Ëurgcrlijfcc 5?tawb. IPer Telegraaf. Twee der gekwetsten bij den spoorwegramp van Kensinglon-Town zijn overleden. Het getal der slagtoffers bedraagt nu 14 en nog verkeeren cr velen in levensgevaar. Ten gevolge van zware regens, die in het noorden des lands zijn ge vallen, is inzonderheid de Irwell zoo plotseling gerezen, dat geene voor zorgen konden worden genomen; het gevolg was, dat de omstreken van Walsden, Bacup, Shawforth, Millgate, Todmorden, enz. onder water wer den gezet, bruggen weggevoerd, spoorwegen ondermijnd en fabrieken ver nield; ook twee menschen hebben hierbij het leven verloren. Beriglen uil Bombay melden dat uit al de districten gunstige antwoor den zijn ontvangen op de van regeringswege gedane vragen wegens de ge schiktheid des lands tol voortbrenging van katoen. Het kan eene aanzien lijke hoeveelheid katoen voortbrengen en de bevolking houdt zich gaarne met de katoenteelt bezig. Groote opspraak wekte het te Calcutta en te Bombay, dat de regler fflor- daunt Wells den eerw. Long, zendeling der Engelsche kerk, tot gevange nisstraf voor den tijd van eene maand en eene boete van 1000 ropijen ver wezen hadwegens het in de Engelsche taal overbrengen van een inlandsch tooneelstuk, getiteld: »Nil Dorpan of Spiegel der planting van indigo." FI&.TXMKSJ». PARIJS, 8 September. Men verneemt thans dat de heer Cadore, onze zaakgelastigde te Rome, door eene verklaring zijn zegel heeft gehecht aan de nota van den kardinaal Antonelli, waardoor hel Romeinsche ministerie wordt vrijgesproken van alle medepligligheid aan de onlusten in de Napelsche provinciën. De heer Cadore moet er tevens bijgevoegd hebben dat, indien de H. Vader de zaak van den gevallen koning had willen ondersteunen, hij dit niet zou hebben kunnen doen, daar de waakzaamheid van den generaal Goyon hem daartoe de ge legenheid zou benemen. De vertegenwoordigers der overige mogendheden Engeland niet uitgezonderd, moeten, naar men zegt, door gelijke verkla ring de partij van den kardinaal Antonelli hebben gekozen. Door sommige dagbladen wordt een en ander echter tegengesproken. Men verneemt ook dat de hertog de Gramont en de heer Cadore bevel van de regering hebben ontvangen om de huwelijksplegligheid van den tweeden zoon van den voormaligen groot-hertog van Toskane met de zuster van ko ning Frans, die den 12den dezer te Rome moet plaats hebben, bij te wonen. De Inclép. Beige maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk een lid der Fransche geestelijkheid naar Rome zou zijn vertrokken, belast met eene zending, die in betrekking zou staan met de oplossing van de Ro meinsche qnaeslie. Volgens den een ging die zending uit van de keiz. rege ring en volgens den ander van de hooge geestelijkheid. Voor zoo verre men nu reeds uit de opgaven kan opmakenzal het getal der Fransche inzenders op de tentoonstelling te Londen meer dan 7000 bedragen. Wanneer men de toegestane ruimte met dat getal deelt dan valt aan iederen inzender eene halve vierkante el ten deel. In 1851 was het getal der Fransche inzenders slechts 1700 en kon aan ieder 2 vierkante ellen toegestaan worden. De commissie zal dus genoodzaakt zijn vele inzenders af te wijzen, indien zij ten minste voor 15 September geen gunstig antwoord ontvangt op het verzoek om meerdere ruimte, dal zij reeds over twee maan den bij de commissarissen gedaan heeft. De minister van marine bevond zich dezer dagen te Toulon, ten einde de proefnemingen met eene nieuwe soort van hollen kogel bij te wonen. Een met ijzer bekleede ligter was tot mikpunt gekozen. De kogel is door de 3 Ned. duim dikke ijzeren platen in den ligter gedrongen en vervolgens uiteengeslagenwaardoor groote schade aan dat vaartuig is toegebragt. Alhier wordt verzekerddat de keizerin van Rusland naar Jeruzalem reizen en eene bedevaart naar het H. graf ondernemen zal. Dit baart in kerkelijk-gezinde kringen veel opzien; men is er beducht voor den invloed, dien de komst der keizerin in Palestina zou kunnen hebben op den strijd, welke in de Levant steeds tusschen de Griekseh-katholijke en de Roomsch- katholijke kerk wordt gevoerd. Naar men zegt zal het kamp van Chalons op 15 September opgebro ken worden. De zoölogische tuin te Marseille heeft een groot verlies geleden. De fraaije krokodildie eerst onlangs aldaar was aangekomenis op het onver wachts gestorven. PBUISSKN. BERLIJN 12 September. Bij gelegenheid der krooning zal eene nieuwe ridderorde worden inge steld, welke in rang op de orde van den Zwarten Adelaar zal volgen en in de plaats treden van de orde van den Rooden Adelaar met brillanten. Slechts 12 personen zullen bij de krooning met de versierselen dezer orde worden begiftigd. Op den Opper-Siiczischcn spoorweg heeft eene vreeselijke botsing plaats gevonden, waarbij 3 wagens geheel verbrijzeld en 3 anderen sterk bescha digd werdenals door een wonder hebben geene personen daarbij verwon dingen bekomen. Op last der regering heeft de heer Wilhelm Pitschner zich naar Zwit serland begevenmet het doel om den Monlblanc te beklimmen. Deze togt geschiedt met een wetenschappelijk doel. Tot het verrigten van velerlei waarnemingen, opmetingen, enz., zal genoemde natuurkundige vergezeld worden van 20 gidsen en verder personeel tot hel vervoeren zijner werktui gen. Hij zal 14 dagen op den top des bergs doorbrengen. Heeds vroeger heeft de heer Pitschner dien berg beklommen en aldaar waarnemingen ge daan maar niet van zoo omvangrijken aard als thans het geval zal wezen. Later zal hij een uitvoerig werk omtrent dien logt het licht doen zien. OOSTBNR1JH. WEENEN, 11 September. Vele onzer dagbladen, zelfs die welke de eenheid des rijks voorslaan, hrengen een ongunstig oordeel uit over de houding der regering tegenover Hongarije. Zoo ziet de Ost-Deutsche Post met leedwezendat de regering voor dat rijk eene nieuwe kieswet wil afkondigen, volgens welke de comi- talen, in plaats van uit regtstreeks gekozen leden te bestaan, zullen ge vormd worden uit hen, die het hoogst in de belasting zijn aangeslagen en uit vertegenwoordigers, die trapsgewijze verkozen worden. De Wanderer vraagt of deze nieuwe organisatie overeen te brengen is met het diploma van 20 October, waarbij bepaald wordt dat de wetten niet kunnen gewij zigd of vernietigd worden dan met medewerking van de wettig bijeenge komen landdagen. Dat de houding der regering ook hier ter stede niet algemeen wordt goedgekeurd blijkt uit het volgende: De kiezers van het 4de arrondissement hebben een adres aan den heer Smolka, Poolsch lid van den rijksraad, aangeboden, waarin zij hem hulde brengen voor de krachtige wijze, waarop hij de constitutionele belangen van Hongarije heeft verdedigd. De onderte kenaars verklaren, dat zij zijne gevoelens volkomen deelen en dat zij de houding betreuren, bij deze gelegenheid door de Duitsche leden van den rijksraad aangenomen. Een gerucht zegt, dat de regering voornemens is eene amnestie te ver- leenen eu de in Hongarije verbeurd verklaarde goederen aan de oorspron kelijke eigenaars terug te geven. Het doel van dezen maatregel zou zijn om den slechten indruk, dien het besluit betreffende de comitaten gemaakt heeft, uit te wisschen. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad N°. 85); Gelet op art. 5 en 9 der verordening van 29 October 1859 (Gemeente blad N°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe be lasting, aangehaald bij Koninklijk besluit van 3 Februarij 1860, N®. 49; Doen te welendat liet lc suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1861 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 13den tot en met den 20sten September aanstaande ter Secretarie dezer gemeente, van 12—3 ure, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 12 September 1861. v. PUTTKAMMER Secretaris. Tan den 5 tot en met den 11 September 1S61. BEVALLENC. P. G. van der Hoeven, geb. van Wijk, Z. L. Zirkzee, geb. DuikersD. S. van der Wilkgeb. van der Mem D. J. C. Sprengcr wede. P. J. Tersteegen Z. R. de la Court, Z. C. II. W. E. A. Hoogvliet, geb. CremerD. R. Koetsergeb. Vos, D. J. A. Kok geb. Goddyn D. I). Sonders, geb. Wouters, Z. J. Heuzen,geb. Keereweer, D.J.Scliols, geb. van Veen, D. levenl. J. L. Blansjaar, geb. PierlotD. levenl. F. K. Jacobsgeb. BoomslraD. E. W. Pauw geb. van der KwartelD. M. J. IK uollergeb. de Kort, Z. J. de Fey, D. G. Ie Fcbre geb. PaatsZ. II. A. B. de Voogd van der Hum Z. E. Zonsveld D. N. Ooslveen geb. Re- tel Z. J. C. Galjaard Z. E. J. W. L. Werner, geb. vanderGugtenZ. M. Raaphorstgeb, van WerkhovenZ. M. Hensen D. TURYN, 11 September. De generaal Peltinengo zal morgen naar Palermo vertrekken, om zijnen post van stedehouder te aanvaarden. Hei dagblad van Turyn deelt mede dat graaf Christen te Napels is gevan gen genomen. TURYN, 12 September. De Opinione bevat eene depêche uit Napels, volgens welke Maracco, de beruchte Calabrische rooverzich gisteren aan de overheid van Catanzaro heeft overgeleverd. Dit feit verzekert de rust in de provincie. PARIJS, 11 September. Volgens sommige dagbladen is Dervisch-paclia met een Turksche corps van 5000 man op den 4dcn dezer de grenzen van Montenegro overtrokken. Omer-pacha maakt zich gereed hem met eene andere divisie te volgen. WEENEN, 11 September. Volgens de Oest. Zeit. zijn gisteren avond de grondslagen vastgesteld, waarop de landdag van Zevenbergen bijeengeroepen en geconstitueerd zal worden. NEW-YORK, 31 Augustus. (R. O.) De partij der separatisten in Ken tucky spant al hare krachten in en wint veld. De president Lincoln zal het besluit der wetgevende magt afwachten, alvorens dien staal te nood zaken zich te verklaren. Er loopt een gerucht, dat de minister van finan- liën het voornemen heeft, ten behoeve eener leening, een beroep op het volk te doen. Men houdt het er voor, dat de zuidelijken weldra Washington op eenige punten zullen aantasten. TURYN, 12 September. De troepen trachten den aftogt van de bende van Chiavone naar het Romeinsche grondgebied te verhinderen. Uit alle provinciën wordt berigl dat de rust meer en meer toeneemt. PARIJS, 12 September. Bij de verkiezingen te Avignon heeft de can- didaat der regering 18053, de katholieke candidaat 4048 stemmen bekomen. MADRID, 10 September. Men verzekert dat er heden in den minister raad belangrijke quaestiën beslist zullen worden. LISSABON, 7 September. De zitting der Cortes is gesloten. De koning is naar Oporto teruggekeerd. De regering heeft de havens voor den invoer van vreemde granen nog niet opengesteld. VVARSCHAU, 11 September. Volgens eene depêche uit Breslau zijn de beriglen omtrent de gebeurtenissen te Kalisch overdreven. Eenige vensters, die verlicht waren, zijn ingeslagen en de troepen, die tusschen beiden kwa men, waren ongewapend. Van de 18 in hechtenis genomenen zijn er 12 den volgenden dag losgelaten. Geen enkel burger is mishandeld. CANTOxN, 27 Julij. Er heeft geene verandering in de zaken van China en Japan plaats gehad. «TAttg. BEKIGTKN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3