LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. N". 110. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 September. Üe openbare promotie en prijsuildeeling onder de leerlingen van het ste- dclijk Gymnasium heeft gisteren namiddag te 2 uur in de stads-gehoorzaal plaats gehad. In de voorafspraak, bij de opening dezer plegligheid gehouden, wees de J rector op hel nut, dat hem bij ondervinding gebleken was gelegen te zijn in de bewaring van lijsten, registers, tabellen en dergelijke aanteekeningen betreffende de leerlingen en den gang van het onderwijs op de gymnasia, wier kennis in vervolg van lijd hij historisch onderzoek zou kunnen dienstig zijn; weshalve hij het wenschelijk achtte, dat bij ieder gymnasium een zoogenaamd Sc li ooi-Archief werd aangelegd en bijgehouden. Nadat de bevorderingen waren medegedeeldwerden de prijzen aan de leerlingen uitgereikt en in verschillende talen Gratiarum actiones opgezegd door den primus van iedere klasse, t. w. In de le kl. door M. T. Gouds rail, in de Hollandsche taal. n 2e a. J.J. Snellen vanVolIenho ven,»» Hoogd. 2C b. J. de BreukEngelsche 3e a. H. 51. J. Francken, Fransche 4e a. C. II. P. Klaver wij den, Engelsche 5C Seb. van der Horst, Latijnsche De eerstgenoemde vervulde die taak in plaats van P. D. Chanlepie de la Saussaye, die, even als de leerling C. J. Visser (3e kl. b) door afwezigheid verhinderd werd de promotie bij te wonen. Daarna werd cene Latijnsche oratiuncula, ten onderwerp hebber.de Het tuit en het genoegen van de beoefening der Geschiedenis voorgedragen door den leerling G. W. Kist, die, uit de hoogste klasse naar de academie bevorderd, afscheid nam van het gymnasium. Ten slotte sprak de rector nog een woord van gelukwensching tot dezen vertrekkeuden leerling en spoorde de overigen aan tot vlijt en oppassendheid in den eerstdaags te beginnen nieuwen cursus. Gisteren avond had er voor vele jongelingen uit deze stad ecne aange name en belangrijke bijeenkomst plaats. De Leydsche jongelitigsverecniging onder alle standen mogl haar 7dc jaarfeest vieren, en had bij die gelegen heid het genoegen vele blijken van belangstelling te mogen ondervinden. Hoewel bet aantal barer leden niet is toegenomen, heeft zij de toezegging dat vele jongelingen zich eerlang aan haar zullen aansluiten. Nog grooler zou misschien die toezegging geworden zijn, wanneer nog meer jongelingen de vergadering hadden bijgewoond. Deze zouden zich hebben kunnen over tuigen van de nuttige en aangename strekking van zulk eene vereeniging. Haar doel werd door den president in zijne welkomstrede op de volgende wijze bepaald: Hel doel onzer vereeniging is eene goede maatschappij te zjjn in het klein. Hiertoe staat de godsdienst bij ons op den voorgrond; zij is het zuurdeeg, dat alles moet doordringen. Echter niet alleen met godsdienst in den engsten zin des woords houden wij ons bezig, want behalve Bijbel- besprekingen nemen de vaderlandsche en algemeene geschiedenis, de natuur kunde, eene plaats in onder onze werkzaamheden. De secretaris, die na den voorzitter zijn verslag uitbragt, leverde een overzigt van die verschillende werkzaamheden en gaf daardoor nog meer inzigt in bet ware doel eener jongelingsvereeniging. Van dergelijke vereenigingen waren uit andere plaat sen cenige leden afgevaardigd, terwijl van het naburige Wassenaar al de leden waren overgekomen. Ds. van Rhijn, de man, die zich de Vereeniging in laatstgenoemde plaats bijzonder aantrekt, hield, nadat de afgevaardigden hunne groeten hadden overgebragt, cene hartelijke toespraak, waarin hij de stelling verdedigde dat: de genade de natuur van den tnensch niet vernietigt maar heiligt." Vele nuttige wenken kwamen er in zijne rede voor, waarvan de opsomming ons le uitvoerig zou doen worden. Onder anderen werd door hem aangeraden om toch de zangkunst te beoefenen. Bij hem in Wassenaar was dit een voornaam punt op de jongeiingsvereeni- ging. Na het einde zijner rede werden de leden dier vereeniging uilgc- noodigd eene proeve in de zangkunst te geven. Tot algemeen genoe gen werd toen door hen een vadcrlandsch lied aangeheven. Na het zingen van een Evangelisch gezang door al de aanwezigenwerd de vergadering met dankzegging gesloten. Na afloop bleven de jongelingen tot bel gebruik van «enige vcrverscbingen nog tot elf uur bijeen en namen toen ojtgeruimd en vrolijk van elkander afscheid. De 2dc luitenants der infanterie van het leger in Oost-Indiii L. F 51. Schamper, D. Schafer en W. F. de Wilde, zullen in het laatst dezer maand de reis naar Java aannemen uict het te Nieuwe Diep liggende schip Louise. De 2'1<! luitenants C. C. Bakhoven cn J. R. W. II. Nuss, met het te Rot terdam liggende schip Dageraad, en de 2Je luitenant P. van Eylt, met het te Nieuwe Diep liggende schip Landbouw. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Slaandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De uitslag van de trekking der loterij van voorwerpen afkomstig van de algemeene nationale tentoonstelling, die op den 9dcn dezer heeft plaats gehadis thans in de Ilaarlemsche en Amslerdamsche Couranten openbaar gemaakt. De voorwerpen kunnen aan bet gebouw der tentoonstelling afgehaald worden, van 12 lot 30 September, tusschen 1 en 4 ure des namiddags. Op de heden te Valkenburg gehouden paardenmarkt waren ongeveer 700 paarden aan de lijndoch ondanks veler goede hoedanigheidwerd er over het algemeen weinig handel gedaan. Daarentegen was het er feestdag; de markt werd door eene zeer groote menigte bezocht, terwijl een ontzettend getal van rijtuigen uit de omstreken steeds belangstellenden aanvoerde. Ook thans deelden de beide Katwijken in het voordeel van den dag, daar deze dorpen mede zeer druk bezocht werden. Eergisteren is aan den Iloogen Rijndijk onder de gemeente Soeter- woude en gisteren bij het dorp eene ringrjjderij gehouden. 8 personen na men aan de eerste deel. De prijs, 6 tafelmessen met zilveren hechten, is behaald door Arie Vromesteyn, van Leyderdorp; de premie, een Friesch paardendek, door Cornelis Verwey, uit de Weipoort te Soeterwoude. Aan de ringrijderij bij het dorp hebben deelgenomen 29 personen. De prijs, een fraaije sigarenkoker met zilver opgelegd, is behaald door W. van der Krogt; de premie, een zilveren horologiesleuteldoor W. van Rijn, beiden uit ge noemde gemeente. Dit volksvermaak had op beide plaatsen vee! belangstel lenden uitgelokt. Gelijk reeds gemeld is heeft Z. 51. den minister van oorlog gemagtigd cm de miliciens der ligting van 1861, die bij de vjjf regimenten dragonders het reg. rijdende artillerie en het reg. veld-artillerie zijn ingedeeld, tegen 1 October aanst. in werkelijke dienst op te roepenten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden, voor den tijd van één jaar. In ver band hiermede is door den minister van oorlog bejiaalddal onder de thans in activiteit op te komen miliciens ook behooren le worden begrepen die genen, welke bij de ligting van dit jaar voor bet buitengewoon contingent, ter vervanging van ontbrekende manschappen der ligtingen van 1858, 1859 en 1860, aangewezen, doch, even als de overige miliciens van dit jaar, in reserve zijn gesteld. 5Ien verneemt dal de minister van binnenl. zaken bij de rijks-kweek school voor onderwijzers te Groningen voor het onderwijs in verschillende leervakken heeft aangesteld de volgende hccren T. Hofkamp, als onderwijzer in de kennis der natuur; dr. W. Gleuns jr.als onderwijzer in de wiskunde cn sterrekundige aardrijksbeschrijving; J. II. Egenbcrge, als onderwijzer in de tcekenkunst; J. Worp, als onderwijzer in de zang- en toonkunst, en J. Boers, als onderwijzer in de gymnastiek. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 5 schepen bevracht; 3 voor Amsterdam en 2 voor Rotterdam. Er worden thans pogingen aangewend om hier le lande eene maat schappij op te rigten tot vestiging eener fabriek voor spoorweg-materieel. De zetel dier maatschappij wordt te 's Gravenhage gevestigd. Het kapitaal bedraagt ƒ750,000, verdeeld in 1500 aandeelen. Bestuurders zijn de bh. W. Poolman, te Gouda, II. A. van den Wall Bake, te Utrecht; F. de Brouwcr-van-Hogendorp, te 'sHagc; F. Pauwels, te Brusseldr. A. Vrolik te 'sllage; en F. 's Jacob, te Rotterdam. Uit Schiedam meldt men het volgende: De verzending van gedistilleerd ondervindt groote belemmering, voornamelijk naar Noord-Amerika. Dit is van belangrijken invloed op de welvaart van deze gemeente. Inzonderheid drukt dit op de kuipers en makers van het vaatwerk. Winkels, waar vroe ger 40 a 50 knechts werkzaam waren, lellen nu maar 5 a 6 knechts. Te Rotterdam zijn, ter verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland, van de 2059 kiezers slechts 268 opgekomen. Verkozen is de heer mr. J. C. Reepmaker met 244 stemmen. Te Briclle is door den gemeenteraad wegens het bedanken van den lol conrector van het gymnasium benoemden dr. Helderman, aan den mi nister van binnenl. zaken het volgende tweetal voorgedragende hh. 51on- tijn, candidaat in de letteren, en dr. Stamkart. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland heeft 5Iaan- dag II. hare algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. Uit het ver slag, door het hoofdbestuur gegeven, bleek, dat. deze vereeniging in den laatsten lijd zeer in bloei is toegenomen, althans niet minder dan 107 leden en 33 honoraire leden telt en dat ook het tijdschrift Regt en ff'etwaar van binnen weinige dagen weder ecu nommer zal verschijnen, steeds de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1