IPer Telegraaf. I T A Li IE. Koning Victor Emmanuel heeft voor den H. Januarius te Napels een prachtig snoer paarlen en robijnen, ter waarde van 15000, geschonken, omdat het wonder, dat zich van tijd tot lijd voordoet aan het te Napels bewaard wordende bloed van dien heilige, ook onder zijn bestuur heeft plaats gehad. De hoogeschool te Rome zal den 6dcn November aanst. weder geopend worden. P re LIS SE IS. BERLIJN, 27 October. De ongeregeldheden, on den avond van 'skonings intogt gepleegd, heb ben zich later nogmaals herhaald op het Alexandersplein en aangrenzende stralenzoodat de policie zich genoodzaakt heeft gezien met het blank geweer tusschen beide te komen. Hierdoor zijn verscheidene personen ge kwetst en is een 14-lal in hechtenis genomen. De beroemde reglsgeleerde von Savigny is den 25sten dezer in den ouderdom van 83 jaar alhier overleden. Nabij Keulen zijn twee spoortreinen zoo geweldig tegen elkander aan gereden, dat 2 reizigers gedood, verscheidene anderen gekwetst en een der machinisten de beenen verbrijzeld werden. In de nabijheid van Neuss is een jong meisje, dat haren vader, die n eenen molen werkzaam was, het middag-eten ging brengen, door een der wieken van den molen zoodanig getroffendat zij 100 voet ver van de plaats des onheils met verbrijzelde ledematen nederstorlte. Volgens berigt uit Warschau is generaal Lambert, wegens ongesteld heid als stedehouder van Polen door generaal Soukhozanett vervangen. De Polen zullen bierbij niet winnen, want de eerstgenoemde koesterde de beste bedoelingen, die echter niet op prijs werden gesteld. Uit Petersburg meldt men, dat zich voor de op den grondslag der nieuwe verordeningen geopende hoogeschool slechts 600 studenten hadden doen inschrijven. Vroeger was het getal der studenten 1800. De zaak der studenten, welke van politiek misdrijf verdacht worden, was door eene daartoe ingestelde siaats-commissie onderzocht; maar deze had niets gevonden wat tot slaving dier verdenking strekte. Dezelfde commissie had ook te onderzoekenof de openbare demonstraliën der studenten niet door de hoog leeraren zijdelings waren aangemoedigd en bevorderd; maar zij had niets ontdekt -wat aan de hoogleeraren kon worden te laste gelegd. De hoog leeraren hadden eene vergadering gehouden en besloten aan de regering te verklaren, dat zij de nieuwe verordeningen onbestaanbaar met den bloei der hoogeschool achttendewijl deze niet aan het doel harer instelling kon be antwoorden, wanneer zij het regt verloor om zich zelve te regeren, om zich wetten te geven, om zelve, zonder inmenging van andere magten, orde in haar midden te houden. OOST-INBIE. BATAVIA, 14 September. Den 2den Sept. heeft de afgetreden gouverneur-generaal Chs. F. Pahud het bestuur over Ned. Indië lijdelijk overgedragen aan den vice-president van den raad van Ned.-Indië, den heer mr. A. Prins, 's Daags daarna heeft de afgetreden gouverneur-generaal de reis naar het vaderland aanvaard. Van Banjermassing zijn bcriglen ontvangen van 5 Sept. De bevolkte WEENEN, 28 October. De Oest. Zeit. meldt, dal in de gisteren onder voorzitting des keizers gehouden ministerraad is beslotenvoor Hongarye een uitvoerend bewind aan te stellen, dat de bedoelingen der regering ten uitvoer zal brengen. TURYN, 28 October. Uit Messina meldt men, dat eene stoomboot der Fransch-Sardinische maatschappij waarschijnlijk met man en muis in de Middellandsche zee vergaan is. Het wrak was op de kusten van Burgos aan gespoeld. Van eene andere boot dier maatschappij was mede niets verno men. Op de twee schepen waren 245 personen aanwezig. PARIJS, 28 October. Volgens gerucht was de overeenkomst omtrent Mexico aan het kabinet van Washington medegedeeld, met nitnoodiging zich bij de bondgenoolen aan te sluiten. PARIJS, 29 October. De Moniteur geeft verslag van de pleglige over handiging van den baret aan den kardinaal van Chambe'ry. De apostolische ablegaat heeft daarbij eene rede gehouden en gezegd dat de Paus, in weer wil van de smart, die hem van wcge de maar al te bekende wederwaardig- I heden heeft getroffen, zich gelukkig achtte dat hij aan den wensch des j keizers kon beantwoordendoor de benoeming van den aartbisschop van j Chambe'ry. De ablegaat eindigde zijne rede met den wensch dat de keizer in het voortdurend verdedigen van de godsdienst en den H. Vader de god delijke bijstand mogt ontvangen. De keizer antwoordde, dat hij zich in eene goede overeenstemming, die er tusschen den H. stoel en zijne regering aan wezig moet zijn, altijd zou verheugen. Die zoo noodzakelijke overeenstem ming kon niet beter blijken dan door de welwillende aanneming van voor stellen, die, altijd na rijp overleg, gedaan werden. Hij eindigde met de betuiging van de opreglheid zijner wenschen en gevoelens voor het geachte hoofd der kerk. De kardinaal van Chambéry heeft in zijne rede tot den keizer al de diensten opgesomd, die deze aan de godsdienst had bewezen, vooral door het voor den H. stoel bewaren van de stad Rome en hel aan dien stoel nog overgebleven grondgebied, waardoor de dankbaarheid van al de katholieken levendig was opgewekt. Hierop gaf de keizer ten ant woord: ik betuig mijne achting en sympathie aan de geestelijkheid van Savoye, die bewijzen heeft gegeven van toewijding aan Frankrijk en van gehechtheid aan mijn persoon. Ik heb met aandoening uwe eenvoudige en aandoenlijke taal gehoord, waardoor gij toont mijne pogingen voor het wel zijn der godsdienst en den voorspoed der nieuwe provinciën op prijs te stellen. YVEENEN, 29 October. De vorst-primaat is op bevel des keizers her waarts ontboden, ten einde zich te verantwoorden over zijn schrijven aar. den Hongaarschen hofkanselier. POOLSCHE GRENZEN, 29 October. Te Warschau staat men op het punt strenge maatregelen te nemen. Generaal Liiders zal generaal Lambert vervangen. NEW-YORK; 19 October. RO.) De Engelsche gezant, de heer Lyons, heeft geprotesteerd tegen de gevangenneming van Engelsche onderdanen, omdat tot dergelijke maatregelen de toestemming van het congres vereischt wordt. De heer Seward heeft daarop geantwoord, dat in de tegenwoordige omstandigheden al de klassen der maatschappij zich moeten buigen voor de maatregelen die de openbare veiligheid vereischeu. Hij kan de inziglen van den heer Lyons over de constitutie niet deelen. De generaal Price houdt te Carthago stand. Aan de Missouri wordt een veldslag verwacht. Naar Kentucky zijn aanzienlijke versterkingen gezonden. Te Harpers-Ferry heb ben gevechten plaats gehad. MADRID, 29 October. De grondslagen van een verdrag met Marokko zijn gisteren geteekend.— De expeditie naar Mexico zal eerstdaags vertrekken. 11°. Adres van J. Remmers, om vergunning tot het leggen van stoepen en het stellen van palen. 12°. Adres van P. S. Rooyaards, lot het bekomen eener gratificatie. 13\ Adressen van W. J. A. W. Boers, de wed. C. L. C. D. Graswinckel- Abresch en de wed. J. Berckhoff, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1861. 14°. Begrooting voor 1862 van het r. calli. armbestuur. 15°. Plan en voorwaarden van aanbesteding van het onderhoud en de repa- raliën der werken langs het Delftsche trekpad. 16°. Voorwaarden van aanbesteding der brand- en lichtstoffenbij de ge meente voor 1862 benoodigd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 26steD September 1861; Doen te welen, dat door hen ingevolge art. 6 dier verordening is be noemd, tot heer der gebuurte N°. 4 of N°. 2 van Wijk II de Heer Jan Kromwijk, in plaats van den Heer Arnoldus de Wringer overledep en tot raad der gebuurte N°. 12 of N°. 4 van Wijk IV de Heer Jan Hermanbs Zitman, in plaats van den Heer Bemhard Ruiger Bovenkerk, die deze ge meente met der woon heeft verlaten. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 28 Oetober 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. fiurgcvlifüic ihiaeib. ONDERTROUWD: L. Stafleu,.jm. 25 j. en A. S. Taverne, jd. 27 j. P. Ma- zureljm. 28 j. en A. E. Molenaar, jd. 24j. H. de Munnik jm. 24j. en J. M. Sinteur, jd. 25 j. H. G. Grönloh, jm. 20j. en P. van Oosten, jd. 33j. J. Wolvratjm. 30 j. en C. M. Roozendaalwedc. 31 j. J. Dreefjm. 24 j. en K. Meleljj'd. 28j. J. A. L. Maas, jm. 23j. er. M. Kortekaas, jd 29 j. B. C.Ni- colay, jm. 27 j. en J. M. Leeflang, jd. 24j. G. M. Rooyaards, wedr. 33j. en P. C. Nederbragtjd. 32 j. W. Smit, wedr. 31 j. en M. Vildersjd. 35 j. L. Krens, wedr. 33 j. en D. Blijie, jd. 22 j. Te Harderwijk is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. J. J. Richard, pred. te Zeist. Met hem stonden op het drietal dd. Bryce, te IJ 1sten Blaauw, te Steenderen. AKAfiBBSBIB- Vï &P W». PKOMOTIJS AAN OK [JTK KCHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 25sle° Oetober de heer G. P. van Tienhoven, van de Werken, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over de oorzaken en het wezen der stuipendie kunnen optreden voor, bij en na de baring. kampong Tamberangan werd door eene bende muitelingen aangevallen en gedeeltelijk geplunderd, doch toen de vijand de geroofde goederen in veilig heid wilde brengen, werd hij door een onzer patrouilles ontmoet, die hem moedig aanviel en met verlies van eenige gekwetsten op de vlugt dreef. Nabij Limpasso hebben de muitelingen weder getracht versterkingen aan te leggen, welke evenwel, nog voor dat zij voltooid waren, door eene kolonne, onder bevel van den luitenant Ockerse, genomen zijn. De kolonne Schuack bleef voortgaan met den vijand in het Karausche op te zoeken en te vervol gen; belangrijke ontmoetingen hebben er evenwel niet plaats gehad. Volgens particuliere berigten zou het den adsistent-resident van Marla- poera gelukt zijn, een verspieder van den vijand, met name Potta, in de beuling aldaar te doen aanhouden. Deze persoon deelde vele bijzonderhe den van den vijand mede; hij was ook in de vijandelijke benting geweest, toen de luit. Ferwerda sneuvelde. Hij heeft aangenomen de verschillende schuilhoeken des vijands aan te wijzen. Ook is het der policie gelukt vier der voornaamste moordenaren te arresteren in zake Kalangan, die bijna allen schuldig zijn aan den moord van de familie Wijnmalen. 's GRAVENHAGE, 29 October. In de tweede kamer is de beraadslaging over het wets-ontwerp nopens den raad van state gevorderd lot art. 22. Alles is onveranderd aangenomen met verwerpiug van twee amendementen door den heer Thorbeeke voorgesteld. 8 'B' ABS- BB E Kv 6 T Si lö VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 31slen Oetober 1861's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 2 leden voor het hoofdbureau en een voorzitter en 2 leden voor het onderbureaubij de verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad op den 19dcn November a. s. 2". Benoeming van een curator voor het stedelijk gymnasium. 3°. Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse voor meisjes. 4°. Voordragt tot ontslag van een ambtenaar bij de plaatselijke belastingen. 5°. Voordragt tot het maken van eene speelplaats aan de school op de Oude Vest, en betreffende daarbij gelegene gronden tot het maken van een behoorlijken toegang aan de zijde van de Marendorpsachtergracht. 6°. Voordragt tot het rooijen van hoornen op de Hooigracht. 7°. Voorstel van curatoren van het stedelijk gymnasium tot het doen van oproeping van sollicitanten naar de betrekking van lstcn praeceptor. 8°. Adres van S. Muuse, tot ontslag van huur van het huis aan de Witte- poort, Wijk I. N°. 111. 9». Adres van diakenen der Nederduitsch hervormde gemeente, tot wijzi ging van bet raadsbesluit van 2 Mei dezes jaars. j 10°. Adres van G. Bronsgeest, om aan hem in eigendom af te slaan een stukje gronds in de Verwerslraat.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3