van Spanje geschonken, en aan den generaal-majoor J. M. graaf van Lyndenvan den grooten staf, tot het dragen van de versierselen van groot-officier der orden van het Legioen van Eer en van de Leopolds-orde, hem door den keizer der Franschen en den koning der Belgen geschonken. Naar men verneemt wordt Z. K. II. de grootvorst Konstantijn van Rusland binnen eenige dagen bij H. 51. de koningin-moeder te Soestdijk verwacht. Na de aankomst van Z. K. II. zal Z. 51. de koning zich mede derwaarts begeven. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is de surnumerair van den waterstaat A. van Hoort, dienst doende bij den inspeelcur in de 2de inspectie, tijdelijk toegevoegd aan den hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Zeeland, te Middelburgen zijn de jongslbenoemde surnu- merairen W. F. Leemans en W. H. Hubrecht toegevoegd, de eerste aan den hoofdinspecteur van den waterstaat, en de tweede aan den inspecteur der 2de inspectie, ter vervanging van den surnumerair A. van Hoort. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ173, nader ingekomen giften bij den Ned. consul te Emden; 1360 fr. en ƒ7.50, van de jongelings-vereenigingen in Zwitserland en Dnitschland. De afgetreden gouverneur-generaal van Nederl. Indië, de heer Pahud, is in de residentie aangekomen en aan het hotel de 1'Europe afgestapt. Kort na zijne aankomst is door hem een bezoek bij den minister van ko loniën gebragt. In de jongste zitting van den gemeenteraad is afgewezen het verzoek van den heer Slosselmans, te Brussel, tot de oprigling eener speelbank op het badhuis te Scheveningenen aangenomen het voorstel lot een adres aan den koning om het 's Gravenhaagsche bosch in eigendom of in beheer aan de gemeente over te dragen. De laagste inschrijver voor hel leggen en metselen der funderingen voor het nieuwe gasthuis alhier, bij de door burgemeester en wethouders ge houden openbare aanbesteding, is geweest de heer J. H. van Malsenvoor eene som van ƒ31773. Door den hevigen stormdie heden uit het zuidwesten woedtzijn in het 's Gravenhaagsche bosch vele zware booraen omvergerukt. ASISTERDA5I, 13 November. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen heeft 5Iaandag 11. hare gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig wa ren de hh. de Wal, Koenen, Bake, 51. de Vries, Leemans, Moll, Kneuen, Boot, Bosscha, Beets, van Heusde, Hulleman, Harting, G. de Vries Az., de Geer, Karsten, Fruin, Opzoomer, van Lennep, W. C. Mees, Scholten, G. 51ees Az. en Janssen. De heer Delprat, die den ouderdom van 70 jaren heeft bereikt, werd, op zijn verzoek, volgens het reglement onder de rus tende leden geplaatst. Ondanks de afwezigheid van den heer Bakhuizen van den Brink, besloot de vergadering tot de discussie over het voorstel van de commissie wegens den letterkundigen eigendom. Nadat de heer van Lennep de voorstellen der commissie had toegelicht, trad de heer Bosscha in uitvoerige beschouwingen over de voorgestelde pun ten en stelde voor zich met het beginsel waarvan de commissie was uitge gaan niet te vereenigen en de zaak aan te houdenhetgeen echter door den voorzitter werd bestreden. Daarna werd de vraag behandeld: of het regt van eigendom, op de uiting van zijne gedachten aan den schrijver en zijne regtverkrijgenden toegekend, is een privilegie bij wijze van octrooi ver leend. Die vraag werd toestemmend beantwoord. Dat het regt van den schrijver vatbaar is voor overdragt, mits daarvan bij akte in wettelijken vorm blijke, is mede aangenomen. Het punt, bepalende dat het regt van den schrijver en van zijne regtverkrijgenden beslaat gedurende eene zekere (nader te bepalen) reeks van jaren na de openbaarmaking van het geschrift, en ook met het verstrijken van dien lijd zoo lang de schrijver leeft, en dat de termijn wordt gerekend een aanvang te nemen van de laatste bij het leven van den schrijver verschenen uitgave, is mede aangenomen. Het volgende punt is mede goedgekeurd; het strekt om aan openbare sprekers in ruimeren of engeren kring, hetzij vrijwillig of ten gevolge van hunne ambtsbetrekking, een gelijk uitsluitend regt toe te kennen, als aan de schrij vers, op de openbaarmaking van het door hen gesprokenen of door hen voorgelezen opstel. Hiermede wordt niet te kort gedaan aan het regt van verslaggevers in periodieke geschriftenom het door hen naar de monde linge voordragt opgeleekende in druk mede te deelenmits dat zij in ver band met bel gehcele verslag der zitting of plegtigheid, waar de voordragt is gehouden. De verdere behandeling is uitgesteld tot eene volgende vergadering. Ingekomen waren van den hoogleeraar II. W. Tydeman vijftien brieven van den Zweedschen geleerde Salvius aan Hugo de Groot; de inzender wenscht, dat de akademie die brieven nitgeve. Zij werden in handen ge steld van de hh. Bosscha, Fruin en Brill. Daarna deed de heer Leemans verslag van zijn onderzoek omtrent de quaeslie van den eigendom der beeldwerken, afkomstig van de kap der grafelijke zaal te 's Ilage. Hij heeft den minister van binnenl. zaken een brief geschrevenwaarin hij het belang heeft aangetoond om die voorwer pen onder bewaring der regering te houden. BÜITKNLASDSUHK BEI'.li.TEN. KÜLCIIS. BRUSSEL, 13 November. De koning heeft lieden de zittingen van de kamers in [persoon geopend. In de door Z. 51. uilgesproken rede kwam met betrekking tot Nederland I de volgende zinsnede voor: »Eenc onlangs met Nederland gesloten overeen komst heeft een einde gemaakt aan de moeijelijkhedendie ten opzigte van de watcraftappingen van de 51aas waren gerezen. Deze schikking zal er toe medewerken om onze betrekkingen als goede geburen ir. stand te hou den met eene bevriende natie, wier doorluchtig hoofd ik het geluk heb ge- bad onlangs in de vaderlandlievende stad Luik te ontmoeten." Deze woor den waarop de koning druktewerden door de vergadering luide toegejuicht. In de troonrede werden voorts toegezegd eene hervorming der militie- wetten eene herziening der wet betreffende de personele belastingen maatregelen tegen ingeslopen misbruiken bij de verkiezingen. De prins de Ligne is tot voorzitter van den senaat gekozen. ENCtELAND. LONDEN, 12 November. De prins van Wallis zal in de volgende maand eene reis naar Turkye ondernemen. De Morning Vost verzekert, dat het geld in Engeland op dit oogen- blik zoo overvloedig is, dat er, in weerwil van het verlaagd disconto, zeer weinig aanvragen aan de bank gedaan wordenaangezien er nog een half procent onder het disconlo van de bank geld te krflgen is. De schout-bij-nacht Mur.dy, bevelhebber der vloot in de Middellandsche zee, heeft zich om redenen van gezondheid vcrpligt gezien, die betrekking neder te leggen. De hoofdstad was heden in een dikken mist gehuld. Al de winkels en ook de meeste particuliere buizen waren even als bij avond verlicht. De Mom. Post zegt dat er ten gevolge van het gebrek aan katoen reeds 10000 arbeidslieden zonder werk zijn, en dat voor het einde des jaars de helft van het werkvolk broodeloos zal zijn. Genoemd blad wenscht daarom, dat zich eene vereeniging van aanzienlijke mannen, inzonderheid van groole fahriekeigenaren in het noorden en van kapitalisten te Londen, vorme, om door tijdige maatregelen, bepaaldelijk door tijdelijke werkver schaffing, door het verstrekken van goedkoope brandstof en door voor schotten tot betaling van huishuur, den nood der arbeidende volksklassen te lenigen. Zalurdag 11. is ten gevolge van het te snel rijden van een trein tusschen Abermule en Slontgomery, juist waar de baan eene bogt maakt, eene loco motief met verscheiden rijtuigen van den dijk gestort, waarbij de machinist en de stoker gedood en eenige andere personen gekwetst werden. Te Dublin heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van zekeren M'5Ianus, die in 1848 met O'Brien tot de deportatie- straf was veroordeeld. Zijn lijk was thans uit Amerika derwaarts overge- bragt. Ongeveer 12000 menschen volgden het lijk, en het geheel kon als eene demonstratie tegen de regering beschouwd worden. De Broederliefdeeen schip van Shields, is sedert eenige dagen ver mist. 51en vermoedt dat het tijdens de jongste stormen vergaan is. Dit vaartuig heeft in zeker opzigt historische waarde. Gebouwd te Ipswich in 1764, is het 97 jaren in de vaart, en de beroemde zeevaarder James Cook diende op dat vaartuig als scheepsjongen. Tot heden zijn reeds de namen van 9 schepen bekend, die in de jongste stormen bij Sharborough verongelukt zijn, en van 18menschen, die hel leven daarbjj verloren hebben. In een schrijven uit New-York leest men het volgende: Faillissemen ten zijn tegenwoordig aan de orde van den dag, en daaronder vele geheel buiten schuld. Hoe vele duizenden alleen hier (slaat New-York) van hun geheel vermogen, dikwijls van honderd duizenden beroofd zijn, zal later nog duidelijker dan nu reeds het geval is blijken. Een mijner vrienden heeft zijn geheel vermogen, dat hij als zelfstandig koopman in de laatste 6 jaren had verworven, verloren, was voorts een halfjaar lang builen elk middel van bestaan en acht zich nu gelukkig eene plaats als commies te hebben gevonden. Familiën, die vroeger alleen een hotel bewoonden, huisvesten thans gemeenschappelijk. Door den thans afgesneden handel met het zui den gaan velen ten gronde. Daarbij weigert het zuiden elke betaling aan het noorden, zoowel bijzondere als openbare schulden, waartoe hel door de wetten zijner regering gedwongen wordt. Volgens berigten uil San Francisco is aldaar de wol-faclory, ter waarde van 66000 doll, afgebrand. Uit Lagos wordt berigt, dat de koning van Dahomey aanstalten maakt voor een nieuwe groote offerande van menschenom het zoogenaamde nieuwe Yam-saizoen in te wijden. Bij die gelegenheid zouden 2000 menschen wor den geofferd. FnAIVKRIJK. PARIJS, 12 November. De Moniteur deelt het overlijden mede van den heer Isidore Geoffroy St. Ililaire, waardoor de wetenschap een groot verlies heeft geleden. De overledene was lid van het instituut, raadslid en honorair inspecteur-generaal van het openbaar onderwijs, directeur van het museum van nat. historie, hoogleeraar in de zoölogie en lid van de keiz. akademie der geneeskunde. Hij was de zoon van den beroemden Etienne Geoffroy St. Ililaire (in 1844 overleden) en werd den 16den December 1805 in den Jardin des Plantes al hier geboren. Slen berekent dat er in dit jaar door Frankrijk 5,248,000 hectolitres graan in het buitenland zijn gekocht. Naar men zegt heeft de regering 400,000 fr. gegeven voor de fabriek arbeiders te S'. Etienne, alwaar, wegens de Amerikaansche quaestie, groot gebrek aan werk is. In de rede, waarmede de koningin van Spanje op den 6den dezer de zitting der cortes heeft geopend, komt de volgende zinsnede voor: De H. Vader, steeds het voorwerp der teedere en innige vereering van alle katho lieken, wekt bij mij aanhoudende belangstelling en kinderlijke zorgvuldig heid. Ik heb verworven, dat de regeringen der onder zijne heilige leiding staande natiën zich vereenigen, ten einde middelen te vinden om hem in

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2