LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 28 AUGUSTUS. N". 103. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond !N De Prijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIi\!NEiVLA\DSCHË BKRKiTËN. LEYDEN27 Augustus. Door den kerkeraad der ned. hervormde gemeente te Amsterdam is lot predikant aldaar beroepen ds. E. Lanrillard, theol. doet., pred. alhier. Op het drietal stonden met den beroepene de hh. B. ter Haar, pred. te Nijmegen, en H. de Veer, pred. te Delft. Op Donderdag aanst., des avonds ten 6 nrc, zullen bij gunstig weder door het muziekcorps der schutterij, op het Plantsoen, de volgende muziek stukken uitgevoerd worden: 1. Grande Marche, Kühner; 2. Ouverture de l'Opéra le Domino Noir, Hérold; 3. Cavallerie-PolkaBertll; 4. Fantaisie sur des motifs d'Opéra's Italiennes, Solo pour divers Instruments, Buggen- liout; 5. Les filles du CielValse, Schubert; 6. Signal-Marclie, Kiihner. Zaturdag II. is te Haarlem de 17dc algemeene vergadering van de Ne derlandsche Entomologische verceniging gebonden. De opkomst der leden was talrijk. Na de behandeling der huishoudelijke zaken, zijn verschillende we tenschappelijke onderwerpen ter spraak gebragten daarbij is de kweeking der nieuwe soort van zijdewormen omstandig besproken. De volgende bijeen komst zal in de eerste helft van Julij van het volgende jaar te Rotterdam plaats hebben. Dezer dagen is door ecnigc dagbladen medegedeeld: dat bij de rege ring het voornemen zou bestaanom bij de telegrafie voortaan geene leer lingen meer aan le stellen, gelijk zulks tot nu toe bel geval is, maar bij de groote opgewektheid van jongelieden voor dit vak gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldiging, bij wijze van surnumerair, en dat daar tegenover de bezoldigingen der telegrafisten verboogingen zullen ondergaan." Wij zijn van goederhand uilgenoodigd dit berigt voor geheel ongegrond te verklaren. Stoomp Uit Wateringen meldt men het volgende: De aardappelenoogst in deze gemeente en omstreken, bekend onder den naam van het Westland, is voor zooveel de vroege Engelsehc soorten betreftniet zeer voordeelig ge weest, als hebbende dezelve door de ziekte zeer veel geleden. Alleen onder de gemeente 's Gravezandewaar de grond ligtcr is, was, maar men hoort, ook de ziekte minder en het beschot beter. Ook de late soorten gaan op vele plaatsen slecht en hebben veel geledenvooral de Pruissische aardappe len. Alleen de zoogenaamde Jannen of Jammen beloven meer. Ook met de boomvruchten sta3t het slecht. Appelen en peeren zijn er niet. Enkele eigenaars van boomgaarden en tuinen, die door derzclver ligging van den Pinksterstorm van verleden jaar minder hebben geledenhebben nog wat en maken daardoor goede prijzen. Zoo verneem ik dat vijgenpeeren zijn ver kocht tegen 30 het mud; witte pruimen tegen ƒ10 'tmud. Ook de druiven beloven over het geheel weinig; alleen enkele muren, waar de wijngaarden minder van de vorst geleden hebbenbeloven ruim een half gewas. Te Rotterdam blijft het aanvoeren van aardappelen uit Engeland steeds voortduren. Een handelshuis aan de Zuidblaak aldaar, dat deze aardvrucht met de kleine maat doet verkoopenheeft daarvan zulk een debiel, dat het niet zeldzaam is, dal men nren moet wachten, voor dat men kan worden geholpen. Ook zijn eenige goederen-wagens met aardappelen over den Rijn spoorweg uit Duitschland aldaar aangebragt. In de Prov. Ov. en Zw. C. leest men het volgende: Tot geruststel ling van velen, die over de productie der aardappelen bezorgd zijn, wordt ons medegedeeld, dat de aanvoer er van te Zwolle op de markt van 23 de zer zoo groot was, dat de landbouwers eene aanzienlijke partij tot den vol genden marktdag hebben moeten opzetten. De prijzen waren ƒ3, 3.50 a 4. Op de namarkt werden ze van de band gedaan voor 2 50. Uit Gorinchem meldt men dat op den 15dcn dezer bij C. Schaay Jlz. 'eOpijnen, een struik aardappelen van zijnen akker is gerooidwaaraan 165 stuks hingen; van deze waren 60stuks vrij groot en de qualitcit muntte verre boven alle andere soorten uit. Te Serooskerken is in de vorige weck brand ontstaan in eene woning, die echter door spoedig aangebragte hulp werd gebluschl. Er schijnt ver goeden te beslaan dat die brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven; immers de bewoner en zijne vrouw zijn in hechtenis genomen. Zondag avond II. is, ingevolge de gedane aankondiging, de algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem gesloten. Door de jury van deskundi- 8eni die de beoordeeling der ingezonden voorwerpen heeft gedaan, wordt «en verslag van de tentoonstelling opgemaakt, dat weldra bet licht zal zien. lok de reeks van feesten is le gelijk gesloten met een drietal concerten ,a" 'iet muziekcorps der Belgische guides, welk corps zich van eene zeer gunstige zijde heeft doen kennen. Zondag avond was de Hertenkamp fraai geïllumineerden ten 10 ure is op hel veld voor het Paviljoen een schit- terend vuurwerk afgestoken. Verscheidene fraaijc decorationals eene hulde aan den koning, eene hulde aan de Nederlandsche nijverheid en een tem pel versierd met het (iaarlemsche wapenzijn luide toegejuicht. Wij vernemen, zegt de Tijd. dat tegen SI. P. W., kargadoor te Rot terdam, die zich opgeworpen had tot hoofdbestuurder van eene landbouw kolonie te San Salvador in Midden-Amerikadoor de arrond.-regtbank te Amsterdam reglsingang is verleend ter zake van opligting en bedrog. Hij is te Haarlem gevangen genomen. Hij was sints eenige dagen voortvlnglig, terwijl intusschen in bet Westerdok 112 mannen, vrouwen en kinderen te zamen ingescheept op het fregat, dat hen naar San Salvador vervoeren moest, broodeloos waren gelaten. Bij het schijfschieten der mariniers achter het fort Kijkduin op Vrij dag II. is een der manschappendie belast was met liet loezigt bij de schijf, ernstig aan het hoofd gekwetst. Een kogel op de ijzeren omgeving der schijf afstuitende, nam eene schuinsche rigling en bragt hem die wonde toe. Gelukkig dat de kracht gebroken was, want zonder dat ware de wond zeker doodelijk geweest. Het vijf-jarig gedenkfeest der Vereeniging van het Metalen Kruis heeft lieden te Utrecht een aanvang genomen. Uit het kamp van Milligen meldt men dat aldaar Zondag II.ter viering van den 10dcn verjaardag van Z. K. II. prins Alexander eene luisterrijke parade heeft plaats gehad. Z. M. de koning heeft zich daarbij aan het hoofd der troepen gesteld, om voor II. M. de koningin te defileren. Des avonds was er feest op het Loo, waarbij de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers verscheidene stukken uitvoerdevoorts vuurwerk illuminatie, enz. De godsdienstoefening der protestanten werd op dien dag geleid door ds. Jas van 's Gravenhage, die eene leerrede hield over Jes. XIII. 4 laatste gedeelte, en die der r. k. als gewoonlijk door den heer Beekman, pastoor te Harderwijk. Beide heeren hebben aan het diner op het paleis deel genomen. Uit Soestdijk meldt men, dat het familiefeest aldaar zeer luisterrijk is geweest. Namens den keizer van Rusland was de Russische gezant, gene raal MansurofT, H. M. de koningin-weduwe komen geluk wenschen met den gedenkdag. HH. MM. de koning en koningin waren per rijtuig van het Loo gekomen en zijn na het diner naar dat lustslot teruggereden; Z. K. H. prins Hendrik, die tegen 1 uur te Soestdijk aankwam, verblijft daar nog met de prinses en den hertog en de hertogin van Saxen-Weimar. Gedurende het diner heeft de muziek der Utreclitsche schutterij, onder leiding van den heer Coeneneenige stukken uitgevoerd. Des avonds was hel terras van het paleis smaakvol verlicht en ten tien ure was een prachtig vuurwerk afgestoken. Te Nieuwolda (prov. Groningen) is in hel begin van de vorige week de aanzienlijke boerenhuizing van W. J. Waalkens afgebrand. De inboedel van den heer Waalkens is grootendeels gered, doch de zich in de zooge naamde brandvrije kast, die men in het brandende gebouw had laten staan, zich bevindende aanzienlijke geldswaarde in papier, volgens ie IJrov. Gron. Cour. ten bedrage van ƒ100.000, is tengevolge van den vuurgloed, waar aan genoemde kast was blootgesteld, bijna geheel verteerd teruggevonden. Ook het zich in de schuur bevindende boerenbeslag, het Iijfsloebehooren der dienstboden, benevens een aanzienlijke voorraad granen en hooi is bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Te Middelburg is Vrijdag II. overleden de heer J. ab Utrecht Dressel- huis, emer. predikant van Wolphaarsdijken lid van onderscheidene ge leerde genootschappen. Hij heeft zich inzonderheid bekend gemaakt als schrijver van verhandelingen en opstellen, betredende de geschiedenis en oudheden van ons vaderland, met name van de provincie Zeeland, welke grootendeels in de werken van genootschappen zijn opgenomen of in tijd schriften en jaarboekjes verspreid zijn. Zekere J. Haneveer, gealimenteerde in het stedelijk otide-mannenhiiis te Bredaongeveer 80 jaren oudheeft dezer dagen in gezelschap van I jeugdiger personen, de reis van Breda naar Kevelaar, op de Pruissische grenzente voel afgelegd. De afstand is 64 uren heen en terug. 's GRAVENHAGE, 27 Augustus. Bij besluiten van 25 Aug. heeft Z. M. goedgevonden Z. K. II. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, prins der Nederlanden, (e benoemen tot 1 grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw en tot 2dcn luitenant bij de balt. jagers van het reg. grenadiers en jagers, a la suite van dat corps. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw den lieer II. Wcymans, referendaris bij het ministerie van binnen), zaken. Z. M. heeft den heer C. L. Neclmeyer, hoofdonderwijzer aan Zr. Ms. school op het Loo, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. I Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter van den raad van toezigl op

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1