LEYDSCHE COURANT. 1861. WOENSDAG 6 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie vu?i Maandag komt uit ZaiurdaS Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven j RINNENLANDSCliE BER1GTEN. LEYDEN5 November. Dc boogleeraar Kaiser heeft aangekondigd, dat hij aanstaanden Donderdag, des namiddags ten vijf ure, zijne populaire lessen over sterrekunde met eene j inleidende rede zal openen. Naar wij vernemen zal dit alsdan voor de eerste maal plaats hebben in de gehoorzaal van de nieuwe sterrewachl. In de maand Oclober zijn binnen deze gemeente geboren 109 kinderen, als: 55 zoons en 54 dochters. Overleden 83 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 25 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. j Voltrokken 31 huwelijken. lieden had in het heeren-logement den Burg de aanbesteding plaats van het maken van een grindweg, van den lagen Rijndijk over den Omme- en Polderdijk, den Monniken- en Boschpolder tot aan de Zuidzijdervaart, van daar over den Polderdijk om Hoogmade tot aan den Blaauwenpolder, bene vens het houwen van 5 bruggen, duikers, enz. Voor dat werk zijn de volgende 13 inschrijvingen gedaan: G. Key, te Rotterdam 38850; C. de Jong, tê Amsterdam, 31887; A. van Wetering 31400, G. M. Zeg waard, te Waddingsveen 30779; Schram, te Slicdrechl29860; Vol- ker, te Dordrecht, 28882, C. de Jong, te llardinxveld, 28245; Lork, te Sliedrecht, ƒ27215; E. van Spry, te Koudekerk, 26965; Bet Pz., te Sliedrecht, 26896,'; de Jager, te 'sflage, ƒ26761; Blokland, te Giessen- [j dam, 25319; van Beek, te Utrecht, 24394. liet is eene bekende zaak dat, indien wijlen de graaf van den Bosch, de stichter der Maatschappij van Weldadigheid (welke, doorverkeerd bestuur, later in zulk eenen slechten reuk geraakt is), niet door builenlandsche zen dingen van zijn geliefd Frederiksoord en Willemsoord verwijderd ware ge worden, de zaken der Maatschappij van Weldadigheid door zijn genie wel in goeden staat zouden gehouden zijn. 's Mans hoofd was toch te helder, dan dat hij niet, in het vaderland gebleven zijnde, het geteisterde schip der armenkoloniëu in behouden haven zoude gebragt hebben. Maar, men weet het, door wanbestuur kwam het eindelijk zoo verre, dat zij die aan het hoofd der maatschappij stonden, zich ten laatste gedrongen vonden hun ontslag te nemen. In dezen berooiden staat, terwijl'slands rege ring eindelijk volstrekt weigerde zich langer met de maatschappij tebemoejjen, waren hel vijf moedige mannnen, die nadat anderen eene scheiding van de bedelaars- en weezengestichlen van die der vrije koloniën hadden weten tot stand te brengenhet bestuur der geheel hervormde maatschappij op zich namen; het waren de bh. jhr. uir. O. R. van Andringa de Kempenaer, nabij lleerenveen woonachtig; mr. P. van der Veen te Smilde; mr. G. A. de Meester te Harderwijk; W. F. Ilcshuyzen te Amsterdam en jhr. mr. J. J. de la Bassecour Caan te 's Gravenhage. Tot directeur der koloniën werd door hen aangesteld de heer C. J. M. Jong- kindt Coninck, een kweekeling der Landbouwkundige school te Groningen. Dezer dagen nu is aan de leden der Maatschappij van Weldadigheid het ge drukte verslag uitgedeeld der tweede algemecne vergadering welke dit jaar, en wel, volgens de wet, te Amsterdam, gehouden is geworden. Vóór dit verslag vindt men de afbeelding alsmede de platte grond van eene kolonistenwoning henevens derzelver schuur. Vertegenwoordigd waren geworden de afdeelingen Rotterdam 's Uage, Gro ningen, Utrecht, Purmerend, Leyden, Heereveen, Hoorn, Alphen c. a., Arnhem de militaire afdeeling N. Holland, Amsterdam, Zutphen, Amersfoort, Haar lem, Steenwrjk en Nijmegen. Iedere afdeeling bragt stemmen uit naarmate van het getal harer leden. In hel geheel bragten 17 afgevaardigden 93 stemmen uit. Eenige leden der maatschappij woonden, ingevolge art. 44 der statuten, de vergadering bij. Zeer belangrijk was het verslag dat de voorzitter, de heer Andringa de Kempenaer, uilbragt. Gunstig was, volgens hem, de staat der maatschappij te noemenwanneer men het beslaande te kort van vroegere jaren met het tegenwoordige vergeleek [een te kort dat men alleen door op den inge slagen weg voort te gaan kan overwinnenmits de onderstand der leden nog eenige jaren niet ophoude] gunstig, wanneer men het oog slaat op de goede werking der aangebragle veranderingen en hervormingen; gunstig vooral wanneer men let op de verandering, welke in den morelen toestand der kolonisten heeft plaats gehad, op de bij hen ontwikkelde werkkracht en zelfstandigheid; gunstig ook met betrekking tot de uilkomst van den landbouw en het fabriekwezen. Op eenige zeer weinige uitzonderingen na had het ledental over 1860 bij verschillende afdeelingen, belaas! vermindering ondergaan. Zulks was vooral daarom te betreuren, omdat hierin het bewijs lag van de weinige sympa thie, die, ook na de nieuwe regeling, voor de vroeger zoo algemeen toege juichte inrigting bestaat. Eenige vergoeding vond men in de legaten van de freule van Lynden van Luneburg, ten bedrage van ƒ1600, en van den heer Fodor, groot 3,000. Er waren nieuwe afdeelingen opgerigt te SneekBredaGorinchem Kampen, Zwolle en Maastricht, gezamenlijk met 176 leden. De maat schappij telde echter nog niet meer dan 46 afdeelingen. In 49 gemeenten hadden zich correspondenten met de inning der contributiën belast. Om den tegenwoordigen toestand der maatschappij meer bekend te maken had de beminde volksschrijver J. J. Cremer zijn Wouter Linge ter perse gegeven. Men legde zich vooral toe om kanalen te graven, goede wegen aan te leggenen daarbij verder een zeer zuinig beheer in te voeren, liet getal ambtenaren was zoo veel mogelijk ingekrompen. De gronden te Wateren en Smilde, die men konde missen, waren in het openbaar verkocht geworden, doch hadden verre beneden de raming opgebragt. De oud gouv.-generaal van Ned.-Indië, mp. A. J. Duymaer van Twist, bad namens de in 1860 benoemde commissie verslag uitgebragt over de door haar nageziene stukken nopens het beheer der maatschappij. De aftredende commissaris mr. G. A. de Meester was herkozen geworden. In de commissie voor het opnemen der balans van 1861waren gekozen de heeren Rati van Gameren, Duymaer van Twist en Gevers Dcynoot; tot plaatsvervangers de hh. Quarles van Ufford en van Walree. Na nog eene korte beraadslaging over het jagtregt in de koloniën en het nemen van een besluit dat een gedrukt verslag van het verhandelde aan de leden der maatschappij zoude worden uitgereikt, had de voorzitter de 2de algemecne vergadering gesloten met dankzegging aan de afgevaardigden en leden, die, door hunne tegenwoordigheideen bewijs van belangstelling inde Maatschappij van Weldadigheid hadden gegeven alsmede voor de welwillende wijzewaarop zij commissarissen in hunne taak hadden geschraagdiels wal door ben op hoogen prijs werd gesteld. Men weel dat bet lidmaatschap dezer waarlijk weldadige maatschappij slechts 2.60 'sjaars kost, en dat zij, tot dat orde en regelmaat in de ko loniën volkomen hersteld zullen zijnbijdragen hoog noodig heeft. De secretaris der Leydsche afdeeling is mr. C. A.Boonacker. Mogten velen alsnog tot dc maatschappij toetreden Door directeuren van de Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid is op voordragt van de jury voor de algetneene nationale tentoon stelling de tweede gouden medaille toegekend: lstc hoofdafdeelingaan de Nederl. handelmaatschappij te Amsterdam, inzending n°. 30 van den catalogus; 2dc hoofdafd., aan de Ned. stoomboot-maatschappij te Rotterdam inz. n°. 275 van den cat.; 3dc hoofdafd., aan var. der Trappen Calcoen en Rocquelte te Amsterdam, inz. n°. 638 van den cat.; 4de hoofdafd., aan F. Slolzenberg te Roermond, inz. n». 777 van den cat.; 5de hoofdafd., aan L. J. Nooijen te Rotterdam, inz. n°. 1001 van den cal.; 6dc hoofdafd., aan J. M. van Kem pen te Voorschoteninz. n°. 1127 van den cat. In de 6de hoofdafd. zou de tweede gouden medaille zijn toegewezen aan Joh. Enschede' en Zonen te Haarlem, inz. n°. 1165 van den cat., wanneer de heer directeur mr. Joh. Enschede' jr. niet gemeend had dat zijne betrekking tot genoemde firma deze van eene bekrooning moest uitsluitendoor directeuren toegekendhoewel dan op voordragt van de jury. Voorts zijn nog door de jury bij latere beslissing toegekend zilveren me dailles aan: W. J. de Jong, J. Andriessens en Pollet en Zonen; en bronzen medailles aan: E. Smit Jz.W. Pauwels en Zoon, S. de Jager, J. S. van Deventer, Nic. Pannekoek en de Bont en Leyten. De zilveren medaille zou ook zijn toegekend aan Gebr. Reidel en Cie, wanneer niet een lid der firma tot de jury van beoordeeling voor de derde hoofdafdeeling had behoord. De gewone bidstond van het Nederl. zendelinggenootschap, gisteren avond te Rotterdam gehoudenkemerkle zich door eene eenvoudige plegtig- hcid. Een kweekeling van het genootschap, J. N. Wiersma, door de com missie voor de zaken van de protestanlsche kerken in Nederl. Indië tol dc evangeliedienst geordend, werd bij monde van ds. van Teutem, namens diens medebestuurders, afgevaardigd tot de dienst in de gemeenten van de Mena- hasse in Menado. Op denzelfden dag had aldaar de feestelijke viering plaats van het 10-jarig bestaan van hel Rollcrdamsch kinder-zendinggenootschap. Uil het bij die gelegenheid uitgebragt verslag bleek, dat door die vereeniging indeafgeloo- pen 10 jaren alleen uit de ingezamelde centen en halve centen eene som van ruim ƒ2200 was bijeengebragt, waarvan o. a. ook een gedeelte was besteed ter ondersteuning der pogingen tot vrijkoop van slaven, enz. Uit genoemde stad meldt men ook dat gisteren 3 meisjes, woonachtig in eenen gang in de Nieuwe Vogelenzang aldaar, 12, 8 en 6 jaren oud, die uit een opengeschoven raam lagen en op een bloemcnhekje leundendoor hel breken daarvan uit de eerste doch zeer hoogc verdieping naar beneden

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1