LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 16 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be Prijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 October. Gisteren morgen heeft op de begraafplaats aan het einde van de Groene- steeg de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den in de vorige week overleden heer dr. II. A. Klcyneerste praeceptor aan liet stedelijk gymnasium alhier. Het lijk door de naaste bloedverwanten len grave geleid, werd gevolgd door twee van de hh. curatorenmeest al de docenten en een groot aantal van de tegenwoordige en vroegere leerlingen. De rector Suringar hield daarop eene indrukwekkende toespraak, waarin hijhulde doende aan de uitstekende verdiensten van zijnen ambtgenoot en vriend, zich opzettelijk bepaalde bij het grootc verlies dat het stedelijk gymnasium geleden heeft door den dood van dezen op 29-jarigen leeftijd over leden geleerde, die te vroeg ontrukt werd aan eenen werkkring, waarin hij hoogst nuttig was; aan bloedverwanten en vriendendie hem liefhadden en vooral aan echtgenoot en kinders, voor wie hij onmisbaar was. Wegens het ongewone zachte weder en de niet koude nachten staat de bloeijende Buonapartea juncea var.waarvan wij vroeger gesproken hebben, nog altijd in den tuin van den heer C. H. Kroon, en wordt aldaar door menigen liefhebber bezocht. De stengel neemt steeds in hoogte toe en gaandeweg openen zich de bloemen. De Staats-Cour. bevat eene opgaaf van het gemiddelde der jaarlijksche betrekkelijke sterfte in de verschillende gemeenten van het rijk, na aftrek van de levenloos aangegevenengedurende de jaren 1856—1860. Volgens die opgaaf was de gemiddelde sterfte in de onderscheidene provinciën gedu rende die jaren als volgt: Zeeland 1 op 35 6 inwoners, Noordholland 1 op 36 2, Zuidholland 1 op 36.3 (Leyden 1 op 34), Friesland 1 op 41.3, Utrecht 1 op 42, Groningen 1 op 42.9, Overijssel 1 op 44.9, Noordbrabant 1 op 46.1, Limburg 1 op 47 1, Gelderland 1 op 49 2, Drenthe 1 op 50 6. Bij. deze opgaaf is levens dc aanleekening gevoegd van hetgeen in onderschei dene plaatsen op de sterfte belangrijken invloed had. Uil het verslag nopens den slaat der zeevisscherijen in 18G0 blijkt, dat de gesteldheid daarvan alsloen ongetwijfeld gunstig mogt heeten, be houdens uitzonderingen, die wel nimmer zullen ontbreken. Het jaar 1860 heeft voor dezen tak van nijverheidals één groot geheel beschouwdtol de zeer voordeeligc behoord. Als een voorbeeld brengen wij bij de ha ring en kustvisscherij in Zuidholland (Scheveningcn Katwijk en Noordwijk) van welke de vangst beliep ruim 22j- millioen haringen, die eene waarde van ƒ443,502 vertegenwoordigde. Als zeker wordt uil 's Ilagc aan de Amst. Cour. gemeld, dal Z. M. de koning, vóór zijn vertrek naar Parijs, concessie heeft verleend aan den lieer J. G. Jager, te*Amslerdamlot het maken van een kanaal door Hol land op zijn smalst, met inpoldering van het Oostelijk en Westelijk Y, en eene rentegaranlie van 4i pCl. over 18 millioen door den staat. Bij zekeren van den Brander, in de Warmoezierslaan te Rotterdam, staat thans een rnorellenboomwelke in dezen zomer tweemaal volwassen vrucht heeft gedragen. (IV. R. C Met den 5den November aanst. zal aan 's rijks munt te Utrecht een aanvang gemaakt worden met het geven van kosteloos onderwijs in de essaaiktinde. Degenendie de lessen wenschen hij te wonenmoeten zich daartoe schriftelijk tot het mnntcollegic wenden. Om toegelaten te worden moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben bij het voorafgaand examen, dat op Maandag 4 Nov. bevorens, ten overstaan van het collcgie, zal worden afgenomen. Eenige ingezetenen der gemeente Kampen hebben het voornemen om zich lot eene commissie te vormen, ten einde voor hunne rekening eene aanzienlijke hoeveelheid aardappelen in het buitenland te doen koopendie aan oppassende arbeiders en handwerkslieden, die aldaar woonachtig zijn, zullen worden afgestaan, zonder dat er winst op zal berekend worden. Uit Middelburg meldt men van den llden. Heden avond zijn de regter- commissaris, officier van justitie en substituut-griffier bij de arr.-regtbank over Ylissingen naar Oostburg vertrokken, naar men wil wegens eene al daar plaats gehad hehbende poging tot vergiftiging, door middel van luci ferskoppen. Behelzen de geruchten waarheiddan zoude eene vrouwdie meende dat haar man in betrekking stond met hare buurvrouw, in den regenbak van deze laatste 24 doozen lucifers hebben geworpen. Door de uiaréchaussée der brigade Axel is in het huis van arrest te Goes overgebragt de persoon van D. W., uit de gemeente Koewacht, ver dacht van poging tot moedermoord. Misbruik van sterken drank schijnt de aanleidende oorzaak te zijn geweest. Een telegrafisch berigt uit Batavia van 31 Aug., bij de N. R. C. ontvangen, luidt als volgt: Op Java is hel rustig. Uit Banjcrmassing niets bijzonders. De aftredende gouverneur-generaal Paliud vertrekt met deze mail naar Nederland. Hoofdst. V. (binnenl. zaken) der staalsbegrooting voor 1862 bedraagt 17,772,331.73, zijnde ƒ543,851.33 meer dan in 1861. Het zijn voorna melijk de afdeelingen waterstaat en publieke werken, onderwijs, kunsten en wetenschappen; nijverheid, telegraphie en pensioenen, welke die ver meerdering veroorzaken. Er is eene som van ongeveer ƒ67000 meer dan in 1861 op den post voor het groot Noordhollandsch kanaal gebragt, ter wijl voor 1862 eene som van ƒ100,000 is gesteld voor het bouwen eener stoomboot als ijsbreker. De uitgaven van de afdeeling Onderwijs zijn voor 1862 op omstreeks ƒ342,000 meer geraamd dan voor 1861. Uitgaven van geheel buitengewonen aard, namelijk die welke vereischt worden om aan de Nederlandsche nijverheid en kunst eene waardige plaats op de Londensche tentoonstelling te verzekeren, zijn de hoofdoorzaak van het verhoogd bedrag der afdeeling Nijverheid. Tot aanvankelijke herstelling van de groote zaal op het Binnenhof wordt weder ƒ40000 aangevraagd. In eene toelichting van dien post wordt gezegd, dat het bij het afbreken van de kap en van het dakwerk is gebleken, dat een gedeelte van het daarmede in verband staande muurwerk insgelijks diende te worden vernieuwd, heigeen niet koude worden vooruil gezien. Nadat de minister de zaak van het her stellen der groote zaal rijpelijk had overwogen, heeft de regering gemeend in de uitvoering en voortzetting van het aangevangen werk geene verande ring te mogen brengen. De regering zal bij eene afzonderlijke wetsvoor- dragt aanvragen de geiden, noodig voor dc verbouwing van het Binnenhof. Men treft op de begrooting aan ƒ49000 voor onderhoud van werken in de provincie Zuidholland en ter voortzetting van den waterweg van Rotterdam naar zee. Voor de staatsspoorwegen is weder 10 millioen uitgetrokken. Dit voorstel geschiedt onder voorbehoud van nadere verhooging wanneer de noodzakelijkheid daarvan mogt blijken. Bij afd. Vil wordt ten behoeve der Leydsche hoogeschool, voor aanbouw en onderhoud van gebouwen, alsmede aankoop en onderhoud van meubelen en instrumenten, ƒ39790 uitgetrokken. Van deze som is ƒ8290 bestemd voor het gewoon jaarlijksch onderhond; ƒ10000 voor het nog ontbrekende materieel ter: dienste van het gebouw voor de ontleed-, schei- en natuur kunde en van dat voor de sterrekunde, ƒ17500 voor de verbouwing der akademische bibliotheek, en ƒ4000 om de lokalen, vroeger gebruikt voor de natuurkundige lessen en verzameling, in te rigten ten dienste van's rijks museum van natuurlijke historie. Bij laatstgenoemd museum was sedert lang dringende behoefte aan meerdere ruimte, daar vele voorwerpen óf niet óf zeer onvoldoende geplaatst konden worden. Bij afd. VIII wordt ƒ4000 uitgetrokken voor de kosten van het algemeen Ned. woordenboek en het werk over de insecten die den landbouw benadeelen. Betreffende het laatstgenoemd werk wordt gezegd dat volgens het voorstel van den heer Wttewaall er vijf jaren zouden noodig wezen om de bouwstoffen voor dat werk te verzamelen daarna kon tol de uitgave worden overge gaan. Gedurende dien lijd verlangde die heer een honorarium ten bedrage van 1000 'sjaars, ter vergoeding van den tijd dien hij anders op voor- deeliger wijze zou kunnen besteden, terwijl voorts gelijk bedrag noodig was voor zijne reis- en verblijfkosten, ter zake van het plaatselijk opnemen van belangrijke schade door insecten aangerigt, en voor het wetenschappelijk determineren, teeketien en in het hout snijden der voorwerpen, in heiwerk te beschrijven. Dit voorstel achtte de regering aannemelijk. Van dergelij- ken arbeid waren, meende zij, belangrijke uitkomsten te verwachten, ter wijl de opoffering van ƒ2000 gedurende vijf jaren gering scheen tegenover de voordeelen die er van de verspreiding der nuttige aanwijzingen, in het werk te doente verwachten waren. Van vele zijden werd bij de rege ring krachtig aangedrongen op het voortdurend ondersteunen van deze veel belovende onderneming. 's GRAVENHAGE, 15 October. Aan den lieer F. A. Ebbinge Wubben is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris ter standplaats Staphorst, en in zijne plaats benoemd mr. C. A. II. Ebbinge Wubben, advocaat en candidal".t-nolaris aldaar. Tot surnumerair bij het vak der directe belastingen enz. is benoemd de heer E. F. Smeets, te Heerlen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den prov. staf: tot luit.- koloncl, den majoor J. II. L. de Jonglr, prov. adjudant in Utrecht; bij het wapen der infanterie: bij hel lstc reg., tol luit.-kolonelden majoor G. G. Staringvan het 8stc reg. van het wapenbij het 2dc reg.tol kapitein 3de kl. den Ist"1 luit. E. K. J. Verkouteren, van het reg. greandiers en jagers; bij het 4de reg., tot kommandant van het regiment, den luit.-kolonel W. A. van Toll, van het lslc reg. van het wapen; lot luit .-kolonelden majoor

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1