Per Telegraaf. overgebragtcn vermits elke gevangene vcrpligt is een handwerk te lccren heeft Becker het schrijnwerkers-ambacht gekozen. De jury te BruchsaI heeft, na afdoening van het regtsgeding van Becker nog eene andere zaak te behandelen gehaddie namelijk van de barones von Baumbaeh, beschuldigd van poging tot vergiftiging van haren echtge noot, hofmaarschalk van den groothertog van Baden. De barones is door de jury vrijgesproken. Uit Keulen meldt mendat de leiding van den bouw der hoofdkerk lijdelijk is opgedragen aan den architect Voigtel, die vele jaren onder den voor eenige dagen overleden architect Zwirner is werkzaam geweest. Te Tilsit is op den 24stcn dezer in de caserne der dragonders brand uitgebarstenwaardoor dit uitgestrekte gebouw geheel in de asch is gelegd. De schade is aanzienlijknaardien ook monteringstukkenfourrages en het hospitaal een prooi der vlammen werden. De koning van Wurtemberg heeft eene bijdrage van 1500 fl. gegeven aan het fonds tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van den beroemden sterrekundigc Keppler. Het zal worden opgerigt te Weil, alwaar hij ten jare 1571 is geboren. Te Regensburg, waar hij in 1630 overleed, werd in het jaar 1808 een gedenkteeken te zijner eere opgerigt. Uit Warschau meldt men, dat de bisschoppen van Polen een memoran dum aan den stadhouder hebben gezondenwaarin zij op de herstelling van de vroegere regten der katholieke kerk aandringen. De stadhouder heeft geweigerd dat memorandum aan te nemen. De aartsbisschop heeft daarop eene toespraak gehouden tot de vergaderde bisschoppenwaarin hij ver klaarde, steeds op de zijde van het volk te zijn en de regten des vaderlands ie zullen verdedigen, terwijl hij de bisschoppen op het hart drukte, om niet te vergelen dat zij Polen waren. OOSTEKRIJ li. WEENEN, 28 September. Aan de dezer dagen verspreide geruchten omtrent de aftreding van den heer von Schmerling wordt geen geloof geslagen. Daarentegen wordt het waarschijnlijk, dat graaf Rechberg zal aftreden, in wiens plaats graaf Buol op nieuw zitting in het kabinet zou nemen. De regering heeft het besluit genomen om Krakau tot eene vesting van den eersten rang te verheffen. Ten gevolge hiervan zullen al de gebouwen op den Maealberg worden weggeruimd; onder deze bevindt zich eene kerk, welke in de 12de eeuw is gesticht. De commissie der tweede kamer van den rijksraad, belast met het onderzoek1 van het wets ontwerp betreffende het regt van alle gezindten tot vrije uiloefening der openbare eeredienst, enz., heeft de volledige gelijkstel ling van staalkundige regten tusschcn alle burgers, zonder onderscheid van godsdienst, aangenomen, alsmede dat allen, welke hunne godsdienstige ge loofsbelijdenis ook zijn moge, het regt hebben zich in alle deelen der mo narchie met der woon te vestigen en er grondeigendom te bezitten. Het concordaat wordt weder sterk in zijn bestaan bedreigd. Door de commissie van het huis der afgevaardigden zijn besluiten genomen, Iijnregt daartegen indruischende, o. a. tot opheffing der kerkelijke tienden. Onder de punten, nog in behandeling, betreft een het verlcenen van hel regt lot grondbezit aan Israëlieten. In sommige kringen hebben deze besluiten de grootste verslagenheid te weeg gebragt. Reeds is een aartsbisschoppelijk schrijven aan de geestelijkheid rondgezonden, waarbij het deze tot pligt wordt gesteld, om van den kansel af tegen die besluiten te ijveren. Buiten dien is door kardinaal Rauscher een berigt uit Rome gezonden, ten slotte waarvan de Paus wordt verzochtten gunste van het concordaatregl- streeks bij den keizer tusschen beide te komen. Men houdt zich echter algemeen overtuigd, dat deze pogingen voor de magt der gebeurtenissen zullen moeten wijken. De gemeenteraad heeft het besluit genomen om het weeshuis', dat ge durende vele jaren onder de leiding van geestelijke zusters heeft gestaan, onder eigen beheer te nemen. Naar men uit Ragusa meldt, heeft er bij Galsko reeds een treffen tus schen de Montenegrijnen en de Turken plaats gehad. De eerslgenoemden hebben drie dorpen in brand gesloken en 5 stukken geschut bemagtigd. oïss'ff-iariBiE. BATAVIA, 14 Augustus. Bij de militaire geneeskundige dienst zijn bevorderd: tot officier van ge zondheid 2dc kl.de officieren van gezondheid der 3I,C kl.J. F. finning, G. Broers, G. Luchtmails, Th. H. Mac Gillavry, E. P. Tombrink en J. J. Postma; geplaatst: bij de geneeskundige dienst op Celebes en onderhoorig- lieden, de officier van gezondheid 3de kl. J. F. Buning; bij het garnizoens- hospitaal te Soerakarlade officier van gezondheid 3de kl. A. J. van der Burg; bij het garnizoens-hospitaal te Salatiga, de officier van gezondheid 3de kl. A. T. Pryn; bij hel groot militair hospitaal te Weltevreden, de officier van gezondheid 3dc kl. C. L. van der Burg; bij het groot militair hospitaal te Willem Ide apotheker 3de kl. J. W. Backerbij het groot militair hospitaal te Samarang, de officier van gezondheid 3dc kl. II. II. Bieperink; bij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van ge zondheid 3de kl. U. J. van der Weide; alleen ter beschikking te Batavia. liet groote nieuws, waarvan Nedcrl. Indië thans vervuld is, zegt het Bat. Hbl.mag voor Nederland reeds geen nieuws meer worden genoemd: de benoeming van den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Becle tol gouverneur-generaal. Wij hebben ons opzettelijk over beschouwingen dezer gewigtige gebeurtenis onthoudenomdat ons daartoe de gegevens ontbreken maar willen hier toch te kennen geven, dal velen zich met. ons, om drie redenen, over die benoeming hebben verheugd. De heer Sloet is niet een dergenen, voor wie werd geintrigueerd dat slaaft op nieuw de onafhanke lijkheid van den minister van koloniën; hij is een vrijzinnig man, cn de I minister heeft dus door zijne eerste cn beslissende daad het zegel op zijne woorden gedrukt; eindelijk was hij een man der spoorwegen voor Ne derland, en zijne benoeming schijnt dus uit te drukken, dat de minister als de dringendste behoefte van Java voor het oogenblik den aanleg van spoor wegen beschouwt. WEENEN, 30 September. Volgens een telegram, te Triëst uit Scutari ontvangen, scheen er hoop te bestaan op het staken der vijandelijkheden tusschen de Turken en de Montenegrijnen. PESTU, 30 September. De magistratuur van het comitaat heeft gisteren avond hare betrekking nedergelegd. Heden vroeg was er eene aanzienlijke menigte voor het comitaats-gebouw bijeengekomen. Sterke troepenafdeelin- gen doorkruisten de stralen. De magistratuur verliet het gebouw begeleid door meer dan 5000 personen. Voor het paleis van den Obergespann hield de heer Jokai eene aanspraak lot den Obergespann, welke door dezen werd be antwoord. De menigte ging vervolgens uiteen, zonder dat er buitensporig heden of botsing plaats hadden. TUPvYN, 30 September. De Sentinella Bresciana berigt, dat Oostenrijk op 3 October de staalkundige gevangenen uit Modena, die in 1859 door den hertog werden medegevoerd en in de kerkers van Mantua werden op gesloten, aan onze regering zal overgeven. Hel officiële blad deelt mede, dat de kon. prinsen tegenwoordig zijn geweest bij het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken op hel slagveld van Caslelfidardo. PESTH, 30 September. Gisteren avond hebben er zamenscholingen voor het comitaats-gebouw plaats gehad. De omliggende straten waren door troepen bezet. De bevelvoerende officier hield met ontbloolen degen de af gevaardigden die het gebouw wilden binnen tredentegen. Onder het volk heerschle eene levendige gisting maar de orde is niet gestoord. PARIJS, 1 October. De Moniteur deelt een berigt mede uit Konslanli- nopel, waarin gemeld wordt dat aldaar eene wijziging in het ministerie zal plaats hebben. Ruchdi-pacha wordt minister van oorlog in de plaats van Namiek-pacha. PESTH, 1 October. Graaf Caroly heeft het bevel der regering om in functie te blijven, zonder het te openen, terug gezonden. Het comilaats- zegel is op het nationaal museum gelegd. Het berigt van het dagblad le Pays, omtrent een onderhoud der Hongaarsche uitgewekenen met den heer Deakis verzonnen. ROME, 30 September. De Paus heeft heden morgen, na de uitreiking van den kardinaalshoed aan de nieuw benoemde kardinaals, een geheim De heer A. J. F. Jansen, gouverneur van Celebes en onderhoorighe- den, ridder der orde van den Nederl. Leeuw enz., is op den 2dcn Augustus overleden. Uit de residentie Kedirie is het berigt ontvangen, dat aldaar op 29 Julij in het regentschap Trengalek eene nieuwe overstrooming heeft plaats gehad, die de vorige en alle vroegere in hevigheid overtrof. De weg tus schen Trengalek en Toeloen-Agoeng stond 10 paal onder water en de ge meenschap was hoogst moeijelijk. Op den 6dcn Augustus was echter het water zoo verre gezakt, dat de gevlugte menschen weder naar hunne wonin gen konden terugkeeren. In het geheel hebben 134 dessa's onder water geslaan en hebben 11 menschen het leven verloren; ongeveer 200 stuks vee zijn omgekomen, doch het grootste verlies bestaat uit padie, welke tijdens de overstrooming groolendeels in lage schuren opgeborgen was. De padie, welke opgehoopt op de velden stondis nat en vochtig geworden en dus groolendeels bedorven. De per telegraaf overgebragte last van Z. Exc. den gouverneur generaalom alle vereischte hulp aan de bevolking te verschaffen had een goeden indruk gemaakt. De spoedige en ruime hulp, die overal aangebragt wordt, houdt de bevolking in eene goede stemming en schenkt haar moed en vertrouwen. Ook op andere plaatsen waren, door de zware regens, de rivieren buiten hunne oevers getredenwaardoor veel schade werd aangerigt. Zoo meldt men uit de Preanger regentschappen, dat door den hoogen waterstand van de rivier Tjimanoek de meeste waterleidingen het snel stroomende water niet konden verzwelgen. Het verkreeg op 2 Augustus zulk eene kracht, dat de onlangs nieuw gebouwde en stevige hulpbrug, nabij de hoofdplaats Garoet, en de overdekte brug in het district Dermaradja werden mede gevoerd; dien ten gevolge zijn ook in de nabijheid der rivier Tjimanoek, in het district Panambong, 38 bouws, iu het district Garoet 15 bouws cn in het district Soetji 7 bouws, dus te zamen 60 bouws, alle met veelbelo vend padie-gewas beplant, geheel of gedeeltelijk overstroomd, terwijl op sommige plaatsen het water tot drie voel hoog op den grootcn weg stond. Van Pangoel (res. Patjetan) meldt men, dat de oogst van 107 bouws lagal- velden door het water zijn vernield. Volgens de berigten van de Zuid- en Ooslerafdeeling van Borneo is de toestand aldaar weinig veranderd. De 2de luit. D. M. Ferwerda is bij de bemagtiging eenigcr bentings gesneuveld. Uit Djokdjokarta zijn berigten ontvangen van opruijingen der bevol king tegen het bestuur. De hoofdaanleggers, waaronder een paar dorps hoofden, zijn in handen der justitie. Van Ternate meldt men, dat te Kao, op Halmaheira, een Alfoersch meisje van 9 of 10 jaar oud door hare ouders levend begraven werdomdat zij aangemerkt werd als de eerste zieke aan de aldaar heerschende pokken te zijn geweest. Niettegenstaande hare smeekingen en belofte, om naar eene andere plaats te gaan en van niemand hulp te zullen vragen, werd het kind gebonden en in den grafkuil geworpen. Van de Batoe-eilanden is berigt, dat het eiland Siuio nog altijd door aardbevingen wordt bezocht. De geringe bevolking, die na de ramp van 9 Maart jl. nog overgebleven was, heeft, op weinige personen na, dat eiland verlaten.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3