Per Telegraaf. Bij kon. besluit van 27 September is, met ingang van 1 Januarij 1862, benoemd lot directeur der Nederl. handelmaatschappij de heer G. Obreen koopmanlid der kamer van koophandel en fabrieken en van den gemeente raad te Rotterdam. De eerste klerken bij het depart, van marine W. G. F. Dornbach, S. Wolfson, A. L. C. Furnc'e en F. K. C. de Jongh van Arkel zijn bevor derd tot adjunct-commiesen bij dat departement. Tevens zijn de tweede klerken bij dat depart. A. P. P. van Santen, II. P. Looijen en II. J. Iluart bevorderd tot eerste klerken. Naar men verneemt is de kapitein-luit. ter zee F. R. Toewater, aan den kommandant der marine in Neêrlands-Indië, den heer May, toegevoegd, als chef voor het personeel der marine aldaar, welke betrekking tot dus verre nog niet heeft bestaan. Beide heeren zullen eerlang de reis naar Java ondernemen. Naar men verzekert zal Z. M. de koning op zijne reis naar Frankrijk door den heer de Koek, directeur van Zr. Ms. kabinet, en den eersten adjudant van Lynden worden vergezeld. Heden morgen is de graaf von Köningsmarcksedert 20 jaren minister van Z. M. den koning van Pruissen bij het Nederlandsche hof en als zooda- nig zijn ontslag gevraagd hebbende, uit de residentie naar Berlijn vertrokken. lieden hebben de afdeelingen van de tweede kamer het wets-ontwerp tol regeling der zamenstelling en bevoegdheid van den raad van state onderzocht. BOITIINLANDSGHK BKK1GTKN. KNGELASi LONDEN26 September. De Russische grootvorst Constantijn en zijr.e gemalin zijn alhier aan gekomen. Zij zullen een paar maanden op het eiland Wight verblijf houden. Sedert eenigen tijd had men in de City van onderscheidene kanten klagten vernomen wegens het niet teregtkomen van per post naar Engeland overgezonden brieven en pakketten. Na een naauwkeurig onderzoek is het gebleken, waaraan dit was toe te schrijven. Er is namelijk een brievenbe steller gevangen genomenin wiens bezit men een aantal van niet minder dan 1480 hem vroeger ter bezorging toevertrouwde brieven en pakketten gevonden heeft. Men weet de ware reden van zijne handelwijze nog niet. De Great Eastern is legen den gewonen prijs weder toegankelijk ge steld voor het publiek. Duizenden personen stroomen naar Cork om de schade, door den storm aan dat vaartuig toegebragt, in oogenschouw te nemen. Door Fransche kooplieden worden op onze graanmarkten groote aan- koopen gedaan. Alleen te Ipswich is door eene enkele firma reeds 30000 quarters verzonden, en dezelfde firma houdt zich bezig met het verzenden van nog 20000 quarters. De hoeveelheid van het door haar ingescheept of nog in te schepen meel bedraagt 10000 zakken, en het in de laatste acht of negen weken uit Frankrijk getrokken geld meer dan 100,000 Beriglcn uit Bombay van 27 Aug. meldendat veertien dagen lang hevige stortregens gevallen warendie de rivieren buitengewoon hoog had den doen zwellen en den oogst eenigzins benadeeld hadden. In het noord westen, vooral te Delhi, Meerut en in andere groote steden, had de cholera hevig gewoed. De handelaren te Calcutta hebben voor 1000 ingeschreven ten behoeve van een standbeeld voor wijlen den minister van finantiën Ja mes Wilson. Ook zal er te Delhi een gedenkteeken opgerigt worden voor de in 1857 bij de bestorming dier stad gesneuvelde Engelschen. FRANKRIJK. PARIJS, 26 September. Omtrent het bezoek dat de koning van Pruissen te Compiègne zal af leggen verneemt mendat de koning van zes aides-de-camp zal vergezeld worden. De omgeving des keizers zal slechts uit 14 personen bestaan. Er zal eene jaglpartij worden gebonden en eene looneel-voorstelling plaatshebben. Men verneemt dat eerstdaags een werk zal verschijnen van den heer Guizotonder den titel van De kerk en de Christelijke maatschappij in 1861, waarin de schrijver zijne reeds vroeger geuite stelling, dat het vraag stuk omtrent de wereldlijke magt van den Paus niet alleen van kalholijk, maar ook van algemeen Christelijk belang is, nader zal ontwikkelen. De Siamesche gezanten zijn naar Marseille vertrokken om van daar naar Rome te gaan, ten einde hunne opwachting bij den Paus te maken. Vervolgens zullen zij hunne reis over Suez naar Siam voortzetten. Op den Noorderspoorweg heeft eer. ongeluk plaats gehad, dat aan vijf personen het leven heeft gekost. Zeven reizigers zijn gekwetst. De heer Dufour-Dubergier heeft aan zijne geboortestad Bordeauxbij laatste wilsbeschikking, vermaakt zijne aanzienlijke verzameling schilderijen, welke geschat wordt op eene waarde van 165,000 fr. De aartsbisschop van Rennes heeft, naar men verzekert, dezer dagen eene aanschrijving gerigt aan de pastoors zijner dioecese en hun aanbevolen hunne pogingen te verdubbelen lot inning van den S'. Pieterspenning, waar door de Paus al de gevaren kan te boven koutenwelke Item omringen. De loon dezer aanschrijving moet zoo hevig zijn, dat onderscheidene post kantoren de verantwoordelijkheid der verzending niet op zich hebben willen nemen. Te Marseille zijn gedurende den tijd der aardbeziën voor meer dan 20000 fr. aan regten op die vrncht ontvangen. De regten bedragen 5 cen times per pot, zondat er te Marseille 400,000 potten zijn gebruikt. Een vindingrijk Parijzenaar heeft een pantalon van caoutchou vervaar digd, die den drager in staat stelt om te wandelen op de zee. Waar geen schip landen kan daar zet de gelukkige eigenaar van zoodanigen pantalon voet aan wal. Diepte en ondiepte der wateren beslaan voor hem niet langer. Men heeft er proeven mcê genomen en het is gebleken dat het stelsel proef houdend is. PÏ5ÜISSENJ. BERLIJN, 26 September. Naar men verneemt zal Z. M. den koning bij zijne krooning te Konings bergennamens Z. M. den koning der Nederlanden, door Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden geluk gewenschl worden. Daar het kon. paleis te Koningsbergen geene voldoende ruimte bezit om de vorstelijke en andere voorname gasten des konings, tot bijwoning der krooningsplegtigheden uitgenoodigdte herbergenworden op 's konings kosten andere woningen daartoe gehuurd. Voor de zes dagenwelke het hof te Koningsbergen zal vertoevenbetaalt de koning voor zijne gasten eene huishuur van 54000 thai. Naar mer. verzekert zal Z. M. de koning, na den afloop der kroonings plegtigheden, en wel op den 2den November, eene bijeenkomst hebben met den keizer van Oostenrijk. In Wnrtemberg zijn op den 21 en 22sten dezer schokken van aardbe ving waargenomenterwijl daarbij ook een rollennagenoeg als van den donder, werd opgemerkt. De groothertog van Weimar heeft 1000 th. voor de oprigting eener Duitsche vloot geschonken. 'sGRAVENHAGE, 28 September. De Staats-Courantdie heden avond verschijnt, behelst het koninklijk besluit nopens de organisatie van de Deut sche akademie. PARIJS, 27 September. Het ongeluk op den noorder-spoorweg voorge vallen is veroorzaakt door de botsing van een trein uit Amiens met een die uit Dammartin kwam, op een punt waar beide lijnen ineenloopen. Vijf wagens van laatstgenoemden trein werden overhoop geworpen. Het beves- ligt zich dal het getal dooden slechts vijf bedraagt, maar men vreest dat er van de gekwetsten nog zullen bezwijken. Al de gedooden en gekwelstea waren reizigers van de trein van Dammartin; van die van Amiens heelt niemand eenig letsel bekomen. De Pays bevat een berigt tiit Weenen, volgens hetwelk Klapka, Kos- suth en Turr eene bijeenkomst zullen houden met Deak en andere Hongaren van dezelfde partijom te beraadslagen over de zaken van Hongarije. TURYN. 27 September. De iVasione meldt volgens een brief uit Rome van den 24stcn, dat Locatelli tot aan zijnen dood verklaard heeft onschuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde daad. Hij heeft het schavot beklommen onder het roepen van leve Italië! De regering heeft te Civita-Vecchia eene verblijfplaats voor staatkundige veroordeelden doen inrigten. Zij heeft ook een vaartuig gehuurd om 55 roovers over te brengenmaar toen het op het punt van vertrekken kwam beeft de kapitein het geweigerd; dien ten gevolge heeft de regering hem moeten dwingen om het contract na te komen. In den nacht van den 22stcn hebben de roovers een aanval gedaan op Fransche detachementen, waarbij een korporaal is gekwetst. TURY'N, 27 September. De Opinione meldt dat, daar Frankrijk tus- schen beide is gekomen om de breuk lusschen Italië en Spanje te verhoe den de regering de beraadslaging over het terugroeper, van haren gezant uit Madrid beeft geschorst. Berigten uit de Romagna maken melding van onlustendie te Ravenna en te Lugo zijn voorgevallenom dezelfde oorza kendie te Bologna daartoe aanleiding hebben gegeven. Een aantal roovers, die in de Abruzzen gevlugt en tot Ascolane doorgedrongen waren hebben eene patrouille van de nationale garde verrast en zes man gedood. Er zijn troepen afgezonden om de roovers te vervolgen. MADRID, 27 September. Morgen zal er op het Escuriaal een minister raad worden gehouden, onder voorzitting der koningin. H. M. zal alsdan het besluit teekenen, waarbij de Cortes tegen den 30ste" October worden bijeengeroepen. BELGRADO, 27 September. De vorst en de vorstin zijn alhier terugge keerd. De geestdrift was buitengewoon. Hunne reis door de provinciën was een ware zegetogt. ROME, 27 September. In het heden morgen gehouden consistorie zijn tot kardinaal benoemd de aartsbisschoppen van Chambe'ry, Burgos en Com- postellade bisschop van Viterbo, de nuntius Sacconi, alsmede de geeste lijken Panebianco en Quaglia. Men kondigt den dood aan van den patriarch van Venetiëdie mede tot kardinaal zou verheven zijn. POOLSCHE GRENZEN, 27 September. Te Warschau gaat rond en is aan de hoeken der straten aangeplakt eene oproeping aan de Polen, Lilthauers en Romanenwaarbij afgevaardigden uit alle sleden van het voormalige Po lenzoo als het in 1772 bestond, uitgenoodigd worden tot eene feestelijke bijeenkomst, op 10 October te Heradlo nabij Lublin te houden. «•'FA»»- BERIKTKN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25slen Julij 1861 is vast gesteld de volgende VEROJSï DENINCr op het ijken en herijken der botervaten te Leyden ingaande 1 October 1861. Art. 1. Aan de belanghebbenden wordt gelegenheid gegeven, ten hunnen koste het boter-vaatwerk te doen keuren enbij goedkeuringde vaten van een merk te doen voorzien. De ijking mag echter niet geschieden, ten zij die vaten aan de vol gende veieischten voldoen. Art. 2. Het boter-vaatwerk wordt verdeeld in drie soorten: bet vat van 40 ned. ponden (4); het vat van 20 ned. ponden (J); het vat van 10 ned. ponden (/j). Art. 3. Het boter-vaatwerk moet vervaardigd zijn van goedzuiverdroog en gekloofd eiken-, Rijn-, Oostzeescli-, of best digt Aincrikaansch hout, zonder spint, kwade kwasten, wormgalen, of eenig ander gebrek. Geene botervaten worden tot den ijk toegelaten, die blijken dragen, uit duigen van reeds gebruikte botervaten zamengcsteld of verkast te zijnook moeten de vaten J in alle opzigten zindelijk en blank zijn en mogen zij geene kenmerken dragen van j in het water te hebben gelegen. Art. 4. Bij de ijking mogen de nieuwe vatendie altijd geheel moeten afgewerkt 1 zijn, niet zwaarder wegen, dan: het vat van 40 ned. ponden 8 ned. ponden; j het vat van 20 ned. ponden (j) 4 ned. ponden; het vat van 10 ned. ponden (r's) 2 ned. ponden. Art. 5. De afmetingen, waaraan de vaten bij den ijk moeten beantwoorden, zijn: a. hoogte of dieptebinnenwerks: het 4 vat 460 ned. strepen; het 4 vat 350 ned. strepenhet vat 285 ned. strepen b. middellijn van den bovenhoepelhet 4 vat 328 ned. strepen; het 4 vat 271 ned. strepen; het vat 216 ned. strepen. c. middellijn van den onder- of kimhoepel: hit 4 Tat 348 ned. strepen; het 4 vat 281 ned. strepenhet 71,. vat 221 ned. strepen. d. middellijn van den buikhoepel: het 4 vat 406 ned. strepen; het J vat 331 ned. strepen: het vat 258 ned. strepen. e. buitenomtrek van den buik: het 4 vat 1280 ned. strepen; het vat 1045 ned. strepen; het T'„ vat 816 ned. strepen;

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2