LEYDSCHE COURANT. n'. m 1861 MAANDAG 21 OCTOBER. 4 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bi) deze Courant behoort Bijblad IV0. 21. BINNENLANDSGHE BER1GTEN. 9 i <T 9 1 6 2ï n 9| o y 9Ï6 4/, LEYDEN19 October. De behandeling der begrooling is in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad ten einde gebragt. De raad heeft met 12 tegen 5 stemmen besloten de belasting op de honden af te schaffen. Een voorstel van het lid Sikkel Groós, om de belasting op het brandhout af te schaffen, werd met 13 legen 4 stemmen verworpen, alsmede ook dat van het lid ten Sande, om den hoofdelijken omslag pCt te verminderen, met 12 tegen 5stemmen. Een voorstel van het lid Hubrechtom de post voor openbare vermakelijkheden ent. van 60 op 600 te brengen werd met 14 tegen 5 stemmen aangenomen. Bij kon. besluit van den 8sten dezer is aan den gewezen directeur over den arbeid in het huis van militaire detentie alhier, den heer L. Burkels, een pensioen verleend ten laste van den staat van ƒ1000 'sjaars. De Staats-Courant bevat een slaat van nalatenschappen afkomstig van manschappen behoord hebbende tot de landmagt in O. I., waarvan de saldo's door de regfhebbenden bij het dep. van koloniën kunnen ingevorderd wor den. Daaronder komen de volgende nalatenschappen voor van personen, die alhier zijn geboren: J. H. Kerl ƒ2.58, J. H. Limbach ƒ1.26, B. Michard /2.67j, J. C. Pelgrom ƒ4 60, P. Rijken/0.58, A. Rogge 0.33A. Stuur ƒ2.33 en J. Wijnnobel ƒ2.71. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 176 tol 195 personen. Donderdag middag II. is het vierjarig zoontje van C. Belleman, spe lende achter de woning, gelegen aan den straatweg naar Voorscholen, onder Soeiervvonde, in de watering van ter Wadding gevallen en verdronken. (Ter waarschuwing kan strekken dat ook gisteren, in de lloefstraat of Kijf hoek alhier, in de openstaande put cencr woning, gelijkvloers, een vierjarig |tind is gevallen; de pogingen tot redding, door een der huisgenoolen aan- feweudzijn gelukkig geslaagd. Men verneemt, dat door de leden van hel gemeentebestuur en inwoners ran Hillegom den heer mr. W. Wijnaendts, vroeger lid der tweede kamer en der provinciale staten, bij zijn eervol aftreden als burgemeester der plaats, ten blijk van hoogachting en erkentenis voor zijn veeljarig loffelijk beheer en behartiging der gemeentebelangen, een sierlijk zilveren milieu de table is aangeboden. Jh'. mr. F. van Hogendorp heeft, om redenen van gezondheid, zijn ontslag genomen als lid der provinciale staten. De verkiezing van een lid ter zijner vervanging zal plaats hebben op den 29s,cn dezer. De Delftsche Cour. meldt, dat de hoogleeraren, belast met het onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Indië aan de akadetnie aldaar, zich gezamenlijk hebben gewend tot Z. M. den koning, met een adres, bevattende eenige van hunne bezwaren tegen het onlangs voor de akademie vastgestelde reglement. Hel adres is vooral gerigt tegen de bepa ling van het reglement, waarbij aan den directeur van de akademie de rege ling van het onderwijs wordt opgedragen, en houdt wijders bezwaren in tegen die bepalingen van het reglement, welke als krenkend voor de waar digheid hunner betrekking van hoogleeraar door hen worden beschouwd. Dezer dagen is te Brussel in het licht verschenen het officiële verslag, hetwelk omtrent de algemeene nationale tentoonstelling, te Haarlem gehou den, aan den Belgischen minister van binnenl. zaken is uitgebragt door den heer Jules Kindt, inspecteur der nijverheid, die door de Belgische regering was gezonden om die tentoonstelling te onderzoeken. De onafgehaalde prijzen van de tenloonslellings-loterij te Haarlem zijn Dingsdag II, publiek verkocht ten voordeele van de armen dier stad. Er bevonden zich nog eenige voorwerpen bij van betrekkelijk groole waarde, Jls een kamerkroon, een werktafeltje, een deken, enz. De dezer dagen te Oostburgonder verdenking van vergiftiging door middelen van lucifers, gevangengenomen vrouw is, bij gebrek aan bewijs, later in vrijheid gesteld. De diaconie der herv. gemeente te Yeenendaal heeft van wijlen mej. "V. Klomp een legaat groot ƒ1000 ontvangen. Te Leeuwen, in 'tland van Maas en Waal, heeft men, bij het omzet- 'm van den gronddezer dagen drie lijken gevonden van slagtoffers van f™ jongsten watersnood. Een van deze is aan de kleederen herkend voor dochter van zekeren van Haren. Men vond bij het zoo ongelukkig omge komen meisje nog 6 aan geld en een gouden ketting. Door het gemeentebestuur van Vlissingen is aan de tweede kamer een Wrcs ingediendwaarbij verzocht wordt de door den minister van marine bij de Korooiing voorgestelde opheffing der marine werf aldaar niet goed te keuren. De Luxemburgsche kamer is den 15den dezer door Z. K. U. prins Hendrik der Nederlanden geopend. De prins hield bij die gelegenheid eene uitvoerige rede, waarin hij met voldoening wees op den gunstigen flnantiëlen toestand des lands. Uit Alexandrië meldt men de aankomst aldaar van den afgetreden gouverneur-generaal van Ned. Indie, den heer Pahud. 's GRAVENHAGE 19 October. Tot kantonregter te Dordrecht is benoemd de heer mr. n. W. Fang- man, thans in die betrekking te Ridderkerk. Z. M. heeft den sergeant-titulair J. A. Stuffken, van het 5dc reg. in fanterie, benoemd tot 2den luit. kwartiermeester bij hel7de reg. van het wapen. Naar men verneemt, zal Z. K. 11. de prins van Oranje zich in de vol gende week naar het Loo begeven. De ministers van justitie en koloniën zullen Woensdag aanst. geen ge hoor verleenen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BRUSSEL, 18 October. Z. M. de koning der Nederlanden zal morgen te Luik aankomen en door de kon. familie aan het station opgewacht worden. De generaal Lahure en de majoor Fiquelmont zullen Z. M. reeds aan de grenzen ontvangen. Op het paleis zal een diner van 50 couverts plaats hebbenen des avonds zal door de muziek van het reg. guides eene groote serenade bij fakkellicht aan de beide vorsten gebragt worden. Zondag morgen zal de koning der Neder landen weder vertrekken. Volgens een onzer dagbladen heeft de minister van buitenl. zaken baron de Vrière, zijn ontslag gevraagd. EUAAKRUH. PARIJS, 17 October. Z. M. de koning der Nederlanden heeft Dingsdag avond, na afloop der voorstelling in de Italiaansche opera met den Nederl. gezant eene wandeling te voet langs de boulevards gedaan. Den volgenden dag begaf Z. M. zich naar Versailles en Klein-Trianonalwaar eene jagtpartij werd gehouden. Ook heeft daar eene batterij artillerie van de keiz. garde voor Z. M. in het vuur gemanoeuvreerd; de manschappen ontvingen ter belooning 50 hazen van het op dien dag geschoten wild. Des avonds bezocht Z. M. niet de groote opera, zoo als men gedacht had, maar het keiz. cirque, alwaar de inneming van Peking" werd opgevoerd. Heden heeft Z. M.in een open rijtuig gezeten, de voornaamste wijkeu van Parijs bezocht. Het vertrek des konings is, gelijk men weet, bepaald op Zaturdag. Op den morgen van dien dag zal Z. M. te Compiègne met den keizer dejeuneren. Z. M. heeft audiëntie verleend aan de alhier verblijf houdende Nederlanders. De heer Ilatazzi, voorzitter van de kamer van afgevaardigden te Tu- rynis alhier aangekomen en door den heer Thouvenel ten gehoore ontvan gen. De heer de Gramont, uit Rome teruggekeerd, is mede bij dien minister toegelaten. Naar men zegt slaan de betrekkingen lusschen'onzc regering en het hof van Rome op eenen goeden voeten zou de keizer ge neigd zijn de Italiaansche quaestie vooreerst in den tegenwoordigen toestand te latenhetgeen aanleiding heeft gegeven tot eenige verwijdering lusschen hem en prins Napoleon. Op grond van de onlangs in den DJoniteur gedane mededeeling ver wacht men een regerings-besluit, bepalende dat geene vlugschriften, van welken aard ookmogen uitgegeven worden zonder den waren naam des schrijvers. Onlangs werd medegedeelddat de regering voornemens was maatrege len te nemen tegen de vereeniging van den II. Vincenlius a Paulo. Deze maatregelen worden thans opgegeven in een schrijven van den heer de Per- signy aan de prefecten. Deze mogen de plaatselijke vereenigingenin over eenstemming met de wet, erkennen, maar moeten het bestaan van provinciale comités of van eenen oppersten raad verbieden. Wanneer het laatste ver langd wordt, moeten de grondslagen eener centrale vertegenwoordiging door den keizer vastgesteld worden. Blijkens eene officiële opgave, zijn in Frankrijk van 1 Jar., jl. tot 30 Sept. 5,900,000 hectoliters graan uit het buitenland ingevoerd. PESÜÏSSENI. BERLIJN 17 October. Hier ter slede worden steeds groote toebereidselen gemaakt om 's ko nings intogt op eene luisterrijke wijze te doen plaats hebben. Voor den grooten oplogt hebben zich uil de fabrieken meer dan 10000 arbeiders aan gemeldvan de schoenmakers ruim 5000, enz., zoodat de stedelijke rege ring veel moeite heeft om alles behoorlijk te regelen. Door Bremen is een plan ontworpen voor de oprigting ccner Duilsche

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1