LEYDSCHE COURANT. 1861. MAANDAG 28 OCTOBER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeve?i. Die van Maandag komt uit ZaturdaS Avond N°. 129. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN26 October. ])e verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer mr. C. J. Luzac en den heer mr. H. C. Huyser, die zijn ontslag heeft genomenzal op 19 November aanst. plaats hebben. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 181 tot 207 personen. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland zijn D. Prosman en B. Huls bos, diakenen der herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering, van hunne kerkelijke bediening ontzet, uithoofde zij zich hebben schuldig gemaakt aan tegenstreving in de uitvoering van kerkelijke verordeningen betreffende de armenzorg. Naar men zegt heeft de heer Storm Buysing, buitengewoon hoogleeraar aan de Delftsche akademie, zijn ontslag uit die betrekking verzocht, ten gevolge van eene onlangs vastgestelde verordening omtrent die inrigting. Men verneemt, dat door de heeren J. van der Hoop Jac.zn.L. Pin- coffs en mr. W. S. van Reesema., leden van den gemeenteraad van Rotter dam bij de regering aanvrage is gedaan om concessie lot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, en dat zich daar ter slede, tot ondersteuning dezer belangrijke zaak, een comité heeft gevormd, zamen- gesteld uit aanzienlijke handelaars en reeders, van hetwelk de burgemeester van Rotterdam voorzitter is. Uit Haarlem meldt men het volgende: In de raadsvergadering van 17 April jl. werd het door de commissie voor de feesten der algemeene natio nale tentoonstelling ontworpen programma goedgekeurd en tevens besloten, een bedrag van ƒ8000 beschikbaar te stellen, tot dekking van het na- deelig saldodat de te geven feesten bij nadere verantwoording mogten blijken te hebben opgeleverd. Thans is bij den gemeenteraad de rekening van de feest-commissie ingekomen, en moet het daaruit blijken, dat er een te kort bestaat van ƒ20,000. 'fe Amsterdam zal op 27 November aanst. door AmsteU Mannenkoor een groot concert worden gegeven, waarvan de opbrengst zal strekken tot bijdrage voor het aldaar op te rigten gedenkleeken voor Vondel. Het kerkefonds der herv. gemeente te Hoorn heeft een legaat ontvan gen van wijlen mej. Grisée, wed. van den heer P. Wageuaar, groot ƒ1000, en de remonslrantsch-geref. gemeente te 's Hage een legaat van wijlen mej. J. M. van Maanen, groot 200. Eergisteren had te Utrecht builen de Witte-Vrouwen-barrière een droevig ongeluk plaats. Terwijl een metselaar bezig was eencn muur te metselen op een kluis, stortte de kluis in. met dat ongelukkig gevolg, dat zijn opperman daarbjj het leven verloor en een paar anderen ligt gewond werden. Van de 70 opgeroepen jongelingen, om bij het instruclie-bataillon te Kampen geplaatst te wordenzijn tot den 23stcn dezer 54 opgekomen. Daarvan zijn er 8 afgekeurd, de overigen geplaatst. Het instruclie-bataillon is door deze indeeling zelfs boven de sterkte, bij de formatie bepaald. Men kan echter nog dit jaar eene oproeping van een 40-tal jongelieden verwach ten aangezien in den loop der volgende maand weder eene overplaatsing van korporaals-titulair naar de onderscheidene regimenten infanterie zal plaats hebben. Te Deventer heeft eergisteren een zware brand gewoed. Hij ontstond in de woning van een groenten-verkooperen nam in weinige oogenblikken zoozeer toe datvoor men de spuiten in werking kon brengende twee belendende huizen mede aangetast waren. Het garnizoens-hospitaal en het burgerziekenhuis hebben mede groot gevaar geloopen. Te Leeuwarden is eergisteren de 100stc vergadering van hel Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde op eene feestelijke wijze gehouden. De voorzitter mp. J. Dirks hield eene uitgewerkte rede, waarin hij een overzigt gaf van de geschiedenis van het genootschap en de verrigtin- gen van het genootschap op het gebied der wetenschap gedurende zijn bestaan. Een rcgeringslelegramgedagteekend Buitenzorg 13 September luidt: «Niels bijzonders." Een bij de Rottcrdamsche bladen ontvangen berigt zegt dat de lijdingen door de regering uit Banjermassing ontvangen gunstiger luiden dan de particuliere berigten. 's GRAVEN HAGE, 26 October. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie: te benoemen, bij het 4dc reg.tot kapitein 3dc kl.den l5len luit. II. F. Scharp, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 2de reg., tot kolonel, den luit.-kolonel .1. van Overstralen, kommandant van hel korps, en bij het 6dc reg., lot ko lonel en kommandant van het reg., den-luit.-kolonel C. A. T. Vogel, thans met het bevel over dat corps belast. Voorts is op zijn verzoek eervol ont slag uit de militaire dienst verleend aan den kapitein A. C. Lopez Suasso Dioz da Fonseca. Tot officier van gezondheid 2de kl. bij de Ned. zeemagt is benoemd die van de 3de kl. J. Idsinga. Bij de algemeene rekenkamer is aan den adjunct-commies M. van Weer den verleend de personele titel van commies en zijn benoemd tot adjunct- commiesen de hh. J. Renno, C. M. van Vliet en P. A. van den Bergh, thans lste klerken. Tot adjunct-controleur bij het vak der directe belas tingen enz. in Noordbrabant is benoemd de heer F. H. Ludewig, thans surnumerair in Overijssel. Z. M. heeft aan den heer mr. D. Everwrjnsecretaris bij het Ned. gezantschap te Berlijn, vergunning verleend tot het dragen der versierselen vau kommandeur 2de kl. der orde van Isabella la Calólica, hem door de koningin van Spanje geschonken. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning der Belgen de versierselen van het grootkruis der Leopoldsorde aan Z. K. II. den prins van Oranje toegezonden. Z. K. II. de prins van Oranje heeft een rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich vrij wel. Z. K. II. prins Frederik wordt aanst. Maandag van Berlijn in de resi dentie terug verwacht. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van finantiën is ten behoeve van 's rijks schatkist ontvangen ƒ80, onder het postmerk Dordrecht. Naar men verneemt wordt binnen eenige dagen in de residentie ver wacht de heer Lighteveld, Nederl. minister bij het hof van Frankrijk, alsook de graaf de Nieuwerkerke, inspecteur-generaal over de Musea in Frankrijk. Heden middag zal het hoofdbestuur van het Groot-Oosten zich in het hotel de l'Europe aan eenen vriendschappelijken maaltijd vereenigen. Uit het rapport, dat de commissie van beheer over de gemeente-bad- inrigting te Scheveningen dezer dagen aan den Raad heeft overgelegd blijkt, dal, volgens eene globale berekening, die onderneming zal afwerpen een voordeelig saldo van minstens 14000. Wanneer de commissie in aan- ENGEEANE». LONDEN, 24 October. Eenige jaren geleden is door eene maatschappij eene telegraaflinie van Suez door de Iloode zee naar Indië aangelegd, terwijl haar door de rege ring een jaarlijksch inkomen van minstens 4j- pCt. van het bestede kapitaal van 800,000 voor vijftig jaren onvoorwaardelijk werd gewaarborgd. De telegraaflinie werd door zware beschadiging of verbreking van den geleid- draad weldra onbruikbaar; doch de maatschappij ontving desniettemin de gewaarborgde rerite, en had geen belang bij de herstelling der linie. De regering heeft thans besloten, de geheele onderneming onder de ver- pligting lot voortdurende uitkeering der gewaarborgde rente van de maat- merking neemt, dat de zuivere opbrengst van het badhuis in het afgeloopen jaar bedroeg 4354.20dan mag zjj zich verheugen over den gunstigen uilslag dezer onderneming. De zittingen van de najaarsvergadering der algemeene synodale com missie zijn den 23slen alhier geopend. De tweede kamer heeft in hare zitting van gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de regeling der zamenstelling en bevoegdheid van den raad van state. De hh. van Goltstein, van Zuylen van Nyevelt, van Bosse en van Eek hebben de voor- dragt bestreden, vooral omdat zij niet overeenkomstig de bedoelingen der grondwet was, en daaruit geene bezuiniging of vereenvoudiging zou voorl- vloeijen. De werkkring van den raad van state zou, volgens die voordragt, steeds ingewikkeld en omslaglig zijn. De minister van justitie verdedigde het ontwerp tegen die bedenkingen; hij loonde de ongegrondheid aan van de bewering dat het karakter aan den raad van state te geven in strijd zou wezen met dat, hetwelk de grondwet bedoelde en trad in eene ontleding van de onderdeden van het voorstel ten betooge dat hetverre van tot om- slagligheideer lot geregelde behandeling en afaoeniug van zaken leiden zoude. Nadat de bovengenoemde leden en ook de minister nader nog hunne denk beelden hadden uiteengezet, werden de algemeene beraadslagingen gesloten; die over de artikelen wordt heden gehouden. Bij de kamer is o. a. ingekomen een wets-ontwerp tol goedkeuring van eenige artikelen van de op den 21slen Sept. 1861 tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst ter regeling der wateraflapping uit de Maas en de daarmede in verband staande aangelegenheden. BIJ1TENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1