LEYDSCHE COURANT. 1861. Sb fijt WOENSDAG 30 OCTOBER, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit ZaturdaS Avond. N". 150, \Uf<& De Prijs der Courant is 12 in het jaarj de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIIVNENLANDSCIJE BERIGTEJi. LEYDEN29 October, liet vergelijkend examen van de sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzeresse aan de openbare school voor uitgebreid lager onder wijs, eerste klasse, alhier, heeft op 25 en 26 October 11. plaats gehad. Het werd ten overstaan van burgemeester en wethouders en in tegenwoor- dighcid van eene commissie uit de plaatselijke schoolcommissie, afgenomen door den districtsschoolopzienerdr. E. van der Ven, die door dr. L. A. te Winkel en, wat het examen in de Fransche, de Engelsche en de Iloogduit- sclie taal betrof, door de heeren M. Reinders, J. Perrin en dr. C. A. X. G. F. Sicherer, leeraars in die talen aan het stedelijk gymnasium alhier, werd bijgestaan. Na afloop werd, op de bij dc wel bepaalde wijze, het volgende drietal gevormd: A. J. W. Rcnssen te BarncveldC. D. Schuch te Alphen, M. C. Berghuis te 's Gravenhage. Zondag avond 11., bij de godsdienstoefening in de Pieters-kerk, bragt dr. E. Laurillard het jaarlijkse!) verslag uit omtrent den staat en de verrig- tingen van het Nederl. bijbelgenootschap in het algemeen en van die van de Leydsche afdeeling in het bijzonder. Z. Eerw. hield bij deze gelegenheid eene toespraak, naar aanleiding van Psalm XIX vs. 11. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van de leveran tie van schoolmeubelenin 3 percelen, zijn daarvan aannemers geworden: le en 3e perceel de hh. lloltz en Scbreuder voor 1260 en 1325; 2e per ceel de heer A. A. Smits, voor 1070. In den Nederl. Speet, vindt men een berigl omtrent de openbareop 14 en 15 Octob. 11. te Rotterdam gehouden veiling der aanzienlijke collectie van insecten en boeken, nagelaten door den heer A. J. van Eyndhoven te Zutphenwaaruit wij hel volgende overnemen: De collectie bestond, wat de insecten betrof, uit verschillende verzamelingen, achtervolgens bijeenge- bragl; met name de verzameling die vroeger aan den heer A. J. dA illy had toebehoord, die van dr. C. Dalen, die van den heer J. C. van Walchren die van prof, van Lennep en die welke de heer van Eyndhoven reeds had bijeengebragteer hij de eerste der bovengenoemde had aangekocht, 'tgeen alles nog werd aangevuld door eene verbazende hoeveelheid van kleinere collecliën in kisten en doozen. De boeken waren voor hel grootste gedeelte werken over entomologie; enkele nommers daaronder waren bandschriften en leekeningen. De collectiën d'Ailly, Dalen en van Walchren [Lepidoptera) werden elke in haar geheel aangekocht door den heer dr. 11. C. Verlorende collectiën n°. VI (van Eyndhoven) en VII en VIII (van Walchren, Coleoptera) wer den wel door den heer A. Deyrolle uit Parijs aangekocht, doch de Orthop- teraIlemiptera en Neuroplera van Walchren kwamen met een overgroot, aantal Braziliaanschc insecten aan 's rijks museum van nat. historie te Leyden en de afd. X aan het museum der hoogcschool te Groningen, 'tvvelk ook in bezit kwam van de hoogst merkwaardige anatomische preparaten van de zijdewormvervaardigd door den ltundigen F. D. Sehubart. De oude col lectie van Lennepwaaraan reeds veel scheen ontnomen te zijnvoorname lijk de oude typen van het werk van Cramer, kwam in verschillende han den. Men mag zich alzoo er over verheugen dat het grootste en vooral het merkwaardigste gedeelte van deze zoo bijzonder rijke verzameling voor hel vaderland bewaard is gebleven. Aan boord van de Burgemeester Hoffmankapt. de Witdezer dagen van Java gekomen, bevond zich ook een fraaije koningstijger, bestemd voor de diergaarde le Rotterdam. Op dc reis is men echter in de treurige noodzakelijkheid geweest om dit dier van kant te maken, daar hij uit zijn hok was losgebroken en den timmerman eene zware wond aan het been heeft tocgebragt. Eenige welaangclegde geweerschoten deden het dier dood ter neder storten. Zaturdag avond II. is aan den mond van den IJssel onder Kapelle een met koopmansgoederen beladen beurtschip door de Amstcrdamsche schroef- boot de Nijverheid in den grond gevaren ten gevolge van welke omstan digheid de vrouw van den schipper over boord viel en verdronk. De II. C. berigt.dat bij de commissie voor de tentoonstelling een brief is ontvangen van den kamerheer-secretaris van Z. K. II. den prins van Oranje, inhoudende, dat Z. K. II., door ziekte aangetast, tot zijn leedwezen verhin derd is geworden aan zijn voornemen le voldoen, om de door de jury toe gekende eereblijken in persoon aan de bekroonden uit te reiken. Uithoofde van het ver gevorderde jaargetijde en bij de onzekerheid, wanneer het voor den prins van Oranje mogelijk en geraden zou zijn om de plegtigheid der bckrooning bij te wonen, heeft de commissie zich verpligt geacht om gevolg te blijven geven aan het eenmaal genomen besluit, zoodat de plegtigheid op 14 November voortgang zal hebben. Genoemd blad deelt ook nog het volgende mede: In sommige dagbladen en tijdschriften worden van tijd tot tijd bijzonderheden medegedeeld omtrent de Haarlemsche tentoonstelling, die niet altijd overeenkomstig de waarheid zijn. Onlangs is, onder anderen, verzekerd, dat uit een financieel oogpunt de onderneming aan de maatschappij ter bevordering van nijverheid meer of minder belangrijke geldelijke voordeelen zou hebben opgeleverd. Deze voor stelling van zaken is ten eenemale onjuist, dewijl het zeker is, dat de ten toonstelling een tekort zal opleveren, 'twelk thans reeds op ongeveer 14000 kan worden geschat. De maatschappij zal zich dus aanzienlijke opofferingen moeten getroostenmaar met vreugde daartoe overgaanwanneer zij mag bespeuren dat zij daardoor aan hare roeping heeft voldaan en werkelijk het belang der Nederlandsche nijverheid heeft bevorderd. In de vergadering van den gemeenteraad van Haarlem van den 23s,ra dezer is ingediend eene suppletoire begrooting voor de dienst van 1861. Daarbij wordt voorgesteld om het nadeelig slot van de rekening en verant woording van de commissie voor de feesten bij gelegenheid van de nationale tentoonstelling te voldoen uit de onvoorziene uitgaven voor de loopende dienst. Vermits echter deze post daartoe geene genoegzame ruimte aanbiedt, wordt voorgesteld om dezelve met 12000 te verhoogen, en die verhooging te vin den op het voorloopig vastgestelde voordcelige saldo der gemeente-rekening van 1800. Uit Leeuwarden meldt men, dat bij den penningmeester der Friesche afdeeling van het Ned. Zendelinggenootschap van iemand die niet wenscht genoemd te worden, is ingekomen een certificaat 2j pCt. Nederl. Werk. Schuld, groot ƒ1000, met de coupons van 1 Julij jl. en verder, benevens nog 40 in contanten. Te Veere komen onder de bezettingvooral onder de manscliappeu die uit het kamp zijn teruggekeerd, vele ziekte gevallen voor, meestal van typheusen aard. Te Breda is op den 25slen in het gereformeerd oude vrouwenbuis over leden Catharina Specht, in den ouderdom van 101 jaar, 5 maanden en 20 dagen. De Luxemburgsche kamer heeft het door de regering ingediende wets ontwerp nopens de drukpers aangenomen. Slechts twee leden hebben tegen het ontwerp gestemd. De regering heeft toegezegd dat zijwanneer in andere plaatsen van Duitschland meer vrijzinnige bepalingen op dit punt mogtcn worden ingevoerd, zicb beijveren zou die ook in bet groothertogdom in te voeren. Onlangs zijn door de dagbladen uittreksels medegedeeld cener circu laire, die door den minister van builen), zaken aan de Ned. gezanten in het buitenland was gerigt, waarin hij hnn mededeeliugen doet aangaande de koloniale politiek van bet ministerie en de beteekenis, die aan de benoeming van den heer Sloel van de Beele tot gouverneur van Indië moet gehecht worden. In het II. en Effhl. wordt hieromtrent het volgende gezegd: In wel onderrigle kringen te 's Ilage houdt men het voor uitgemaakt, dat deze circulaire uitsluitend van den heer van Zuylen is uitgegaan, en dat zij dus, wanneer haar inhoud onverminkt is teruggegeven, vooral wat Indië betreft, het individuele gevoelen van den heer van Zuylen uitdrukt. Men oordeelt verder, en wij hebben grond om dit oordeel als volkomen juist te beschou wen, dal die gevoelens door het kabinet niet worden gedeeld, en dal de heer van Zuylen zich dus, in dit opzigt, volstrekt van het ministerie iso leert; met andere woorden: dat Z. Exc. de minister van buitenl. zaken, met de in deze circulaire ontwikkelde beginselenin het overigens homogene ministerie geheel alleen slaat! Iloofdsl XI (Koloniën) der staatsbegrooting beloopt 1,720,397.69. De minister heeft daarop voor 1862 verschillende uilgaven doen uittrekken, welke hier te lande in het belang van Nederlandsch-Indië werden gedaan, zonder dat door het Indisch bestuur daartoe bepaaldelijk de tusschenkomst van het departement van koloniën wordt ingeroepen. Daaronder komen uit gaven voor: voor de akademie te Delft, voor den scheepsbouw, bet bosch wezen, het mijnwezen in Nederl. Indië, liet koloniaal werfdepot Harder wijk, kon. militaire academie Breda, invalidenhuis te Leyden en te Bron beek enz. Aan de akademie te Delft genieten dc hoogleeraren T. Roorda, dr. J. Pijnappel Gz. en dr. S. Kcyzer eene jaarwedde, eerstgenoemde van ƒ7000, de anderen ieder van ƒ2800. De lieer J. A. Keurenacr genoot tot dusver als directeur der akademie eene toelage van 1000 'sjaars ten laste der koloniale geldmiddelen. De regering is voornemens, bij gemelde inrigling nog aan te stellen een lecraar in de Oosterschc taal-, land- en volkenkun de, op een traeiement van ƒ1800 'sjaars, een leeraar in de laag-Maleische taal en een in de Indische materialen en bouwconstructie, de twee laaisten op eene bezoldiging van ƒ1200 ieder. Tot vervaardiging van een straf wetboek voor Ned. Indië is ccnc nieuwe commissie zamcngesteld. Als secrc-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1