KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. BIJBLAD 1°. SO. DER (Behoorende bij de Leijdsche Courant van 7 October ó86óiP. óW). -O-OO-O-d ©-o-o-c Zitting van 5 October. Tegenwoordig de heeren van der Hoeven, du Rieu, Hubrecht, de Fremery, Huy- ser, KrantzMeerburg, Tollens, Driessen, Tichler, Stoffels, ten Sande, ie Poole, Lezwijnde Moen en Siegenbeek; het lid KInit gaf kennis verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De aanteekeningen der vorige bijeenkomst worden gelezen en vastgesteld, waarna de Voorzitter mededeelt; 1°. Een besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuidhollandvan den isten October 18G1n°. 5 (Prov. blad n°. 99), houdende verdaging tot het einde van Augustus 1862 der koninklijke beslissing op de aanhangige voorstellen van ge meenteraden tot heffing van begrafenisregten. 2°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, in dato 25 Sep tember jl.G. S. n°. 24, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van den IS"1™ bevorens, tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1861, om te kunnen voorzien in de kosten van een 100-tal dreggen. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. Voorts heeft de Burgemeester overgelegd 1°. Een adres van diakenen der Nederduitsch-Hervormde gemeente, daarbij 's Raads goedkeuring verzoekende op eenige wijziging in hun plan tot het bouwen van arbei derswoningen in de Verwerstraatwaartoe hun bij raadsbesluit van den 29sten Mei dezes jaars gemeentegrond werd afgestaan. 2°. Een verzoekschrift van S. Bronsgeest, om vergunning tot het afsluiten van een slop of uitgang in de AVeslhavenstraat. 3°. Adressen van C. C. lloppenbrouwerM. Kuivenhoven, J. Terdu en J. van der Voortom tot ambtenaar bij de plaatselijke belastingen te worden benoemd. 4". Adres van P. S. Rooijaardsgewezen administrateur in het Cholera-hospitaal waarbij deze eene gratificatie verzoekt. Conform de voordragt is besloten deze stukken, ten fine van berigt en raad, te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter deelt nog mede eene missive van Curatoren van het stedelijk gym nasium, van den lcn dezer maand, n°. 213, omtrent de tijdelijke voorziening in een deel van het onderwijs aan die instelling, bij de ziekte van den 1™ praeceptor Dr. H. A. Kleyn. En is conform de voordragt met algemeene stemmen besloten, den aangegeven maatregel goed te keuren. Vervolgens stelt de Burgemeester aan de orde van den dag: Eene voordragt van Burgemeester en Wethouders, tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter ondersteuning van het aanhangig wetsontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg eener spoor lijn van Leyden naar Woerdenmet concept-verzoekschrift. En is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, zoo danig adres in te dienen, terwijl het aangeboden ontwerp tevens met eene geringe wijziging is vastgesteld, zijnde van dezen inhoud: »De Raad der gemeente Leyden neemt de vrijheid zich met beschei den aandrang tot uwe vergadering te wenden, onder uitdrukking van den eerbiedigen wensch dat het haar moge behagen, aan het aanhangig wetsontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerden hare goedkeuring niet te onthouden. Hij wordt daartoe niet eeniglijk geleid door het onmiskenbaar groot belang, in dien spoorweg voor deze gemeente gelegen, levendig overtuigd zijnde dat de beslissing, in hoeverre eene onderneming als de aanleg van den hier bedoelden weg in waarheid van algemeen nut te achten zij, nimmer kan noch mag afhangen van de vraag of ze voor eenige bijzon dere gemeente beduidende voordeelen zal afwerpen, evenmin als dat nut kan worden miskend, indien soms eene andere gemeente hare eischen niet in allen deele zag bevredigd. Alleen het vertrouwen, waarin hij van den aanvang stond en zich allengs meer en meer bevestigd zag, dat die spoorweg, welke den Hol- landschen IJzeren weg met den Nederlandschen Rijn-spoorweg moet ver binden en de aansluiting aan het groole spoorwegnet in andere rijken verleenen, voor al de aan eerstgemelden weg gelegene gemeenten, zon der onderscheid, van het grootste gewigt is en daarbij aan de bevolkte, nijvere, zich allengs meer ontwikkelende Rijnstreek vermeerdering van welvaart belooft, deed hem vrijmoedigheid vinden den uitgedrukten wensch tot uwe vergadering te rigten. Bedriegt hij zich niet, dan zal het toch bij de overweging en beoor deeling van het aanhangig wetsontwerp inzonderheid moeten ter sprake komen of de lijn daarbij bedoeld, wier aanleg door de regering binnen de grenzen harer bevoegdheid werd toegestaan, inderdaad voor het alge meen nuttig zij. Is dit zoo, moet de beantwoording dier vraag, naar zijn bescheiden oordeel, met ter zijde stelling van nevenbedenkingen, op de beslissing aangaande het wetsontwerp te nemen van overwegenden invloed zijn, de Raad durft hel van de wijsheid uwer vergadering verwachten dat, waar nevens deze gemeente Haarlem,'sGravenhage, Delft, Schiedam, en daarbij een zoo belangrijk deel van Zuidholland, gebaat worden en zich voordeelen gewaarborgd zien, welke iedere andere lijn waarvan immer sprake was geheel zouden doen wegvallen, dat nut niet lig- telijk kan worden ontkend. Hij veroorlooft zich mitsdien om, ondersteunende de ook van elders daartoe aan uwe vergadering voorgedragen gronden, haar dringend te verzoeken, den in den aanvang uitgesproken wensch wel te willen be vredigen." Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5