KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. BIJBLAD IV0. 19. DER Behoorende bij de Leydsche Courant van 30 September 3863, ]f°. 337). -OOOO-Ö ©-CKXX Zitting van 36 September. Tegenwoordig de lih. Kluit, Meerburg, Lezwijn, Tollens, Krantz, ten Sande, van der Hoeven, de Moen, Hubrecht, le Poole, Ilartevelt, Stoffels, du Rieu, Tichler en Siegenbeek; hebbende bet lid de Fremery kennis gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De aanteekeningen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteldwaarna de Voorzitter mededeelt: 1». Eene missive van den Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, van den 19Jen September 1861, geleidende eene nota van aanmerkin gen van Gedeputeerde Staten op de algemeene policie-verordening, vastgesteld den 22sten Augustus bevorens. Conform de voordragt is besloten, deze aan te houden, als uitmakende een onderwerp, op beden sub 3° aan de orde van den dag gesteld. 2°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten dezer provincie, in dato 17 Septem ber jl.n°. 6, houdende goedkeuring van het gemeenschappelijk raadsbesluit met de gemeente Haarlemtot de uitgifte van gemeentegrond langs het Haarlemmer trekpad aan Arie Meyland. En is deze aangenomen voor kennisgeving. Voorts heeft de Burgemeester overgelegd 1». Voorstel van het raadslid Ilartevelt, tot wijziging van de algemeene verorde ning op de invordering der plaatselijke belastingen met rapport van Burgemeester en Wethouders. Overeenkomstig de voordragt is besloten deze stukken ten fine van berigt en raad te stellen in handen der Commissie van Financiën. 2°. Adres van S. Muuse, waarbij deze verzoekt dat de huur van het huis aan de Witte poort, Wijk 1 n". 109, met 1°. November aanstaande als geëindigd wor de beschouwd. 3". Adres van J. Rcinmers, oru vergunning tot het leggen van stoepen en het stellen van palen voor zijne huizen op de Haarlemmerstraat, geteekend Wijk VI n». 333, 334 en 335. 4». Adressen van H. A. van der Hart en H. Kramer, om tot ambtenaar bij de plaatselijke belastingen te worden benoemd. En is overeenkomstig de voordragt besloten, deze verzoekschriften testellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ten fine van berigt en raad. 5>_ Adres van W. T. Wanner c. s.broodkeurders, daarbij andermaal verhooging hunner jaarwedden verzoekende. 6°. Adres van de weduwe C. L. C. D. Graswinckel Abresch, strekkende tot het bekomen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1861. Conform de voordragt is beslotenbeide laatstgenoemde stukken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Financiën om te dienen van berigt en raad. 7°. Rapport van de commissie tot de strafverordeningen op de bedenkingen van de gezondheids-commissie bij gelegenheid van de herziening der algemeene policie- verordening. En is conform de voordragt, naar aanleiding van den vroeger door het lid Krantz, voorzitter der gezondheids-commissie, uitgedrukten wenschbesloten die stukken ten behoeve van de leden dezer vergadering le doen drukken. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag: 1°. Het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1861. En is dit na deliberatie met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van 1057,42. 2°. Adres van mr. Henricus Cornelius Huyser, houdende verzoek om ontslagen te worden als regent van het Heiligen Geest of armen wees- en kinderhuis. Gelet op het rapport vau mrcn regenten van dat gesticht Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, den adres sant het verzochte ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking, geheel belangeloos, bewezene gewigtige diensten. 3°. De bedenkingen van Gedeputeerde Staten tegen de algemeene policie-verorde ning, vastgesteld in de openbare raadsvergadering van den 22stcn Augustus dezes jaars. En gelet op het rapport der commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke strafverordeningen Is na deliberatie dienovereenkomstig achtereenvolgens tot de verlangde wijzigingen en bijvoegingen beslotenwaarna de verordening in haar geheel in rondvraag ge- bragt en met algemeene stemmen op nieuw vastgesteld wordt. 4°. Begrootingen voor den jare 1862van De gesubsidiëerde godshuizenals het Heiligen Geest of armen wees- en kinderhuis; 3het Rooinsch-Catholijk wees- en oudeliedenhuis y. het Evangelisch Luthersch wees- en oudeliedenhuis; cT. het Minnehuis. Gelet op het rapport der Commissie van Financiën Is na deliberatie dienovereenkomstig achtereenvolgens met algemeene stem men besloten, de subsidiën voor die instellingen over 1862 te bepalen als volgt voor die sub a op16375,00 y> 16000,00 y 3245,00 <f 16500,00 en voorts die begrootingen goed te keuren bij de raadsbesluitenwelke tevens bij deze zijn vastgesteld. b. Het armbestuur der Israëlitische gemeente, het ecnige dat nog van gemeente wege gesubsidieerd wordt; En gelet op het rapport der Commissie van Financiën Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen beslotenonder terugzending dier begroolingaan het betrokken armbestuur te kennen te geven, dat er geene termen zijn gevonden, om af te wijken van het bepaalde bij raadsbesluit van 8 November 1852, door aan zijne administratie voor 1862 een subsidie van 570.toe te kennen, en armverzorgers dier gemeente mitsdien gehouden zijn hunne begrooting zoodanig te wijzigen, dat een sub sidie ad ƒ190.voor het volgend dienstjaar genoegzaam zij, waarna zij zoo spoedig mogelijk weder bij deze vergadering wordt ingewacht. c. Het Werkhuis, mede behoorende tot de gesubsidiëerde instellingen van wel dadigheid. Gelet op het repport der Commissie van Financiën ad hoe; Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, het subsidie voor die instelling over 1862 te bepalen op 5000.en voorts die begrooting goed te keurenbij de raadsbesluiten welke tevens bij deze zijn vastgesteld. d. De niet gesubsidiëerde gemeentelijke instellingen van weldadigheid, als: a. vrouwen kraammoeders ft. het gereformeerd minne- of armen oude mannen- en vrouwenhuis; y. de gemeente-apotheek cf. de vereenigde gast- en leprooshuizen; e. het Rooinsch-Catholijk armbestuur. En gelet op het rapport der Commissie van Financiën; Is na deliberatie dienovereenkomstig achtereenvolgens met algemeene stemmen be sloten de vier eerstgemelde begrootingen goed te keurenen voorts die van het roomseh-catholijk armbestuur terug te zenden, onder opmerking dat de daarop voorkomende post van ontvangst a subsidie der gemeente wegens gewaarborgde tontinesad ƒ250,00 niet kan behouden blijven, vermits de aanvrage van dat subsidie het gevolg is van eene dwaling, waarin dat armbestuur ten opzigte eener in der tijd aangegane tontinen-negotiatie verkeert. Wanneer men toch nagaat, dat bij resolutie van de Groote Vroedschap, in dato 16 Januarij 1787, conform het adres van armverzorgers der roomsch-catholijke gemeente, besloten is hen te auto riseren tot het aangaan eener negolialie, bij forme van tontine, ter somma van 10,000, onder guaranlie van dezer stads goederen en inkomsten, en voorts Bur- gemeesleren te qualificerenom wanneer zij het geraden mogten achten van ge melde armverzorgers te vorderen exhibitie der effecten op het gemeene land van Holland en West-Friesland, door hen uit deze penningen aangekocht, ten einde die door een der secretarissen te doen teekenen, dat deze, zonder speciaal consent van Burgemeesteren inaliënabel waren, en om jaarlijks van armverzorgers behoorlijk be wijs te vorderen van de voldoening der interessen en tevens exhibitie der onder hen berustende effecten; dan blijkt het duidelijk, dat deze tontinen-negotiatie is aangegaan ten voordeele Van het roomsch-catholijk armbestuur, dat voor de gelden daaruit effecten aangekocht heeft; dat, ten einde deze te doen gelukken, de stad zich guarant heeft gesteld doch voor het geval dat eventueel armverzorgers in ge breke mogten blijven aan hunne verpligtingen te voldoen, bepaald beeft dat de aangekochte effecten gewaarmerkt en inaliënabel gemaakt en daarenboven jaarlijks vertoond moesten worden, terwijl armverzorgers telken jare het bewijs moesten leveren de interessen te hebben voldaan. Niets blijkt hier van eene gevestigde schuld ten laste der gemeente, hetgeen trouwens geheel in strijd zoude zijn met eenige beteekenis, die in regten aan het woord guarantie ooit gegeven werd; wes- halven het betrokken armbestuur gehouden is, bedoelden post uit zijne begrooting te doen wegvallen enhetzij door andere ontvangstenhetzij door vermindering van uitgaven, de daaruit voortvloeijende onevenredigheid te herstellen. 5°. Suppletoirc bcgrooting van hel Werkhuis, dienst 1861 strekkende ter beko ming van een verhoogd subsidie uit de gemeentekas. Gelet op het rapport der Commissie van Financiën ad hoe; Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, onder goedkeuring dier begrooting, aan het Werkhuis over 1861 een verhoogd subsidie ad 2000 toe te kennen, waartoe het gevorderde raadsbesluit tevens is vastgesteld. 6°. Adres van Jannetje Sweenen, weduwe Jacob van Leeuwen, waarbij zij ver zoekt een schoorsteen te mogen uitbouwen aan den zijgevel van haar huis, hoek Rapenburg en Vliet, wijk II n°. 34. En gelet op het rapport van Burgemeester en Wethouders; Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, haar het uitbouwen van dien schoorsteen toe te staanmits niet minder dan 3 el van den grond af en loopende ter breedte van 28 duim tot 2 el boven de hoogste legeriug van dat huis aan de zijde van den Vliet, en tegen betaling eenerjaarlijkscherecog nitie van zestig cents, ingevolge art. 3 n°. 37 van het raadsbesluit van 5 Maart 1857 (Gemeenteblad n°. 12). 7°. a. Plan en voorwaarden omtrent bet bouwen van eene school op de Aalmarkt. En is dit na deliberatie met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. b. Voordragt van Burgemeester en Wethouders, tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1861en zulks tot dekking der kosten van aanbouw eener school op de Aalmarkt. Gelet op het rapport der Commissie van Financiën Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen tot de voorgestelde af- en overschrijving beslotenwaartoe het vereischte raadsbesluit is vastgesteld. Niets meer te behandelen overig zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5