Per Telegraaf. PATENTBLADEN. 's GRAVENHAGE, 31 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den generalen staf, tot kapitein 3de kl. den lsten luit. A. J. W. van der Schrieck, van dien staf; bij het wapen der infanterie, bij het lsle reg. tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant C. P. T. Pippengheghenvan het reg. grenadiers en jagers; bij het 2,le reg. tot majoor den kapitein l»te kl. J. J. Rost van Tonningen, van het corps, en op non-activiviteit te stellen den majoor P. C. de Wiese van het 2de reg. infanterie. De baron Sloet van de Beele, nieuw benoemd gouverneur-generaal van Nederl. Indië, is heden morgen van hier vertrokken, om de reis naar Indië aan te vangen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 41,883.47^ sloten der rekeningen van de prov. commissie in Gelderland en de districts-commissiën te Nijmegen, Zalt-Bommel en Tiel; 1178.981, bijdragen van de élats-major en verdere bemanning van onderscheidene schepen onzer zeemagt in O.-Indiö/5.11J, opbrengst eener door de slaven van den houlgrond Berg en Dal, in de ko lonie Suriname, uit eigen beweging gehouden collecte. De minister van oorlog zal op 3 September en die van justitie op 4 en 11 September geen gehoor verkenen. Het prov. geregtshof heeft heden J. Speijer schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouw, waarvan te voorzien was, dat eenig menschenlcven in gevaar kon worden gebragt, en hem veroordeeld tol de straffe des doods, uit te voeren te Rotterdam. BÜITÊNLANDSCIIE BËRKxTEX. ESGJËL, A Ni LONDEN, 29 Augustus. Den 16den September zullenvolgens de onlangs door het parlement aangenomen wet, 300 postkantoren ook als spaarbanken worden openge steld, zoodat men er gedurende bijna den geheelen dag gelden kan ter be waring geven, van 60 cents tot ƒ360, waarvoor de inlegger 2} pCt. rente bekomt. De Rudio, de uit Cayenne ontvlugte medepliglige van Orsini bij den aanslag op het leven van keizer Napoleon, heeft te Birmingham in het open baar eene voorlezing gehouden, waarin hij zijne deelname aan den aanslag, zijne veroordeeling en zijn lijden in den kerker schilderde. Een der aan wezigen hield daarop eene rede, waarin hij het verschil uiteenzette tusschen sluipmoord en tirannenmoord en eene geldinzameling ten behoeve van Rudio voorstelde. Te Wiekeen visschersdorp in het noorden van Schotlandheeft Za- turdag 11. een zware storm gewoed, waardoor verscheidene visschersvaar- tuigen zjjn verongelukt. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Augustus. Met betrekking tot de Romeinsche quaeslie is thans een belangrijk diplomatisch stuk openbaar geworden. Het is een schrijven van den heer Ricasoli, aan de diplomatique vertegenwoordigers van Italië in het buiten land, betreffende den inwendigen toestand van Italië. Het hoofd van het Italiaansche kabinet geeft in dit schrijven de oorzaken op van de onlusten, waardoor de Napelsche provinciën geteisterd worden, onlusten uitgelokt door de reactionaire partijuit legitimistische en clericale bestanddeelen zatnen- gesteld, die zich rondom den pauselijken troon schaart en de afschuwelijk ste plannen vormt en ten uitvoer brengt. Klaarblijkelijk is het, zegt hij, dat er zamenwerking beslaat tusschen het hof van Rome en de Napelsche roovers. Rome zal, op die wijze voortgaande, de godsdienstige belangen in gevaar brengen, zonder zijne wereldlijke belangen te redden. Deze over tuiging zal aan de Italiaansche regering de vervulling gemakkelijk maken eener taak, waarvoor zij niet zal terugdeinzen, te weten: aan Italië terug te geven wat aan dat rijk toekomt en de kerk gelijktijdig in hare vrijheid en waardigheid te herstellen. Dit stuk is door den heer Nigra aan den heer Thottvenel medegedeeld, maar of het de oplossing der Romeinsche quaestie eenigzins zal bevorderen, is hoogst twijfelachlig. Door het hof van appèl is uitspraak gedaan in de zaak van den heer Mirès. Hij is vrijgesproken van de beschuldising van opligting en frauduleuse ontvreemding aan de spoorwegkas van 21247 actiën, omdat hij die op lijd teruggegeven heeft met surplus. Overigens zijn de motiven en de punten van beschuldiging der regtbank aangenomen en de vroeger uitgesproken straf bevestigd, met veroordeeling van den beschuldigde in de kosten. Het vonnis van graaf Simeon is mede bevestigd. Een gerucht zegt dat de heer de Lamartine, die, gelijk men weet, niet ingenomen is met de eenheid van Italië, geheel tot de ultramontaansche parlij zal overgaanen het bewijs daarvan zal leveren in een geschrift over de Romeinsche quaeslie. Op den 23stcn dezer zijn een 100-tal schepen te Marseille binnengeko men, waaronder 15 met granen. De corporatie der vroedvrouwen alhier heeft een adres bij den keizer ingediendwaarin zij verzoeken om toegelaten te worden tot de leden der geneeskundige faculteit en tol de examens voor liet doctoraat. Men berekent dat de kosten van den tegenwoordigen oorlog aan de Vcreenigde Siaten op 25 millioen per dag te staan komen. Een vrijwilliger kost aldaar vijf malen zoo veel als een gewoon soldaat. Men berekent dat ieder soldaat van de Unie jaarlijks 200 of 4800 fr. kost. OOüTDNEtlJ K. WEENEN, 28 Augustus. In het ontwerp-adres van het heerenhuis, in antwoord op de keizer lijke boodschap, wordt gezegd, dat het buis met vreugde het besluit des keizers heeft vernomen. Het ziet daarin de vastheid van den souverein, die besloten heeft zijn regt te handhavenmaar tevens op den ingeslagen consti tutionele!) weg te blijven voortgaan en ook de regten zijner niet-Hongaar- schc volken te beschermen. Het huis prijst de vredelievendheid, die weerwil van zulk hardnekkig tegenstrevenden weg voor toekom r' verstandhouding nog niet voor gesloten houdt. De keizer heeft op dit adres zijne tevredenheid betuigd over de ed gevoelens, die daarin doorstralen en te kennen gegeven dat hij het op f- stelt, dat men de noodzakelijkheid van het krachtig doorzetten vai/k! aangevangen wrik erkent. De kamer van afgevaardigden verklaart in haar adres dat zij vertronr dat het den keizer, onder handhaving der vroeger aangekondigde vrijzin8j, beginselen, zal gelukken de bezwaren van den tegenwoordigen tijd te ot;'' winnen. Van hunne bereidwilligheid tot eene grondwettige ondersteun!,, kan Z. M. zich verzekerd houden. Bij de beraadslagingen over dit ad^ hebben enkele leden eenen zeer vijandigen toon tegen de regering aangesla»(, De inwoners van Krakau, die op den 12den dezer, in weêrwil van',» verbod der policie, hunne woningen hebben verlicht, moeten voor iej„ raam dat verlicht is geweest eene boete van 25 a 100 fl. betalen, en, in», val van onvermogen eene gevangenisstraf van 4 a 8 dagen ondergaan PARIJS, 30 Augustus. De keizer is gisteren te Biarritz aangekomen - De Patrie is van meening dat de circulaire van den heer Ricasoli nietj; minste wijziging zal brengen in de houding der regering ten opzigte tm Rome. De Temps bevat een berigt uit Rome, waarin gezegd wordt de kardinaal Antonelli een antwoord op die circulaire gereed maakt. - Genoemd blad zegt ook dat de heer Lavalelte binnen kort lot gezant'. Rome zal benoemd worden. MARSEILLE, 30 Augustus. Het blijkt dat het Engelsch eskader indta avond van den 27slen de reede van Caslellamare nog niet had verlaten, li brieven wordt verzekerd dat het met twee schepen versterkt was en sp». dig tot eene sterkte van 17 schepen zou aangroeijen. Drie schepen zijn;,, detacheerd om het anker ter reede van Napels te werpen. TURYN, 30 Augustus. De Perseveranza van Milaan deelt beriglen mi. uit Mantua, waarin melding wordt gemaakt van het ontdekken eenerzt- menzwering, die onder de leiding zou staan van den voormaligen herig van Modena. Oostenrijk zou daarin betrokken zijn, door het leverenm veldgeschut aan het leger van genoemden hertog, thans 7000 man sterk, PARIJS, 31 Augustus. De Moniteur berigt dat de bepalingen vaalt decreet van 13 Februarij 1861 uitgestrekt zijn tot geweven stoffen in al ken, hetzij van zuivere wol, of met vermenging van katoen, zijde of km, zamengesteld. BELGRADO, 30 Augustus. De wet op de erfopvolging is gesanctionnral De leden van de kamer, die uiteengegaan is, zijn bij den vorst ter maalijt geweest. De laatstgenoemde zal Woensdag aanst. naar de grenzen vertrekk LONDEN, 31 Augustus. De Army and Navy Gazette berigt dat der> gering besloten heeft hare militaire magt in onze Noord-Amerikaanscheit zittingen aanzienlijk te vermeerderen. Drie regimenten zullen onmiddells vertrekken. BERN, 31 Augustus. De Fransche regering beschouwt de zaakvaak nèvevan 25 Augustus, als eene schennis van grondgebied. Zij vrat voldoening en eene schadeloosstelling voor de gewonden. KERKNIEUW». Door den kerkeraad der herv. gemeente te Ylissingen is thans tol pre! kant aldaar beroepen ds. J. C. de Vijver, pred. te Veenendaal. De kerks raad der herv. gemeente te Hilversum heeft mede een beroep op dien btr uitgebragt. Door ds. L. Tiddcns, te Katwijk aan Zee is voor het beroep naz Wester- en Heiligerlee bedankt, alsmede door ds. J. W. Felix, prei! Nieuwe Tongc, voor het beroep naar Rhenen. Door den kerkeraad der herv. gemeente van Arkel is toezegging beroep gedaan aan den candidaal W. de Meijier. »'r Al>» BEltlliTEi VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDingsdag dei 3dcn September 1861, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie der nieuw inkomende leden. 2°. Benoeming van een Wethouder. 3°. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4°. Benoeming voor de navolgende Commissiën, als: 0. de vaste Commissiën 2 leden voor de Commissie van Fabricage; p. een voorzitter en 2 leden voor de Commissie van Financiën; y. 2 leden voor de Commissie belast met het ontwerpen van en i» zien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf' bedreigd d. een voorzitter en 2 leden voor de Commissie tot het ontwerpei van en herzien der plaatselijke verordeningen betreflende de huil- houding der gemeente. 1. andere Commissiën: een commissaris voor de gazfabrick p. 2 gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast-«a Leprooshuizen y. 2 bestuurders over het werkhuis; d. een lid der Gezondheids-commissie; f. eene Commissie van 3 leden tot het uitbrengen van een regtskti- dig advies in zake de bottingen en riemlalen van Zoeterwoude. 5°. Verzoek van W. G. Schouten, om afschrijving van plaatselijke directt belasting, 1861. 6°. Rekening van de gazfabriek1860. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de Patenlbladf- over het dienstjaar 1861 en 1862, voor al de Wijkenter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aanslagbillettenkunnen afgehaald worden, dagi- lijks van des voormiddags tien tot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd De Burgemeester voornoemd Leyden, 31 Augustus 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEFX

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2