belangstelling van liet reglsgeleerd publiek blijft ondervinden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de beeren If. van Reyn Cz.11. W. Arentzen en S. Brouwer, terwijl de stad Utrecht werd aangewezen voorde plaats der volgende algenieene vergadering. Gisteren had te Alkmaar de opening plaats der algemeene tentoonstel ling van de lloll. maatschappij van landbouw. De stad had bij die gelegen heid een feestelijk aanzien. Zaturdag aanst. zal de tentoonstelling van vee plaats hebben. Volgens een schrijven, in de U. C. opgenomen, zou het plan bestaan om in de kolonie der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord met Januarij e. k. de scholen voor het onderwijs te sluiten, aangezien men niet langer in de geldelijke behoeften van het lager onderwijs kon voorzien. Van dit voornemen had men reeds kennis gegeven aan de gezamenlijke onderwij zers. Men vertrouwde echter dat het bezoek van den minister van binnenl. zaken in deze zaak goede gevolgen zou hebben en lot eene doeltreffende schikking zou leiden. Men meldt uit Muntendam (prov. Groningen) dat aldaar op den 7deD dezer een zware eikenboom door den bliksem is getroffen. De top was er ter halverhoogte afgeslagen en lag over den weg. Het overige van den stam is van boven tot beneden op onderscheidene wijzen gespleten, terwijl de geheele weg met kleine stukjes bont, ter grootte van zwavelstokken, als bezaaid was. Ofschoon hel een vrij zware boom was, is bij in die male verpletterd, dat er volstrekt geen goed hout meer aan te vinden zal zijn. Op den huize Iickart bij jbr. Smits van Eckart, onder Eindhoven, bloeit thans eene Agave americanawelker stengel eene hoogte bereikt heeft van 8 Ned. ellen en die met ongeveer 8000 bloemen prijkt. Deze plant, ofschoon behoorende lot bet geslacht der zoogenaamde 100-jarige, is slechts 25 jaren oud. Volgens de N. Noordbr. C. staan op de veengronden onder Liessel en Helenaveen de aardappelen nog even goed als in de maand Mei. Noch aan de knol noch aan het loof is eenig bederf te bespeuren. Omtrent den brand in bet Eimburgsche dorp Smeermaas, waarvan wij in ons vorig nomtner melding maakten, vernemen wij nader, dat die brand in hel Belgisch gedeelte van dal dorp is ontslaan en zich tol dat gedeelte bepaald heeft. Omstreeks ten tien ure des voormiddags ontstond de brand en reeds spoedig was niet alleen 'skonings commissaris, de heer de Wille- hois, ter plaatse aanwezig, maar waren ook brandspuiten en eenige infan terie uit Maastricht aldaar aangekomen. Men heeft het aan deze spoedig aangebragte hulp te danken, dal de brand zich niet ook tot het Nederland- sche gedeelte van Smeermaas, hetwelk tot de gemeente Oud-Vroenhoven behoort, beeft uitgestrekt. Onder de lofwaardige feiten, welke bij deze ramp plaats haddenver meldt men dal van een korporaal der bezetting, die, op het gejammer eener winkelierster om het geld, dat zij in hare overhaaste vlugl had ach tergelaten, het in vlam staande buis invloog en het genoegen had de win kellade met de verloren geachte speciënaan de eigenares over te geven, 's GRAVEN 11 AGE 12 September. Z. M. heeft vergunning verleend: aan den heer P. W. Roggenbach, consul-generaal van Nassau te Rotterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der Adolfsorde, hem door den hertog van Nassau geschonken; aan den lieer A. M. Anthony te Rotterdam tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan den ritmeester W. C. baron Snouckaert van Sehauburg, tot hel dragen van de versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem door den Groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken, en aan den heer mr. J. II. Donker Curlius, laatste lijk Ned. commissaris voor Japan en Siamthans met verlof hier te lande, tot het aannemen der versierselen van kommandeur der militaire orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, Aan jhr. inr. I. N. baron van der Goes van Dirxland, laatst minister van buitenl. zaken, is, op grond der wet, een pensioen verleend van 275. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te St. Anna Parochie de heer C. Schokker ilunnink, thans te Hallam, en te Echt de lieer A. II. Dinraths, thans te Stevensweert. Z. M. heeft goedgevonden den rang van generaal-majoor, builen be zwaar van den lande, te verleenen: aan Hunne Hoogheden den Soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopali Ingalogo Ngabdoer Rachman Sai- din Panotogoma de VIIIsteen den Sultan van DjokdjokartaIlamangkoe Boewono Senopali Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panologomo Kali- fatolah de YIde. Z. M. de koning van Hanover heeft den hoogleeraar Zachariae te Göt- tingen vergunning verleend tol het aannemen en dragen van het officierskruis van de orde van de Eikenkroon, hem door Z. M. den koning der Nederlan den geschonken. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan den kapitein J. P. de Bordes, van het corps ingenieurs, mineurs en sa- penrs, en aan den luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie \V. J. A. W. Boers, met verlof hier te lande. Aan jh'. mr. H. G. C. L. Janssens alhier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der hoofd-commissie voor de Londensche tentoon stelling van nijverheid en kunst. De nieuw benoemde bisschop van Haarlem is eergisteren in de resi dentie aangekomen, ten einde gehoor te verleenen aan de geestelijken te dier stede die hem zouden willen geluk wenschen en de belangen hunner gemeenten voordragen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ10.67, van den heer C. Huus Thiis, Ned. vice-consul te Ooster-Riisöer, alsmede 150 exemplaren van het werk: «Coup d'oeil sur les finances de la Neerlandc et de ses colonies, 18401860," waarvan schrijver is de heer ridder de Brabandère, die deze exemplaren heeft aangeboden om verkocht te worden. lieden heeft liet prov. gcregtshof in Zuidhollandonder liet voorzitter schap van den heer mr. J. A. Philipse, uitspraak gedaan in de zaak van J. Vrik en A. de Vogel, arbeiders te Oude Tonge, beschuldigd de eerste van verkrachting, bijgestaan door een ander, van eene meer dan 15jarige persoonen de tweede aan medepligtigheid aan die misdaad. Het hof heeft beiden schuldig verklaard en ieder veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Gisteren heeft door regenten van het burger-weeshuis en de fundatie der vrouwen van Renswoude de aanbesteding plaats gehad van het groo- tendeels afbreken, verbouwen en vergrooten van het voornoemde weeshuis enz. Daarvoor waren zes inschrijvingsbilletlen ingekomende minste in schrijver was de heer J. Nater, alhier, voor de som van ƒ108,890. Aan hem is het werk gegund. Bij de opening van de gewone vergadering der staten-generaal op Maandag aanst., zal de tweede kanier zamengesteld zijn als volgt: Hoofdkiesdis- triclen. Groningen. Zuidhorn. Appingadam. Assen. Leeuwarden. Sneek. Dockum. Steenwijk. Zwolle. Almelo. Deventer. Zulphen. Arnhem. Nijmegen. Tiel. Amersfoort. Utrecht. Hoorn. Alkmaar. Haarlem. Amsterdam. Leyden. Gouda. Delft. Rotterdam. 's Gravenhage. Dordrecht. Gorinchem. Middelburg. Goes. Zierikzee. Breda. Tilburg. Eindhoven. Maastricht. Roermond. Boxmeer, 's Bosch. Aftredende helft der Leden in 1862 G. Reynders. J. F. Zijlker. Mr. P. van der Veen. Dr. W. II. Idzerda. Jhr.W. H. Lycklama a Nyeholt. J. T. ter Bruggen Hugenholtz. Mr. J. P. A. graaf van Zuylen van Nyevelt. Mr. G. M. van der Linden. M'.' W. H. Dullert. Mr. A. baron Mackay van Ophemert. Jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer. M'.W.F. van Lidlh de Jeude. Jhf. mr. H. A. M. van Asch van Wyck. Mr. N. P. J. Kien. H. Mensonides. Mr. K. A. Poortman. Mr. J. Heemskerk Bz. S. R. van Franck. Mr. G. C. J. van Reenen. Mr. A. J. Duymaer van Twist. P. H. baron Taels van Ame- rongen tot Natewisch. M. A. F. H. Hoffman. Mr. W. Winlgens. Mr. A. Uoynck v. Papendrecht. G. H. Betz. J. P. Delprat. Mr. G. A. de Raadt. W. C. M. Begram. Mr. J. J. Slicher van Domburg. Mr. S. II. Anemaet. Mr. K. A. Meelissen. Mr. F. J. Jespers. Mr. A. A. J. Meyliuk. C. A. baron de Bieberstein Ro- „galla Zavvadsky. Mr. P. L. de Lom de Berg. Aftredende helft der Leden in 1864. Mf. B. Wichers. Dr. R. Westerhoff. ML L. Graaf van neiden Rei- nestein. Mr. J. Dirks. Mr. S. Wijbenga. M. Kingma Hz. Jhr. C. M. Storm van 's Gra- vesande. Mr. P. Mijer. Dr. W. R. baron van Hoëvell, Mr, J. R. Thorbecke. Mr. P. P. van Bosse. Mr. W. baron van Gollstein. Jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt. Mp. J. K. baron van Goltstein. Mr. E. van Voorlhuysen. Mr. P. M. Tutein Nolthenius. Jhr. mr. C. van Foreest. Mr. J. Heemskerk Az. S. Cool. Mr. C. van Heukelom. Jhr. mr. R. J. Schimmelpen- ninck. Jhr. mr. W. M. de Brauw. C. Hoekwater. Mr. N. Olivier. Jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. Mr. P. Blusse' van Oud-Alblas. Jhr. mr. P. J. Elout van Soe- lerwoude. Mr. D. van Eek. B. P. G. van Diggelen. Mr. A. F. X. Lnyben. Griffier: D. Veegens. Commies-griffier: mr. J. J. Beaujon. C. W. Oomen. Mr. C. C. A. Beens. MU J. B. Bots. Mr. P. F. E. van Winlershoven. Mr. C. L. J. Cornelis. 11. C. F. Kerstens. Dr. J. 11. H. de Poorter. BUITENLANDSCI1E BER1GTEN. E E I E. BRUSSEL, 13 September. Te Leuven heeft eene verkiezing voor de kamer der vertegenwoordigers plaats gehad, waarbij de partijen al hunne krachten hebben ingespannen. Van de 4096 kiezers zijn er 3466 ter stemming opgekomen. De notaris van Bockelde candidaat der behoudende partij en der geestelijkheid, is met 1736 stemmen verkozen; de liberale candidaat, de heer Luesemans, de bur gemeester van Leuvenheeft 1715 stemmen op zich vereenigd. De heer van Bockel heeft zich bij eene vroegere verkiezing door zijnen ijver laten ver voeren tot handelingenwelke door de bevoegde magt voor onwettig ver klaard zijn. Het baarde daarom ook veel opzien, dat de behoudende partij hem tot haren candidaat had gekozen. ENGELAN LONDEN, 10 September. Het grondgebied van Lagos op de Afrikaansche kust is, bij een op 5 Augustus met den koning van dat gewest gesloten verdrag, aan Enge land afgestaan. Het polilie-personeel van een der voornaamste wijken dezer stad heeft dezer dagen eene meeting gehoudenwaarop besloten werd aan de hooge regering vrijstelling van dienst op den Zondag te verzoeken. De sprekers in die vergadering verklaarden, dat ook de geëmployeerden der politie, even goed als ieder ander ambtenaaraan een rustdag behoefte hebben niet alleen, maar ook gaarne de godsdienstoefeningen zouden willen bijwonen, terwijl zij niet inzagen, waarom zij in dit opzigt zelfs erger dan misdadi gers behandeld zouden worden.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2