Bij het onderzoek van het VlJe hoofdst. (herv. en andere eerediensten) werd door onderscheidene leden voorop geplaatst de betuiging, dat zij met genoegen bij het tegenwoordig hoofd van dit dep. de zucht meenden te be speuren naar gestadigen voortgang op den weg der algeheele scheiding van staat en kerk. Gaarne had mer. gezien dat de regering zelve zich van de noodzakelijkheid der intrekking van de afzonderlijke depp. van eeredienst doordrongen had getoond. Te meer werd hierop gedrukt, omdat hun be houd schijnt mede te werken tot voortdurende uilzetting van uitgaven welke in de beide hoofdstukken voor eeredienst hand aan hand gaan. Men betreurde vrij algemeen dieu geest van opdrijving. Vergeleken met de be grooting voor 1850 was dit hoofdstuk met ruim 132,000 gestegenwelk bedrag bij verderen terugblik meer dan verdubbeld wordt. Nog ongunstiger was de verhouding bij hei VIlde hoofdstuk. Meer dan ooit klemt dan ook thans de opmerking, dat de regering, met afwering van allen gebezigden aandrang, zich streng aan de noodzakelijke behoeften behoort te houden met het oog op de onderscheiding van art. 168 der Grondwet. 's GRAVENHAGE, 31 October. Naar men verneemt is de heer J. J. Meijer, civiel gezaghebber in de afdeeling Tanah-Laut (Borneo) door Z. M. benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den heer II. F. C. ten Kale, kunstschilder te Amster dam, vergunning verleend tol het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot notaris te Deventer is benoemd de heer mr. U. Houck, thans pro cureur bij de arrond.-regtbank aldaar, en tot ontvanger der directe belas tingen enz., te Muiden de heer 1'. G. P. Arnold, thans te Monnikendam, en te Hardinxveld de heer E. C. A. Planckenthans le Oude Tonge. Door Z. M. is aan den heer C. Meeuwsenboekhouder en officier van justitie bij het gouvernement der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, op zijn verzoek, een eervol ontslag uil 's lands dienst verleend, en de beer P. W. Alvarez benoemd tot adsistent voor de dienst der Ned. bezittingen aldaar. Bij beschikking van den minister van binnen!, zaken van 28 dezer zijn lot surnumerairen bij den waterstaat benoemd de hh. W. F. Leemans en W. U. Hubrecht, kweekelingen van de kon. akademie te Delft. Maandag den 4dcn November zal alhier onder hel voorzitterschap van Z. Exc. den heer luitenant generaal Duycker, inspecteur der infanterie, aan vangen het examen van de onder-officieren van de verschillende legercorpsen dingende naar den rang van 2den luitenant bij het wapen der infanterie bij het leger hier te lande en in Ned. Indie. Bij de alhier gehouden verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland zijn uitgebragt 345 geldige stemmen. Verkozen werd de heer J. W. van der Schooren, met 212 stemmen. Jhr. J. Weslpalm van Hoorn tot Burgh verkreeg 90 stemmen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is behandeld art. 23 van het wets-ontwerp betreflende den raad van state: Eene afdeeling van den raad wordt door Ons gehoord over elke uitspraak over geschillen van bestuur of andere, die bij Ons behoort." Op dit art. werd door den heer de Brauw een amendement voorgesteld, daartoe strekkende, dat niet ééne afdeeling, maar de geheele raad een advies over geschillen van bestuur zou uitbrengen; en door den heer van Heukelom een amendement, strekkende om aan de bedoelde afdeeling administrative regtsmagt toe te kennen. Beide amendementen werden vtrworpen en het art.behoudens eene door den heer Thorhecke voorgestelde wijziging in de redactie, aangenomen. lieden heeft aan het ministerie van binnenlandsche zaken door de commissie der slaats-spoorwegen de aanbesteding plaats gehad van: 1°. het bouwen van de landhoofden en pijlers voor de brug over de rivier de Maas te Venlo. Er waren 15 inschrijvingsbiljelten ingekomen. De minste inschrij vers waren de heeren Keller Stevens en Comp. le Maastricht voor de som van ƒ304,000. 2°. hel maken der kunstwegen van den spoorweg binnen de stelling van den Helder. Daarvoor waren 10 inschrljvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer D. Tool te Wackem voor de som van 31590en 3". liet bouwen eener ijzeren draaibrug over het kanaal van Apeldoorn naar Dieren. Daarvoor waren tien inschrijvingsbiljelten ingeko men. De minste inschrijver was de heer A. van Beek te Utrecht, voor de som van ƒ35694. AMSTERDAM, 28 October. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen heeft Zalurdag 11. eene gewone vergadering gehouden. Tegen woordig waren de hh. Simons, van Rees, Harlingvan der Boon Mesch Kaiser, van Breda, van Hasselt, Stamkart, von Baumhauer, Matthes, Vro- lik, van Geuns, Schroeder van der Kolk, Storm BuysingSchneevoogt, Brutel de la Rivière, de Vriese en Donders. De heer Donders bragt in die vergadering, ook namens de hh. van Hasselt en van Geuns, rapport uit over den brief van den minister van binnenl. zaken, over het gebruik van vleesch van rundvee aan de longziekte gestor ven. De commissie heeft een antwoord aan den minister ontworpenwaarin het gebruik van vleesch van rundvee, ljjdende aan de longziekte, in het eerste tijdperk, niet als schadelijk wordt verklaard; daarentegen raadt zij voorzigtigheidshalve het gebruik af van hel vleesch van zoodanige dieren welke in het laatste tijdperk der ziekte verkeerden, toen zij geslagt wor den, of die aan de ziekte zijn gestorven, ofschoon de ervaring deswege nog geene uitspraak heeft gedaan. De commissie dringt aan op toezigt en wenscht dit opgedragen te zien aan staatsgeneeskundigenwier benoeming zij krachtig aanbeveelt; mogt die benoeming evenwel niet spoedig te ver wachten zijn, dan stelt zij voorden gemeentebesturen aan te schrijven ver ordeningen op de keuring en den verkoop van vee en vleesch tot stand te brengen en wijst op de verordening, te Utrecht op dat stuk ingevoerd en ontworpen door wijlen dr. A. Numan. De heer de Vriese heeft daarna eene mededeeling gedaan over voort brengselen van het plantenrijk van Borneo's Wester-afdeeling, welke aan beveling verdienen voor den handel. Inzonderheid vestigde hij de aandacht op eene plantaardige vetstof, welke van Borneo in groote hoevelheid naar Singapore wordt uitgevoerd, maar niet in onzen handel voorkomt. De En- gelschen geven daaraan den naam van vegetable ialloxo. Men koopt het in de plaats van productie voor ƒ10 de picol en te Singapore reeds geldt het ƒ25 de picol. De waarde van den uitvoer van dit product naar Singapore wordt begroot op millioen, terwijl het product op Java bijna onbekend is. Het wordt verkregen vau een boombehoorende tot de familie der dip- terocarpeeCnhij wenschte die boomsoort naar Java over le brengen. De heer von Baumhauer deed vervolgens eene mededeeling over eenen steen, welke in het kabinet van hel prov. genootschap van INoordbrabant als me teoriet werd bewaard, en te St. Michiels-Gestel na een hevig onweder is gevonden. Uit zijn onderzoek is gebleken, dat de steen geen meteoriet is, maar een stuk pleister met steenkool vermengd, welke waarschijnlijk door den bliksem van een af anderen schoorsteen is afgeslagen. De vergadering is daarna gesloten. BU1TENLANDSCIIE ÖERIGTEN. ENGELAX D. LONDEN, 29 October. De prins van Wallis zal Donderdag aanst. tot advocaat en regler van den Middle Temple benoemd worden. Onder de kweekelingen van de militaire akademie te Woolwich heerscht een oproerige geest. Zij zijn ontevreden over eene inkorting hunner vrije uren, en over de hoeveelheid en hoedanigheid van hel hun verstrekte voedsel. Er hebben zelfs wanordelijkheden plaats gehad, zooals het in het water werpen van een stuk geschut en het laden van andere stukken met de half- pondsbroodendie aan de kweekelingen worden uitgereikt. De belhamels zijn gestraft, maar er is ook eene commissie benoemd om de grieven der kweekelingen le onderzoeken. Op den 22steo dezer heeft in den omtrek van Grantham een zwaar onweder gewoed, waarbij een landman door den bliksem is gedood. Op den Lancashire en Yorkshire spoorweg zijn weder een passagiers- en een goederentrein in botsing gekomen, waardoor onderscheidene reizi gers werden gekwetst. In de jongste beriglen uit China wordtbehalve het overlijden des keizers, ook gemeld dat de stad Nanking door de keiz. troepen op de op standelingen is heroverd Daar de stad niet stormenderhand kon bemagtigd worden, had men besloten haar uit te hongeren, waartoe een geruime tijd is noodig geweest. De bevolking der stad moet daarbij vreeselijk hebben geleden. Nadat al de levensmiddelen en ook het gedierte gebruikt waren, moeten er ook menschen zijn geslagt, welker vleesch verkocht werd. Bij de overgave is de geheele bezetting over de kling gejaagd. F# .t .N HKI.JU. PARIJS, 29 October. Men beweert dat de regering voornemens is eene leening te sluiten, die zal strekken tot vernietiging eener vlottende schuld, ten bedrage van 400 millioen, en om in de finantiële ongelegenheden van het oogenblik te voorzien. Die leening zou omstreeks 600 millioen fr. bedragen. Behalve van de expeditie naar Mexico wordt hier van eeue gelijke onderneming naar Madagascar gesprokenlot welke weldra de noodige maatregelen te Toulon zullen worden genomen. Hel diplomatische personeel van Frankrijk beslaat uit 290 agenten waarvan 96 politieke en 194 consulaire. De eerste lellen 11 gezanten, 23 gevolmagtigde ministers en 62 gezantschaps-secretarissen. Het inkomen der gezanten is zeer verschillend. Die te S'. Petersburg geuiet 200,000 fr.het maximum, die le Brussel 70000 fr.het minimum. Het maximum der gevolmagtigde ministers bedraagt 80000 fr. het minimum 30000 fr. Het traclement der gezantschaps-secretarissen klimt van 5000 tot 14000 fr. dat der consuls-generaal van 18 tol 60000 fr. Verscheiden bisschoppen hebben zich tol den minister van eeredienst gewend met vertoogen en bedenkingen tegen het besluit der regering be treffende het genootschap van den H. Vincentius a Paulo. Zondag aanst. moet er van die zijde een stap van gelijke strekking bij den keizer worden gedaan. De generaal Klapka bevindt zich nog in deze hoofdstad en wordt iedcren dag bij prins Napoleon toegelaten. De kolonel de Tretiil heeft een nieuw stelsel van geschut uitgevonden, ten gevolge waarvan de kostenaan het pantseren van groote schepen be steedals weggeworpen zouden kunnen beschouwd worden, daar deze be kleeding niet bestand zou zijn tegen de projectielen van dat geschut. De kettingbrug te Mirabel over het riviertje de Eugues, in het dep. van de Dróme, is voor eenige dagen ingestort. Bij het onderzoeken der draag kracht van de nieuwe brug, welke met 60000 kilo's moest belast worden, had men er naauwclijks 55000 op geladen, toen brug en pijlers in de rivier stortten. Te Marseille beliep de aanvoer van granen in de vorige week ongeveer 300,000 mudden. De prijzen bleven echter vast en uit alle oorden ontving men orders lot aankoop. Omtrent den staat van zaken te Bessèges verneemt men, dat er van de 110 slagtoffere, die door de instorting van de mijn te Lalles bedolven zijn geraakt, 5 levend voor den dag gehaald, en 38 lijken begraven zijn, zoodat er nog 68 personen ontbreken.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2