LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 13 NOVEMBER. De Courant worclt MaandagWoensdag en Vrdjdag uitgegevenDie van Maandag komt uit ZaturdaS Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 November. Op Vrijdag en Zaturdag den 8stc" en 9den November 11. had in de stads gehoorzaal het vergelijkend examen plaats van de sollicitanten naar de be trekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden alhier. liet examen werd, ten overslaan van hh. burgemeester en wethou ders, afgenomen door den distrikts-schoolopziener, dr. E. van der Ven, die daarin werd bijgestaan door de hh. dr. L. A. te Winkel, prof. R. Fruin en mr. J. G. de Sain, leden van de plaatselijke schoolcommissie alhier. Van de 27 sollicitanten, wier stukken op den bepaalden tijd in orde waren be vonden, namen 19 aan het examen deel, terwijl, na het gehouden onder zoek in de theorie, een zestal, bestaande uit de hh. van F.ck, van Efvcren, van der Harst, Lancel, Lingbeek en F. A. Meyer tot dat in de praktijk werd toegelaten. Op de bij de wet bepaalde wijze werd na afloop van het onderzoek het drietal aldus gevormd: Abraham van der Harst, hulponderwij zer te 's Gravenhage; Jakobus van Efverenhoofdonderwijzer te Woerden; J. P. D. Lancel, hulponderwijzer te Leyden. De benoeming zal Donderdag aanst. plaats hebben. De Nederl. Spectator bevat een overzigt van de aanwinsten van het kabinet van pleisterbeelden prenten en teekeningen van de hoogeschool te Leyden, over 1860—1861, medegedeeld door den directeur van het kabinet, den heer J. L. Cornet. Dit overzigt doet zien dat er in het afgeloopen jaar weder onderscheideneen daarbij belangrijke stukken werden aangekochten dat de hceren mr. A.Verhuell, te Arnhem, mr. J. Bodel Nijenhuis en prof. J. Hoffmann, te Leyden, en inzonderheid de heer H. D. ffl. Steur, te Maas sluis, door het doen van geschenken van hunne belangstelling in het kabi net deden blijken; voorts dat ook de met de kunstverzameling verbonden boekerij wederom met het een en ander verrijkt werd. Voor nadere bij zonderheden uieenen wij belangstellenden naar het overzigt zelf te moeten verwijzen. Men houdt zich thans in 's rijks munt te Utrecht onledig met het ge reed maken van eenige exemplaren, zoo in brons als in zilver, van cenc me daille tol herinnering der instelling van het metalen kruis op den 12ücn September 1831. Die medaille is het werk van een geregtigde tot het dra gen van gemeld kruis, den heer J. P. Schouberg, gepensionneerd lslen stem pelsnijder aan 's rijks munt, een man die in 1813, 1815 en 1830 vrijwillig de wapenen voor het vaderland aangordde en zijnen tijd in de laatste maanden bezigde om eenen gedenkpenning te vervaardigen, die, al had zijn maker niet reeds vroeger ware kunststukken geleverdalleen voldoende zoude zijn om hem eene zeer eervolle plaats onder de uilmuntendsle medail- leurs van Europa te verzekeren. Wij twijfelen dan ook niet of, wanneer het buitenland kennis van dezen arbeid neemt, het daarover opgetogen zal zijn en hopen dat de Ned. commissie voor de aanstaande Londeusche wereld tentoonstelling de geringe ruimte die een penning inneemt, nog wel voor dit kunststuk zal kunnen beschikbaar stellen. Al mogen de rijen onzer dapperen van 1830 en 1831 reeds aanmerkelijk gedund zijn, zoo twijfelen wij toch niet of zij die nog in het leven gespaard blevenzullen trachten dit kunststuk onder de oogenzoo niet in hun be zit, te verkrijgen. Op de voorz. ziet men het treffend gelijkende borstbeeld van den prins veldmaarschalk, later koning Willem 11. De groote verhevenheid van den epaulet maakt, in verband met die van het metalen kruis op de keerz., dat er niet dan zeer weinige exemplaren dagelijks vervaardigd kunnen worden. Het omschrift luidt: WILLES PRINS VAN ORANJE, VELDMAARSCHALK 0PPEREEVELI1EBBER. Op de keerz. vertoont zich eene voortreffelijke afbeelding van het metalen kruis, te midden van een krans van cikeloof. Omschrift: INSTELLING VAN IIET METALEN KRUIS 12 SEPTEMBER 1831. Onder de krans slaat: VELDTOGT IN BELGIË. Deze medaille heeft eer. middellijn van 6,5 Ned. duimen. Hare prijs is ƒ4.50 in brons en 18 in zilver, waarlijk niet te veel wanneer men de aanzienlijke kosten in aanmerking neemt, die er thans te Utrecht aan de vervaardiging van medailles verbonden zijn, waardoor haar reeds niet groot getal weinig vermeerderen zal. In de maand October zijn over den Iloll. spoorweg vervoerd 110,262 reizigersgevende eene opbrengst van ƒ89,994.43. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ19328.69. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ncd. Rijn spoorweg ƒ108,446, het vervoer van goederen ƒ58514, en het vervoer van reizigers eu goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ39024 op- gebragt. Te Nibbixwoud (Noordholland) is dezer dagen eene boerenhofstede met eenige bunders land verkocht, welke voor even 20 jaren nog geen ƒ5000 heeft gekost, en thans nagenoeg 45000 opbragt. Daarenboven is de hofstede zeer bouwvallig. Bij de openbare verpachting der buffetten en restauratiën op de sta tions van den Nederl. Rijnspoorweg, welke onlangs heeft plaats gehad, zijn tegen 1°. Mei 1862 gegund het buffet te Amsterdam voor ƒ417 'sjaars, zijnde ƒ242, en de restauratie te Rotterdam voor 1800 'sjaars, zijnde ƒ1240 meer dan bij het loopend contract. De restauratiën te Utrecht, waarvoor thans ƒ3000, en te Arnhem, waarvoor thans 1300 jaarlijksche pacht betaald wordt, zijn daarentegen niet gegund, omdat de inschrijvingen beneden het tegenwoordige bedrag waren, terwijl de directie vermeent, dat het uilzigt op spoedige aansluiting van nieuwe spoorwegen, zoo te Utrecht als te Arnhem, juist eene reden moest zijn om meer pacht dan vroeger te betalen. Uit Nijmegen meldt men dat de verzakking, die zich reeds onder het opbouwen der Waalkade openbaardevan lieverlede met verdubbelde kracht werkt. Geheele stukken uit den nieuw aar.gelegden muur zijn uitgeweken en de opgehoogde kade gaat weder zijnen ouden gang naar beneden. Alle daaraan bestede moeite is vergeefs. In de vergadering der prov. staten van Gelderland van 8 dezer is aan genomen het voorstel der commissie uit hun midden, betrekkelijk het ver vaardigen van eenen gedenkpenning, om als hulde-blijk aan den koning te worden aangeboden, wegens Zp. Ms. alom, maar bijzonder in Gelderland, op den hoogsten prijs gestelde daden en handelingen tot leniging der ramp van den jongsten watervloed. Die gedenkpenning zal als beeldenaar voeren aan de voorzijde, de maagd van Gelderland, voor den dreigenden watervloed vlugtende, bij eene kolom met het opschrift Oranje naast Godals zinne beeld van het huis van Oranje, en aan de keerzijde het opschrift: IVillem III. jj Januarij en Februarij 1861, omgeven door eene burgerkroon, buiten om welke als randschrift zullen worden geplaatst de Woorden: Door weldadig heid ondersteunt hij zijnen troon. Spreuken XX: 28b. Men leest in de Twentsche Courant: Wij vernemen, dat onze rege ring voornemens zoude zijn zich met de aanvrage voor de verschillende be hoeften van het leger in Oost Indië voorlaan niet meer te belasten, en dat de uitbesteding dier behoeften in Indië zou plaats hebben. Uit Groede (Zeeland) meldt men van den 7den het volgende: Gisteren avond woedde over onze gemeente een hevig onweder uit het zuid-westen vergezeld van regen en hagel en een zwaren wind. Sommige donderslagen hielden IJ- minuut aan en door hel felle weerlicht werd het geheele dorp somtijds gedurende 5 seconden als bij dag verlicht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Verscheidene hoornen zijn ontworteld; een van 1.56el in omtrek is eene el boven den beganen grond als riet afgebroken. Op eene weide bij het dorp vond men 100 tot 120 doode kraaijen eenige met ge knakte vleugels en andere verwondingen ontdaan en geschroeid. Ook te Nieuwe Niedorp (Noordholland) is op den avond van dien dag de bliksem in eene woning geslagen. Alles werd daarin verbrijzeld en eene wieg, waarin een kind te slapen lag, een eind wegs weggeslingerd, zonder dat het kind daarbij eenig letsel ontving. De spoorweglijn tusschcn Maastricht en Luik is nog niet voor het publiek geopend, of reeds heeft daarop een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Op het laatst der vorige week werd namelijk zekere Smeyers van Zonhoven, baanwachter bij de kolenmijn de Chartreuse, gedood door eene voortstoo- mende locomotief, die hem over het lijf reed. Genoemde spoorweg is eergisteren op eene plegtige wijze ingewijd. 's GRAVENHAGE, 12 November. Z. M. heeft bij besluit van den 10dcn dezer, op het daartoe door hem ge daan verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevell, als minister van buiten!, zaken, onder dankbetuiging voor zijne aan den koning en aan den lande bewezene diensten, terwijl Z. M. bij hetzelfde besluit de tijdelijke waarneming van hel dep. van bui ten!. zaken heeft opgedragen aan den heer mr. M. P. II. Strens, minister voor de zaken der r. k. eeredienst. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. den heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt benoemd lot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den heer D. C. Splilgcrber, consul van Pruissen te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 3de lil. met den strik, der orde van den Rooden xVdelaar van Pruissen. Tot burgemeester van de gemeente Hillegom is benoemd de heer mr. A. M. Maas Geesteranus. Aan den commissaris der loodsen op de Ncd. loodsslandplaals te Ant- andere het onderlijf van veeren

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1