Per Telegraaf. akademiegebouw de pleglige ovcrdragt plaats van het rectoraat der hooge- school. Nadat de aftredende rector magnificus, prof. van Deen, de lotgeval len der hoogeschool in het afgeloopen akademiejaar in de Latijnsche taal had medegedeeld en zijne waardigheid had overgedragen aan den hoogleeraar van Hallhield hij cene redevoering in de Nederlandsche taal over de wer king der natuurkrachten in het dierlijk organisme in het algemeen, en over den invloed der electrische kracht op de stofwisseling in het bijzonder. 'sGRAVENHAGE, 12 October. Z. M. heeft als officier in de orde van de Eikenkroon opgenomen den heer P. C. Bijleveld, burgemeester van Zalt-Bommel. Z. M. heeft aan mr. D. M. M. baron d'Yvoy van Mijdrecht, dienst doend kamerheer bij H. M. de koningin-moeder, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aan den generaal-majoor J. M. graaf van Lynden, van den grooten staf, tot het dragen van de versierselen van kommandeur met de ster der orde van den Rooden Adelaar, hem door den koning van Pruissen geschonken. Aan den luit. ter zee 2de kl. J. C. A. van Asperen, thans dienende in O. I., is op zijn verzoek eervol ontslag nit de zeedienst verleend. Z. M. de koning is heden nacht ten 2j- ure met een extra-spoortrein naar Frankrijk vertrokken. Z. M. wordt vergezeld door jh'. mr. F. L. W. de Koek, directeur van 's konings kabinet; graaf J. M. van Lynden, eersten adjudant en sous-chef van het militair huis des konings, en de adjudanten jhr. C. II. F. du MonceauW. C. baron Snouckaert van Schauburg en jhr. J. 11. van Capelle. Men verzekert dat Z. M. lot den 19den dezer te Compiègne zal verblijven, zich den 20sten naar Luik begeven zal, om daar Z. M. den koning der Belgen te bezoekenen den 22stcn dezer aan de plegtigheid van het leggen van den eersten steen van den spoorwegbrug nabij Zutphen zal deelnemen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ10van de leden der maatschappij »Tot onderling nut" te Suriname. -- De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal zetten dage lijks het onderzoek over de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1862 voort. BMTENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAK I». LONDEN, 10 October. l)c raad voor openbare werken dezer hoofdstad heeft dezer dagen den aanleg in oogenschouw genomen van de reusachtige riolen, die dienen moe ten om alle onreine stoffen, die uit de stad naar den Theems vloeijen, van die rivier af te leiden. Dat werkwaartoe thans 10,000 personen worden gebezigd, zal ongeveer 2 millioen kosten. Eergisteren haddoor eenen zwaren mist die de hoofdstad omhulde een treurig ongeluk op den Theems plaats. Eene boot, waarin zich een kolenmeter en 11 kolendragers bevonden, kwam in botsing met twee vracht- schuilen en werd omgeworpen6 der kolendragers verloren daarbij het leven. Te Manchester neemt het aantal katoenfabriekenwaarin de arbeid een gedeelte van den tijd stil staat, met eiken dag toe. Schier algemeen is de arbeid er tot vier dagen van de week beperkt. Volgens berigten omtrent de jaarmarkt van Nischnei Nowgorod, de grootste jaarmarkt van Rusland, is aldaar eene groote hoeveelheid in Bokhara en Khiwa geteelde katoen aan de markt gebragt. Voor rekening van Russische fabriekanten werd daarvan niet minder dan 50000 pud gekocht. Deze uit Midden-Azië afkomstige katoen wordt door de fabriekanten in Rnsland zonder bedenking gebezigd; zij levert, naar opgegeven wordt, eenen zeer goeden draad. Te Edinburg zijn de uitgestrekte fabriekgebouwen van de bh. Laidlow afgebrand, waardoor 2000 arbeiders gedurende geruimen tijd van werk zijn beroofd. FRANKRIJK. PARIJS, 10 October. Z. M. de koning der Nederlanden wordt den 12den dezer te Compiègne verwacht en wel des namiddags. Z. M. zal vier dagen op dat lustverblijf en vier dagen in de hoofdstaden wel op de Tuileriëndoorbrengen. Ge durende de laatste vier dagen zal Z. M. verschillende uilstapjes in de om streken onzer stad ondernemen. De keizer heeft drie officieren van zijn huis benoemd om den koning bij zijne komst aan de grenzen te ontvangen. Dezelfde officieren zijn voor de personele dienst des konings bestemd. Z. M. de koning van Pruissen heeft het grootkruis van den Zwarten Adelaar verleend aan den keizerlijken prins, aan de ministers Thouvenel en Walcwski en aan den maarschalk Vaillant. Aan den hertog van Bassano, opperkamerheer des keizers heeft de koning de decoratie van de orde van den Rooden Adelaar, met diamanten bezet, geschonken. De koning heeft bij zijn vertrek aan het dienstpersoneel op het slot Com piègne 15000 fr. en aan de opzigters van de jagt 2000 fr. geschonken. Prins Napoleon en zijne gemalin zijn uit Amerika alhier teruggekeerd. Het Bulletin des Lois bevat een keiz. decreet, waarbij ten behoeve van het ministerie van binneniandsche zaken een buitengewoon crediet wordt geopend van 300,000 fr.strekkende om den eigendom te koopen van den door den heer Hughes uilgevonden telegrafischen toestelen om volgens dit stelsel een zeker aantal van die toestellen te doen vervaardigen. Naar men zegt is er in den jongsten, onder voorzitting des keizers gehoudenministerraad besloten de betrekking van minister zonder porte feuille, of zoogenoemde ministre-oratewraf te schaffen, omdat zij in de kamers dikwijls meeningen verdedigen, geheel in strijd met de zienswijze van den minister, wien het behandelde punt aangaat. Naar men verzekert zal het regtsgeding bij verstek tegen Charles Jud, den moordenaar van den heer Poinsot, op den 25slcn dezer aanvangen. Het is reeds gebleken dal de te Toulon gevangen genomen persoon de beruchte Jud niet is. Volgens het dagblad le Monde is de persoon van Castrucci door de Joden te Florence voor 1000 fr. omgekocht gewordenom zich aan te geven als schuldig aan den moord van den Pauselijken gendarme, voor welk mis drijf Lacotelli te Rome is ter dood gebragt. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt heeft de generaal Cialdini bepaaldelijk zijn ontslag genomen en zal hij in de tweede helft van October Napels verlaten. Het bevel over de militaire magt in de Napelsche provinciën is aan den ge neraal Lamarmora aangeboden. Aan het Hongaarsche legioen in Italië zullen twee ridderkruisen en zestien militaire medailles toegekend worden, voor de diensten door dit corps bij de besirijding der roovers bewezen. Het legioen zal naar eene stad in de nabijheid van Genua overgebragt worden, zoodat er geen grond is voor de vrees, dezer dagen geuit, dat het een aanslag tegen een of ander punt van de Adrialische zee in den zin had. Voor het gedenkteeken van graaf Cavour is reeds eene som van 131,984 fr. bijeen. Het berigt omtrent de gevangenneming en den dood van den Spaan- schen generaal Borges wordt tegengesproken. PltriSSEN. BERLIJN 10 October. Dezer dagen zijn alhier 200 werklieden uit Parijs aangekomenten einde het hotel van den Franschen gezant bij ons hof in te rigten tot het vieren van een groot feest bij gelegenheid van 's konings inlogt alhier. Dat feest zal drie dagen duren. De maarschalk llac-Mahon, die zich als vertegenwoordiger van keizer Napoleon naar Koningsbergen begeeftis reeds Keulen gepasseerdmet een extra-spoortrein van 20 rijtuigen. Met dien trein werdeu ook 4 gala-rij tuigen en 20 paarden vervoerd. Bij gelegenheid van den plegligen inlogt des konings in de hoofdstad zullen, naar men verneemt, noch militairen, noch politie tot handhaving der orde worden gebezigd. De stedelijke regering zal bij publicatie de burgerij uitnoodigen zelve die zorg op zich le nemen. Men is in geheel Duitschland voornemens om over 2jaren den 50-jarigen gedenkdag van den slag van Leipzig in alle staten plegtig te vieren. De j grootste plegtigheid zal op het slagveld zelf plaats hebben. Ook reeds dit jaar zal op 18 Oct. de gedenkdag van dien roemrijken veldslag worden gevierd. De berigten uit Leipzig nopens den afloop der mis aldaar, luiden over het algemeen gunstiger dan men grond had te verwachten. Dit was meer bijzonder met lakens en andere wollen stoffen het geval, die zelfs tot mer kelijk hoogere prijzen gercede nemers vonden. Voor wol van goede qualiteit werd veel voor rekening van Engelsche en Belgische fabriekanten gekocht. Naar men verneemt zullen de deelhebbers in de speelbank te Wiesba den over het afgeloopen zomer-halfjaar een dividend van 17 fl. ontvangen. PARIJS, 11 October. De dagbladen bevatten een berigt uit China, over St. Petersburg ontvangen, waarin gemeld wordt dat de algemeene toestand aldaar geene verandering ondergaan heeft, dat het land rustig is en dat prins Kung den titel van regent des rijks heeft aangenomen. NEW YORK, 1 October. R.ODe zuidelijke troepen hebben Munsons Hill en andere stellingen voor Washington verlaten, die thans door de bondstroepen zijn bezet. De bankiers van New York hebben de helft der 50 millioen van de bondsleening genomen. In Missouri is de toestand niet veranderd. In Kentucky ontvangen de beide partijen versterking. TURYN, 11 October. Uit Rome meldt men van den 9den het volgende: Er zullen op nieuw roovers-expeditiën plaats hebben. Volgens gerucht zul len de roovers een aanval op verschillende punten der zuidelijke provinciën doen. De Bourbonsche comite's te Marseille en te Triëst zijn ijverig werkzaam. MARSEILLE, 12 October. De berigten uit Rome en Napels ontbreken. De oorzaak daarvan is onbekend. In brieven uit Napels van den 8stel1 wordt medegedeeld, dat vier bataillons bersaglieri in haast naar Calabrië zijn gezonden. Het berigt omtrent het Fusilleren van den generaal Borges wordt niet bevestigd. De troepen-beweging tusschen Toulon, Italië en Al- gerië blijft aanhouden. Dagelijks worden er detachementen cavalerie uit Afrika te Port-Vendres ontscheept. BERLIJN, 12 October. De kroonprins en de kroonprinses hebben gis teren lord Clarendon, die koningin Victoria bij de krooningsplegligheid zal vertegenwoordigen, in het hotel, waar hij met zijne echtgenoote en beide dochters zijn intrek heeft genomen een bezoek gebragt. KONSTANTINOPEL, 9 October. De conferentiën over de Donau-Vor stendommen zijn geschorst. De vertegenwoordigers hebben nadere instruc- tiën van hunne regeringen gevraagd. Omer-pacha hèeft versterking ontvan gen. Volgens gerucht zou Mehemed-AIi definitief lol seraskier benoemd zijn. Kiprisli-pacha is vertrokken. AKABEIIIE-N1EIHVS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 9den October de heer L. Reitsma, van Ooslermeer, prov. Friesland, in de regten, met Theses. KERKlMEHtVt». Door onderscheiden prov. kerkbesturen zijn, na afgelegd examen, tot de heilige dienst toegelaten de navolgende candidatenJ. P. BoomH. Cannegie- ter, W. R. Cannegieter, A. E. van Deinse, T. II. van Doldir, A.G. Harger, W. F. C. J. van Heel, D. C. Nyhoff, J. H. A. Offerhaus, W. van Rog gen, W. Schuurman en J. W. de Vries. Te Gapinge (prov. Zeeland) is tot predikant beroepen de kand. II. Vermaas.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2