LEYDSCHE COURANT. N". 101. lli VRIJDAG 23 AUGUSTUS. isfil. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit iaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 22 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van lieden werden de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden van den gemeenteraad onderzocht en in orde bevonden. Tot de toelating werd met algemeene stemmen besloten. De Literarische faculteit alhier zal admissie-examen afnemen op Maan dag (len 16aen September e. k. Zijdie zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, zijn uitgenoodigdhiervan vóór den 8stel" dier maand schrif telijk kennis te geven aan den secreteris der faculteit, den hoogleeraar J. G. Hulleman. Op de gisteren te Soetermeer (en Zegwaard) gehouden paardenmarkt waren naar berekening omstreeks 400 paarden aangevoerd. De hoedanigheid was o>er het algemeen goedmaar de handel lusteloos; de markt werd druk bezocht. Volgens door ons ontvangen beriglcn kan men aannemendat er dit jaar door de hoofd-vereeniging te Boskoop naar 's Gravenhage, Rotterdam, Amsterdam en Haarlem ongeveer 450,000 potten aardbeziën verzonden zijn, hetwelk een.bedrag heeft opgeleverd van lusschen de 13,000 en 14,000. Bovendien zijn er door ecnige personen aldaar naar 's Gravenhage verzonden p.m. 22,000 polten aardbeziën, een bedrag uitmakende van omstreeks 800, terwijl er door onderscheidene andere naar Gonda en omstreken aardbeziën en frambozen verzonden zjjnwaarvan het bedrag moeijelijk te bepalen is. lu vergelijking echter van die verbazende hoeveelheid, is de opbrengst dier verschillende verzendingen niet belangrijk geweest, uit hoofde er door de schie lijke rijping der vrucht te veel op eens moest worden verzonden en daarna de planten te spoedig ophielden te geven, zoodal ten gevolge der groote massa de prijzen zeer laag geweest zijn. Van andere vruchten is zoo te Boskoop als elders weinig voorhanden. De boomkwcekcrijen hebbeu nog ten gevolge van den storm des vorigen jaars en van den afgeloopen winter veel geleden, zoodat het gewas over het algemeen zeer middelmatig te noemen is. De siaalsraad-eomraissaris des kooings ia deze provincie heeft gisiereu ile gemeenten Sassenbeim, Alkemade, Rijnsalerwoude en Woubrugge be zocht, en zal Zalurdag aanst. de gemeenten BerkelBergschenhoekHii'le- gersberg, Sclviebroek en Overschie bezoeken. Gedep. stalen van de prov. Zuidholland hebben bepaald dat de verkie zing van een lid der provinciale staten, voor hel hoofdkiesdistricht Rotter dam, ter vervanging van wijlen den heer mp. D. J. F. Bogaers, zal plaats hebben op Dingsdag den 3len September aanst.en datindien er eene her stemming mogt worden vereischt, deze zal plaats hebben op Dingsdag den li'1"1 September daaraanvolgende. Van wege het ministerie van binnen!, zaken is hekend gemaakt dat aan de rijks-kweekschool lot opleiding van onderwijzers te Groningenaan welke de leseen weldra een aanvang zullen nemen een zeker aantal jonge lieden kan worden geplaatst, ten einde aldaar op kosten van het rijk hunne opleiding lot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden koste loos aan de kweekelingen verstrekt. Zoodra het op te rigten gebouw ge reed zal zijn, genieten zij daarin vrije kost, inwoning en bewassching. In afwachting daarvan zal hun eene rijkstoelage van ƒ250 's jaars worden toe gekend ten einde zich onder goedkeuring van den directeur der kweekschool kost, inwoning en bewassching binnen de gemeente Groningen te verschaffen. Belanghebbenden moeien vóór of op 10 Sept. de noodige stukken (in de Staatscourant van heden opgegeven) toezenden aan den heer B. Brugsma, directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers Ie Groningen. Later zal hun worden bekend gemaakt wanneer het vergelijkend examen zal worden afgenomen. Tevens is ter algemeene kennis gebragt, dat nog vóór liet einde 'an het loopende jaar gelijke gelegenheid tot plaatsing van kweekelingen •aan de rijkskweekschool te Uaarlem en vermoedelijk ook aan die te 's lier logenbosch zal worden gegeven. Bij kon. besluit van 13 Aug. 11. wordt vrijstelling van briefport ver leend voor de briefwisseling, welke ter zake der Londensche tentoonstelling van nijverheid en kunst zal gevoerd worden tussclien de hoofdcommissie voor die tentoonstelling en hare subcommissiën en tusschen gemelde hoofd commissie en hare stibcommissiën ter eene en de commissarissen des konings 'ti de provinciënde gemeenlebesltiren en de kamers van koophandel en fa brieken ter andere zijde. De jury van deskundigenbelast met de beoordeeling van de op dc algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem ingezonden voorwerpen heeft dezer dagen haren moeijelijken arbeid volbragt en bij de commissie der ten toonstelling eene lijst ingediend der inzenders, aan welke eene onderschei- dl'to, 'tzij bekrooning, 'l zij eervolle vermelding, ten deel is gevallen. Zilveren medailles zijn toegekend aan: Catalogus. N°. 9 C. Dyserinck en Zoonvoor het invoeren en bewerken van ver schillende oliehoudende stoffen. 39 G. Ochsner en Cie.voor het invoeren der sloomrijst-pellerij. 1G2 van der Eist en Matthesvoor de eenige fabriek op groote schaa van ammoniaverbindingen uit condensaliewater der gasbrieken. 167 Firma J. Mouton en Zonen, voor hunne uitgebreide fabriek van deugdelijke chemische en pharmaceutische praeparaten. 179 Firma Groihe en van Maanen, voor de invoering der fabrikatie van verschillende produkten uit stecnkolenteerolie. 181 Brandon Mondolpho en J. C. L. Druyvesteyn(Koninklijke Fabriek van waskaarsen te Amsterdam), voor de invoering der fabrikatie van stearine-kaarsen. 182 De stcarine-kaarsenfabriek Gouda, voor de invoering van belang rijke verbeteringen in het bereiden der stearine-producten. 207 Firma Molyn en Cie, voor de bijzondere verdiensten hunner, op groote schaal bereide, vernissen. 270 De Maatschappij de Atlas, voor hare uitgebreide fabriek van sloom- en andere werktuigen. 272 De Bruyn Kops en Cie, voor de bijzondere verdiensten van hunne locomobiel, met naar eigene vinding ingerigte vlampijpketel. 274 Giesbers en van Deun Sr.voor de bijzondere verdiensten zoowel in model als inrigting van een vervoerbaar stoomwerktuig. 275 J. W. L. van Oordt, voor de uitgebreide fabriek van stoom- en andere werktuigen, en de buitengewone verdiensten, blijkbaar door de ten toon gestelde schroef. 277 Figee en Thomassenvoor de invoering van zelfwerkende voedings- loeslellen naar Giffard. 353 W. YV offers, voor de inrigting tot het vervaardigen van zware ankers en kettingen. 360 F. W. Fiinckler, voor de vier staalmagnelen naar de methode van Mr. Elias. i) 389 A. Ilohwii, voor zijnen tijdmeter met secondaire compensatie. 402 Firma J. A. Kupers en Zoon, voor de doelmatige wijze waarop eene vinding van dezen tijd (een vrij pedaal) is toegepast. 413 E. P. van Oschvoor zijne uitgebreide fabriek van deugdelijke blaasinstrumenten. 436 P. Stevens, als oprigter der eenige particuliere fabriek van oor logswapenen. 451 J. J. Beynes, voor zijne uitgebreide fabriek van rijtuigen. 467 II. Cuylits, voor zijne uitgebreide fabriek van zinkwerken en orna menten. (Ook voor 879 en 1118.) 513 L. V. Ledeboer en Zonenvoor hunne uitgebreide fabriek van manufacturen. ii 518 A. Binterim en Cie, voor hunne uitgebreide fabriek van laken, ii 522 J. C. Zaalberg en Zoon, voor de bijzondere verdiensten van hun fabrikaat en hunne belangrijke inrigting. ii 525 J. Scheltema Jz.voor de bijzondere verdiensten van zijn fabri kaat en zijne belangrijke inrigting. ii 547 J. A. Travaglino en Zonen, voor de bijzondere verdiensten van hun fabrikaat en hunne belangrijke inrigting. 549 W. F. Kronenberg, voor de bijzondere verdiensten van zijn fabri kaat en zijne belangrijke inrigting. ii 550 J. Heukensfeldtvoor de bijzondere verdiensten van zijn fabrikaat en zijne belangrijke inrigting. ii 608 G. en H. Salomonson, voor hunne nitgebreide fabriek, ii 630 Prévinaire en Cie, voor de bijzondere verdiensten van hun fabri kaat en hunne uitgebreide fabriek, ii 638 Firma van der Trappen, Calcoen en Rocquelte, voor de bijzondere verdiensten van hun fabrikaat. 687 11. Vigeiius en Cie, voor dc invoering van het fabriceren van glacé handschoenen en het bereiden en verwen van het daarvoor be- noodigde leder. ii 777 F. Sloltzenberg, voor zijne uitgebreide fabriek van gouden en zilveren borduurwerken. ii 787 de Kantwerkschool: Doet wel en ziet niet om," voor hare bij zondere verdiensten, ii 847 Firma J. P. Jahnus en Zoon, voor hare verbeterde waschtoestellen. ii 849 Schaepman en Helmiehvoor de invoering van het vervaardigen van deugdelijke geëmailleerde goederen, ii 850 M. J. Enthoven en Zoon, voor de invoering der vervaardiging van gestampt ijzeren vertind keukengereedschap.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1