LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 20 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 115. /£c De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke ISommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 19 September. In de zilting van den gemeenteraad van heden werdnadat de heer P. L. C. Driessen als lid van den raad was beëedigd en geïnstalleerd, door den voorzitter mededeeling gedaan eener missivewaarbij de heer mr. H. C. Uuyser als lid van den raad zijn ontslag neemt, alsmede eene mis sive van denzelfden heer, waarbij hij zijn ontslag verzoekt als regent van het H. G. of armen wees- en kinderbuis. Ook werd mededeeling gedaan eener missive van gedep. slalen, ten geleide van een antwoord van Z. E. den minister van binnenl. zakenop het adres van den raad in zake de voormalige wees- en momboiiEarners. In dat antwoord werd gezegd dat Z. M. de koning het verzoek van den raadzoo als het daar lagniet kon inwilligen, maar dat Z. M. zich voorbehield om, wanneer de slad Leyden voldaan zou hebben aan hare verpligling tot het doen van rekening en ver antwoording aan de wetgevende raagt een voorstel te doenom de in den gestelden termijn niet opgevraagde gelden te doen strekken tot eene subsi die ter aflossing der geldleening die de stad zoude moeten doen. Wat betreft de behandeling der aan de orde gestelde punten, werden de lieer P. L. C. Driessen, als bestuurder van bet werkhuis, en de heer M. G. ten Sande, als commissaris der stedelijke gasfabriek herkozen. Ook werd goedgekeurd eene af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1861ten einde te voorzien in de kosten van de aanschaffing van een lOOtal dreggen ter redding van drenkelingen, die op verschillende punten der stad, in herbergen enz., verkrijgbaar zullen zijn, welke plaatsen van een kenbaar teeken zullen voorzien worden. Gelijke goedkeuring werd geschonken aan de voordragt tot het huren van een kelder aan de Vischmarkt, tot berging der onverkochte visch enz., aangezien het thans daartoe dienende gebouw tol dat einde niet meer bruikbaar was, alsmede aan de voordragt om aan hen, die met het vormend onderwijs der kweekelingen aan de openbare la gere scholen zijn belast eene bezoldigiging toe te kennen, ten bedrage van 200 voor hem, die dal onderwijs bestuurt, en 100 voor de overigen. Dezer dagen is het Munt- en Penningkabinet der Iloogeschool onder anderen bezocht door den Russischen staatsraad B. de Koehne, vergezeld door den secretaris van het Russische gezantschap te 's Gravenhage. Ge melde staatsraaduitgever, onder anderen, van een Numismatisch tijdschrift, is schrijver van een werk in twee qtiarto-deelengetiteld: Recherches sur l'histoire et la Numismatique des colonies Grecques en Russieainsi que des Royaumes du Pont et du Bosphore Cimmérien. Als geschenken werden door Z. E. aan het akademisch kabinet vereerd een fraaije didraehme van Cnidus (in Carie) en onderscheidene in Rusland op- gegravcne Friesche munten uit de XIC eeuw. Van Z. E. den minister voor de herv. eeredienst ontving het kabinet ten geschenke een Frankfortsch tweeguldenstuk in het sterfjaar van Goethe en met vermelding dier gebeurtenis geslagen. Gisteren morgen is aan het paardenwed nabij de Wouterbrug een persoon, Jan Borshoom genaamd, een jong mensch van 25 jaren, van eene met kool geladen schuit, door het uitschieten van den haak, in het water gevallen. Ofschoon onmiddelijk er uitgehaald en aan het buitenverblijf van den heer Lisman, aldaar gelegen, gebragt, heeft hij echter geene teekenen van leven meer gegeven. De vader en broeder des verongelukten, die ge huwd was, zijn heden de schuit komen afhalen en naar hunne bestemming Ylaardingen vertrokken. De directie van den kon. Franschen schouwburg te 's Ilage zal, zoo als uit eene hierachter voorkomende aankondiging blijkt, in de volgende week alhier eene voorstelling geven, die, naar wij vernemen, door nog an dere zal gevolgd worden. De lib. Yalois en Jahn, die, de eerste als ijverig directeur van het kon. Hollandsch tooneel, de tweede als bekwaam orchest- directeur, reeds gunstig bekend staan, verdienen lof en aanmoediging, daar zij vol vertrouwen eene directie op zich hebben genomenwaaraan vele be zwaren zijn verbonden en waarvoor velen, met hel oog op hel ongunstig slagen hunner voorgangers, zouden hebben teruggedeinsd. Die aanmoediging hebben zij in de residentie aanvankelijk reeds in ruime mate ondervonden. Met moed hebben zij hunne taak opgevat en getracht een ensemble te vor men, dat aan de regtmatige verlangens van het publiek zou kunnen voldoen. In hoeverre zij daarin geslaagd zijn, zal eerst later kunnen blijken, maar onderscheidene der door hen geëngageerde artistes mogten bij de debut- voorsteilingen ondubbelzinnige blijken van goedkeuring van de zijde des publieks ondervinden. Ilun optreden alhier moge mede met ecnen gunsligen uitslag worden bekroond en aan directeuren eene billijke vergoeding voor hunne bcmoeijingen en zorgen schenken. De uitslag van de verloting voor voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen op Java, wordt heden in de Staats-Courant medegedeeld. Aangenaam zou het der commissie zjjn indien de prijzen voor uit. dezer werden afgehaald. Op alle werkdagen van 10 lot 12 ure, is daartoe gelegenheid aan het gebouw der voormalige Gasthuiskerk te Delft, of door tusschenkomst van eene der hier en elders bestaande sub-commisie. De miliciens der ligting van 1860, behoorende tot de vijf reg. dragon ders, ten verleden jare daarbij in activiteit opgetreden, zullen den lslc" Oct. a. s. met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terugkeeren. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op een nader te bepalen tijdstipaan het locaal van het dep. van ma rine le 's Gravenhageeen vergelijkend examen zal plaats hebben van jon gelingen, die tot scheepsklerk bij de Nederl. zeemagt wenschen benoemd te worden. Het getal der opene plaatsen bepaalt zich lol acht. Alleen zy komen in aanmerking, die in het jaar 1845 en 1846 zijn geboren. Men moet zich voor of op uit. October met een op zegel geschreven verzoek schrift tol den minister van marine wenden. Bij de gisteren door de Ned. handelmaatschappij te Rotterdam gehou den veiling van 389,752 balen koflljis alles verkocht. De prijzen waren 40J- a 48 cents naar qualiteit. De bisschop van Haarlem heeft tot directeur van het r. k. seminarium te Warmond benoemd den heer Snickers, r. k. priester en pastoor te Scbeveningen. Men berigt ons uit Noordwijk dat in dienst gesteld is het nieuwe kanton nale huis van bewaring. Dit gebouw is bestemd beneden voor gevangenis en boren voor de dienst van het kantongeregt. De gevangenis, ingerigt volgens het nieuwste systeem zoo in bouw als in meubilair, bevat vertrek ken voor cellulaire en gemeenschappelijke opsluiting, alsmede eene nette wo ning voor den cipieren is bovendien voorzien van een bureaubad- en spreekkamer en al datgene, wat in dergelijke inrigting wenschelijk is, zoo als een verwarmingstoestel met buizen. Aan weerszijden heeft men voor eene behoorlijke wandelplaats voor de gevangenen gezorgd. Op de bovenverdieping treft men aan de geregtszaal, griffie, getuigenka- mer enz. ten dienste van het kantongeregt. Deze lokalen zijn elk naar den aard hunner beslemming van voldoende ruimte en voorzien van een deftig en nel ameublement. liet gebouw slaat aan de Voorstraat in bet midden van hel dorp en strekt allezins lot verfraaijing daarvan, vermits het uiterlijk voorkomen, de stijl waarin het gebouwd is en de soliede constructie in allen deele den archi tect G. Brouwer en den aannemer J. P. C. Swijser, beiden uit 'sllage, eer aan doen. Door de plaatsing van dit gebouw is in eene groote behoefte voorzien en aan Noordwijk het behoud van den zetel van het kantongeregt en de daaruit voortvloeiende voordeden verzekerd. Maandag II. had een zoon van den landbouwer W. de Haas, nabij Delft, de onvoorzigtigheid van een jagtgeweer af te schieten, dat ongeveer vier weken geladen was geweest. Niettegenstaande de waarschuwing van zijn broeder en den raad om hel liever aan een boom te binden en met een touw af te trekken, schoot hij het af, met het noodlottig gevolg dat bet geweer sprong en zijne regterhand zóódanig verminkt werd, dat de twee voorste vingers moesten worden afgezet. Te Nieuwe Diep werd Dingsdag nacht een matroos, die oneenigheid had met zijne vrouw, wegens burengerucht door de nachlwachls aangehouden; op zijn verzoek werd hem toegestaan om niet naar het policie-bureau, maar naar boord te worden gebragt. Midden op de nieuwe brug gekomen rukte hij zich van zijnen geleider los en sprong over de leuning der brug in de binnenhaven; hij zonk onmiddelijk in de diepte, en het is niet mogen ge lukken hem te redden. Men verwacht, zegt de Arnh. C\, spoedig belangrijke aanbestedingen voor de slaats-spoorwegenals aan den Helder een gedeelte spoorbaan, station en emplacement voor goederen- en personenverkeer; eene dubbele ijzeren draaibrug over de rivier de Mark in de lijn Breda-Moerdijk en de ijzeren draaibrug over bet kanaal van Apeldoorn naar Dieren. Ook verwachtte men eerstdaags de benoeming van den kapitein der genie jhr. de Klerk tot secretaris bij de commissie voor de spoorwegen. Men verneemt dat het leggen van den eersten steen te Zutphenvoor den aanbouw van de brug over den IJsscl, bepaald is op Maandag 21 Octo ber a. s. en dat Z. M. de koning aan die plegligbeid zal deelnemen. Uit de kolonie van weldadigheid te Frederiksoord berigt men aan de U. C., dat men er nog zeer bekommerd is over den loop, dien de zaak van het onderwijs heeft genomen. De bevolking is nu voornemens een adres aan de betrokken gemeente te zenden, en te trachten de gemeentebesturen ten deze lot andere gedachten te brengen. Zoo dit met geen gewensebt gevolg

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1