leydsche courant. WOENSDAG 4 SEPTEMBER. N". 100. De Courant wordt MaandagWoensdag en hijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Coura?it is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BHVINENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN3 September. In de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de voorzitteralvo rens de werkzaamheden aan te vangen, hulde gebragt aan de nagedachtenis ran mr. C. J. Luzachel oudste lid in dienstjaren van den raadop den 30s1"1 Aug. II. overleden. In eenvoudige doch hartelijke taal schetste hij het beeld van den overledene, zoo als deze zich door naauwgezette pligtsbe- trachting en vriendelijken omgang in den raad had doen kennen en prees ten slotte zijne rondborstigheid in het uitbrengen en verdedigen van zijn gevoelen zijnen medeleden als een voorbeeld ter navolging aan. Daarna leg- Jen de nieuw inkomende leden de bij de wet gevorderde eeden af en werd hun door den voorzitter met dit blijk van vertrouwen, dat zij bij her nieuwing of voor de eerste maal ondervonden, geluk gewenscht. Vervolgens werd overgegaan lot de benoeming van een wethouder en van de leden der vaste commission. (Deze benoemingen worden hierachter onder de stadsbe- riglen medegedeeld). Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd be- noemd de heer II. P. C. Stoffels. Voorts werden nog herkozen: lot commissaris voor de gasfabriek.de heer S. J. Le Poole; als gecommitteerden lot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, de hh. S. J. Le Poole en M. A. Kluit; tot bestuur ders van het werkhuis de hh. II. P. C. Stoffels en B. E. Kranlz; en lot lid der gezondheidscommissie de heer B. F. Krantz. Tot leden der commissie lot het uitbrengen van een regtskundig advies in zake de weigering van het gemeentebestuur van Soelerwoudetot voldoening van zijn aandeel der scboten in de riemlaleu en bottingen over 1860, werden benoemd de hh. m". N. Olivier, D. Tieboel Siegenbeck en H. P. J. Tollens. Na het openen der correctionele teregtzilling der arrondissemenls-rcgt- liank alhier, op den 30stcI1 Augustus jl.werd, alvorens met de behandeling er strafzaken een aanvang te maken, door den fungerenden voorzitter, in beer regter mr. J. van Ouleren, in een kort doch regt hartelijk woord tide gebragt aan den, weinige uren vroeger, ontslapen voorzitter van dat elegie, mr. C. J. Luzac. Dat woord, door geen kunst gesierd, maar uit het hart gevloeid, vond diepen weerklank bij hendie gedurende langeren of korleren tijd den ont slapene in zijne belangrijke ambtsbetrekking op den waren prijs hebben leeren schatten. Het werd dan ook door de vereenigde leden der regtbank j even als door het talrijke publiek, dat, bij de behandeling van strafzaken, steeds de regtzaal vervultmet belangstelling en zigtbaar getroffen aangehoord. Wjj verheugen ons daarom in de gelegen.leid te zijn gesteld het gespro kene aan onze lezers weder te geven. »Wij kunnen deze zitting niet aanvangen, dan nadat wij aan de inspraak van ons gevoel hebben gehoor gegeven, dat ons dringt een hartelijk woord tc brengen aan de nagedachtenis van hem, die vóór weinige uren ons ontviel. Wel waren wij reeds lang er op voorbereid dat hel leven van onzen 'vaardigen voorzitter een einde dreigde tc nemen en zagen wij de slooping wn zijn levenzonder de minste hoop op herstellangzaam maar gewis toenemen en toch zal het u gegaan zijn als mij, en waren wij getroffen I toen zijn doodberigt ons daar zoo even werd gebragt. Ik zal hier niet gewagen hoe Luzac, in alle opziglenverdiende een achtbaareerlijk en onpartijdig magistraat genoemd te worden, die vatbaar 'vas voor overtuiging, bij vastheid van beginselen; als onzen afgestorven vriend wil ik hem u een oogenblik voor den geest roepen. la, mijne heeren de waardige man was ons een vriend; ware, welge meende vriendschap had hij voor ons allen. Schoon in leeftijd van de meeslen onzer door vele jaren gescheiden, deelden wij in zijne welwillendheid en hij was ingenomen met de achting, die wij hem wederkeerig toedroegen. Nooit sltlde hij zich als voorzitter op den voorgrond doch leefde te midden van oos, nederig en eenvoudig, voort, altijd even gehecht aan den werkkring, fat hij bij de regtbank te vervullen had. Maar hij had ook een edel en gevoelig hart, getuige zijne belangstelling in ons huisselijk geluk, getuige 2,jne harteljjke deelneming, wanneer leed of verliezen ons of onze gezinnen hadden getroffen, llij was een naauwgezet mensch in den volsten zin des woords. Zijne laatste krachten had hij ten beste voor de vervulling zijner roeping bjj dit collegie. Herinnert ge u nog hoe, omstreeks het einde der 'Orloe maand, wij onzen praeses voor het laatst in onze raadkamer zagen, mtdermijnd en verzwaktzoo overmand door de ziektedie hem ten P've heeft gesleept. la! naauwgezetheid was wel een doorslaand kenmerk van zijn karakter. lang reeds bleef hij, lijdende naar ligchaam en zich met moeite her waarts verplaatsende, zjjn ambt getrouw en in stede van die gemakkelijkheid zoeken, waarop zijn toestand aanspraak geven kon, betreurde hij het, awwer hij, zijns ondanks, verhinderd werd in ons midden op tc komen. Ik ga niet verder hem te schetsen de vele zaken, die wij heden te be handelen hebbengedoogen geene breedere vermelding van al het goede dat Luzac bezat maar wetende dat gijl. allen, hier tegenwoordig, met allen, die in meerdere of mindere mate lot onze regtbank in betrekking staan den overledene gelijke achting hebt toegedragen, was het mij onder den in druk van het oogenblik van zijn afsterven, eene behoefte de nagedachtenis van onzen vriendin het openbaaren reeds bjj onze eerste zamenkomst na zijn heengaan, wel is waar in zeer oppervlakkige, maar door het hart geschetste trekken te huldigen. Staren wij hem na in die betere gewesten, waar hij is heengegaan, en houden wjj zijn aandenken in welverdiende eere." De Staats-Courant doet mededeeling van het kon. besluit, houdende bewilliging tot wijziging der statuten van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij le Leyden en levens lot voortzetting der naamlooze vennoot schap onder de aldus gewijzigde voorwaarden voor den tijd van 25 jaren, aanvang nemende den 7de™ September 1861. Het aantal baden, in de maand Augustus aan de zwem- en badinrig- ting Rbijnzigt genomen, heeft 4271 bedragen. Van wege het ministerie van buitenl. zaken wordt berigt dat het bureau der paspoorten te Alexandriö is opgeheven, zoodat bij aankomst in Egypte voortaan den reizigers door de plaatselijke autoriteit geen paspoort zal gevraagd worden. Niettegenstaande de afschaffing dier formaliteit wordt den reizigers in hun belang aangeraden om zich van een buiten- landsch paspoort of eenig ander stuk van bekendheid te voorziendaar de bescherming van het Nederl. consulaat-generaal le Alexandria, zoo noodig, alleen kan verleend worden op stukken, welke de identiteit der personen behoorlijk staven. Naar wij vernemen zijn bij het ministerie van justitie de wets-ontwer- pen tot herziening van de wetboeken van burgerlijke regtsvordering en van strafvordering in gereedheid, en wordt bij liet eerste voorgesteld de betrek king van procureur te doen vervallen. DrC.) Uel misbruik van sterken drank heeft in de afgeloopen week, te Delft, weder een slagtoffer geeischt. In den nacht van jl. Dingsdag op Woensdag verlieten vier knechts, werkzaam op een oliemolen, in de nabijheid van die stad, heimelijk den molen om daar «kermis le houden." Zij deden dit zoo wel, dat zij in den morgenstond, allen in hoogst beschonken toestand, huiswaarts keerden. Onder weg is een hunner achtergebleven, zonder dat dit door de anderen, aanvankelijk, werd opgemerkt. Men was omtrent het lot van dien man geheel in het onzekeretotdat men nu 11. Zaturdag mor gen zijn lijk in het Singelwater, tusschen de Koepoort en Ooslpoortheeft gevonden. De ongelukkige, die zoo jammerlijk zijn leven eindigde, was 23 jaar oud en eerst sedert drie maanden gehuwd. Uit Rotterdam meldt men dat de aanvoeren van aardappelen steeds toenemen. Bijna dagelijks worden uit Duitschland en Frankrijk partijen aldaar aangebragt, ook is er een aak met ongeveer 2000 mudden uit het Limburgsche aangekomen. Door den minister van binnenl. zaken is tot conrector aan het gym-" nasium te Brielle benoemd dr. Helleman. De jaarlijksche algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op 20 Sept. aansl. te Amsterdam gehouden worden. Op die vergadering zullen worden uitgereikt de gouden medailles, in de algemeene vergadering des vorigen jaars toegekend aan den heer W. C. Knottenbelt, th. dr. en predikant te Mijnsheerenland-van-Moer- kerkenvoor zijne «Geschiedenis der staatkunde van Johan de Wilt," en aan den heer dr. R. F ruinhoogleeraar te Leyden, voor zijne «Tien jaren uit den taclitigjarigen oorlog." De algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem is in het geheel bezocht door 78,300 personen. Z. K. II. prins Frederik heeft 100 loten voor de loterij, aan die tentoonstelling verbonden, genomen. Vrijdag II. hebben de in hel kamp van Milligen gelegerde troepen eene militaire wandeling gedaan langs den straatweg door het Soerensche Bosch naar de Wiesselsche Heide, alwaar zij gebivouakkeerd hebben. Z. M. de koning was hnn le gemoet gereden en gebruikte, te midden der soldaten ge zeten een déjeuner. Ten 3 ure is het bivouak opgebroken en zijn de troe pen door het park naar het kamp teruggekeerd. Onder Ambt-Vollenhoven werd dezer dagen een boerenknecht, terwijl hij bezig was met melkendoor een jong paard gehinderdwaarom hij het dier met zijn juk wilde wegjagen. Eene haak er van hechtte zich in den staart, en het paard, bierdoor schichtig geworden, ontrukte den knecht het juk en vloog als razend over de wei, terwijl het juk met de kettingen achter het dier aanslingerde, waardoor de vrees van hel dier steeds aan wakkerde. Eindelijk liep het paard in het raam cener woning, dat hij verbrijzeldeen viel toen dood neder.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1