LEYDSCHE COURANT. 1861. N°. 118. I* WOENSDAG 2 OCTOBER. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. ft*v m \i"- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven BINNENLANDSCITE BERIGTEN. LEYDEN, 1 October. Naar wij vernemen is hier ter stede een adres in omloop, hetwelk reeds met verscheidene handteekeningen voorzien is, waarbij de tweede kamer der stalen-generaal ernstig en dringend verzocht wordt het wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den spoorweg van Leyden naar Woerden aan te nemen. Wij behoeven er niet op te wijzen van hoe groot belang voor Leydens ingezetenen het is dat deze spoorweg tot stand kome. Mag men de loopende geruchten geloovendan zou dit ontwerp in de kamer geen ge ringen tegenstand ontmoeten, die inzonderheid van de zijde van 'sGraven- hage wordt aangezet. Vermits de zaak grooten spoed eïschtis het niet wel mogelijk dit adres aan alle belangstellenden ter onderleekening aan te bieden, daar het reeds in den loop dezer week moet worden ingediend. Wij vernemen echter, dat er in de voornaamste sociëteiten en hij de hoek- en kunsthandelaren Schreu- der en van Baak gelegenheid is om adressen van adhaesie aan het bovenbe doelde verzoek te onderteekenen. Gisteren heeft de heer mr. J. W. Schuurman, benoemd tot president hij de arrond.-regtbank alhierden bij de wet gevorderden ambtseed voor het prov. gcregtshof in Zuidholland afgelegd. Boor het gemeentebestuur is het plan gevormd om op den aanstaanden gedenkdag van Leydens ontzet aan de ingezetenen eene aangename verpozing te verschaffen. Op het groote plantsoen, dat in den laatsten lijd belang rijke verfraaijing heeft ondergaan, wordt de fontein geplaatst, die bij het jongste akademie-feest een sieraad van het feestterrein uitmaakte. Het muziekcorps der dienstdoende schutterijdaartoe beleefdelijk uitgenoodigd, heeft zich bereid verklaard op dien dag eenige muziekstukken uil te voeren en zal zich van 1 tol 2j ure aldaar doen hooren. Bij-gunstig weder zal-vle genoemde wandelplaats alsdan ongetwijfeld druk bezocht worden. Even als in vorige jaren zuilen op hovengenoemden dag de gealimenleer- den in het gereformeerd minnchuis des namiddags ten 1 ure op hutspot wor den onthaald, liet gesticht staat bij die gelegenheid voor belangstellenden in de armverzorging open en is een bezoek overwaardig. Men kan zich van eene beleefde ontvangst verzekerd houdenwant regenten loonen er steeds prijs op te stellen, dat de ingezetenen het gesticht meer van nabij loeren kennen. Door Z. E. den minister voor de zaken der herv. eeredienst enz. is eene circulaire uitgevaardigd aan de groote kerkeraden en de kerkbesturen der Israëlitische gemeenten in het rijk, waarin hij kennis geeft besloten te hebben met 1 April 1862 zijne medewerking op te doen honden tot het be noemen van kerkbestuurders, armbestuurders en kerkeraadsledcnhet goed keuren van begrootingen en het bekrachtigen van kerk- cn huishoudelijke reglementen voor de hoofdsynagogen, en dat de bemoeijingen die de hoofd commissie, in bovengemelde aangelegenbeden, alsmede omtrent de goedkeu ring der rekening en verantwoordingmet de ring- en bijkerken heeft op gemeld tijdstip mede zullen ophouden. Het is mijn wenschzegt de minister, dal de thans genomen maatregel slechts als een begin beschouwd worde van die maatregelen, welke vereiseht worden om de Israëlitische kerk bier te lande haar onafhankelijk en wettig standpunt te doen innemen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op den eersten September 1862 als kadet bij het corps mariniers, na behoorlijk afgelegd examen, drie jongelingen kunnen worden toegelaten. Zij moeten geboren zijn in de jaren 1845 en 1846. De opleiding duurt drie jaren cn kost ƒ200 'sjaars. Belanghebbenden moeten zich voor uit. April bij verzoekschrift tot den minister wenden. De voorwaarden ter toelating tot het examen worden door de Staats-Courant medegedeeld. Men verneemt dat het getal adressendat bij de commissie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van spoor wegen is ingekomenom bij de spoorwegen geplaatst te wordenreeds on geveer 1500 bedraagt en dat dit aantal nog dagelijks toeneemt. De Staats-Cóurant bevat hel kon. besluit van 7 September 1861n°. 52, houdende vaststelling van het reglement voor de kon. akademie ter op leiding tot burgerlijke ingenieurs, voor de nijverheid, het fabriekwezen cn den ijk, cn voor de burgerlijke dienst in Ncdcrl. Indië. Dit reglement be staat uit zeven hoofdstukken en wordt gevolgd door het programma van het toelaiings-examen. De bestemming der akademie is, volgens hoofdst. I, opleiding: 1°. tot civiel ingenieur voor: a. de waterbouwkunde; b. de bur gerlijke bouwkunde; c. den scheepsbouw; d. de werktuigkunde; e. het mijnwezen; 2°. voor de nijverheid en het fabriekwezen; 3". voor den ijk der malen en gewigtcn; 4°. voor de burgerlijke dienst in Nedcrl. Indiü. Hoofdst. II betreft toezigt, bestuur, administratie, docenten en verder per soneel; hoofdst. III het onderwijs; hoofdst. IV de examens; in hoofdst. V zijn opgenomen de voorschriften van orde en regelen van gedrag voor de ltweekelingenhoofdst. VI bevat algemeene bepalingen en hoofdst. VII de overgangsbepalingen. Naar men verneemt heeft er te Delft eene vergadering plaats gehad van de leden van het Dclftsche studentencorps, waarin met eenparigheid van stemmen is besloten een eerbiedig adres aan Z. M. den koning te rigten, benevens een aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, als bescherm heer der akademie, ten einde wijziging te verzoeken in eenige artikelen van bovenbedoeld reglement. Het denkbeeld, door de lib. II. Wiener en L. F. Lefèbre kort na den watersnood opgevatom eenen gedenkpenning te vervaardigenter herinne ring aan die gebeurtenis en aan de algemeene liefdadigheid door vorst en vaderland en zelfs door vreemdeling edelmoedig betoond, is thans verwezen lijkt. De medaille, welke uitmuntend geslaagd is, heeft eene middellijn van 62 strepen. Zij stelt aan de eene zijde voor 'skonings borstbeeld naar de natuur en treffend van gelijkenis, met hel omschrift Willem III, Koning der Nederlandenen bevat aan de keerzijde eene zinnebeeldige voorstelling. Te Delft is het bouwen eener synagoge aangenomen door W. P. Dijk graaf, timmerman aldaar, voor de som van ƒ10900. Te Schiedam is bij het doen van eenige herstellingen aan het raadhuis van boven de uit hout bestaande zoldering der zoogenaamde vierschaar een plankje te voorschijn gekomen, waarop met potlood letterlijk het volgende geschreven stond het ees te jaar der bataafse vryheydt a N°. 1795 den 26 September is gemaakt dit blavon door gerrit den heldt en Jacop verboon bey de bon patriyot." liet leggen van den eersten steen van de spoorwegbrug te Zutphcn, bij welke plegtigheid JL, M^ de koning zal tegenwoordig zijn, is thans be paald op 22 October, en niet 21 Oct., zoo als lot dusverre verzekerd werd. Te Bergen-op-Zoom werd Zaturdag II. ter aarde besteld het lijk van den gepens. majoor der infanterie J. W. Schmidt, in den ouderdom van 88 jaren aldaar overleden. Hij was, naar gemeld wordt, de laatst overge blevene officier der Hollandsche oude keizerlijke gardedie zich vooralge durende den Russischen veldtogt in 1812, zoo roemrijk gedroeg, cn door Napoleon 1 la gloire de la Ilollande genoemd werd. Woensdag II. is des namiddags een hevig onwedcr over Tilburg los gebarsten, op sommige plaatsen met hagel vergezeld. In het Hollandsch koffijhuis bij den heer Daniels sloeg de bliksem door den schoorsteen en baande zich over den zolder een weg door het dak heenzonder daar echter brand te veroorzaken. Onder de gemeente Gilze werden eenige scha pen doodgeslagen. Uit Alexandrië wordt van 19 Sept. het volgende gemeld. Op 17 dezer kwam alhier aan mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beclenieuw be noemd gouverneur-generaal der Ned. Oosl-lnd. bezittingen. De sloep des onderkoningsbemand met 16 roeijers, bragt Z. Exc. aan de landipgsplaats, waar de plaatselijke autoriteit gereed stond om den boogen staatsbeambte te verwelkomen, terwijl 19 saluutschoten gelost werden om Z. Exc. te be groeten. Na zich eenige oogenbükken met den vertegenwoordiger des gou verneurs van Alexandrië op de minzaamste wijze te hebben onderhouden, steeg Z. Exc. in het voor hem wachtende hofrijtuig, bespannen met 4 witte paarden, voorafgegaan door saïs (voorloopers) en eene eercwacht te paard, met zilveren standaards. Z. Exc. slapte af in het hotel de l'Europe, waarde Nederl. consul-generaal, de heer S. W. Rnyssenaers, vertrekken voor Item in gereedheid had doen brengen. Ten 10 ure maakte Z. Exc., in gezel schap van den heer Rnyssenaers, eene wandeling rondom Alexandrië cn langs het Mahmudich kanaal, waar zich de buitenplaatsen der gegoede in woners van deze plaats bevinden. Ten 4 ure is Z. Exc. naar Cairo afge reisd. Z. Exc. werd gecomplimenteerd door den directeur des spoorwegs, en de gala-wagon des onderkonings, rijk verguld, versierd met arabesken en van binnen met blaauw damast bekleedwas geheel ter beschikking van Z. Exc. gesteld. Den 17dcn des avonds ten 11 ure kwam Z. Exc. te Cairo. Den 18dec is hij naar Suez afgereisd en heden morgen heeft hij zich op laatst genoemde plaats ingescheeptonder begunstiging van het schoonste weder. 's GRAVENIIAGE, 1 October. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw, de lib. mr. J. A. Jolles, minister voor de zaken der herv. en andere eerediens- len; mr. P. J. J. llollingerus Pijpers, lid der gedep. staten van Noordbra bant; E. L. baron van Voorst tot Voorst, lid der gedep. staten van Gel derland; W. A. Viruly Verbrugge, burgemeester der gemeente Gorinchem; jhr. P. A. Reuchlin, burgemeester der gemeente TielB. J. Momma, lid van de prov. staten van Noordholland en van den gemeenteraad van Amster-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1