LEYDSCHE COURANT. 1861. MAANDAG 23 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tege?i 10 Centen afgegeven N". 114, Bij deze Courant behoort Bijblad N°. IS. B1NNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 21 September. liet stoffelijk overschot van den hoogleeraar Juynboll werd gisteren morgen ten elf ure op de begraafplaats aan het einde der Grocnestceg op plegiige wijze bijgezet, floogleeraren en studenten der hoogeschool en andere per sonen van verschillenden rang waren in grooten getale vroegtijdig op de begraafplaats aanwezig, om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Toen de lijkkist, door 16 studenten grafwaarts gedragen, in de groeve was nedergelatcnbragt de lieer A. Kneuen, rector-magnificus der hoogeschool en oud-leerling van den heer Juynboll, in eenvoudige woorden hulde aan de nagedachtenis van den afgestorven ambtgenoot en leermeester. Hij schetste dezen in zijne nederigheid en bescheidenheid, in zijnen ijver bij het vervul len der aan hem toevertrouwde taak, in zijne liefde voor de wetenschap, in zijnen vriendsehappelijken omgang met zijne ambtgenoolenin zijne belang stelling in het welzijn zijner leerlingen, en rigtte zich ten slotte tot 's mans aanwezige betrekkingen, om hun bij den ronw, waarin zij en de hunnen gedompeld waren, een hartelijk woord van deelneming toe te spreken. Ter aanvulling van het berigt, waarmede wij den dood van den hoogleeraar Juynboll hebben aangekondigd, vermelden wij hier nog, dat de overledene van 1831 tot 1841 het hooglecraarsambl aan het athenaeum van Franeker bekleedde. Op Donderdag den 19dc" dezer hield hel genootschap: Mathesis Scicn- tiarum Genilrix zijne 76stc algemeene vergadering in de Stads-Gehoorzaal die voorafging door de uitreiking van de medailles en cereprijzen. Deze plegtigheid werd vereerd roet de tegenwoordigheid eener commissie uit de regering, beslaande uit den heer burgemeester mr. D. Tieboel Siegen- beek en den lieer wethouder mr. C. W. Hubrecht, benevens van de gecom mitteerden uit het Leydsclie departement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, de lib. dr. H. van Hall, B. F. Krantz en uir. ill. A. II. Lisman, terwijl de lib. T. J. F. A. Liefrinck en J. van Lilli jr. het bestuur van de vereeniging ter bevordering der Leydsclie fabriek- en handwerknijverheid vertegenwoordigden. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer T. Hooibergsprak hel lid van het bestuur, de lieer A. Montague Iz.in eenige algemeene beschouwingen over de toepassing van beginselen op bestaande toestanden en hare eigen aardige bezwaren. Uit het verslag van den staat en de lotgevallen van het genootschap bleek, dat door verschillende omstandigheden eene noodzakelijke hervorming nog niet had plaats gehadhet getal leerlingen toenam en dal der leden ondanks bedanken en overlijden nog steeds klimmende bleef. Het onderwijs droeg goede vruchten, terwijl met het oog op de geldmiddelen waarover te beschikken vieler niet meer dan het hoogst noodigeaan ten koste kon gelegd worden. Spreker gedacht verder aan de welgezindendie door buitengewone giften in dit jaar hunne sympathie voor het genootschap hadden aan den dag gelegd en bragt eene regtmatige hulde aan de nage dachtenis der lili. tnr. L. C. Lnzac, W. Woliers en 1. Montaguedie steeds veel tot den bloei dezer inrigting hadden bijgedragen. Ook de heer W. T. Werst, die zijn ontslag als secretaris en bestuurder genomen had, ontving den welverdienden dank. De prijsbelooningen werden met gepaste toespraken uitgereikt aan de vol gende leerlingen: In de rekenkunde: N. de SwartC. de Vinck, P. II. Maandag, K. T. Schuurmans Stekhoven, A. de Vinck, W. Abspoel en J. Loeber. Loffelijke vermelding ontvingen: J. v. d. Horn, G. Duyster, W. BreynenJac. Fran- chimonG. Abspoel, J. Deggeller, J. van Nieuwenburg, J. P. Servaas, J. de Vinck, H. Sonders, N. Piket, J. H. v. d. Worm, II. Ia Rivière en A. M. Cat tel. In de wiskunde. Algebra: W. A. van Litli en J. J. Beuzemaker. Lof felijke vermelding ontvingen: J. v. d. Waals, P. II. v. d. Togl, C. Stolp en G. J. Gijsman. Meetkunde: C. Stolp en T. M. M. van Grieken. Loffelijke vermelding ontvingen: H. de Vroede en A. van der Togt. In de handteekenkundeJ. Kikkert, P. H. v. d. Togl en T. v. d. Togt. Loffelijke vermelding ontvingenG. Abspoel, C. Stolp, J. G. Lobman, M. Bos, L. van GriethuisenG. Verbrugge, W. Ouwerkerk, J. Driehuizen, J. II. v. d. Worm, A. Loeber, J. A. J. Bos, J. van Zaanen J. M. Stey- ger, C. van Overeem, W. van Lilh en P. J. Dee. lil het ornnmentteekenen ontvingen lof: G. Lobman, II. Huibersen in het letterteekenenA. Korenhofï' en T. A. F. van Iterson. lil de bouwkunde, R. de Wringer, A. Wijnkool, P. v. d. Broek en P. N. Gijsman. DoorzigtkundeL. J. T. Monde. Schaduwen der boutckundige teekeningenW. T. van der Heyden. Bouwkundig rekenenF. A. Thomese. Natuur- en werktuigkunde, J. A. M. Schamper, A. P. de Kruylï en J. Schoolman. De gewone zilveren medaille voor het handleekenen werd toegekend aan B. F. Sciarone en hel accessit aan J. A. II. Trap. Eene bronzen medaille aan P. J. J. Niesten en het accessit aan A. P. Loeber, terwijl voor het beste stel teekeningen (Du Puis) A. F. van Iterson een prijs ontving. In het bouwkundig teekenen ontving de grootc zilveren medaille II. de Vroede, het accessit, eene bronzen medaille, A. van der lleyden en een extra-prijs J. van Nieuwenhoven. De gewone zilveren medailleR. van der Vlugten het accessit H. Hensterman. De bronzen medaille, voor de vervaardiging van een werkstuk, J. van dei- Waals en de bronzen medaille, voor de doorzigtkunde, A. van der Togt. De dankbetuigingen geschiedden door J. Loeber en H. de Vroede. Spreker sloot zijne rede met de aanwezigen voor hunne belangstelling bij deze plegtigheid te bedanken, hun deze te dezer stede zoo onmisbare inrigling in hunne bescherming aanbevelende. Men heeft ons berigt, dat in de Revista contemporanea eene Ita- liaansche vertaling voorkomt van de oratio de muneris Recloris Magnifici origine, van prof. J. de Wal, te Leiden, met aanteekeningen van prof. Bosellini, te Modena. (Alg. li. en L. B.) Aan de Midd. Cour. schrijft men van hier het volgende: De plannen van den minister van justitie, aangaande de toekomstige regterlijke indeeling des rijks, schijnen ten opzigte van het arrondissement Leyden zeer gunstig te zijn. Door de voorgenomen opheffing der regtbank te Haarlem zal het territoir van ons arrondissement belangrijk vergroot worden door de bijvoe ging van de gchcele oppervlakte van het Haarlemmermeer; de overige uitge strektheid van hel tegenwoordig arrondissement Haarlem zal voor een ge deelte bij Alkmaar en verder bij Amsterdam gevoegd worden. Wijders is men voornemens het kanton Woubriigge op te heffenhet voor dat gedeelte, hetwelk langs het Haarlemmermeer tot aan de gemeente Aalsmeer zich uit strekt, met het Haarlemmermeer bij hel kanton Noordwijk te voegen en met het overige het kanton Alphen te vergrooten. Omtrent het door het rijk aangekochte gebouw op het Rapenburg, om te dienen voor een zoogenaamd palais de justice, schijnt de regtbank het met den minister van justitie niet eens te zijn. Laatstgenoemde is van oor deel, dal het gebouw, blijkens zijne aanschrijving aan gemeld collegie, in gebruik genomen en in orde gebragt kan wordenen zonder eenige verbou wing of verandering voor de bepaalde beslemming geschikt is. De regtbank heeft gemeend daartegen op te moeten komen en aan den minister kenbaar gemaakt, dat het gebouw wel groote vertrekken zoomen wil zalen in zich bevat, maar daarin geene gevonden wordtgroot genoeg om voor audiëntie zaal, vooral met het oog op de invoering der nieuwe regterlijke organisatie als wanneer bij de criminele jurisdictie de zittingen door een veel talrijker publiek zullen bijgewoond worden dan lot nu toe het geval is, te kunnen dienen, en het gebouw zonder verbouwing voor het bestemde doel ongeschikt is. Welke beslissing de minister hieromtrent zal nemen is nog onbekend. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgetiomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 135 tot 162 personen. Door den minister van oorlog is bepaalddat de miliciens der ligting van 1860, welke den 22slc" Mei II. voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn opgetreden, behoorende tot het wapen der inf., het lc, 2e en 3C reg. vesting artilleriehet korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs (voor zoo verre zij niet bij die korpsen onder de wapenen moeten blijven), reeds den lsle" der volgende maand met onbepaald verlof naar hunne haard steden zullen vertrekken, in plaats van den 22slcn October a. s.zoo als vroe ger bepaald was. lu de vereenigde vergadering van commissarissen en directeuren der Nederl. handel-maatschappijte Amsterdam gehouden, is besloten, in de plaats van den tegenwoordigen directeur dier maatschappijden heer D. Goudswaard, die tegen ultimo December aansl., op zijn verzoek een eervol ontslag van Z. M. heeft bekomen, het volgende drietal candidaten aan den koning voor te stellen, ten einde daaruit eene keuze te doen: de heeren G. ObreenD. de Clereq en II. J Knottenbelt. Men meldt ons uit Voorschoten: De heer F. A. van Reemst, sedert eenige jaren meesterknecht over het personeel voor de zilveren werken aan de kon. Nederl. fabriek alhier, herdacht heden den 25stcn verjaardag dat hij er werkzaam was. Vooral omdat hij zich door zijne bekwaamheid, aan het hoofd dezer veel omvattende afdeeliug, de welverdiende achting verwierf van het personeel aan die fabriek verbonden, was die dag voor hem in vele op- ziglen belangrijk. Bij eene aan den Hoogen Morsch onder Oegstgeest op den 18dCD dezer gehouden ringrijderij is de prijs, een schildpadden sigarenkoker met zilve ren montuur, behaald door Dirk Jz. Juffermans, van Oegstgeest, en de premie, een zilveren sigarenpijp, door Jan Jz. van Egmond, van Rijnsburg. Aan dit ringrijden werd door negen personen deel genomen. De aanbesteding van hel bouwen van de landhoofden en pijlers voor de brug over de Zijl, met aanleg van ecu gedeelte aardehaan, voor den spoorweg van Leyden-Woerdenzal op 10 Oct. aanst. op Zomerzorg nabij deze stad plaats hebben. Het maken van een gemetseld gebouw op het terrein van de werkplaats der lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij te Haar lem is aangenomen door den heer L. C. Sehaadc jr. voor ƒ17524. Het Journ. des Pays-Bas deelt mede, dat het berigt omtrent de be noeming van den heer Snickers, r. k. pastoor te Scheveningenlot directeur van het seminarium te Warmond, onjuist is. De heer Snickers is niet lot die betrekking geroepen maar wel tot de betrekking van regent over het kleine seminarium Hageveld te Voorhout, ter vervanging van den heer van Beek, benoemd tol plebaan en pastoor van de kathedraal van Haarlem. Achter Noordwijkerhoiil is Woensdag morgen een driemastschip ge strand. Het was zonder bemanning, zonder masten en zonder booten. Ook ter hoogte van Ballum op Ameland is eene met rogge geladen Pruissische schoener verongelukt, waarvan de bemanning door de reddingboot is gered. Op den 16dc" dezer is te Gouda overleden de kolonel C. P. Winckel kommandant van het 4de reg. inf., ridder der beide Ned. orden, kouiman- dcur der Luxemburgschc orde van de Eikenkroon.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1