Per Telegraaf. De lieer Ferdinand de Lesseps bevond zich den 26slen dezer, op zijne reis naar de landengte van Suez, te Turynen uitte daar zijne verwach ting dat de Middellandsche en de Roode zee binnen 18 maanden lijds, door middel van de doorgraving der genoemde landengtemet elkander in ge meenschap zouden zijn, en dat na verloop van 6 jaren de scheepvaart voor vaartuigen van alle grootte geopend zou wezen. ITALIË. Uit Turyn meldt men dat de abt Passaglia door koning Victor Emmanuel tot officier der ridderorde van de fl. Mauritius en Lazarus is benoemden door het gemeentebestuur van Perngia tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aaii het athenaeum aldaar. De Opinione van Turyn komt op tegen de mcening van Kossuth en anderen, die willen dat men de Romeinsche quaestie Iaat rusten, om die van Venetië op te vatten. Dit blad zegt daaromtrent bet volgende: De oplossing van het Romeinsche vraagstuk verschuiven en hij die van het Venetiaansche vraagstuk achterstellen, dat kan Italië niet doen; de reden is eenvoudig, dat het laatstgenoemde vraagstuk met wapengeweld moet wor den beslecht. Het is daartoe volstrekt noodig, zich de vereischte strijd middelen en eene geoefende krijgsmagt te verschaffenalsmede zulk eene politieke positie als noodig is om met die strijdmiddelen den vereisehlen invloed te kunnen uitoefenen. De zaak van Rome daarentegen is een vraag stuk van zedelijken aard; de oplossing hangt niet van onzen wil alleen af; daartoe is noodig, dat wij het met Frankrijk en, zoo mogelijk, met den Paus eens worden. Buitendien is Rome de hoofdzetel der reactie, hel mid delpunt van alle woelingen van llalië's vijanden. Zoo lang Rome in de magt van den Paus blijft, strekt het tot verzwakking van Italië. Al be vonden wij ons ook in omstandigheden, welke ons konden aanmoedigen om Oostenrijk den oorlog aan te doen dan nog zou het in ons oog zeer twij felachtig zijn, of wij wijs zouden handelen met Oostenrijk te beoorlogen voor dat het Romeinsche vraagstuk opgelost was. Is Rome eenmaal be vrijd, dan zou het bezit dier hoofdstad aan onze regering ongeloofljk veel kracht bijzetten, en Europa overtuigen van de noodzakelijkheid om Venelië's vrijmaking te bespoedigen. P R UI SSE Bf. BERLIJN, 29 October. De koning heeft last gegeven, dal een gedeelte van het koninklijk paleis te Koningsbergen voortaan steeds zoo zal zijn ingerigtdat het elk oogenblik kan betrokken wordendewijl de koning het voornemen heeft van lijd lot trjd Koningsbergen te bezoeken. De kroouings-medailles, op den 18dCD jl. aan 'skonings tafel ter hand gesteld aan de ministers, gewone en buitengewone gezanten, enz., 50 in getal, zijn van goud en hebben eene innerlijke waarde van 45 th. - de overige genoodigden, ruim 800 in aantal, hebben zilveren exemplaren ont vangen, welke eene innerlijke waarde hebben van 2j th. Volgens de Allg. Zeit. zal de prins van Hohenzollern als minister president aftreden en door den heer von Auerswald opgevolgd worden. Als blijk van erkentenis voor de handhaving der openbare orde bij de intrede des konings en voor de krachtige beteugeling der ongeregeldheden welke, zonder eenig staatkundig doel, in eene der straten hebben plaats gegrepen, heeft Z. M. den politic-president geheim regeringsraad von Winter de orde van den Rooden Adelaar 3de kl. verleend, en bevolen aan de politie agenten eene bijzondere belooning te schenken. Het is thans gebleken dat zekere heer von T.bij gelegenheid van de ongeregeldheden, die op den dag van's konings inlogt alhier plaats hadden, pogingen heeft aangewend om de bevolking op te ruijen. Hij drong een bierhuis binnen en riep daar lot de aanwezigen: «Wat blijft gij hier rustig zitten, terwijl daar builen het bloed van vreedzame inwoners der stad wordt vergoten?" Men sloeg eerst geen acht op zijne woorden, maar toen hij voor de tweede maal zijne oproerige taal deed hoorenheeft men hem in verzekerde bewaring genomen. De koningde kroonprins en onderscheidene andere prinsen hebben de lijkdienst in het sterfhuis van wijlen den minister van staal von Savigny bijgewoond. Dr. Biichse! hield daarbij eene toespraak tot de aanwezigen, liet stoffelijk overschot werd grafwaarts geleid door het personeel der aka- demie, eene deputatie van hel stedelijk bestuur enz. In den stoet verte genwoordigden koninklijke gala-rijtuigen het vorstelijk huis. Prins Frederik van Pruissen, neef des konings, is op zijn kasteel nabij Dresden door eene beroerte getroffen. Zijne beenen zijn geheel ver lamd. Hij is reeds 67 jaren oud. Naar men zegt, heeft de beweging in Duilschland, ter vorming eener vloot, de Deensche regering doen besluiten ook hare zeemagt aanmerkelijk te vermeerderentot welk einde zij nu van de stenden ecu nieuw en bui tengewoon crediel zal verlangen. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft, op zijne terugreis naar 'sHage, te Minden vertoevende, aldaar eene wapenschouwing gehouden over de in garnizoen liggende batlaillous van het Westphaalsche regiment infan terie n°. 15waarvan de prins sedert vele jaren chef is. Daarna heeft de prins een diner aangeboden aan de officieren van dat regiment. Te Got tingen is overleden de ook in het buitenland bekende hoog leeraar in de genees- en verloskunde dr. E. C. J. von Sieboldt. In het Zwilsersche kanton Lucern is in de laatste veertien dagen eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Eene diligence werd door zulk eene geweldige sneeuwbui overvallendat de passagiers zich niet dan met moeite hebben kunnen redden. In een ander district zijn 200 schapen onder een sneeuwval bedolven en in het kanton Zurich zijn 700 runderen insgelijks onder de sneeuw begraven. Het officiële dagblad van Warschau bevat een staat, aanwijzende de j finantiële gesteldheid van het koningrijk Polen. Volgens dezen is de openbare schuld van Polen onder het stadhouderschap van wijlen den vorst 'I Gorlschakoff met omstreeks 15 millioen gulden verminderd, terwijl er vroe ger, onder het bestuur van den maarschalk Paskewitsch, doorgaans een tekort in de schatkist was. ©OSTEBII8.EJK. WEENEN, 28 October. De keizer heeft aan den Hongaarschen geleerde Johannes Xantus, die als uitgewekene verschillende reizen in het belang der wetenschappen heeft gedaanvergunning verleend om in zijn vaderland terug te Ueeren. H. M. de keizerin is uit Corfu te Venetië aangekomen, alwaar zij ge durende den winter verblijf zal houden. De Oesterr. Zeit. berigt, dat bij den jongst gehouden ministerraad het besluit is genomen, om in Hongarije een krachtig bestuur te vestigen, dat aan de regering de gelegenheid verschaft om zeker te zijn van de uitvoering der gegeven bevelen. Tevens verzekert bedoeld bladdat er geen plan heeft bestaan om Hongarije in staat van beleg te stellen. De antwoorden der meeste Obergespannsomtrent de quaestie der reen tering, zijn reeds alhier ontvangen. Zij weigeren allen, even als de primaat van Hongarye, daartoe mede te werken. liet schrijven van den vorsl-primaat van Hongarije aan den hofkanse- lier wordt door onze bladen, uit verschillende oogpunten, ten hoogste afge keurd. Natuurlijk gaat daarover in Hongarije slechts ée'ne stem van goed keuring op. Men bewondert niet slechts de staalkundige wijsheid, maar ook den moed door den schrijver aan den dag gelegd. Volgens berigten uil Mostar zijn de Turksche troepen bij herhaling door de opstandelingen geslagen, en rukken de laatsten meer en meer voort. Onder de Turksche troepen heerscht een Slechte geest. 's GRAVENHAGE31 October. De beraadslaging over het wets-ontwerp nopens den raad van state is gevorderd tot art. 36. Bij art. 25 is het be ginsel aangenomen, dat de raad voordragten kan doen nopens de nood zakelijkheid van de aanbieding van wetten of maatregelen van inwendig bestuur. TURIJN, 30 October. Het officiële blad deelt den inhoud mede eener circulaire van den minister van justitie en gratie aan de aartsbisschoppen, bisschoppen en pastoors. De minister verklaart daarin dat de regering bij herhaling met leedwezen zekere handelingen van de geestelijkheid heeft op gemerkt, die alleen kunnen voortvloeijen uit eene zucht van oppositie tegen de wellen en de regering; dat de regering, hoewel het gezag en de vrij heid der kerk eerbiedigende, dien staat van zaken niet langer mag laten voortduren, omdat daardoor de staalkundige beginselen der natie aangerand cn eene verstoring der openbare orde veroorzaakt worden; en dat de rege ring dientengevolge besloten heeft strenge maatregelen te nemenzoodra op nieuw de instellingen, de wetten des lands of de openbare orde door de geestelijkheid aangerand mogten worden. Uit Napels meldt men dat 74 roovers tusschen Cancella en Nola over hunne onderwerping in onderhandeling zijn getreden. PARIJS, 30 October. De Pays meent te kunnen verzekeren dat de on derhandelingen betreffende de finantiële aangelegenheden tusschen de Pruis- sische en de Fransehe bank voor onbepaalden tijd zijn uitgesteld. De heer Ratazzi zal Zondag aansl. van hier vertrekken. NEW-YORK, 22 October. RO.) Generaal Stone is met 1800 man te Edwards-Ferry de Potomac overgetrokken. In de rigting van Leesburg voorttrekkende, is bij door een corps der zuidelijken teruggeslagen. Te Frederickstown in Missouri zijn 5000 man zuidelijke troepen door de bonds- troepen geslagen. Men gelooft dat de generaal Fremont verplaatst zal worden. De Times van New-York zegt dat de regering van Mexico de tusschen- komst van de Vereenigde Staten heeft verzocht, ten einde in het geschil met de Europesche mogendheden lol eene schikking te komen. Mexico zou aan de Vereenigde Stalen verzocht hebben het beheer der inkomsten in Mexico op zich te nemen, en de rente te betalen van het kapitaal, dat genoemd land aan de vreemde mogendheden verschuldigd is. Genoemd blad schrijft de circulaire van den heer Sewart, over de versterking der kusten, toe aan de houding der mogendheden tegen Mexico. PARIJS, 31 October. De Moniteur zegt in zijn staalkundig overzigt dat de strijd, die tusschen verschillende dagbladen is ontstaan, aanleiding zou kunnen geven dat het publiek zich verkeerde denkbeelden vormde omtrent de staatkunde der keizerlijke regering. De veranderingendie in het inwen dig bestuur van zekere bladen hebben plaats gehadzouden genoegzaam zijn om aan te duiden, dat de regering niet in de minste betrekking slaat met het werk der drukpers, die slechts hare eigene meening voordraagt en zelve alleen verantwoordelijk is. Om voor goed een einde te maken aan deze zoo halsstarrig volgehouden en overdreven beweringen moet de regering herin nerendat de Moniteur het eenigste orgaan is, waarin zij haar gevoelen uit drukt en dat er in Frankrijk geen half-offlcieël orgaan bestaat. LONDEN, 31 October. De jongste berigten van Buenos-Ayres deelen mede dat de generaal Drquiza eene nederlaag heeft geleden, waarbij hij zijne artillerie, bagagewagens en 600 gevangenen heeft verloren. Surgcrlijffe Van den 24 tot en met den 30 October 1861. BEVALLEN W. G. Choufour, geb. LutD. C. A. Smitgeb. Plaat, Z. M. van Duuren, geb. Kleyn, Z. W. C. Bik, geb. de Laaf, Z.lI.Betcke, geb. WildenburgZ. J. Koreman geb, van der Koelen D. M. van Berkel geb Edelaar, D. G. Pontgeb. Bekooy, Z. J. E. Smoldersgeb. de Kleyne D. A. Jasperse, geb. van Wouw, D. G. Guldemondgeb. van Staveren Z. J. van Brakel, geb. Arnoldus.Z. T. Delfornogeb. Huygen D. A. van der Zeeuw, geb. Dreef, D. A. M. Zwarts, geb. Stikkelman, D. N. lloope geb. PotmaD. C. Neuteboomgeb. van der KlerkZ. M. M. Slok

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3