Per Telegraaf. handsche geschriften worden gelijk gesteld; 4». de bepalingen tegen schen ding van het eigendomsregt op kunstgewrochten moeten ook toepasselijk zijn op hetgeen de nijverheid aan de kunst mogt ontleenen. Betreffende de vraagDoor welke middelen zou men tusschen de staatsbesturen eene over eenkomst tot stand kunnen brengenstrekkende om de bescherming des kunsleigendoms algemeen te maken? werd besloten, dat tot antwoord zou worden gesteld eene vroegere conclusie van het Brusselsche congres, lui dende: Het congres vermeent, dat het beginsel der internationale erkenning van den letterkundigen en kunsteigendom ten gunste des vervaardigers in de wetgeving van alle beschaafde landen moet worden opgenomen. Dat be ginsel moet van land lot land worden aangenomen, zelfs bij gemis van reciprociteit. De rapporteur der tweede sectie deelde mede dat men beslo ten had de vragen: 1». staat de uitdrukking der monumentale kunst op de hoogte der andere uitingen van den geest onzes tijds en 2». is het niet in de vereeniging van bouw-, schilder- en beeldhouwkunst, dat de monumen tale kunst de bestanddeelen zon vinden van een nieuwen stijl, welke het kenmerk onzes tijds zou dragen? niet te beantwoorden. Wat de vraag betrof: Is de vereeniging van deze drie kunsten niet onontbeerlijk in de monumentale kunst, en welke hervormingen zou men in het onderwijs behooren in te voeren, ten einde die vereeniging lot stand te brengen? had de afdeeling eenstemmig toestemmend op het eerste gedeelte der vraag ge antwoord, maar alleen in dien zin, dat de vereeniging onontbeerlijk is voor de ontwikkeling dier kunsten. Dientengevolge moet men dat verbond op het onderwijs toepassen en vooral eene ruimere plaats aan het orale onder wijs in die kunsten toekennen. De rapporteur van de derde sectie verklaarde dat de werkzaamheden van dien aard waren geweest dat geene geformu leerde besluiten konden voorgesteld worden. Zijn rapport liep over het ver band tusschen kunst en wijsbegeerte. Door de hh. Hugelmann, Stubenbach en Beynen werd namens de Fransche Duitsche en Nederlandsche leden den heer Loos dank gezegd voor de uit muntende leiding der vergaderingen. Later hebben de Hollandsche leden zich nog naar het huis van den voorzitter begeven, en hem, bij monde van den lieer van Leunep, hunnen dank betuigd. BSCBLAX 19. LONDEN, 22 Augustus. 11. M. de koningin en haar gemaal zijn heden morgen te Kingstown aan wal gekomen en van daar terstond naar Dublin vertrokken. De Times roept de algemeene liefdadigheid in ten behoeve van een gevangene wegens schulden, die 77 jaren oud is en sedert 1814 in de gevan genis van Queen's Bench opgesloten is geweest. Gedurende 20 jaren had hij nog door handen-arbeid in het onderhoud zijner bejaarde moeder voorzien, maar na het jaar 1835 kon hijwegens aanvallen van rhumatiek, zijne han den niet meer gebruiken. Volgens de Engelsche wet had hij de gevangenis kunnen verlaten, indien hij de schuld, waarvoor hij vervolgd werd, had willen erkennen, maar dat heeft hij nimmer willen doen. Volgens de nieuwe wet moet hij ontslagen worden, en na gedurende 47 jaren in afzon dering te hebben geleefdzal hij weinige vrienden of kennissen meer aan treffen. Dit feit bewijst ten duidelijkste hoezeer eene verandering der En gelsche wetgeving op dit punt noodzakelijk was. Maandag 11. is een bootje, waarin zich 10 personen bevonden, die een pleiziertogtjc van Scarborough naar Flamborough maakten, benevens de schipper en een schippersjongenomgeslagenten gevolge waarvan de eerst- genoemden hun graf in de golven vonden. Alleen de twee laatsten, die goed konden zwemmen, werden door eene ter hulp gesnelde visschersboot gered. Een gerucht zegt dat de firma Rothschild aan de regering van de Vereenigde Stalen eene leening van 80 millioen dollars heeft aangeboden, ten einde den oorlog tegen het Zuiden met kracht door te zetten. De rege ring zou aan de firma voor die som 100 millioen dollars in aandeelen van de nieuwe 7 pCt. leening geven, zoodat bij cenen niet onmogelijken vrede, waardoor die fondsen tot 110 dollars zouden rijzen, de firma 30 millioen dollars zou verdienen. Volgens berigten nit New-York heeft het fregat der Unie St. Lawrence hel kaperschip Petrel, hij het verlaten van de haven van Charleston, in den grond geboord. Uit Halifax (Nieuw-Schotland) wordt gemeld, dat eene goud-ontdek king te Lunenburg, omstreeks 60 mijlen van eerstgenoemde stad, groote opgewondenheid onder alle klassen der bevolking in dit gewest veroorzaakt. Aanvankelijk meende men, dat het goud zich alleen lot het strand beperkte, doch men heeft later bevonden, dat het zich meer dan 25 mijlen landwaarts uitstrekt. Te Tanger, waar de eerste ontdekkingen werden gedaan, houden zich thans niet minder dan 1200 personen met gouddelven bezig. Het goud bevindt zich in kleine quartz-aderen, die 20 voet diep liggen. De delvers zien hun arbeid ruim beloond en schier dagelijks worden er nieuwe goud- houdende quartz-aderen ontdekt. De Halifax Reporter zegtdat vier per sonen te Lunenburg op éénen dag lj van hel fijnste goud hebben gewon nen. Men verwacht stellig, dat Nieuw-Scholland weldra een der fraaiste goud producerende landen der wereld zal zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Augustus. De keizer heeft het kamp van Chalons reeds verlaten en bevindt zich te Plombières. Zaturdag wordt hij in de hoofdstad gewacht om den minister raad te presideren. Tegen het einde der maand zal Z. M. zich naar de Pyrenefin bij de keizerin begeven. Voor het hof van assises te Versailles wordt thans de volgende zaak behandeld. Sylvie van de Camberge, een Belgisch meisje, oud 22 jaar en zekere Dame, een soldaat, haar minnaar, worden beschuldigd van op 19 Nov. 1860 zekere dame, Wattebled, wonende te Gonesse, bij welke Sylvie dienstmaagd was, te hebben vermoord. Sylvie had op listige wijze elk ver moeden van zich welen af te wenden en was zelfs op vrije voeten gebleven. Den 19<lcn Nov. was zij 'savonds te 9j uur, met loshangende haren en op den rug gebonden handen, uit het huis harer meesteres gekomen, schreeuwend dat'men mevr. Wattebled vermoord had. Eenige personen ijlden het hu binnen en vonden de oude dame dan ook met afgesneden hals op het h( liggen. Sylvie verhaalde, dat zij ontwaakt was door eenig geraas en twej mannen door het venster in de kamer had zien sluipen. Een hunner h- zich op haar geworpen en haar gebondenhaar met den dood dreigend indien zij om hulp riep; de andere had eerst mevr. Wattebled vermoordt toen al het geld en zilverwerkbenevens een groot aantal andere voorwet pen van waarde, ingepakt. Daarop waren beiden door hetzelfde raam vet dwenen. Dit verhaal was zoo natuurlijk (men vond zelfs nog den ladder bij het raam staan)dat iedereen het meisje geloofde. Later bleek het Sylvie zeer veel omgang had met eene vrouw, die als heelster van gestolen goederen bekend stond. Men deed aldaar huisonderzoek en vond vele mor. werpen, die aan mevr. Wattebled hadden toebehoord. Daarop werden Syltfe en ook haar minnaar gevangen genomen. Sylvie blijft voor het hof hart onschuld volhoudenin weêrwil dat men in de gevangenis het horologie harer meesteres heeft gevondendat zij in een gat van den muur had wil- len verbergen. Generaal Tom Pouce, de vermaarde dwerg, is in een der gasthuizea alhier overleden. Hij stierf in armoede, na voorheen rijk te zijn geweest Het Journ. de Geneve deelt mede dat het op den 15de" Augustus 1| 41 jaren was geleden dat drie gidsen uit Chamounix, Augusle Teirraz Pierre Balmal en Pierre Carrier, op den Mont-Blanc den dood vonden dat thans eerst de stoffelijke overblijfselen dezer ongelukkigenbenevens een lantaarn, lederen zak en haak zijn gevonden. Een gedeelte hunner kleede ren was nog in goeden slaat. ITALIË. De generaal Cialdini heeft in zijn antwoord op een adres van fci Napelschen gemeenteraad al de onderdeelen der liberale partij uitgenoodigj hem te ondersteunen in het werk der bevrediging van de zuidelijke gents, ten, daar het doel van aller streven toch was: de eenheid van iLalië onder het koningschap van het huis van Savoye, de bevrijding van Venetiö en de verheffing van Rome tot hoofdstad. Het collgie van kardinalenwaarbij reeds een groot aantal vacatures beslaan, heeft wederom twee leden verloren, door het overlijden van ij kardinalen Santucci en Piccolomini. PISCISSEN!. BERLIJN, 22 Augustus. Men zegt dat deze hoofdstad voornemens is den koning, ter gelegta- heid van het krooningsfeesteen geschenk van 200,000 th. aan te bii ten behoeve van den bouw van een fregat, in de verwachting dat an groote steden van het rijk het overige der kosten zullen wilLen dekken, Sedert ruim een jaar heeft nu wijlen professor Stahl zich metea werk over de kerkelijke constitutie bezig gehouden, waaraan hij al zijia tijd en zijne krachten wijdde, en hetwelk, ofschoon nog niet geheel vol tooid, nogtaus in het licht zal gegeven worden. Te Brunswijk is het 1000-jarig bestaan dier stad op eene Iuislerrjjb wijze gevierd. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Augustus. De heer von Prokesch-Ostentot hiertoe Oostenrijksch gezant bjj t Porie, heeft zitting in het heerenhuis van den rijksraad genomen, enn! waarschijnlijk te Konstantinopel door den heer von Koller vervangen worde, Het keiz- rescript, waarbij aan den llongaarschen landdag van): ontbinding van dat ligchaam wordt kennis gegeven, is van den volgende inhoudDaar de Hongaarsche landdag aan onze vorderingen geen gek® heeft gegeven en wij van eene vergadering, die in moeijelijke tijdenili deze, tot groote schade van land en volk, hare gewigtigc roeping misken! en voorbijziet, zoodat zij alle banden tnsschen haar en de regering,di! eene overeenstemming nog mogelijk zouden kunnen maken, afbreekt,™ dat aan hare eischen, die de grenzen der billijkheid er. gematigdheid o» schrijden, geen gehoor kon worden verleend, en dus tot ons diep leedwezen van dien landdag geene voor de belangen van Hongarye vruchtbare werk zaamheden kunnen worden verwacht, zien wij ons genoodzaakt dien laai dag te ontbinden, terwijl wij ons voorbehouden, indien zulks mogelf blijkt te zijn, eenen nieuwen landdag binnen zes maanden bijeen te roep. Van dit rescript, alsmede van de onderhandelingen die tusschen de rege ring enden llongaarschen landdag hebben plaats gehad, is in de beide kamffi van den rijksdag mededeeling gedaan. Het tweede adres, door Deak gesteld, dat door den Hongaarschei landdag is aangenomenheeft men ten getale van 300.000 exemplaren dw drukkenten einde het in alle deelen des lands in ruime male te kW verspreiden. Daarenboven is het overgezet in de verschillende talen, welk! in Hongarije worden gesproken. Te Pesth was bij gelegenheid van 's keizers verjaardag op hoog bevel aangekondigddat des avonds de schouwburg zou verlicht zjjn en dat den aanvang der voorstelling het volkslied zou gezongen worden. Die»' kondigingen werden herhaaldelijk afgescheurd en des avonds waren sleclilï de militairen en een 70-tal t burgers in den schouwburg aanwezig. 8(1 publiek bleef op de straat staan en trad eerst het gebouw binnen, toen eu student kwam aankondigen dat de voorstelling een aanvang had genomen. TURYN, 23 Augustus. Een groot vaartuig heeft pogingen aangewen! om te Ascoli eene bende aanhangers van Frans II aan land te zetten. 0* nationale garde kwam onder de wapenenen het vaartuig is zonder z|)'i doel te bereiken moeten vertrekken. WEENEN, 23 Augustus. In de mededeeling, namens den keizer aandfl rijksraad gedaan, wordt gezegd dat de landdag van Hongarye der regerifl? vele moeijelijkheden veroorzaakt, door het vasthouden aan de wetten® 1848, die de regten van de andere deelen des rijks verkorten, daar de eer.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2