LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 1 NOVEMBER. 1861. N". 151. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit ZaturdaS Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke IS01 timers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCÏIÏÏ BERIGTEN. LELDEN31 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd lot curator van het stedelijk gymnasium prof. dr. A. Kuenen, in de plaats van wij- ij len prof. dr. W. J. Juynboll, en tot hoofdonderwijzeres aan de open- i bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs l5te kl. voor meisjes niej. A. J. W. Renssen, thans werkzaam te Barneveld. De benoemde ver- i! kreeg 14 stemmen en mej. C. D. Schuch, te Alphen, 4 stemmen. De raad heeft zich o. a. vereenigd met de voordragt tot het rooijenom den anderen, van de boomen op de Hooigracht. Naar ons berigt wordt zal op Maandag den llta November a. s. eene tweede of laatste séance improvisatrice worden gegeven door den heer Eduard Beermann. Hebben onze stadgenooten bij eene vroegere gelegenheid blijken gegeven van hooge belangstelling in het zeldzame talent van den heer Beermann niet weinig zal deze belangstelling toenemen wanneer wij mededeelen dat de heer Beermann spreken zal ten behoeve van de bewaarschool voor have- looze kinderen in de Groenesteeg. Deze inrigting, welke welligt te weinig gekend wordt en wier deuren toch eiken dag voor iederen belangstellende geopend worden, neemt 350 van de behoefligste kinderen op. Zij worden hier op de meest liefderijke wijze behandeld en zoowel ligchamelijk als zede lijk ontwikkeld. Men behoeft slechts de kinderen waar te nemen zooals zij worden opgenomen en zoo als zij de school verlatenom overtuigd te worden van den zegendie hier aan de armste klasse der maatschappij ten deel valt. Wie dus het verlangen om eeneu avond in beschavend genot door te brengen wil paren aan den wensch om wel te doen, waar wezenlijke be hoefte bestaat, Item zal deze gelegenheid zeer zeker dubbel welkom wezen. Eergisteren middag is het aan de ambtenaren bij de plaatselijke be lastingen alhier B. Kok en J. Ie Mair, aan de lloogewoerdspoort gestatio neerd, mogen gelukken eenen reeds sedert geruimen tijd verdachten smokke laar op heeler daad te betrappen. Bij onderzoek bleek het, dat in den voor- en achtersteven eeneronde praam, waarmede hij stadwaarts voer, niet minder dan 210 kan jenever was geborgen. Dezer dagen is rondgezonden het jaarlijEtsch verslag van het hoofdbe stuur der Leydsche maatschappij van weldadigheid, op den 7dc" October 11. uitgebragt. Dat verslag getuigt op nieuw van de hoogst nuttige strekking dezer maatschappij en van de loffelijke wijze, waarop zij tracht aan hare bestemming te beantwoorden. Niet alleen ging de maatschappij met het verstrekken van voedsel en klecdingslukken in de wintermaanden op dezelfde schaal als vroeger voort, maar zij was ook in slaat buitengewone onder sleuning te schenken aan gezinnen, welke daaraan, wegens de buitengewone gestrengheid van den winter, bijzonder behoefte hadden. Hare ontvangsten bedroegen 10847.90!, waaronder het batig saldo van het vorige boekjaar, ten bedrage van ƒ3309.30^ de uitgaven 7928.22 waaronder 2233 56 aan de commissie voor den arbeid, ter vergrooling van haar roulerend kapi taal. Hoogstverblijdend is wederom hetgeen in het verslag voorkomt om trent den arbeid. Door de aanzienlijke bestellingen van bet ministerie van koloniën zag de maatschappij zich in slaat gesteld gedurende het grootste gedeelte van het jaar aan een groot getal mannelijke en vrouwelijke arbei ders werk te verschaffen, zoo dat zij bijna 30000 aan arbeidsloon, onge veer een derde meer dan in het voorgaande jaar, heeft kunnen uitbetalen. Te regt wordt van deze gunstige uitkomst in het verslag melding gemaakt, niet alleen met het oog op hetgeen de maatschappij lot de welvaart der stad heeft bijgedragen, maar ook omdat de meerdere bestellingen het bewijs leve ren dat het haar opgedragen werk met zorg en naauwkeurigheid wordt uitgevoerd. Wij wenschen met het hoofdbestuur, dat de maatschappij zich duurzaam in de lot hiertoe genoten belangstelling onzer stadgenooten moge verheugen. Die belangstelling zal ongetwijfeld der directie tot aanmoediging strekken om hare krachten aan deze zoo nuttige instelling te blijven wijden. Hit Ilillegorn meldt men, dal aldaar in den tuin van Jan van Waveren eene partij narcissen (Grand monarque) voor de tweede maal in dit jaar in bloei staal, met eene menigte volwassen bloemtrossen. De commissiedie volgens besluit der laatst gehoudene algemeene ver gadering der maatschappij tot Nul van 't Algemeen, zal beraadslagen over het voorstel van het dep. Rotterdam, betrekkelijk de opleiding aan jonge lieden voor landbouw en fabrieken bestemdnadat zij de lagere school heb ben verlaten, is zamengesteld uit de heeren T. Modderman, mr. A. Philips en mr. W. C. Mees, van wege het hoofdbestuur, J. W. L. van Oordt, mp. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhnis, B. Tideman jr. en J. J. de Hol lander, van wege de departementen Rotterdam, Zwolle, Apeldoorn en Breda. De eerste bijeenkomst zal plaats hebben op 13 Nov. e. k. Naar men uit Harderwijk meldt, heeft Z. M. den sergeant van het O. I. leger van der Horst benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4dc kl. Te gelijk met deze benoeming werd hem door den majoor, commandant van het koloniaal werfdepoteen prachtig gouden cylinder-horologie aangeboden als blijk van dankbaarheid der inwoners van Samarang, wegens zijne hulp bij de aldaar laatstelijk plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Maandag 11. heeft te Zwolle, bij gelegenheid dat de troepen tirailleur- exercitiën uitoefenden, een militair aan drie anderen nog al belangrijke wonden loegebragt. Een der verwonden moet zelfs in zorgwekkende om standigheden verkeeren. Tot nu toe weet men niet wat aanleiding tot dit ongeluk heeft gegeven; daar het echter geen gevolg van verkeerd commando is, houdt men het er voor, dat de militair, door wien de wonden zijn loe gebragt, ten gevolge van het spiegelgevecht in eene eenigzins opgewondenc stemming geraakt is. Men heeft hem dadelijk in arrest genomen. Naar wij vernemen, zegt de Leeuw. C.heeft Z. M. de koning, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen der spoorwegbrug te Zulphen, niet alleen zijne bijzondere tevredenheid betuigd over de in Fries land door de betrokkene autoriteiten en grondeigenaren beloonde bereidvaar digheid in de bevordering van minnelijken afstand van de voor den spoorweg lusschen Harlingen en Leeuwarden benoodigde gronden, maar heeft Z. M. ook gewenscht, dal zulks aan de belanghebbenden, die daartoe medewerk ten kenbaar werd gemaakt. Dien ten gevolge moet dezer dagen door den heer commissaris des konings een schrijven zijn gerigt aan de burgemeesters der gemeenten, in welke afstand van gronden werd vereischt, waarbij 's ko nings welgevallen over de bij de bevordering daarvan betoonde medewerking aan hen wordt medegedeeld, en zij tevens worden uitgenoodigd om, waar de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, ook de betrokkene grondeigenaren in kennis te stellen van 's konings tevredenheid over hunne werkdadige onder steuning van den aanleg van gezegden spoorweg. Vroeger meldden wij, dat eenige Indische heeren, namens een groot aantal ingezetenen van Ned. Indië, den heer van Hoëvell, bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest, de toezegging van een zilver cadeau, als een bewijs van hoogachting en erkentelijkheid, hadden gedaan. Thans ver nemen wij met genoegen, dat de beer van Hoëvell aan cvengemelde heeren den wensch heeft te kennen gegeven, dat de som, voor hel cadeau bestemd, besteed worde lot een weldadig doel in Ned. indië. Indiër In het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede kamer over hoofdst. II (hooge collegiën van staal) der staatsbegrooting wordt gezegd dal men ook in deze voordragt de zucht lot uitzetting der staatsuitgaven meent op te merken alsook de blijkendat de regering geen wederstand heeft kunnen bieden aan te hooge eischenen wel bepaaldelijk voor de ambte naren van de rekenkamer. In onderscheidene afdeelingen drong men echter aan op eene betere regeling van de bezoldiging van den heer Noordziek, die thans als directeur van het Bijblad ƒ2000 geniet, benevens eene toelage van ƒ500 voor de uitgave der vroegere handelingen der kamer, terwijl hij de betrekking van bibliothecaris der kamer onbezoldigd waarneemt. Bij liet onderzoek van hoofdst. III (buitenl. zaken), hebben in de af deelingen onderscheidene leden zich met nadruk verklaard tegen de aange vraagde verhooging van de bezoldiging van hel personeel der gezantschap pen zonder dat er grondige en overwegende redenen ter staving dezer voordragt waren opgegeven. Nederland kon volstaan met aan zijne gezan ten in den regel de mogelijkheid te verschaffen om zich op eenen betame- lijken voet te vestigen. Deze bedenking vond ook tegenspraak: want, zeide men, voor geringe, karige bezoldige missiën willen zich geene degelijke mannen beschikbaar stellen. Over het algemeen echter achtte men de voor dragt ontijdig. Men heeft hierbij o. a. ook aan de regering gevraagd, hoe ver men gevorderd is met de algemeene afschaffing der paspoorten hoe het staal met de Luxemburgsche schuld, en wal er verrigt is om Limburg van het Duitsche verbond los te maken. Het onderzoek van hoofdst. IV (justitie) heeft doen aandringen op eene regeling van bet gevangeniswezen; daaromtrent verkeert men in eenen toe stand van overgang, die niet langer houdbaar is. Het was van algemeene bekendheid dat voor de toepassing van opgelegde cellulaire gevangenisstraffen vaak de gelegenheid ontbreekt. De regeling der rijkspolitie vorderde mede voorziening. Naar aanleiding van een dezer dagen nitgegeven geschrift over de kloosters had de regering een onderzoek doen instellen naar den feitelijken toestand dier geestelijke gestichten en vereenigingen. Om het overgroot belang, hetwelk, inzonderheid voor een groot deel der bevolking, in deze zaak gelegen was, zouden, meende men, nadere inlichtingen om trent de bevindingen bij dat onderzoek niet zonder nut zijn. Onderschei dene leden gaven te kennendat zij zoodanige mededeelingen gaarne zouden ontvangen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1