BIJBLAD TOT DE 1EYDSEHB COURANT Maandag 16 September 1861. STA EN-GENERAAL. VAH 'sGRAVENHAGE, 16 September. OPENING DER GEWONE VERGADERING VAN 1861-1862. Vereenigde zitting der beide kamersvan Maandag 16 September 1861. De heer mr. J. A. Philipse, die den voorzitterssloel bekleedt, opent, na dat de leden der beide kamers zich in de zaalbestemd voor de vergade ringen van de tweede kamer, vereenigd hebben, tegen half e'én ure de vergadering, en laat een koninklijk besluit van den 4ien September jl. houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar der stalen-generaa!door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dien tengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwethet bestunr der vergadering is opgedragenbenoemt eene commissie van acht leden, die Z. M. den koning bij hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der stalen generaal ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriele departementen, de kanselier der orden en de leden van den raad van state, vervoegen zich ten één ure in de vergaderzaal.; Z. M. de koning, die zich op de in het programma voor de opening der zitting omschreven wijze naar het gebouw der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdverloop aldaar aangekomen, ter vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt de navolgende openingsrede Mijke Heereh Dankbaar erken ik het voorregt, bij de opening van deze vergadering, wederom tot gunstige mededeelingen omtrent de aangelegenheden van het vaderland in staat te zijn. Wel hebben in den laatsten winter eenige provinciën de noodlottige gevolgen van ijsgang en overstrooming ondervon den, en hoog steeg de nood, in de geteisterde streken, doch de zucht om wel te doen, aan het Nederlandsche volk zoo eigen, en de mensehlievende belangstelling, zoo in als buiten Europa ondervonden, hebben veel leeds kunnen verzachten en lot het vergoeden der geledene schade krachtig bijge dragen. Ik stel die uitnemende bewijzen van hulpvaardigheid en menschen- min op hoogen prijs en voel mij gedrongen, dit ook bij deze gelegenheid openlijk uit te spreken. Het is mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den meest gewenschten voet blij ven. Met België is eene overeenkomst tot stand gekomenwaardoor de waleraftappingen uit de Maas aan eene billijke regeling worden onderwor pen. Door de opheffing van belemmerende formaliteiten wordtook hier te lande, getracht het internationaal verkeer te bevorderen. Ik verheug mijdat de zee- en Iandmagt zich bij voortduring door een uitmuntenden geest onderscheiden, en met ijver voortgaan zich voor hare gewigtige roeping te bekwamen. De middelen door u verleend, om de weerbaarheid des lands te versterken, worden met de meeste zorg aange wend. Na de aanneming der wet op de nationale militie houdt men zich bezig met de zamenstelling van de wet op de schutterijen. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het algemeen gunstig. Enkele gewesten werden door hevige rampen getroffen. Vele menschcnle- vens gingen daarbij verloren. Ook bij die gelegenheid is het op nieuw ge bleken hoezeer de band van wederkeerige belangstelling Nederland met zijne koloniën vereenigt. Het is te betreuren, dat de opstand in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo nog niet onderdrukt is, en inspanning van krachten blijft vorderen. Wanneer ik echter let op de vernieuwde blijken van dapperheid en trouw door de zee- en Iandmagt gegevenmag ik de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. Voor de West-Indische koloniën blijft de opheffing der slavernij eene zaak van hoog gewigt; het ontwerp daartoe betrekkelijk, zal weldra aan uwe overwegingen worden onderworpen. Ook andere wets-ontwerpende koloniën betreffende, zullen worden aangeboden. Wanneer ik verder het oog sla op de binnenlandsche aangelegenheden, dan geven ook deze in velen opzigte, stof tot tevredenheid. Ofschoon de toestand van den scheepsbouw nog niet is verbeterd, is het getal schepen in de vaart niet afgenomen. De scheepvaart bleef op dezelfde hoogte. De in-, uit- en doorvoer neemt gedurig toe, alhoewel voor het tegenwoordige de verwikkelingen in Noord-Amerika daarop ongunstigen invloed uitoefenen. De ontwerpen der geneeskundige wetten zijn gereed, en zullen weldra bij uwe vergadering worden ingediend. Met uitzondering van een algemeen en belangrijk voedingsmiddel; geeft de oogst bevredigende uitkomsten. De overweging van het gewigtig onderwerp van de afkoopbaarheid der tienden heeft tot eene voordragt van wet geleid, die eerlang uwer vergade ring zal worden aangeboden. Kunsten en wetenschappen blijven bloeijen. De onlangs in Noordholland gehouden tentoonstelling heeft sprekende bewijzen gegeven van vorderingen in de nijverheid. De werking der wet op het lager onderwijs geeft gunstige uitkomsten. De regeling van het middelbaar onderwijs wordt in gereedheid gebragt. Het is mij aangenaam te kunnen mededeelen, dat de veelvuldige voorbe reidende werkzaamheden voor den aanleg van spoorwegen, thans zooverre gevorderd zijn, dat zij eene onvertraagde uitvoering doen verwachten. Van het meerendeel der lijnen is de rigting reeds aangewezen. Met enkele kunst werken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Het laat zich aanzien, datzonder onverhoopte belemmering een aanzienlijk deel dier werken in het aanstaande jaar tot stand zal komen. Het kan geene bevreemding wekken, dal de belangrijke dijkbreuken bui tengewone uitgaven zullen vorderen. Zoo ter voorziening hierin, als ter te gemoetkoming van de dijksdislrictenzullen u voorstellen gedaan worden. De inachtneming der grondwettige verhouding lusschen kerk en staat blijft een onderwerp Mijner zorgen. Een wetsontwerp tot opheffing der staats-collatiën in de Hervormde kerk zal aan Uwe overwegingen worden voorgestelden even zoo een ontwerp betreffende kerkelijke pensioenen. Voordragten van wet tot invoering der nieuwe reglerlijke inrigling wor den voorbereid. Reeds naderen de ontwerpen van een nieuw wetboek van strafvordering en van eene nieuwe reglerlijke indeeling des rijks hunne vollooijing. Het tijdstip intusschen, waarop de eerst in de maand Mei van dit jaar, door de wetgevende magt vastgestelde reglerlijke inrigting, zou moeten in werking komen, zal nadere regeling behoeven. De staat van 's rijks finanliën is bij voortduring, over het algemeen gunstig te noemen. Terwijl elders de omstandigheden het aangaan van geldleeningen hebben noodzakelijk gemaakt, mogten wij op den weg van schulddelging voortgaan. De opbrengst der middelen was voldoende. Eerlang zal een wetsontwerp op het beheer der kroondomeinen aan uwe beoordeeling onderworpen worden. Ook de herziening van het tarief van in- en uitgaande regtenzal op nieuw in deze zitting worden voorgebragt. Vele en belangrijke onderwerpen wachten alzoo uwe beraadslagingen. Gewigtig is wederom de taak, die hij te vervullen hebt. Één zij en blijve daarbij aller doel: de bevordering der ware belangen van het dierbaar vaderland. Moge daartoe Gods onmisbare zegen op uwe overleggingen rusten! Ik verklaar de gewone vergadering der staten-generaal geopend. Z. M. de koning verlaat na het uitspreken dezer troonrede, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de leden der commissie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde zitting. Te Leyden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5