N". 853 H. M. H. Sarolea, voor dc invoering der vervaardiging van nieuw* zilveren voorwerpen voor huishoudelijk gebruik. 921 Gebr. Horrix, voor hunne uitgebreide fabriek van meubelen. 997 W. A. Franse, voor de buitengewone verdiensten van zijn Ja- pansch verlakwerk. 1001 L. J. Nooijen, voor de buitengewone verdiensten van zijn Chineesch verlakwerk. 1029 J. H. Rutten, voor zijne uitgebreide fabriek van deugdelijke be hangselpapieren. 1034 P. Rcgout, voor zijne uitgebreide fabriek van gewoon en fijn aardewerk en kristal. 1055 N. A. Boschvoor de bijzondere verdiensten van zijn fijn aardewerk. 1095 L. Veneman, voor de buitengewone verdiensten van zijn werk in Bentheimer steen en eikenhout. 1112 L. Schutz, voor het invoeren op groole schaal der industrie van gegoten zinkwerken en het daarbij ten toon spreiden van kunstzin. 1321 E. C. Martin, voor de bijzondere verdiensten van zijne bouwkun dige ornamenten van gebakken aarde. 1123 M. E. Coster, voor zijne diamantslijperij. 1124 J. M, Posno en Zoon, voor hunne diamantslijperij. 1127 J. M. van Kempen, voor zijne uitgebreide fabriek van gouden en zilveren werken. 1140 A. Bonebakker en Zoon, wegens buitengewone verdiensten in de technische bewerking van hel zilver. 1154 Firma Lhoesl Lammens en Cievoor hunne uitgebreide papierfabriek. 1165 Joh. Enschedé en Zonen, voor hunne voortreffelijke typographische inrigling en lettergieterij. Aan de nos 510 (P. en II. Vreede en Cie), 512 (firma J. J. Krantz en Zoon), 517 (C. Maas en Zoon), 569 (firma van Leyden en Dekker), zou ook de zilveren medaille zijn toegewezen, wanneer de inzenders of leden hunner firma niet in de jury voor de betrokken hoofdafdeeling zitting hadden gehad. Voorts zijn onder anderen toegekend bronzen medailles aan: N°. 95 P. L. Paters, uit boekweit bereide producten. 157 Sanders en Cie, harde zeep. ii 196 Noortveen en Cie, verfwaren en standolie, ii 519 J. en A. Le Poole, damast en polemiet. ii 523 J. J. Hoogeboom en Zoon, wollen dekens. 524 Gebr. van Wijk en Cie, wollen dekens en garens. 527 Jan Zuurdeeg en Zoon, wollen dekens. 536 P. van der Meer en Zonen, saaijet. 666 H. A. Schmierleder. 1021*D. Sala en Zonen, vergulde en andere lijsten. (Ook voor 1317.) 1172 A. W. Sythoff, hoekdrukwerk. Eervolle vermelding aan N°. 535 F. ïlakkaertsaaijet. 537 J. C. van Vuuren, saaijet en wol. 540 Firma L. H. Vervoort en Cie, saaijet en wol. 762 Gebs. van Wijk en Cie, gebreide goederen. 1318 J. E. Zirkzee, doorschijnend geschilderde gordijnen. 1175 D. Noothoven van Goor, drukwerken. 1196 C. A. Emeis, schoongemaakt oud papier. De namen der personen aan wie gouden medailles zijn toegekend, en de tijd en de plaats van de uitreiking der bekrooningen, zullen later worden bekend gemaakt. De sluiting der tentoonstelling blijft bepaald op Zondag aanst.des avonds ten 6 ure. Door de zorg der commissie zijn thans aan de voorwer penwelke bekroond en eervol vermeld zijn, de daarop betrekking hebbende bewijzen gehecht. Te gelijk met de tentoonstelling zal ook de reeks der vermakelijkheden, welke te Haarlem plaats hebben, worden gesloten, en dat wel op eene allezins luisterrijke wijze, vermits de commissie, die zich met de regeling der feesten heeft belast, met het uitstekende muziek-corps der Belgische guides eene overeenkomst heeft getroffen, ten gevolge van welke dat corps, onder de leiding van zijnen kapelmeester, den bekenden toonkunstenaar Bender, zich Vrijdag, Zaturdag en Zondag aanstaande, des avonds, in de Hertenkamp zal doen hooren. Naar men verneemt, gaat de commissie voor de aan de Ilaarlemsche tentoonstelling van nijverheid verbondene loterij voort met het aankoopen van voorwerpen, en mag men verwachten, dat ook deze onderneming alle zins aan het doel zal beantwoorden. Zoo heeft zij, behalve het In de vorige opgaven vermelde, eene tweede pianino aangekocht van Kuipers en Zoon te Amsterdam; verder een rijtuig (Americaine) van Soctens uit Groningen; een lilburytuig van Schuller, en een zadel van Vrugt, beiden uil Haarlem; een gebeeldhouwd kastje van Gebr. Horrix uit Amsterdamdrie stoelen van Gijzen uit 's Graveuhage; een barometer en een thermometer van Butti en Zonen te Amsterdam; een fijn stuk wollen damast van J. en A. le Poole te Leyden; een brandwaarborgkast van Timmermans uit 's Herlogenboschen een dito van van Berkel uit Gouda; twee stoelen van Mulder uit Zwolle; eene hertshoornen kamerkroon van J. Ilatl te Zeist; een beeld als candelabra van Giesbers en van Deun uit Roermond; een verlakt kastje met koperen hengsels van W. A. Franse te Haarlem. Onder de kleinere voorwerpen ko men voor een gemakkelijke rieten stoel van D. II. van Munster te Amster dam, de werken van Beets, onderscheidene boekwerken door Kirberger uit gegeven, dekens van Zuurdeeg le Leyden en dekens van Haan te Haarlem, 27 verschillende stukken linnenverlakte steenkolenbakkendameswerkdoozen hombredoozen van Nooyen uit Rotterdam, cocosmatten, enz. [ti.C.) Aan den Helder heeft de sterke drank weder een offer geéischt. Een jong mcnschdie zich in de laatste jaren aan het gebruik van dien drank had verslaafd, werd eergisteren bewusteloos uit eene tapperij gesleept en in hel gras gelegd. Eenige oogenblikken later was hij dood. Uit Laren schrijft men van den 19den het volgendeVrijdag II. barstte alhier eene onweêrsbui los, waardoor de boekweit, die dit jaar zoo bijzon der veel beloofde, op één oogenblik, voor het grootste gedeelte werd ver nield, zoodat zij hoogstens van een gewoon gewas zal opleveren. Van de hagelsteenen bij die gelegenheid gevallen waren eenige zelfs grooter dan een kippen-ei; gelukkig echter dat de hagelslag niet lang aanhield en niet met feilen wind gepaard ging, want dan zou het er voorzeker nog veel treuriger hebben uitgezien, daar nu reeds in alle huizen aan de windzijde de ruiten zijn verbrijzeld; alleen bij den baron Lcwe van Aduard zijn onge- veer 1000 ruiten stuk geslagen. Doch niet alleen in de huizen, maar ook op het veld riglte deze bui eene groote verwoesting aan; behalve de schade aan de vruchten was de grond alom met takken en bladeren bedekt en lagen hazen, konijnen en vogels hier en daar dood op het veld. Sedert er vergunning is verleend voor een spoorweg van Almelo naar Salzbergen, is deze aangelegenheid in Twenthe en in dat gedeelte van Hanover uitsluitend de quaestie van den dag; geen wonder dan ook, dat allendie doordrongen zijn van het groote belang dezer zaakhet als een verblijdend vooruitzigt beschouwen, dat Almelo voor 100,000, Oldenzaal voor ƒ50,000 en Hengelo voor ƒ20,000 hebben deelgenomen, terwijl door de particulieren hier en daar reeds is ingeschreven voor ƒ200,000. De leden van dc voormalige flankeur-compagnie uit de studenten van de Groningsche hoogeschool en het athenaeum van Franeker zijn eergisteren tot het houden eener reünie te Groningen bijeengekomen. Op den 16den dezer is in het noordwesten van Limburg een zwaar onwedcr gevallenhetwelk hier en daar schade heeft veroorzaakt. Zoo sloe» o. a. de bliksem in dc schuur van den landbouwer L. Meeuwissen te Echt- de schuur met de stallingen en de woning brandde binnen het uur tot den grond af; al de geoogste granen, meubelen, kleederen enz., drie runderen en een schaap, gingen bij dat ongeval verloren; men begroot de geleden schade op ƒ2600, terwijl niet was verzekerd. Te Horst sloeg de bliksem in een graanmijt, toebehoorende aan W. Sanders; het gelukte door het opwerpen van vochtige aarde een gedeelte daarvan te redden. 's GRAVENHAGE, 22 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden, ter zake hunner krijgsverriglingen bij de expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, nog te benoemen tot ridders der 4de kl. van de Militaire Willems-orde, van het wapen der inf.: den adjudant-onderofficier C. Sausele; den sergeant J. Eggermont; den korporaal E. L. J. Cantazden sedert gegageerden fuselier P. C. de Waele en de fuseliers C. Schaafroth, C. Middeldorp, V. Cavagna en J. L. Meura; van het wapen der artillerie: den sedert gegageerden korporaal M. C. Bar- raud; en le bepalen, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zal worden vermeld de fuselier J. G. A. Poltcher, van het wapen der infanterie bij het leger in Ned. Indifi. Door Z. M. is aan den heer M. L. van Deventer, adjunct-commies bi het dep. van buitenl. zaken, vergunning verleend lot het dragen der ver sierselen van officier der orde van den Nischan-Iflihar, hem door den van Tunis geschonken. Men verneemt dat de ls!e luit. Obreen van het ls,e bat. 3de reg inf. ii zijnen rang overgeplaatst is bij het lste bat. van het 7de reg. van dat wapen. H.M. de koningin is gisteren morgen naar het Loo vertrokken. Z.K. prins Alexander zal zich aanstaanden Zaturdag ook derwaarts begeven. De baron J. C. Gevers, Nederl. gezant bij het hof van Rusland,ii alhier aangekomen. Naar men verneemt zal de graaf von Königsmarck, minister vanZ.I den koning van Pruissen bij liet Nederl. hof, nog ongeveer twee maanden alhier verblijven en alsdan, zoo men verzekert, door den Pruissischen ge zant die zich thans te Turyn bevindt, alhier vervangen worden. Men verneemt, dat het berigt, dat dc markies del Pepoli herwaarts komen zal als buitengewoon gezant van den koning van Italië, ongegronds. Burgemeester en Wethouders zijn door den gemeenteraad gemagligd om de noodige slappen te doen b(j de maatschappij van landbouwten einde in 1862 alhier eene tentoonstelling van landbouw te houden. Uit het verslag over het eerste jaar van het beslaan der vereeniging tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers blijkt, dal die vereeniging thans bezit, behalve twee certificaten 2£ pCt. Nat. schuld, een kapitaal van ƒ14,000 dito schuld, ingeschreven op het grootboek en dat zij thans ondersteuning verschaft aan 29 weduwe» en 63 weezen, tot een bedrag van ƒ3900 'sjaars. De directie ziet dan ook vertrouwend de toekomst te geinoet, overtuigd als zij is, dat voortdurend milde bijdragen aan de vereeniging zullen toevloeijen en daardoor de gele genheid zal ontstaan om het kapitaal der vereeniging le vergroolen, enalu» uit de rente, gepaard aan de jaarlijksche bijdragen, in de behoefte til kunnen worden voorzien. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. IC JE L, I li. De koning van Pruissen is thans in de badplaats Oslende aangekomen. Het kunstcongres is Maandag ten 1 ure in de Salie dc la Cilé K Antwerpen, onder voorzit,ting van den heer Loos, burgemeester dier stad, bij eengekomen. Nadat de voorzitter de leden had toegesproken noodigde hij hen uit een definitief bureau zamen te stellen. Volgens gewoonte werd het voorloopig bureau tol definitief bureau verklaard. De voorzitter stelde daarop voor de afgevaardigden der vreemde landen lot eere-ondervoorzitters te be noemen, hetgeen werd aangenomen. Deze eere-ondervoorzitters zijn:1'1 heeren van Lennep en Mazel, voor Nederland; ridder Benzonivoorde» Kerkdijken Staat; Brehmer voor Hanover; Slubcnrauch, voor Oostenrijk; Donaldson, voor Engeland; Taylor, Robert Fleury en Nisard, voor Frank rijk; Mulker voor eenige Duitsche Staten; Montz von Schleidiugen, Beijeren; Carderera en Madrazzo, voor Spanje; Klas Grothvoor Dene marken. Als Belgische eere-ondervoorzitters werden aangewezen de heereu Vervoort, de Kerkhove de Limon cn pater Riom. Tot eere-secreiarisse»

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2