LEYDSCHE COURANT. N°. 120. 1861. (ffm n. M \;B, MAANDAG 7 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, Av ft* De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 2Q. KINNENLANDSCHE BKRIGTEiY LEYDEN, 5 October, liij kon. besluit van den 2den dezer is benoemd tot lid van hel collegie van curatoren der hoogesehool alhier de heer mr. E. J. A. graaf van By- laridt, te 's Gravenhage. In de zitting van den gemeenteraad is besloten een adres bij de tweede kamer aan te biedenter ondersteuning van het aanhangige wets ontwerp tol onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Leydcn op Woerden, liet adres is in het Bijblad der courant opgenomen. De heer mr. J. W. Schuurman zal Maandag 7 dezer, des namiddags ten 2 ure, in eene plegtige zitting der arrondissemenls regtbankals voor zitter dezer regtbank worden geïnstalleerd. In de vergadering van de maatschappij der Nederl. letterkunde, die gisteren avond gehouden werd, is prof. 11. Frtiin op nieuw tot voorzitter gekozen. In dezelfde vergadering vernam men met leedwezen, dat de se cretaris, de heer rnr. J. T. Bodel Nyeuhuis, die gedurende een lal van jaren met buiiengewonen (jver was werkzaam geweest en aan de maatschappij uitstekende diensten had bewezen, had moeten besluiten, ter wille zijner gezondheid-, zijne betrekking neder te leggen. Uit de begrooling van het XIde hoofdstuk der slaatsbegrooting voor 1862 blijkt, dal de regering voornemens is den hoogleeraar W. H. de Vriese, die in het belang der cultuur op Java met eene zending derwaarts is belast geweest, met ingang van 1 januari] 1862 te benoemen tot adviseur voor cultuur-aangelegenheden, onder genot eener toelage van ƒ2000 'sjaars. Tot bestrijding der kosten van biniienlandsche reizen, welke tot volbrenging zijner laak noodig worden geacht, is geraamd eene som van ƒ500. Ook blijkt daaruit, dat de regering liet plan heeft opgevat een Japansch- Nederduitsch-Engelsch woordenboek voor gouvernemenls-rekening te doen uitgeven. De kosten van drukken en uitgave worden geschat op ƒ16000, terwijl aan den vervaardiger, den hoogleeraar J. Hoffmann, een honorarium zal worden toegelegd van ƒ3000. Tegenover deze uitgaaf zal eventueel ter bate van 's rijks schatkist worden gebragt de opbrengst der verkochte exemplaren. Bij hoofdst. V (binnenl. zaken) is uitgetrokken ƒ1200 om een tweeden observator bij de sterrewacht te kunnen benoemen en ƒ400, voor de aan stelling van een tweeden bediende bij de akademische bibliotheek. Voor de verbouwing der akad. bibliotheek, waarvoor reeds een plan is ontworpen, wordt 17500 uitgetrokken. Ilct overige van de daartoe benoodigde som (ƒ35000) zal op de begrooting van het volgende jaar voorkomen. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 109 kinderen, als: 53 zoons en 56 dochters. Overleden 71 personen, als: 12 mannen, 10 vrouwen, 26 zoons en 23 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 31 huwelijken. Onder de fraaije verzameling tropische en andere gewassen bij den heer C. H. Kroon op de Oude Vest alhier, bevindt zich eene Buonapartea jun- cea var. Deze plantomstreeks 25 jaren oudheeft voor 6 weken een bloei- begiusel vertoonddal tot eenrn naaldvormigen stengel is opgeschoten. Die stengel heeft thans eene hoogte bereikt van minstens 3j Ned. el, prijkende met eene ontelbare menigte bloemknoppen, die onder aan den stengel reeds geopend zijn. De bloemen hebben cenigzins den vorm eener lelie, met sterk teruggeslagen bladeren, en zijn eenvoudig, groen-geelachtigvan kleur. Dat deze plant bloeit, wordt merkwaardiger geacht dan van de dusgenaamde lOOjarige aloë Agave americanaEerstdaags zal zij, wegens gebrek aan eene geschikte plaats bij den lieer Kroon naar den akad. kruidtuin worden overgebragt, zoodat zij daar door belangstellenden zal kunnen bezigtigd worden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 142 tol 175 personen. Het aantal baden aan de zwem- en badinrigling Rhynzigt in de maand September bedroeg nog 1716; gedurende het saizoen van 1 Mei tot 30 Septem ber was hel aantal 17579. Van den Leydschendam meldt men ons hel volgende: Onder Veur had gisteren middag eene vrecselijke vergissing plaats. Bij den landbouwer van Lochem had een der huisgenootenbij hel gereedmaken van liet middag maal, den inhoud van een onder meer andere zaken voorhanden liggend zakje gebruikt om er saus van te makendenkende dat het meel was. On der den maaltijd echter werden de baas, de vrouw, het kind en de dienst meid hevig ongesteld en bleek lietdat er rottenkruid in plaats van meel voor de saus was gebezigd. Ofschoon het geval zich in den beginne voor allen bedenkelijk liet aanzien, zijn drie hunner thans het gevaar te bo ven de vrouw echter is lieden morgen onder vrecselijke smarten overleden. Het is misschien niet overbodig hierbij te voegen dat de hoeren veeltijds rattenkruid in huis hebben om er, in water opgelost, de schapen mede te wasschen. Men meldt ons liet volgende: Te oordeelen naar de scheepsvrachlen met bloembolleu, die, in kisten en manden gepakt, in de vorige maand van Haarlem lar.gs den Vliet naar Botterdam vertrokken, was de verzending dit jaar weder allerbelangrijkst. De waarde van die verschillende partijen kan uiterst moeijelijk berekend worden, maar zeker is het dat zij verscheidene duizende guldenn bedragen. Te Rotterdam worden die bloembollen verpakt en uitgevoerd en het wekt verbazing als men verneemt welk een gewigiigc handel er in dat vak steeds op Dititschland, Rusland en Engeland gedreven wordt. 7.oo handhaaft Haarlem, Hollands lusthof, nog altijd op dat punt haren aloitdcn roem. Dezer dagen is hier te lande aangekomen en over Rotterdam naar Utrecht vertrokken Mgr. Moully, vicaris-aposloliek te Peking. Wij vernemen, zegt het Hbl.dat burgemeester en wethouders van Amsterdam eerstdaags aan den stedelijken raad zullen voorstellen, om twee nieuwe hoogleeraren aan het athenaeum aan te stellen, e'én in de regten en één in de letterende collegiegelden af te schaffenwaartegen de studenten voor ieder studiejaar ƒ200 aan de stedelijke kas zullen hebben te betalen, terwijl de bezoldigingen der hoogleeraren zullen worden verhoogd. Aan de Utrechtsche hoogesehool zijn sedert het begin van den nieu wen cursus 77 studenten ingeschreven. Uit Hoorn meldt men het volgende: De eerw. heer P. Does, die voor eenige dagen zijne 25-jarige herderlijke bediening, als pastoor der parochie van den H. Cyriacus alhier, mogt gedenken, heeft ook in het huis van cor rectie alhier, waar hij mede 25 jaren zijn geestelijk ambt uitoefende, dit feest in eene plegtige godsdienstoefening gevierd. Terwijl de bezettingwacht het geweer presenteerde, werd Z. Eerw. opgewacht door den heer comman dant en verdere leden des besluurs, die hem de kapel binnenleidden, waar hel altaar, naar het vermogen der gevangenen, smaakvol was versierd. Bij het einde der mis werd eeue cantate aangehevenwaarna een der gedeti neerden voortrad, om, in naam van allen, in hartelijke bewoordingen zij nen innigen dank te betuigen voor alle moeite, opofferingen en zorgen, door den jubilaris aan hen gewijd. Uit Maas en Waal wordt geschreven, dat van de 39 te Leeuwen bij den watersnood verdronken personen nog 14 lijken worden vermist. Uit Zulplien meldt men, dat de oogst der boekweit, en vooral die der witte boonen overheerlijk is uitgevallen. Een boer, in de nabijheid dier stad, had één tnud witte boonen gepoot en heeft gemiddeld 70 mud gewon nen. Op een anderen hoek, was de opbrengst het 87voud van het gepoole. Uit I.obith meldt men dat de invoer van aardappelen uit Duilschland dagelijks toeneemt. Behalve den aanvoer met de verschillende stoombooten, zijn in den loop van acht dagen 18092 mudden in schepen langs dat kan toor aangebragt. 's GRAVENHAGE, 5 October. Z. M. de koning heeft benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de hh. F. W. de Virieu, directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel; G. J. Kolff, notaris te Herwfjnen; M. J. Versteegh, burgemeester van Zoelen K. Iloeflaken, burgemeester van Hedel en Ainmerzoden en W. N. Bellingan de Krijger, burgemeester van Drielen tot ridders van die orde, de hh. D. C. den Ouden, burgemeester van Est en Opijnen; G. J. Kolfschoten, bur gemeester van Wamel; J. Meijer, burgemeester van Drulen; A. van Os, burgemeester van Brakel, Poederoijen en Zuilichem; C. B. Hiebendaal, bur gemeester van Appeltere en J. J. Kuppen, heemraad van Maas en Waal. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den luit. ter zee 2de kl. A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn, tot het dragen der versierselen van ridder met de Zwaarden der Adolfs-orde, hem geschonken door den hertog van Nassau, en aan den officier-machinist II. ilardes tol het dragen der versierselen van ridder der 3de kl. van de orde van St. Stanislas, hem ge schonken door den keizer aller Russen. Z. M. heeft den schout bij nacht J. May, benoemd kommandant van de zeemagt in O. 1., benoemd lot zijn adjudant in buitengewone dienst. Tot notarissen zijn benoemd: te Avereest, arrond. Zwolle, de heer II. Fabius, cand.-notaris te Sleenwijk; te Zelliem, arrond. Zutphende heer mr. 11. A. J. Penninck, cand.-notaris te Almelo; en in de gemeente Haarlemmermeer, arrond. Haarlem, de heer J. L. van der Moer, cand.- notaris te Zaandam. Tot directeur van het postkantoor te Bergen-op-Zoom is benoemd de heer J. J. Sleinbuch, thans te Neuzen; en lot directeur van het postkan toor te Neuzen, de heer A. Lagerwcrff, thans geagreëerde klerk op het postkantoor te Rotterdam. Voorts zijn benoemd tot surnumerairen bij het vak der directe belastingen enz. de hh. A. C. Lullcnberg, te Zwolle; B. C. Charbon, te Amsterdam; J. H. van Assumte Rotterdam; A. Merens, te Haarlem; R. 11. A. baron van Isselmuden, te Amsterdam; E. L. A. U. Ariens, te Venlo; A. Keiser, te Groningen; G. J. A. Umbgrove, te Dieren; W. F. J. Pastoors, te Gennep; B. A. J. F. Endtz, te Helmond; A. J. Vening, te Leeuwarden; W. Roegholt, te Groningen, en J. G. Perk van Lilh, te Gouda. Men verzekertdat het vertrek van Z. M. den koning naar Parijs op Zaturdag 12 October aanstaande bepaald blijft. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 120 nader aan de Kaap de Goede Hoop ingezamelde gelden. De najaars-vergadering van de synodale commissie zal op 23 October alhier geopend worden. Hier ter slede ziet het licht een geschrift, getiteld: De uitkomst be vestigt de financiële opgaven door den minister van fmantiên. in 1860 gedaan, door mr. F. A. baron van Hall, minister van slaat. De schrijver tracht daarin aan te toonendal de uitkomst zijne financiële berekeningen niet alleen bevestisd, maar zelfs overtroffen heeft. BUITEiHILANDSCHE HERIGTEN. ENCÏELA» LONDEN, 3 October. Men kan liet als zeker beschouwen dat de tegenwoordige lord-mayor der hoofdstad voor het volgende jaar zal herkozen worden.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1