LEYDSCHE COURANT. 1861. YRIJDAG 15 NOVEMBER. N°. 157. R U De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Nominees worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 November. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is benoemd tot hoofdonder wijzer aan de openbare school voor minvermogenden de heer A. van der Harst, hnlponderwijzer te 's Gravenhage. De benoemde verkreeg 10 stem men en de heer J. P. D. Lanceihulponderwijzer alhier, 8 stemmen. Tot commiezen hij de plaatselijke belastingen werden benoemd de adsistent- commiczen-portiers A. de Munnik en 11. Omvlee. Onder de bij den raad ingekomen stukken was ook een adres, houdende het verzoek den ijk der botervaten, die thans facultatief is, verpligtend te maken. Van den 23»tc° September tot heden zijn bij de tweede kamer der stalen-generaal ingekomen 51 adressen betrekkelijk de wet tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Lcyden naar Woerden. Van deze 51 adressen houden 13 het verzoek in dat de kamer het wets ontwerp niet aanncmeals4 uit 's Gravenhage en Scheveningen3 uit Gouda, 1 uit Boskoop, 1 uit Zevenhuizen, 1 uit Stompwijk, 1 uit Zoe- termeer1 uit Noord- en Zuid-IVaddinxveen1 uit Broek. Daarentegen bevatten 38 adressen het verzoek, dat de kamer hare goed keuring aan het ontwerp hechte, als: 10 uit Legden, 2 uil Haarlem, 3 uit Delft, 1 uit Schiedam, 1 uit Woerden, 1 uit Haarlemmermeer, 1 uit Sassenheim, 1 uit Noordwijk 1 uit Katwijk, 1 uit Valkenburg, 1 uit Alkemade1 uit Rijnsaterwoude1 uit Hazerswoude 1 uit Koudekerk, 1 llit Oudshoorn1 uit Woubrugge 1 uit Alphen, 3 uit Aarlanderveen 2 uit Ter-Aar1 uit Zwammerdam1 uit Nieuwkoop2 uit Nieutvveen. Naar wij vernemen, zal de hooglccraar W. 11. de Vriese, die door ernstige ongesteldheid, sedert zijne terugkomst uit Indië, en treffende huise lijke omstandigheden daarin is verhinderd geworden eerlang aanvangen met hel academisch onderwijs, bepaaldelijk, gelijk op de Series lectionum is aangekondigd, met lessen over de Indische gewassen en limine voortbreng selen, in toepassing op den Indisclien landbouw. De dag, waarop met deze werkzaamheden zal worden aangevangenhetgeen de hoogleeraar zich voor neemt te doen met eene publieke leszal nader worden aangekondigddoch zal zulks vermoedelijk plaats hebben op den 28slen November. Voor die eerste gelegenheid heeft de hoogl. A. H. van der Boon Mcsch met de meeste welwillendheid liet gebruik van de chemische gehoorzaal afgestaan. Aan de onderwijzers bier ter slede, daartoe tiilgenoodigd door den distrikts-sclioolopziener, is gisteren avond in de zaal van het gebouw lot Nut van 'l Algemeen gelegenheid gegeven om van den lieer P. Callewaert, uit Brussel, eenige mededeelingen te vernemen omtrent de door dien heer bewerkte schrijfmethode en de door hem uitgegeven schrijfboeken. Deze mededeelingen werden met belangstelling ontvangen. Omtrent deze methode wordt in het verslag van de in de vorige maand te 's Hage gehouden exa mens van onderwijzers o. a. bet volgende gezegd: »Over den aangenomen vorut der letters moge verschil van gevoelen bestaan, de beginselen, die de ontwerper der meLhode in toepassing gebragt heeft om liet onderwijs op cene geleidelijke wijs te doen geven, om liet klassikaal Ie kunnen inrigtenom de leerlingen het waartoe en waarom van hetgeen hun wordt voorgeschre ven te doen begrijpen, en om hen in slaat te stellen zeiven hunne fouten te leeren inzien, zijn zeker uit een paedagogisch oogpunt goed, en door de reeds gemaakte toepassing en de verklaring, die hij er van gaf, toonde hij een praclisch onderwijzer te zijn." LI. Maandag morgen ten lOj ure is de nieuw gebouwde school te Voorschoten, in tegenwoordigheid van het bestuur der gemeente en genoo- digden met dames, tot het gebruik geopend. Bij die gelegenheid werden door den burgemeester der gemeerile, door den dislrikls-schoolopziener dr. E. van der Ven en door den hoofdonderwijzer den heer Struick gepaste toe spraken gehoudenalsmede door de kinderen eenige toepasselijke feestliede ren gezongen. Na den afloop der plegtigheid werden van wegc het gemeente bestuur dc kinderen zeer feestelijk op chocolade en broodjes onthaald. Alge meen wordt de inrigting der school geroemd, die, naar het zich laat ver wachten, volkomen aan het doel zal beantwoorden en aan wier hoofd een zeer bekwaam onderwijzer geplaatst is. De officieren van gezondheid 3de ld. van hel leger in O.-I. N. P. van der Stok en J. G. Kroon, zullen in het laatst der maand naar Java ver trekken, met hel te Nieuwe Diep liggende schip Pollux. Bij kon. besluit van 1 dezer worden de hoofd commiezencommiezen en surnumerairen bij de administratie der posterijen aan de verpligting tot het stellen van eencn borgtogt onderworpen. Voor de hoofd-commiezcn is het bedrag op ƒ2000, voor de commiezen en surnumerairen op ƒ1000, in schrijving 2j pCt. nationale schuld, bepaald. Op eene der stoombooten die de Waal bevaren is, naar men verneemt, dezer dagen aan cenen handelaar in paarden een valies, waarin eene som was van ƒ12000, ontvreemd. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem, gisteren gehouden, zijn ter tafel gebragt de ingekomen geloofsbrieven van jhr. M. Salvador, in 1859 als lid van den raad gekozen. De commissie, met het onderzoek daarvan belast, heeft geadviseerd dat zij, uithoofde de exceptionele toestand der zaak lot vele beschouwingen en bedenkingen geleid had, lot eene volgende vergadering diligent zou worden verklaard. Daartoe werd besloten. Te Nieuwe Diep en omstreken heeft Maandag avond een zwaar on we der gewoed. In den Wieringerwaard zijn, tijdens dat onweder, twee boerenplaatsen afgebrand. Een ingezeten van Texel werd dezer dagen door eene menigte muizen gekweld. Om daar een einde aan te maken bereidde hij vergif en legde dit op sommige plaatsen neder. Des morgens vond men een der muizen dood in eene gevulde melklest liggen. Gelukkig had men een afkeer, om deze op het lijk der muis afgetrokken melk te gebruiken, en gaf ze aan de var kens. Den volgenden dag vond de eigenaar zijne beesten dooden na onder zoek bleek hel, dat dit het gevolg was van de vergiftigde melk. Uit Zeyst schrijft de heer van Lenncp aan de II. C. liet volgende: Ten 2 ure in den ochtend van den 12den dezer is te Zeyst een allerprach tigst natuurverschijnsel waargenomen. De ooggetuige, uit wiens mond wij dit berigt opteekenenverhaalt, dat hij toen de omstreken op eens helderder verlicht heeft gezien dan door de heerlijksehe kunstverlichting, en wel, tengevolge van een vuurstreek, eerst purper- en daarna violetkleurig, die zich in schuine nederschietende rigting van het NW. naar het ZO. bewoog, tot dat zij eindelijk als een vurige bol in het zoogenaamde Bond bij het logement te Zeyst nederstorlteen aldaar een paar voet van den grond in twee stukken sprong. Nadat de klomp uit elkander was gespat, was de vuurlijn nog ruim anderhalve minuut van den hemel naar beneden blijven staan, waarna zij, langzamerhand zich van beide zijden zamentrekkende, tot de vorige duisternis was ingekrompen. Van geruisch of knal was bij het verschijnsel niets bespeurd. Naar men verneemt is door de beerett Salomonson O. besloten, om de werklieden in hunne te Middelburg- bestaande katoenspinnerijen, gedu rende de wintermaandendes avonds niet meer te laten werken. De politieke verwikkelingen iu Amerika, die in geheel Europa eencn ongunstigen invloed uitoefenen op de algemcenc handels- en fabriek-nijverheiden de uitvoer van katoendie in eerstgemeld werelddeel geheel is opgehoudenalsmede de overstroomingen op Java, die aldaar eene duurte van levensmiddelen en schaarschle van geld veroorzaakt hebben, waardoor de inlander zich ge dwongen ziet het aanschaffen van kleederen zooveel mogelijk na te laten, schijnen de oorzaken daarvan te zijn. De heer P. Ilegout, te Maastricht, heeft eene nota aan de tweede kamer ingezonden, betrekkelijk het ontwerp van wet lot goedkeuring van eenige der artikelen der met België gesloten overeenkomst, lot regeling van de wateraftappingen uit de Maas. Hij heeft daartegen nog vele bezwaren en meent, dat, wierd dit ontwerp wet, eene bronader van welvaart, een der drie groote waterwegen in Nederland, zonder mogelijkheid van herstel, zou worden weggeschonken en langs wettigen weg het meest schromelijke onregt zou zegevieren. Bij de overweging in de afdeeling der tweede kamer van hoofdst. X (oorlog) der staatsbegrooling, hebben de leden, welke vroeger zich tegen die begrooting hebben verklaardop nieuw te kennen gegevendat zij liet bedrag te hoog rekenden en hoven ons geldelijk vermogen. De voor 1862 voorgestelde bcgrooling van oorlog en marine beliep te zamen onge veer 22 millioen, nagenoeg een vierde van de geheele begrooling. Andere leden hebben daartegen aangevoerd, dal hel in eik geval de pligt is van de vertegenwoordiging om voor dc veiligheid van den slaat te zorgen, en dat, zoodra van de behoefte blijkt, men daarin moet voorzien. Voorts heeft men begrependat de volkswapening meer ter harte beiioorde te worden genomen, met cene betere wet op dc schutterijen, op dc voordragt van welke in al de afdeeiingen weder is aangedrongen. Men heeft daarbij ge wezen op het voorbeeld van Zwitserland en Engeland, en het nut doen gelden van cene oefening der jeugd in eene goede behandeling van bet zoo verbeterd schietgeweer. Teil aanzien van verschillende onderwerpen zijn bedenkingen medegedeeld en inlichtingen verlangd. Men heeft erkend, dat eene instructie-compagnie voor de artillerie hare nuttige zijde kon hebben maar de meerderheid heeft niettemin verklaard, dat zij ongaarne voor der gelijk onderwerp eene blijvende verhooging van het hoofdstuk zoude toestaan. 's GRAVENHAGE, 14 November. Tot procureur bij bel prov. geregishof in de arr.-reglbank te Groningen is benoemd de heer mr. J. Lobman, advocaat aldaar.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1