leydsche courant. MAANDAG 26 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 102. S.Y. 1 2 j *4 ('-è Xy. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV». 15. BINNËNLANUSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Augustus. De minister van binr.enl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de exa mens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid lot het geven van school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 9den October aanst., en volgende dagen dal zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 25«<i> September e. k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van liet district, waarin zij wonen, of, van builen 's lands komende, voorne mens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag cn van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Tot rijksveldwachter der 3dc klasse is aangesteld J. II. Teevengepas- porteerd sergeant van het korps mariniers, ridder der militaire Willems orde, 4de klasse, wonende te Leyden. Als standplaats is hem aangewezen Beverwijk. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tot 130 personen. Met het oog op de kennisgeving van wege het ministerie van bnitenl. zaken, betreffende de schikkingen door de regering met die van Frankrijk ten opzigte der paspoorten beraamd, heeft de commissaris des konings in deze provincie de gemeentebesturen verzocht aan bedoelde kennisgeving meer algemeene bekendheid te doen geven, met mededceling tevens dal, indien iemand evenwel mogl verlangen in het bezit van een door liet Fransche gezantschap geviseerd Nederlandsch buitenlandsch paspoort te wor den gesteld, zulks zal worden toegestaan, mits daarvoor dezelfde reglen worden betaald, welke te dier zake tot dusverre geheven zijn. Overigens komt liet den commissaris des konings voor, dat aan degenen, welke geene andere bewijzen hunner identiteit bezitten, zoude kunnen worden aange raden, zich van een binnenlaudsch paspoort te voorzien. Uit Delft meldt men dat dè verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood op Java aldaar in de volgende maand zal gehouden worden. De tentoonstelling der voor deze verloting bestemde voorwerpen is Dingsdag II. in de Gasthuiskerk geopend. Er zijn ongeveer 15,000 loten voor deze loterij afgegeven. Te Rotterdam is tot directeur der gemeentewerken benoemd de heer C. B. van der Tak, hoofdopzigler bij den Rijnspoorweg. De tarweoogst is over hel algemeen in het eiland van Dordrecht afge- loopen en, dank hel gunstige weder, in uitmuntenden toestand binnenge haald. Over de qualilcil is men zeer tevreden, iets hetgeen dubbel welkom is, bij de hand over hand toenemende verachtering van het nog resterende gewas van het vorige jaar. Van de quantiteit kan eerst later, bij geregel- den dorsch, met grond iets gezegd worden. Men is thans bezig met het snijden der paardeboonen. Van dit gewas zijn de vooruitzigtcn minder gunstig. De zoogenaamde vroege late aardappelen zijn treurig gesteld. Daar zjj den arbeid naauwelijks waard zijn. begint men hen op vele plaatsen uit te ploegenen voor varkensvoeder te gebruiken. De zoogenaamde Jan nen of late aardappelen blijven zich daarentegen goed houden. Om den hoogen prijs der aardappelen ziet men sommigen reeds een aanvang maken met roojjen. Ofschoon nog niet geheel uitgewassen, zijn zij goed van smaak. [D. Ct.) Volgens het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de prov. Noordholland zijn die, in weèrwil van vele ongunstige omstandig heden welke zich in den laalstcn tijd hebben opgedaan, niet ongunstig. Tarwe, rogge, gerst cn haver beloven cenen goeden oogst. Ook de erwten beloven eene zeer bevredigende opbrengst. Over de aardappelen wordt alge meen geklaagd. Knollen, wortelen enz. slaan bevredigend, maar de boom vruchten zijn als mislukt te beschouwen. Het gras en het hooi staan zeer goed en de toestand van het vee is mede zeer bevredigend. Op den Horst nabij Texel isin tegenwoordigheid van den inspecteur •Ier artillerie, eene proef genomen met een der stukken geschut, gegoten te huik in 1857, die gebleken zijn van eene slechte compositie te zijn, zijnde daarvan reeds drie gesprongen. Men had nu een dergelijk stuk bemanteld met stalen banden ter dikte van 3 duimom te beproeven of zij zoo nog te gebruiken waren. Het beproefde stuk is evenwel bij het 31?te schotjuist waar bel bemanteld was, in tweeën gesprongen en een der stukken, van eene belangrijke zwaarte, ongeveer 50 ellen ver weggeslagen. Bij een dezer dagen door den koning genomen besluit, is den kapitein der maréchaussee Pceters gratie verleend van de hem door hel hoog militair geregtshof onlangs opgelegde straf van 14 dagen provoost-arrest. Het vonnis blijft overigens in zijn geheel. Te Nieuw-Loosdrecht is aan de diaconie der herv. gemeente door wij len jonkvrouwe A. M. E. Elias gelegateerd de som van ƒ2000, en aan de kerkvoogdij ƒ1500, vrij van successiercglenmet bepaling dat hel laatstge noemde kapitaal gebruikt zal wordenom uit de renten in stand te houden hetgeen de overledene gedurende haar leven gewoon was bij te dragen tot verhooging van het predikants-lractement. Voor het prov. geregtshof van Gelderland heeft dezer dagen teregt gestaan zekere G. Getirts, van Yarik, beschuldigd van valschheid in ge schriften en opligling. Hij had o. a. voorgegeven, dat de heer van Brienen van den heer Gevers van Endegeest, die slagen in zijn fortuin zoude gehad hebbenhet kasteel Endegeest onder Oegstgeest met uitgestrekte landerijen en boerenplaatsen voor ƒ400,000 gekocht had, en hij daarover als rentmeester was aangesteld, met last en volmagt om die boerenplaatsen en landerijen te verpachten, en werkelijk hel kasteel Endegeest en andere plaatsen aan onderscheidene personen verpacht. Toen door die pachters aangedrongen werd op het bewijs, dat hij werkelijk tot die verpachtingen bevoegd was. heeft hij eene ondcrliandsche volmagt op zegel doen schrijven en die met den naam van D. W. T. van Brienen onderteekend. Hij had voorts de pachters weten te bewegen hem niet onaanzienlijke sommen te betalen, om die later te verrekenen. Het openb. ministerie heeft tot eene gevangenisstraf van 7 jaren gerequireerd. Te Zutphcn ontdekte men Woensdag avond II., in het huis van eenen spiegelverkooper aldaar, eene sterke gaslucht. De zoon des huizes begaf zich daarop met licht naar een der vertrekkenom onderzoek te doen of er ook een lek in een der pijpen was ontstaan. Op eens hoorde men een knal, gelijk aan een kanonschot; de vensterruiten vlogen aan duizende stukkendrie groote spiegels van hoogen prijs en verscheidene kleinere bra ken aan splinters, terwijl een binnenmuur barstte en gedeeltelijk een paar duim verschoven werd. De jongeling, ofschoon in de eerste oogenblikken geen pijn gevoelende, bespeurde kort daarna dat hem hoofd en handen met brandwonden bedekt en opgezwollen waren. Het ongeval heeft geen aan leiding tot brand gegeven. Door den gemeenteraad van Middelburg is besloten een geheel nieuw gasthuis te bouwen. Naar men verneemt zullen de kosten grootendeels bestre den worden uit de door een zoogenaamd familiefonds te verstrekken gelden, tegen een half pCt. interest 'sjaars en jaarljjksche aflossing van ƒ2000. De N. 11. C. deelt het volgende telegrafische berigt uit Batavia, van 14 Julij, mede: Op Java is het volkomen rustig. Het voor het saizoen ongunstige weder houdt nog altijd aan. Nadere berigten uit Banjermassing ontbreken. De Vriendentrouwkapitein Grevelink, van Bezoekie naar Nederland, heeft in de nabijheid van Pamanoekan op een klip gesloolen. Men moest 1800 balen kofflj over boord werpen om het schip vlot te brengen, en men zal de verdere lading nu moeten lossen om te repareren. 's GRAVENIIAGE, 24 Augustus. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder van de orde der Eikenkroon benoemd den heer P. Thielings, r. kath. pastoor te Goes. Uit het kamp van Miiligen meldt men dat Z. M. de koning den ge neraal baron van Geen benoemd heeft tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. Z. K. 11. prins Frederik wordt a. s. Dingsdag van Berlijn in de resi dentie terug verwacht. Het getal vreemdelingen, dat zich thans in de residentie bevindt, is zóó groot, dat de meeste hotels bijna geen plaats meer hebben voor de nieuw aankomenden. BUlTENLANDSCilE BERIGTEN. IS K li I K. BRUSSEL, 23 Augustus. Woensdag 11. werd de derde en laatste zitting van het kunst-congres gehouden. Naar aanleiding van een nader rapport van wege de eerste sectie uitgebragt werden de volgende punten aangenomen: 1°. De kunstenaar, die eenig kunstwerk heeft vervaardigdheeft alleen het regt het namaken daar van te vergunnen, hetzij dit namaken geschiedt op gelijke wijze als hij werkte bij het vervaardigen, hetzij op andere wijze. Hij behoudt dat regt ook na den verkoop van zijn werk, ten zij daarbij uitdrukkelijk het legen- deel is bedongen; 2». de wet moet als misdrijf straffen het bedriegelijk namaken van eenig kunstwerk; 3». hel plaatsen van een valsch merk of een valsche naamleekening op een kunstwerk moet met valschheid in onder-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1