dam, en mr. A. F. C. van Trojen, president der arrondissemenls-regtbank le Nijmegen. Door Z. M. zijn benoemd: tot officiers der orde van de Eikenkroon de kapiteins A. Engelvaart, H. A. Ilamining en A. A. des Tombes van het reg. grenadiers en jagers en de kapitein N. A. Boom van het wapen der artil lerie: tot ridder dier orde de lste luitenant P. C. Evers, van het reg. grena diers en jagers. Z. M. heeft aan m'. C. van der Goes, dienstdoend kamerheer bij II. M. de koningin-moeder, vergunning verleend lot het aannemen der onder scheidingsteekenen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken en aan den heer R. F. van Lansberge, gouverneur van Suriname, lot het aannemen der versierselen van ridder der 2de kl. met de ster der Stanislas-orde, hem door den keizer aller Russen geschonken. Tot notaris te Utrecht is benoemd de beer W. Pellekaan, cand.- notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie, bij het lsle reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3dc kl. den ls,en luit. R. A. W. Sluiter, van den staf van het wapen; bij het 3de reg. vesting artillerie, tot kapitein 3dc kl. den lsteD luit. H. A. Frantzmann, van het 2de reg. vesting artillerie; in activiteit te stellen: bij het 3de reg. vesting-artillerie, den lslcn luit. E. F. Jocliim op non-activiteit le stellen den kapitein II. C. Riesz, van het lste reg. vesting-artillerie; en te benoemen bij het bat. jagers n°. 27, dienstdoende in West-Indië, tot kapitein den Ist™ luit. J. J. Scheek, en tot lstcn luit. den 2de" luit. A. J. Ninaber, beiden van het bataillon. Zaturdag II. is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen Z. Exc. Musurus Bey, ter overhandiging der kennisgeving wegens het overlijden van sultan Abdul Medjid-Khan, en de komst lot den troon van keizer Abdul Aziz, mitsgaders zijner geloofsbrieven als ambassadeur van laatstge noemden vorst bij bet Nederl. hof. De minister van justitie zal morgen geen gehoor vcrleenen. Bij het dep. van koloniën is ten behoeve der noodlijdenden door wa tersnood op Java ontvangen ƒ525, van den heer P. Verloren te Utrecht, zijnde de opbrengst der verloting van een tot dat einde door den heer F. R. Lachewitz, kunstschilder te Dusseldorf, afgestane schilderij. Zondag II. heeft ds. J. A. Kramer, pred. bij de evang. lulh. gemeente alhier, die als zoodanig zijn emeritaat heeft verkregen, afscheid van zijne gemeente genomen met cenc rede over 2 Thess III: 1B. Hij gaf tevens aan de gemeente kennis, dat ds. Westhoff, van Middelburg, het op hem uitgebragte beroep had aangenomen. Heden heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats ge had van de levering van 15000 Ned. ponden gezouten vleesch ten dienste dei- marine. Zij is aangenomen door den heer Kranenburg te Amsterdam, als 7500 a ƒ56.70 en 7500 ffi a 57.70 de 100 ffi. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een wets-ontwerp houdende begrooting voor de landsdrukkerij over 1862, en werd het eindverslag over het wets-ontwerp betreffende den raad van state uitgebragt, terwijl de dag der beraadslaging daarover nader zal worden bepaald. AMSTERDAM, 30 September. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, Vrolik, van der Boon Mesch van Rees, Schroedervan der Kolk, van Uasselt, Lobatto, Bierens de Haan, narting, Verloren, Halbertsma, Buys Ballot, von Baumhaner, Matthes, Storm Buysing, van der Hoeven, Elias, van Oordt, Ondemans, Stamkart, Donders, van Geuns, de Vriese, en van de letterk. afd. de heer Boot. De voorzitter heette den heer de Vriese, die van zijne zending in Indiëis teruggekeerdhartelijk welkomen gaf den wensch te kennen dat de reis van het geachte lid rijke vruchten voor de wetenschap zou dragen. Eene missive van den minister van binnenl. zaken over de nieuwe verzak king van den kaaimuur le Nijmegen werd, met de bijlagen, gerenvoyeerd aan de hh. Conrad er. Delprat. De heer Donders verzocht namens de commissie adhoc, om diligent te worden verklaard voor het uitbrengen van rapport over den brief van den minister van binnenl. zaken over bet gebruik van vleesch van rundvee aan de longziekte gestorven en de heer van Rees bragt1, ook namens den heer Buys Ballot, rapport uit over de vraag of het niet gepast zou zijn bij 's lands regering den wensch uil le drukken om de belasting op het gedistilleerd naar de regelmaat der tafels van den heer von Baumhauer te heffen. Dc conclusie van het rapport werd goedgekeurd. De lieer J. van der Hoeven las vervolgens eene bijdrage var. den heer Pruys van der Hoeven over de behoefte aan kritiek bij de wetenschappe lijke beoefening der geneeskunde, en dc heer Vrolik, namens den heer Sehroeder van der Kolk, eene «Note sur l'encéphale de l'orang-oulang." De heer Donders deed eene mededceling over Astigmatismus bij het zien en het gebruik van cylindcrglazen. Door den heer Oudemans werd eene ver handeling aangeboden voor dc werken der akademie, getiteld: Annotalio- nes criticae in citpulifcras javanicas," en door den heer Stamkart eenige waarnemingen, door zijn zoon gedaan met het kompas op een schip met ijzer beladen, op eene reis van Batavia naar Macao. BUITKNLANBSC 11K BKKHTTKN. ËNGELAN Si. LONDEN, 29 September. In het vereenigd koningrijk is de graanoogst thans nagenoeg afgeloo- pen. De uitslag is, naar gemeld wordt, over het geheel vrij goed, en althans veel beter dan die van het vorige jaar, welke zoo ontoereikend was, dat er voor het binnenlandsch verbruik eene groote hoeveelheid granen, geraamd op eene waarde van omstreeks 40 milliocn heeft moeten wor den aangekocht. De beroemde heelkundige Cttsackgeneesheer van het kon. gezinis overleden. In eene steenkolenmijn van Flintshire heeft eene geduchte ontploffing plaats gehad, terwijl 11 personen daar werkzaam waren; 5 lijken zijn reeds naar boven gebragt en men vreest ook de overige arbeiders dood te zullen vinden. Had het ongeluk weinige uren later plaats gehad, dan zou den. meer dan 100 werklieden zich in de mijn hebben bevonden. Een berigt uit Baltimore zegt, dat aldaar op 8 dezer twee wagons van een trein, die een gedeelte der Ira Harris cavallerie van Ncvv-York overbragt, nabij Cockneysville, door de achteloosheid van den machinist, uit het spoor zijn geraakt. Drie soldalen werden op de plek gedood, vele anderen gekwetst, en twee van hen doodelijk. Zoodra de machinist i het door hem veroorzaakte ongeluk bemerkte, maakte hij in plaats van hulp te verlecnen de locomotief los cn stoomde naar Baltimore, alwaar bij in hechtenis werd genomen. Volgens berigten uit Japan is de aanval op de leden der Britsche lega tie toe te schrijven aan de roekeloosheid, waarmede de heer Alcock de vollis- vooroordeelen tart. Hij had cenen togt gedaan naar den heiligen berg Fnsiama, en daardoor aanstoot gegeven aan de magtige partij der edelen. FKANHRIJti. PARIJS, 29 September. De maarschalk Mac Mahondie aangewezen is om den keizer bij het krooningsfeest te Koningsbergen te vertegenwoordigen, zal den 15den met een talrijk gevolg daarheen vertrekken. De kunst heeft een groot verlies geledendoor het overlijden van den schilder Abel de Pujol, lid van het instituut en officier van het Legioen van Eer. Van de bij liet ongeluk op den Noordcr-spoorweg gekwetste personen zijn er gcene overleden. Het onderzoek in deze zaak wordt ijverig voortgezet. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt is de kleine bende, waarmede dc Spaan- sche generaal Borges in Calabriö is geland, verslagen. Het meerendccl zij ner manschappen is door de boeren gevangen genomen, maar hij zelf is met weinigen ontkomen. Men hoopte hem spoedig in handen te krijgen. Te Florence heeft het congres der Italiaansche wcrklieden-vereeniging op 28 September zijne eerste zitting gehouden. De heer Mordini heeft voor gesteld, dat de vergadering zou besluiten zich ook met de staatkunde bezig te houdenen wel in de eerste plaats middelen te beramen om met kracht tegen de regering op le komen, wanneer zij iets zou willen ondernemen, dat strijdig was met het welzijn der natie, zoo als b. v. den afstand van Sardinië. Dit voorstel werd door de meeste der aanwezige afgevaardigden afgekeurd; er ontstond zulk een rumoer, dat de president verpligt was daaraan een einde te maken. Het voorstel werd aanzienlijk gewijzigd cn daarna met 72 tegen 30 stemmen aangenomen. Onderscheidene leden heb ben tegen dat besluit geprotesteerd, omdat de vereeniging daardoor hare bevoegdheid te buiten ging. Bij den uitgever Lemounier, te Florence, is verschenen een geschrift van pater Passaglia, over het wereldlijk gezag van den H. Stoel. Dit ge schrift, waarin de schrijver zich voornamelijk ten doel stelt dat gezag in een zeer ongunstig licht te plaatsenheeft een buitengewoon opzien verwekt. Mgr. Caputo, bisschop van Ariano, een prelaat, die zich aan de Ita liaansche beweging geheel heeft aangeslotenen die haar als opperkapellaan van koning Victor Emmanuel belangrijke diensten heeft bewezen, heeft na mensden Paus de aanschrijving bekomen die betrekking neder te leggen, naar zijne dioecese terug te keeren of te Rome le komen de door hem gestichte ergernis weder goed tc maken, en zich lot den H. Stoel le wenden om van dezen ontheffing te verwerven van de onderscheidene straffen, welke hij naar dc leer der kerk verdiend heeft. Deze aanschrijving is te Rome den 17den dezer openbaar gemaakt. Dc theologische faculteiten aan eenige Italiaansche hoogcscholcn zijn door den minister van onderwijs van koning Victor Emmanuel nitgenoodigd om hem haar gevoelen te doen kennen over de vraag, of de wereldlijke magt een wezenlijk cn onmisbaar bestanddeel van het pausdom uitmaakt. Volgens berigten van kerkelijke-gezinde dagbladen hebben daarop de theo logische faculteiten van TurynGenua en Éagliari den minister le verstaan gegeven dat die vraag door den Paus, als met het hoogste gezag bekleedbeslist was, cn dat zij zich aan die beslissing zouden moeten en willen onderwerpen ook al ware het dat daartegen eenige bedenking bij haar bestond; met bijvoeging dat, indien de vraag door den minister uit het politieke oogpunt beschouwd cn als een politiek vraagstuk aangemerkt wierd, daarover het oordeel van eene andere dan de theologische faculteit zou moeten worden gevraagd. B>j gelegenheid van het huwelijk van den erfgroothertog van Toskane met eene zuster van koning Frans II, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, heeft de Paus de jonggehuwden o. a. volgenderwijze toegespro ken: Thans zijt gij genoodzaakt in een vreemd land te leven; en het is niet zonder reden, dal God in zijne wijsheid politieke beroeringen toelaat, welke zoodanige gevolgen hebben. Deze worden door God toegelaten, op dat een ieder in den tegenspoed en in de eenzaamheid zijne pligten beter leere begrijpen en tot vervulling derzelve kracht en wijsheid bekome. Wan neer gij door den onspoed gelouterd cn gesterkt zult zijn, zal de Voorzie- nigheid u voorzeker weder in het land uwer vaderen brengenwant het is eene onmogelijkheid, dat de dag der geregtigheid uitblijft. De dag zal ko men, waarop de Heilige Geest doelde, toen Hij zeidc dat de waarheid uit de aarde is opgerezen en de geregtigheid van omhoog is gedaald." PïïUISSEJÏÏ. BERLIJN, 29 September. Oscar Becker heeft zich niet in cassatie voorzien van het over hem uitgesproken vonnis. Reeds is hij naar de cellulaire gevangenis te Bruchsal

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2